Повторний вступ на бюджет та відшкодування вартості навчання

Яким є порядок відшкодування бюджетних коштів при повторному вступі на бюджет та як проводиться розрахунок суми відшкодування

Повторний вступ на бюджет та відшкодування вартості навчання

Чи може особа повторно навчатись на бюджеті? Яким є порядок відшкодування коштів? Чи потрібно відшкодовувати кошти, якщо студент вибув до початку семестрового контролю? Як проводиться розрахунок суми відшкодування?

Чи може особа повторно навчатись на бюджеті?

Відповідно до статті 4 закону «Про вищу освіту» громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних закладах вищої освіти на конкурсній основі, якщо певний ступінь вищої освіти (бакалавра чи магістра) здобувають вперше.

Громадяни, які за станом здоров’я втратили можливість виконувати службові чи посадові обов’язки за отриманою раніше кваліфікацією мають право безоплатно здобувати вищу освіту за другою спеціальністю, а така втрата працездатності повинна бути підтверджена висновками медико-соціальної експертної комісії.

Повторно безоплатно здобувати вищу освіту за тим самим ступенем освіти мають право також громадяни України, які не завершили навчання. Для цього вони повинні відшкодувати кошти, вже витрачені на оплату послуг з їхньої підготовки.

Яким є порядок відшкодування коштів?

Порядок відшкодування коштів врегульовано Постановою КМУ №658 «Про затвердження Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців» від 26 серпня 2015 року.

Цей порядок не розповсюджується на таких осіб:

  • студентів і курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання (наприклад, тих ЗВО, які навчають поліцейських) та військових навчальних підрозділів ЗВО (п.1 Порядку);
  • студентів, які написали заяву про відрахування до початку навчального року і не приступили до навчальних занять, незалежно від дати затвердження закладом вищої освіти наказу про відрахування (згідно з роз’ясненням Департаменту економіки та фінансування МОН від 10 вересня 2019 року «Щодо відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців»).

Відшкодування вартості попереднього навчання на бюджеті відбувається вже після повторного зарахування на навчання до нового закладу вищої освіти. Згідно з порядком відшкодування бюджетних коштів, у наказі про зарахування особи на повторне навчання на бюджеті встановлюється строк відшкодування коштів, що не перевищує 10 робочих днів з дня початку навчального року.

Після зарахування, студент має звернутись у відповідний відділ нового закладу вищої освіти (наприклад, планово-фінансовий), який не пізніше трьох днів після звернення повинен видати розрахунковий документ, у якому вказується сума відшкодування, а також номер рахунку на який потрібно сплатити кошти. Для такого розрахунку потрібна буде академічна довідка (про кількість кредитів та вивчені академічні дисципліни) з попереднього місця навчання, яка видається студентові одразу після відрахування з попереднього місця навчання.

Якщо матеріальне становище студента не дозволяє оплатити усю суму відшкодування одразу, то він може звернутися до керівника закладу вищої освіти з вмотивованою заявою про реструктуризацію відшкодування коштів. У такому випадку доведеться заплатити не менше 50 відсотків загального розміру коштів одразу, а решту – частинами до кінця поточного навчального року.

Документ, що підтверджує оплату (наприклад, квитанцію) необхідно подати не пізніше 10 робочих днів з дня здійснення платежу. Особа, яка не подала зазначеного документа в установлений строк, підлягає негайному відрахуванню.

Чи потрібно відшкодовувати кошти, якщо студент вибув до початку семестрового контролю?

З 31 січня 2017 року набрало чинності положення Порядку щодо обов’язковості відшкодування коштів навіть у тому разі, якщо студент вибув із закладу вищої освіти до початку семестрового контролю (тобто, до початку залікової сесії). У такому випадку він повинен відшкодувати у повному обсязі вартість 30 кредитів за той семестр, посеред якого його відрахували, незалежно від фактичної тривалості навчання. Це положення не застосовується до осіб, які були відраховані до 31 січня 2017 року.

Як проводиться розрахунок суми відшкодування?

Сума відшкодування вартості навчання за один семестр навчального року розраховується за формулою: S = Σ (Vі × 0,5) × ((K - Kз)/K).

Згідно з даною формулою, сума, що підлягає відшкодуванню (S) вираховується на основі середньої річної вартості навчання за рахунок загального фонду державного або місцевого бюджету одного студента (Vі), кількості кредитів за іспити та заліки, що були складені студентом (К), а також кількості кредитів за іспити та заліки, які зараховані закладом вищої освіти за новим місцем навчання (Kз).

