Повторний вступ на бюджет та відшкодування вартості навчання

Яким є порядок відшкодування бюджетних коштів при повторному вступі на бюджет та як проводиться розрахунок суми відшкодування

Повторний вступ на бюджет та відшкодування вартості навчання

Чи може особа повторно навчатись на бюджеті? Яким є порядок відшкодування коштів? Чи потрібно відшкодовувати кошти, якщо студент вибув до початку семестрового контролю? Як проводиться розрахунок суми відшкодування?

Чи може особа повторно навчатись на бюджеті?

Відповідно до статті 4 закону «Про вищу освіту» громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних закладах вищої освіти на конкурсній основі, якщо певний ступінь вищої освіти (бакалавра чи магістра) здобувають вперше.

Громадяни, які за станом здоров’я втратили можливість виконувати службові чи посадові обов’язки за отриманою раніше кваліфікацією мають право безоплатно здобувати вищу освіту за другою спеціальністю, а така втрата працездатності повинна бути підтверджена висновками медико-соціальної експертної комісії.

Повторно безоплатно здобувати вищу освіту за тим самим ступенем освіти мають право також громадяни України, які не завершили навчання. Для цього вони повинні відшкодувати кошти, вже витрачені на оплату послуг з їхньої підготовки.

Яким є порядок відшкодування коштів?

Порядок відшкодування коштів врегульовано Постановою КМУ №658 «Про затвердження Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців» від 26 серпня 2015 року.

Цей порядок не розповсюджується на таких осіб:

  • студентів і курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання (наприклад, тих ЗВО, які навчають поліцейських) та військових навчальних підрозділів ЗВО (п.1 Порядку);
  • студентів, які написали заяву про відрахування до початку навчального року і не приступили до навчальних занять, незалежно від дати затвердження закладом вищої освіти наказу про відрахування (згідно з роз’ясненням Департаменту економіки та фінансування МОН від 10 вересня 2019 року «Щодо відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців»).

Відшкодування вартості попереднього навчання на бюджеті відбувається вже після повторного зарахування на навчання до нового закладу вищої освіти. Згідно з порядком відшкодування бюджетних коштів, у наказі про зарахування особи на повторне навчання на бюджеті встановлюється строк відшкодування коштів, що не перевищує 10 робочих днів з дня початку навчального року.

Після зарахування, студент має звернутись у відповідний відділ нового закладу вищої освіти (наприклад, планово-фінансовий), який не пізніше трьох днів після звернення повинен видати розрахунковий документ, у якому вказується сума відшкодування, а також номер рахунку на який потрібно сплатити кошти. Для такого розрахунку потрібна буде академічна довідка (про кількість кредитів та вивчені академічні дисципліни) з попереднього місця навчання, яка видається студентові одразу після відрахування з попереднього місця навчання.

Якщо матеріальне становище студента не дозволяє оплатити усю суму відшкодування одразу, то він може звернутися до керівника закладу вищої освіти з вмотивованою заявою про реструктуризацію відшкодування коштів. У такому випадку доведеться заплатити не менше 50 відсотків загального розміру коштів одразу, а решту – частинами до кінця поточного навчального року.

Документ, що підтверджує оплату (наприклад, квитанцію) необхідно подати не пізніше 10 робочих днів з дня здійснення платежу. Особа, яка не подала зазначеного документа в установлений строк, підлягає негайному відрахуванню.

Чи потрібно відшкодовувати кошти, якщо студент вибув до початку семестрового контролю?

З 31 січня 2017 року набрало чинності положення Порядку щодо обов’язковості відшкодування коштів навіть у тому разі, якщо студент вибув із закладу вищої освіти до початку семестрового контролю (тобто, до початку залікової сесії). У такому випадку він повинен відшкодувати у повному обсязі вартість 30 кредитів за той семестр, посеред якого його відрахували, незалежно від фактичної тривалості навчання. Це положення не застосовується до осіб, які були відраховані до 31 січня 2017 року.

Як проводиться розрахунок суми відшкодування?

Сума відшкодування вартості навчання за один семестр навчального року розраховується за формулою: S = Σ (Vі × 0,5) × ((K - Kз)/K).

