Повторний вступ на бюджет та відшкодування вартості навчання

Яким є порядок відшкодування бюджетних коштів при повторному вступі на бюджет та як проводиться розрахунок суми відшкодування

Повторний вступ на бюджет та відшкодування вартості навчання

Чи може особа повторно навчатись на бюджеті? Яким є порядок відшкодування коштів? Чи потрібно відшкодовувати кошти, якщо студент вибув до початку семестрового контролю? Як проводиться розрахунок суми відшкодування?

Чи може особа повторно навчатись на бюджеті?

Відповідно до статті 4 закону «Про вищу освіту» громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних закладах вищої освіти на конкурсній основі, якщо певний ступінь вищої освіти (бакалавра чи магістра) здобувають вперше.

Громадяни, які за станом здоров’я втратили можливість виконувати службові чи посадові обов’язки за отриманою раніше кваліфікацією мають право безоплатно здобувати вищу освіту за другою спеціальністю, а така втрата працездатності повинна бути підтверджена висновками медико-соціальної експертної комісії.

Повторно безоплатно здобувати вищу освіту за тим самим ступенем освіти мають право також громадяни України, які не завершили навчання. Для цього вони повинні відшкодувати кошти, вже витрачені на оплату послуг з їхньої підготовки.

Яким є порядок відшкодування коштів?

Порядок відшкодування коштів врегульовано Постановою КМУ №658 «Про затвердження Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців» від 26 серпня 2015 року.

Цей порядок не розповсюджується на таких осіб:

  • студентів і курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання (наприклад, тих ЗВО, які навчають поліцейських) та військових навчальних підрозділів ЗВО (п.1 Порядку);
  • студентів, які написали заяву про відрахування до початку навчального року і не приступили до навчальних занять, незалежно від дати затвердження закладом вищої освіти наказу про відрахування (згідно з роз’ясненням Департаменту економіки та фінансування МОН від 10 вересня 2019 року «Щодо відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців»).

Відшкодування вартості попереднього навчання на бюджеті відбувається вже після повторного зарахування на навчання до нового закладу вищої освіти. Згідно з порядком відшкодування бюджетних коштів, у наказі про зарахування особи на повторне навчання на бюджеті встановлюється строк відшкодування коштів, що не перевищує 10 робочих днів з дня початку навчального року.

Після зарахування, студент має звернутись у відповідний відділ нового закладу вищої освіти (наприклад, планово-фінансовий), який не пізніше трьох днів після звернення повинен видати розрахунковий документ, у якому вказується сума відшкодування, а також номер рахунку на який потрібно сплатити кошти. Для такого розрахунку потрібна буде академічна довідка (про кількість кредитів та вивчені академічні дисципліни) з попереднього місця навчання, яка видається студентові одразу після відрахування з попереднього місця навчання.

Якщо матеріальне становище студента не дозволяє оплатити усю суму відшкодування одразу, то він може звернутися до керівника закладу вищої освіти з вмотивованою заявою про реструктуризацію відшкодування коштів. У такому випадку доведеться заплатити не менше 50 відсотків загального розміру коштів одразу, а решту – частинами до кінця поточного навчального року.

Документ, що підтверджує оплату (наприклад, квитанцію) необхідно подати не пізніше 10 робочих днів з дня здійснення платежу. Особа, яка не подала зазначеного документа в установлений строк, підлягає негайному відрахуванню.

Чи потрібно відшкодовувати кошти, якщо студент вибув до початку семестрового контролю?

З 31 січня 2017 року набрало чинності положення Порядку щодо обов’язковості відшкодування коштів навіть у тому разі, якщо студент вибув із закладу вищої освіти до початку семестрового контролю (тобто, до початку залікової сесії). У такому випадку він повинен відшкодувати у повному обсязі вартість 30 кредитів за той семестр, посеред якого його відрахували, незалежно від фактичної тривалості навчання. Це положення не застосовується до осіб, які були відраховані до 31 січня 2017 року.

Як проводиться розрахунок суми відшкодування?

Сума відшкодування вартості навчання за один семестр навчального року розраховується за формулою: S = Σ (Vі × 0,5) × ((K - Kз)/K).

Згідно з даною формулою, сума, що підлягає відшкодуванню (S) вираховується на основі середньої річної вартості навчання за рахунок загального фонду державного або місцевого бюджету одного студента (Vі), кількості кредитів за іспити та заліки, що були складені студентом (К), а також кількості кредитів за іспити та заліки, які зараховані закладом вищої освіти за новим місцем навчання (Kз).