Інформацію про середню вартість навчання одного студента можна знайти у Звітах про виконання паспорта бюджетної програми (відповідно до п.5 Порядку). Наприклад, згідно із Звітом про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2018 р. (найменування бюджетної програми «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики») середні витрати на навчання 1-го студента у 2017 р. становили 32,8 тис. грн., відповідно до Звіту про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2019 р. (найменування бюджетної програми «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики») середні витрати на навчання 1-го студента у 2018 становили 39,9 тис.грн.

Згідно зі звітами про виконання паспорта бюджетної програми, у 2019 році середні витрати на навчання 1-го студента становили вже 51,6  тис.грн., а у 2020 році – 59,8 тис.грн.

Також варто зазначити, що чим більше навчальних дисциплін складених за попереднім місцем навчання буде зараховано при повторному вступі, тим меншою буде вартість відшкодування. Це можливо при повторному вступі на ту ж саму спеціальність, або спеціальність з максимально наближеним навчальним планом.

Самостійно розрахувати вартість відшкодування досить складно, тож у приймальній комісії закладу вищої освіти варто уточнити, який саме відділ університету проводить розрахунки та попередньо проконсультуватись щодо розміру відшкодування. У навчальному закладі також можна ознайомитись із навчальним планом для порівняння навчальних дисциплін.

Приклад розрахунку вартості відшкодування

Якщо середня вартість навчання одного студента у 2017 році становила 32,8 тис. грн., а у 2018 році – 39,9 тис. грн., студент склав заліки та іспити за перший семестр 2017/18 навчального року (30 кредитів, з яких 20 кредитів зараховано за новим місцем навчання) і був відрахований до початку семестрового контролю у другому семестрі, то формула для визначення розміру відшкодування за 2017/18 навчального року виглядатиме так:

S = Σ (32,8 × 0,5+39,9 × 0,5) × ((30+30–20)/(30+30)=25,5 тис. грн.

При цьому сума буде визначатись з урахуванням інфляції (тобто може бути дещо більшою), що визначається за період від дати відрахування особи із закладу вищої освіти до 1 січня того року, в якому особу зараховано для повторного навчання.