Згідно з даною формулою, сума, що підлягає відшкодуванню (S) вираховується на основі середньої річної вартості навчання за рахунок загального фонду державного або місцевого бюджету одного студента (Vі), кількості кредитів за іспити та заліки, що були складені студентом (К), а також кількості кредитів за іспити та заліки, які зараховані закладом вищої освіти за новим місцем навчання (Kз).

Інформацію про середню вартість навчання одного студента можна знайти у Звітах про виконання паспорта бюджетної програми (відповідно до п.5 Порядку). Наприклад, згідно із Звітом про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2018 р. (найменування бюджетної програми «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики») середні витрати на навчання 1-го студента у 2017 р. становили 32,8 тис. грн., відповідно до Звіту про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2019 р. (найменування бюджетної програми «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики») середні витрати на навчання 1-го студента у 2018 становили 39,9 тис.грн.

Згідно зі звітами про виконання паспорта бюджетної програми, у 2019 році середні витрати на навчання 1-го студента становили вже 51,6  тис.грн., а у 2020 році – 59,8 тис.грн. Згідно з паспортом бюджетної програми на 2021 рік такі витрати становлять 69,3 тис.грн.

Також варто зазначити, що чим більше навчальних дисциплін складених за попереднім місцем навчання буде зараховано при повторному вступі, тим меншою буде вартість відшкодування. Це можливо при повторному вступі на ту ж саму спеціальність, або спеціальність з максимально наближеним навчальним планом.

Самостійно розрахувати вартість відшкодування досить складно, тож у приймальній комісії закладу вищої освіти варто уточнити, який саме відділ університету проводить розрахунки та попередньо проконсультуватись щодо розміру відшкодування. У навчальному закладі також можна ознайомитись із навчальним планом для порівняння навчальних дисциплін.

Приклад розрахунку вартості відшкодування

Якщо середня вартість навчання одного студента у 2017 році становила 32,8 тис. грн., а у 2018 році – 39,9 тис. грн., студент склав заліки та іспити за перший семестр 2017/18 навчального року (30 кредитів, з яких 20 кредитів зараховано за новим місцем навчання) і був відрахований до початку семестрового контролю у другому семестрі, то формула для визначення розміру відшкодування за 2017/18 навчального року виглядатиме так:

S = Σ (32,8 × 0,5+39,9 × 0,5) × ((30+30–20)/(30+30)=25,5 тис. грн.

При цьому сума буде визначатись з урахуванням інфляції (тобто може бути дещо більшою), що визначається за період від дати відрахування особи із закладу вищої освіти до 1 січня того року, в якому особу зараховано для повторного навчання.

Для отримання оперативної інформації про проведення вступної кампанії приєднуйтесь до каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram або сторінок Абітурієнт і Освіта.ua у Facebook.