Інформацію про середню вартість навчання одного студента можна знайти у Звітах про виконання паспорта бюджетної програми (відповідно до п.5 Порядку). Наприклад, згідно із Звітом про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2018 р. (найменування бюджетної програми «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики») середні витрати на навчання 1-го студента у 2017 р. становили 32,8 тис. грн., відповідно до Звіту про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2019 р. (найменування бюджетної програми «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики») середні витрати на навчання 1-го студента у 2018 становили 39,9 тис.грн.

Згідно зі звітами про виконання паспорта бюджетної програми, у 2019 році середні витрати на навчання 1-го студента становили вже 51,6  тис.грн., а у 2020 році – 59,8 тис.грн.

Також варто зазначити, що чим більше навчальних дисциплін складених за попереднім місцем навчання буде зараховано при повторному вступі, тим меншою буде вартість відшкодування. Це можливо при повторному вступі на ту ж саму спеціальність, або спеціальність з максимально наближеним навчальним планом.

Самостійно розрахувати вартість відшкодування досить складно, тож у приймальній комісії закладу вищої освіти варто уточнити, який саме відділ університету проводить розрахунки та попередньо проконсультуватись щодо розміру відшкодування. У навчальному закладі також можна ознайомитись із навчальним планом для порівняння навчальних дисциплін.

Приклад розрахунку вартості відшкодування

Якщо середня вартість навчання одного студента у 2017 році становила 32,8 тис. грн., а у 2018 році – 39,9 тис. грн., студент склав заліки та іспити за перший семестр 2017/18 навчального року (30 кредитів, з яких 20 кредитів зараховано за новим місцем навчання) і був відрахований до початку семестрового контролю у другому семестрі, то формула для визначення розміру відшкодування за 2017/18 навчального року виглядатиме так:

S = Σ (32,8 × 0,5+39,9 × 0,5) × ((30+30–20)/(30+30)=25,5 тис. грн.

При цьому сума буде визначатись з урахуванням інфляції (тобто може бути дещо більшою), що визначається за період від дати відрахування особи із закладу вищої освіти до 1 січня того року, в якому особу зараховано для повторного навчання.