Освіта.ua
13.06.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ганна
Доброго дня! У мене є вища освіта яку, я здобула у 2017 році. Зараз вступаю у цей самий навчальний заклад на іншу спеціальність заочно, вибираю бюджетну форму навчання, вказую, що є вища освіта здобута раніше, я пройшла на бюджет заочна форма, і в закладі запитувала про відшкодування коштів, вони сказали, що мабуть не треба. Тепер ще І у вас хочу запитати треба чи ні відшкодовувати кошти за попереднє навчання, якщо я тепер хочу навчатись на бюджеті заочно, так як я вступила? І ще така ж ситуація, але при денній формі навчання знову у коледжі передвища медичний (фаховий молодший бакалавр) потрібно чи ні відшкодовувати кошти за мою вищу освіту, здобуту (завершену) у 2017 році?
Дарина
Якщо точніше дитина поступала в 2018 році за рахунок бюджету , і провчившись 1,5 семестру вона покинула. Планує заново складати ЗНО 2022. Вже мине 4 роки то потрібно буде відшкодувати державі?
Галина
Для Дарина: з 2017 року треба.
Коментувати
Дарина
Добрий день підкажіть будь ласка. Якщо дитина провчилась на бюджеті 1 семестр , а другу половину не завершила (4 заліки), бажає знову поступати на бюджет скільки потрібно буде відшкодувати державі , не за 4 роки навчання як бакалавр ? А лише за 1,5 за семестр а?
Галина
Для Дарина: не на 1.5 семестри, а за 1 рік.
Коментувати
Алла
Якщо перша вища освiта отримана в 2005 роцi,чи потрiбне вiдшкодування для отримання другои
Галина
Для Алла: ні. Відшкодування передбачене з 2017 року. Ви просто маєте вступати на контракт (це значно дешевше)
Коментувати
Andrij
Доброго дня! Дивіться, якщо дитина вчилась на бюджеті в університеті перший рік(бакалавр) після закінчення 11 класів школи, і забрала документи з університету та планує вступити до іншого університету на іншу спеціальність на контракт, чи треба відшкодовувати вартість навчання? (Всі 2 сесії закриті)
Галина
Для Andrij: звичайно треба. Закриті сесії чи не закриті. причини відрахування взагалі ніяким чином не впливають. Відшкодовуються вже витрачені на навчання людини кошти
Коментувати
Богдан
Добрий день, чи потрібна довідка про доходи або статус малозабезпеченої сімї, для реструктуризації іншиї 50% сумми відшкодування? Чи може ВНЗ відмовити в реструктуризації і вимагати всю суму одразу і як цього запобігти?
Olga
Для Богдан: Тобто ти чекаєш поради, як уникнути відповідальності за свою тупоголовість? Ти просрав гроші платників податків і хочеш, щоб тобі це пробачили? Твоя родина отримувала гроші від держави, тебе держава безкоштовно вчила, платила соціальну стипендію, а тепер ти шукаєш шляхи, щоб обдурити їїї? Нехай змусять тебе відшкодовувати вдвічі більше, щоб думав, що робиш!
Коментувати
Валентина
Доброго дня,чи діють пільги дитини сироти і чи може по цих пільгах вступити до ВНЗ на державну форму,на основі диплому молодшого спеціаліста
Olga
Для Валентина: Звичайно! Держава до смерті буде опікуватися сиротою. І кавртиру дасть, і вивчить, і дулю від сироти отримає.
Коментувати
viollla7@gmail.com
Доброго дня, чи можливо навчатися в професійному ліцеї очно на державному і в ВУЗі на заочному державному? і чи можливо взяти академ на державному після закінчення року навчання?
Галина
Для viollla7@gmail.com: ні одночасно на 2 бюджетах вчитись не можна. Потрібно або в одному місці вчитись на контракті а в іншому на бюджеті, або спершу довчиттись на одному бюджеті а потім вступити на інший
Коментувати
Світлана
Добрий день. Я навчалась платно на молодшого спеціаліста і поатно на маністра. Тепер хочу вступити до іншого навчального закладу на зовсім іншу спеціальність на бюджет. Проте мені сказали, що "ми за вас маємо якось платити, тому не можете поступити на бюджет " Чи це дійсно так?
Галина
Для Світлана: хто це Вам таке сказав. звісно можете вступати на бюджет
Нерогуль
Для Світлана: Если уже отучилась на "манистра", то можно теперь и на "магистра" на бюджет, но с обязательной сдачей Единого Еступительного Экзамена (ЕВЭ) по внеземной мове. Если ЕВЭ сдавать не хочется - экзамен в самом вузе, но только обучение на контракте. Если с ЕВЭ проблем нет - подавайте заявление на бюджет.
Коментувати
Вікторія
Добрий день,я навчалась в коледжі лише 1 місяць (після 9 класу)на молодшого спеціаліста, відрахувалась за власним бажанням і пішла назад ’в 10,11 клас.Зараз вступаю на бакалавра на основі повної загальної середньої освіти.Чи потрібно мені відшкодовувати кошти за спробу навчання на бюджеті в коледжі?Чи ні , через те,що інший ступінь освіти?
Влад
Для Вікторія: ні
Коментувати
HELEN
Середня вартість за навчання одного студента у 2020 році складає 59,8 тис.г. Студент жодного разу не був у стінах університету, лише коли документи подавав. Усі заняття онлайн. Як розрахована середня вартість? Зарплата педагогів, а ще що?