Освіта.ua
02.05.2022

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Євген
Чи можно одночасно вчитесь у коледжі та вузу на бюджеті на різних спеціальностях?Дякую за відповідь
Анна
Доброго дня! Дитина вступила в коледж на навчання за контрактом після 9-го класу. Скажіть, будьиласка, чи можливо буде повернутися на навчаннямв школу в 10 клас, якщо буде важко навчатися в коледжі?
Оля
Чи можна одночасно навчатись на магістра на двох спеціальностях на контракті. Маю диплом бакалавра
Марк
Если учился на бюджете (бакалавр), но отчислился с первого курса, то при поступлении на контракт (бакалавр) нужно выплатить компенсацию?
Марк
Если учился на бюджете, но отчислился с первого курса, то при поступлении на контракт нужно выплатить компенсацию?
Роман
В 2016 році провчився 1 місяць ( 1-30вересня)на державній формі і змушений був піти за власним бажанням. В цьому році знову планую вступити на державну форму. Як дізнатися скільки я маю заплатити? І скільки?
Анатолій
Доброго дня! Чи потрібно мені відшкодовувати , якщо я вступаю в ВУЗ зі специфічною формою навчання( на поліцейського ) ?
Генгста-пак-сипухи-250
толя ти хоть друзям не росказуй шо на мусора йдеш, а то тоді ротом так відшкодовувати прийдеться))
Qwerty
Не потрібно
Анатолій
Для Генгста-пак-сипухи-250: Знаєш , любий друже , краще іноді промовчати , якщо немає чого сказати в лице . Я не знаю як ти виглядаєш і хто ти взагалі , так сама аналогічно і в тебе зі мною , але ти вже набрався сміливості написати гадость. Я впевнений на 100% , що ти не правосвідомий громадянин, якщо верзеш таку несенітницю , ще й з такою кількістю пунктуаційних й лексичних помилок
Коментувати
Юрій
Добрий день! Скажіть, будь ласка, якщо вступаєш повторно на бюджет і частина кредитів зараховується, то чи потрібно буде знову вивчати ці предмети на першому курсі?
Іван
Закінчив бакалавра в університеті, вчився на бюджеті. Таке питання чи можливо поступити в ПТУ на бюджет мені? Може хто знає, яка приблизна середнья вартість навчання на контракті? А то в інеті так і не знайшов інфи, а коли дзвонив питав, то відповідають що у них або тільки бюджетні місця, або нічого конкретного не відповідають, кажуть що контракт є, але, наприклад ось відповіли тільки що дзвонив, щоб ціну узнати треба навіщось приходити до них і все вони роскажуть)
Галина
Для Іван: як це "нічого конкретного в Інткрнеті"? В інтернеті на чайті верховної ради є Закон України "Про професійну (професійно-технічну) освіту" . Там немає обмеження щодо навчання. Берете шкільний атестат і вступаєте на бюджет
Іван
Ось так, нічого конкретного там і не написано у цьому законі стосовно моєї ситуації. Цікаво тоді чому мені у моєму місцевому пту відмовили у вступі зсилаючись на те що я вже відучився на бюджеті у вузі? Все одно, дякую за відповідь!
Коментувати
Стефаніяяя
Добрий день!Чи можна в коледж поступати після 9 класу на бюджет, якщо вже маєш повну середню освіту закінчила11клас?
Анна
Для Стефаніяяя: можна
Коментувати
Світлана
Але нам відказують о пріемі документів слаючісь на зміну про освіту за травень 2022р
Галина
Для Світлана: які зміни? Ті, що стосуються 3 років страхового стажу? А у Вашої доньки їх немає? Ну то в чому проблема? Нехай 3 роки відпрацює, а тоді знову вступає в пту. Навіщось же вона отримувала попередню спеціальність за рахунок держави
Коментувати
Світлана
Доброго дня.Моя пріемна дочка закінчила коледж навчалась на бюджети , на повному державному утриманні не була .Чи може вона навчається в ПТУ на бюджети
Галина
Для Світлана: я рада за Вас, що донька у Вас приємна, але це ніяк не стосується освіти. пту не має жодного стосунку до коледжу. Це різні рівні освіти. В профтехосвіті немає обмеження зодо кількості різів навчання за рахунок бюджетних коштів
Світлана
Але нам відмовляють о прийняття документів в зміні закону України про освіту за травень місяць 22 року
Коментувати
Анна
Вітаю. Я завершила бакалаврат на контрактній формі. І зараз хочу знову вступити на бакалаврат, але вже на бюджет. Скажіть, будь ласка, чи це можливо?
Анна
Для Анна: Так, ви ще маєте право отримати місце на бюджет.
Коментувати
Денис
Добрий вечір, скажіть будь ласка яка мінімальна і максимальна сума може бути за відшкодування одного навчального року при повторному вступі на бюджет( 5 талонів)