Освіта.ua
05.08.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Олексій
А це чимось взагалі контролюється, скільки освіт перед цим я отримав? Завершую бакалавра, планував на іншу спеціальність піти навчатися.
Олександр
Якщо я вступив на спеціальність (контракт), провчився на ній 3 повних семестри і частково на четвертому, але хочу перевестись на іншу, на якій відмовився перед вступом в університет від бюджетного місця, то в мене є можливість повернути гроші, витрачені на ці 4 семестри навчання, і вступити на те ж бюджетне місце іншої спеціальності, від якого 2 роки тому відмовився? П.С. Це спеціальності одного університету
Максим
Я забрав документи з університету на зимових канікулах після першого семестру другого курсу. І хочу повторно вступати в інший навчальний заклад на іншу спеціальність, на бюджет. Але мені з минулого місця навчання мені не видали академічну довідку? Що робити в такому випадку?
Марія
Я закінчила мед коледж (молодший спеціаліст), і вступила в мед університет на лікаря (магістратура) на 2й курс,за скороченим терміном навчання чи можуть мене перевести на державне?
Влад
Для Марія: треба спочатку щоб державне місце звільнилося, для цього комусь треба покинути універ або щоб відрахували студента. В першу чергу переводять пільговиків і аж потім самих успішних студентів.
Коментувати
Анна
Я навчаюся в медичному коледжі я хочу в кінці навчального року забрати документи і вступити на іншу спеціальність тільки на державне(статус дитина сирота) чи можу я вступити на державне іще раз.І чи будуть мені виплачувати степендію?
Влад
Для Анна: маєте право на бюджет, бо це інший рівень освіти. Але пільговиків може бути не один, а місць обмежено. Пройдуть ті, хто в списку має вищі бали. Можете отримувати соціальну стипендію. Маєте право на переведення з контракту, якщо звільниться місце
Коментувати
Юлія
Скажіть, будь ласка, чи потрібно відшкодовувати кошти за те, що навчалась на бюджеті, якщо наступного року вступаєш на заочну форму?
Сергій
А якщо я вчився на бюджеті, пів семестра потом здав сесію і після НГ я маюсь перевестися на державне, Ноя я проплатив за навчання бо могли вигнати, а в них ще не було наказу переводить мене на державне. То повернуть мені гроші які я проплатив за пів року???
Ruslan
Якшо відрахують з бюджету, для вступу в інший універ на контракт потрібно відшкодовувати кошти?
Олеся
Доброго дня. Дитина, позбавлена батьківського піклування, поступила у ВУЗ в 2019 році. Було тяжко вчитись. Завалив перший курс, а на другому курсі вчився на платній основі. Але вирішив забрати документи, бо немає змоги платити. Хоче пробувати поступати в 2021 році в інший ВУЗ. Чи може дитина претендувати на державне місце? Чи тільки платне?
Олеся
Для Олеся:
Галина
Для Олеся: звісно може. Але треба компенсувати вартість навчання І курсу. Навіщо взагалі було поновлюватись на контракт, якщо навчання на цій спеціальності (рівні) є важким? Тільки викинуті за рік гроші.
Коментувати
Назар
Після того як мене відрахували на 2 курсі бюджету, і я поступаю на зовсім іншу спеціальність, мені доведеться відшкодувати кошти?
Moonlight
Для Назар: Так.
Коментувати
Влад
Якщо я вступив у 2016 у коледж , та пішов з бюджету в грудні 2016, а вступати планую в 2020, мені не потрібно відшкодовувати, бо я пішов до 31 січня 2017 року?
Влад
Для Влад: БЕЗ РІНИЦІ В ЯКИХ ЧИСЛАХ ТИ ПІШОВ, ТИ НАВЧАВСЯ, ТОМУ ПОВИНЕН ВІДШКОДУВАТИ
Влад
Якщо я навчався у коледжі місяць і пішов за власним бажанням, а вступати буду до ВНЗ, Я можу розраховувати на бюджет. ( адже знайомі після коледжу вступають на бюджет)
Коментувати
Влад
Якщо я вступив у 2016, та пішов з бюджету в грудні 2016, а вступати планую в 2020, мені не потрібно відшкодовувати, бо я пішов до 31 січня 2017 року?
Rostik
Доброго дня скажіть будь ласка я в чився в технікумі на механіка на бюджеті, зараз хочу заочно поступити на електрика.Технікум я закінчив 20 років назад.Чи можу я поступити на бюджет.Я є ще АТОшніком.Дякую
Доцент
Для Rostik: друже, ці придурені соросята прийняли закон про здачу зно і випускниками технікумів. Пишіть листа президенту про вступ на базі технікума за співбесідою....
Rostik
Мене цікавить чи я можу заочно поступити на за держ бюджет другий раз.Чи маю оплачувати навчання
Галина
Для Rostik: так, можете. більше того, Ви маєте право, як АТО-шник, вступати за квотою1. На електрика не так багато пільговиків йде навчатись, тому можете потрапити в 10% пільгових місць. ps: все написане стосується вищої освіти та спеціальності інженера-електрика. Якщо Ви говорите про спеціальність не вищої освіти, а просто електрика, то їх навчають у ПТУ, там взагалі проблем немає.
Коментувати
Анна
Підкажіть, будь ласка, під час повторного вступу на бюджет і після відшкодування грошей державі, чи маю я право отримувати соціальну стипендію як дитина сирота?
Галина
Для Анна: звичайно можете
Коментувати
NinaSavcenko
Підкажіть, будь ласка, якщо на 3 курсі 1 семестру мене відрахують, але я поновлюся в іншому університеті на контракт, мені потрібно буде в мій попередній університет повертати кошти за ті роки, що я була на бюджеті?
Галина
Для NinaSavcenko: ні. повертають, якщо повторно вступають на бюджет
Коментувати
Віра
Скажіть, будь ласка, якщо я провчилась пів року, то мені треба компенсувати кошти, за весь навчальний рік чи тільки за пів року
Yulia
Підкажіть, будь ласка, чи потрібно відшкодовувати кошти якщо після незавершеного навчання на бюджеті вступати на заочну форму навчання?
Юлія
Скажіть, будь ласка, якщо я заберу документи з університету на 2 курсі навчання і вступатиму на наступний рік на контракт в інший університет, чи потрібно буде ще раз здавати ЗНО?
Влад
Для Юлія: якщо за умовами вступу 2022 рокурік ваших сертифікатів підходитиме, то не треба
Коментувати
Ван Хоенхайм
Суму відшкодування кожного року встановлює держава чи вона залежить від вартості навчання в конкретному ВНЗ?
економіст
Для Ван Хоенхайм: залежить від вартості начання в конкретному виші. Зверніться в бухгалтерію
Коментувати
Ван Хоенхайм
Допоможіть будь ласка. До кого в університеті можна звернутись щоб обговорити конкретний випадок відшкодування? Заздалегідь дякую за відповідь.