Економіст
Для HELEN: утримання будівель універу (і комуналка і охоронні та протипожежні сигналізації), стипендії, заробітна плата непедагогічного персоналу.
Коментувати
Nastya
Якщо я перший рік навчаюся на державному , а на інший рік хочу перевестися на заочне і навчатися в іншому університеті , чи потрібно повертати гроші?
Tetyana
Добрий день,в мене питання таке,якщо після першого курсу на бюджеті я переведусь на заочне навчання і поступаю на бюджет в інший університет,мені потрібна академічна довідка?
Остап
Підкажіть будь ласка, переведення здійснюється лише на 2 курс чи можливо бути переведеним і на 1? Дякую за відповідь.
Василь
Хочу переступити в цьому році до іншого вузу на іншу спеціальність. Цікавить така інформація: чи можу я вступити за результатами минулорічного сертифікату зно?
Елена
Для Василь: конечно можете.Сертификаты можно использовать с 2018 года по 2021
Коментувати
СВІТЛАНА
ДОБРОГО ДНЯ! МІЙ СИН ВІДРАХОВАНИЙ З ВІЙСЬКОВОГО ІНСТИТУТУ ЗА НЕУСПІШНІСТЬ В КІНЦІ 3 КУРСУ. ВІН МАЄ ПРАВО ВСТУПИТИ НАНОВО В ЦИВІЛЬНИЙ ВИШ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ ЗНО 2018 Р І МАЄ ПОВЕРНУТИ КОШТИ ЗА ПОПЕРЕДНІ 3 РОКИ НАВЧАННЯ (ЧИ ЛИШЕ ЗА 18 МІСЯЦІВ)? ЧИ МОЖЛИВО ПЕРЕВЕСТИСЬ В ІНШИЙ ВІЙСЬКОВИЙ ВИШ НА ІНШУ СПЕЦІАЛЬНІСТЬ БЕЗ ПОВЕРНЕННЯ КОШТІВ? яК ДЕШЕВШЕ ДОБРОВІЛЬНО ПОВЕРНУТИ КОШТИ ЧИ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ?
Галина
Для СВІТЛАНА: не знаю як дешевше, але вчитись на бюджеті він не зможе, якщо не сплатить за попереднє навчання. А щодо того за який період відшкодовувати, звертайтесь за роз’ясненнями у військовий виш. У них своя специфіка, я знаю, що в універах МВД вимагають компенсації за навчання навіть якщо просто відраховують, не залежно чи будеш десь навчатись потім
HELEN
Після зарахування, студент має звернутись у відповідний відділ нового закладу вищої освіти (наприклад, планово-фінансовий), який не пізніше трьох днів після звернення повинен видати розрахунковий документ, у якому вказується сума відшкодування, а також номер рахунку на який потрібно сплатити кошти. Для такого розрахунку потрібна буде академічна довідка (про кількість кредитів та вивчені академічні дисципліни) з попереднього місця навчання, яка видається студентові одразу після відрахування з попереднього місця навчання.
Коментувати
Варвара
Якщо цього року буду всупати до університету на держзамовлення і до цього теж вчилась в академії на держзамовленні(1 курс) -мені потрібно буде компенсувати вартість навчання 1 року в академії-це вже зрозуміло... але щоб мені зарахували предмети з попереднього місця навчання і відповідно до "Порядку відшкодування коштів" від кількості зарахованих предметів напряму буде залежати сума відшкодування я маю надати в Університет(місце нового навчання)академічну довідку - тому я так розумію: коли я буду забирати документи з Академії(попереднє місце навчання) мені зобов’язані видати академічну довідку(про кількість кредитів та вивчені академічні дисципліни)? Чи вони мають право мені таку довідку не видати?
Dragom
Якщо я був відрахован з бюджету до першої сесії ще в 2016, то виходить мені не потрібно відшкодовувати, бо положення с 31 січня 2017 року?
HELEN
За академічною довідкою треба звертатися в деканат? Коли повертали документи, таку довідку не видали, хоч я сказав, що буду поступати на наступний рік.
Галина
Для HELEN: навіщо Вам академічна довідка? Ви ж не переводитесь, а вступаєте заново. Тому й не видали. Якби Ви переводились в інший виш або на іншу спеціальність, то треба довідка аби доздати академ.різницю.
HELEN
Після зарахування, студент має звернутись у відповідний відділ нового закладу вищої освіти (наприклад, планово-фінансовий), який не пізніше трьох днів після звернення повинен видати розрахунковий документ, у якому вказується сума відшкодування, а також номер рахунку на який потрібно сплатити кошти. Для такого розрахунку потрібна буде академічна довідка (про кількість кредитів та вивчені академічні дисципліни) з попереднього місця навчання, яка видається студентові одразу після відрахування з попереднього місця навчання.
HELEN
Я так вважаю, що довідка потрібна для розрахунку суми відшкодування
Коментувати
Анастасія
Доброго дня! Дивіться, якщо я вчилась на бюджеті в університеті перший рік(бакалавр) після закінчення 11 класів школи, і забрала документи з університету та планую вступити до іншого університету на іншу спеціальність також на бюджет, мені треба відшкодовувати вартість навчання? (Всі 2 сесії закриті)
Yulia Polonskaya
Для Анастасія: Так, необхідне відшкодування 1 року в повному розмірі вартості навчання, яку розраховує університет.
Коментувати