Галина
Для Денис: це Вам ніхто не скаже. Навряд чи хтось сидить і відслідковує таку інформаціє по всім вишам і спеціальностям. на кожній спеціальності у кожному виші вона може бути різна. Зверніться до бухгалтерії аби вони Вам порахували. І ще. Що таке 5 талонів? Кредитів?
Юрій
За 2019-2020 учебный год было 55000 гривен плюс минус пару сотен. Точно не помню. Это максимум. Может быть меньше если сданы, и на сколько сданы зачеты и экзамены. Это для всех ВУЗов страны.
Юрій
Сын учился в 2019-2020 учебном году 1 семестр. Сдал несколько зачетов. экзамены не сдавал. Написал заявление на отчисление. Ему насчитали примерно 27500 гривен минус сданные зачеты получилось 18000 гривен. Сумма идет одинаковая (усредненная) по всей стране для всех специальностей для всех ВУЗов.
Коментувати
Максим
Дуууже прошу відповіді , любі друзі Доброго дня! У вас написано в статті , що винятком становлять курсанти і особи , які навчаються в ВНЗ зі спецефіченою формою навчання. Тож, чи потрібно мені відшкодовувати , якщо я навпаки вступаю в такого роду ВНЗ зі звичайного ВУЗу
Лілія
Добрий вечір, дочка не здала модулі,як краще поступити забрати документи чи щоб її відрахували?Вчилася на державному, степендії не отримувала.Ще хочу запитати чи зможе дочка поступити в той самий ВУЗ на державний?
Галина
Для Лілія: Якщо не збирається перескладати, то краще відрахуватись самій. Бо виш може тягнути з відрахуванням, і тобі будете повертати більше коштів. Вступати на бюджет можна будь-куди, але врахуйте, що доведеться компенсувати вартість попереднього навчання, а враховуючи, що бюджет рази в 2-3 дорожчий контракту, то визначіться спершу наскільки це для Вас вигідно, бо може Ви зараз виплатите значну суму, якої б вистачило на 3 роки навчання на контракті, а Ваша донька знову все завалить після першої ж сесії.
Лілія
Дякую за відповідь
Коментувати
Вікторія
Добрый день! Підкажіть будь ласка, якщо донька провчилась у пед. вузі 1курс освітній рівень бакалавр,а зараз хоче вступати в мед.вуз,а там одразу вступ на освітній рівень магістр,в цьому випадку все одно потрібно виплачувати відшкодування?
Галина
Для Вікторія: так. все одно. Навчання на медичного магістра вважається одночасним здобуттям рівня бакалавра та магістра
Коментувати
Іван
Вітаю! Цього року закінчую другий курс на бюджеті, але хочу перевступити. Маю запитання: чи потрібно вказувати в електронному кабінеті щось "особливе"? Мені говорять, що система мене не "пропустить" знову на бюджет. Звісно, що готовий до відшкодування грошей, але тепер маю сумніви з приводу електронної подачі…
Роман
Для Іван: У електронному кабінеті таких відміток не передбачено. Заборони на повторний вступ на бюджет немає, але є вимога щодо відшкодування раніше витрачених коштів. Коли (чи якщо) Ваша заява буде рекомендована до зарахування на бюджет і приймальна комісія виявить факт Вашого попереднього навчання за тим же ступенем на бюджеті (а виявить точно, бо у ЄДЕБО при формуванні наказу про зарахування буде відмітка про це), Вам запропонують відшкодувати в установленому порядку і в установлені терміни вартість двох років навчання. Розраховувати цю вартість буде бухгалтерія того закладу, куди Ви будете зараховані. Крім того, для зарахування Вам потрібно буде або відрахуватися з того закладу, де Ви навчаєтеся зараз, або перевестися на контракт, бо одночасне навчання за рахунок бюджету забороняється.
Коментувати
Людмила
Доброго дня! Моя донька навчається у ВНЗ на контракті. Провчилася 1 курс і закінчила на відмінно. Але вартість контракту дуже піднялася і ми вирішили спробувати вступити на бюджет до цього ж вузу повторно але на інший факультет чи потрібно нам брати академвідпустку, або як правильно поступити, щоб не нашкодити.
Галина
Для Людмила: до чого тут академічна відпустка. Тим більше для неї немає підстав. Просто вступає. Якщо пройде, то то відраховується з контракту, і вступає на буджет
Коментувати
Максим
Доброго дня! У вас написано в статті , що винятком становлять курсанти і особи , які навчаються в ВНЗ зі спецефіченою формою навчання. Тож, чи потрібно мені відшкодовувати , якщо я навпаки вступаю в такого роду ВНЗ зі звичайного ВУЗу