Повторний вступ на бюджет та відшкодування вартості навчання

Яким є порядок відшкодування бюджетних коштів при повторному вступі на бюджет та як проводиться розрахунок суми відшкодування

Повторний вступ на бюджет та відшкодування вартості навчання

Чи може особа повторно навчатись на бюджеті? Яким є порядок відшкодування коштів? Чи потрібно відшкодовувати кошти, якщо студент вибув до початку семестрового контролю? Як проводиться розрахунок суми відшкодування?

Чи може особа повторно навчатись на бюджеті?

Відповідно до статті 4 закону «Про вищу освіту» громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних закладах вищої освіти на конкурсній основі, якщо певний ступінь вищої освіти (бакалавра чи магістра) здобувають вперше.

Громадяни, які за станом здоров’я втратили можливість виконувати службові чи посадові обов’язки за отриманою раніше кваліфікацією мають право безоплатно здобувати вищу освіту за другою спеціальністю, а така втрата працездатності повинна бути підтверджена висновками медико-соціальної експертної комісії.

Повторно безоплатно здобувати вищу освіту за тим самим ступенем освіти мають право також громадяни України, які не завершили навчання. Для цього вони повинні відшкодувати кошти, вже витрачені на оплату послуг з їхньої підготовки.

Яким є порядок відшкодування коштів?

Порядок відшкодування коштів врегульовано Постановою КМУ №658 «Про затвердження Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців» від 26 серпня 2015 року.

Цей порядок не розповсюджується на таких осіб:

  • студентів і курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання (наприклад, тих ЗВО, які навчають поліцейських) та військових навчальних підрозділів ЗВО (п.1 Порядку);
  • студентів, які написали заяву про відрахування до початку навчального року і не приступили до навчальних занять, незалежно від дати затвердження закладом вищої освіти наказу про відрахування (згідно з роз’ясненням Департаменту економіки та фінансування МОН від 10 вересня 2019 року «Щодо відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців»).

Відшкодування вартості попереднього навчання на бюджеті відбувається вже після повторного зарахування на навчання до нового закладу вищої освіти. Згідно з порядком відшкодування бюджетних коштів, у наказі про зарахування особи на повторне навчання на бюджеті встановлюється строк відшкодування коштів, що не перевищує 10 робочих днів з дня початку навчального року.

Після зарахування, студент має звернутись у відповідний відділ нового закладу вищої освіти (наприклад, планово-фінансовий), який не пізніше трьох днів після звернення повинен видати розрахунковий документ, у якому вказується сума відшкодування, а також номер рахунку на який потрібно сплатити кошти. Для такого розрахунку потрібна буде академічна довідка (про кількість кредитів та вивчені академічні дисципліни) з попереднього місця навчання, яка видається студентові одразу після відрахування з попереднього місця навчання.

Якщо матеріальне становище студента не дозволяє оплатити усю суму відшкодування одразу, то він може звернутися до керівника закладу вищої освіти з вмотивованою заявою про реструктуризацію відшкодування коштів. У такому випадку доведеться заплатити не менше 50 відсотків загального розміру коштів одразу, а решту – частинами до кінця поточного навчального року.

Документ, що підтверджує оплату (наприклад, квитанцію) необхідно подати не пізніше 10 робочих днів з дня здійснення платежу. Особа, яка не подала зазначеного документа в установлений строк, підлягає негайному відрахуванню.

Чи потрібно відшкодовувати кошти, якщо студент вибув до початку семестрового контролю?

З 31 січня 2017 року набрало чинності положення Порядку щодо обов’язковості відшкодування коштів навіть у тому разі, якщо студент вибув із закладу вищої освіти до початку семестрового контролю (тобто, до початку залікової сесії). У такому випадку він повинен відшкодувати у повному обсязі вартість 30 кредитів за той семестр, посеред якого його відрахували, незалежно від фактичної тривалості навчання. Це положення не застосовується до осіб, які були відраховані до 31 січня 2017 року.

Як проводиться розрахунок суми відшкодування?

Сума відшкодування вартості навчання за один семестр навчального року розраховується за формулою: S = Σ (Vі × 0,5) × ((K - Kз)/K).

Згідно з даною формулою, сума, що підлягає відшкодуванню (S) вираховується на основі середньої річної вартості навчання за рахунок загального фонду державного або місцевого бюджету одного студента (Vі), кількості кредитів за іспити та заліки, що були складені студентом (К), а також кількості кредитів за іспити та заліки, які зараховані закладом вищої освіти за новим місцем навчання (Kз).

Інформацію про середню вартість навчання одного студента можна знайти у Звітах про виконання паспорта бюджетної програми (відповідно до п.5 Порядку). Наприклад, згідно із Звітом про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2018 р. (найменування бюджетної програми «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики») середні витрати на навчання 1-го студента у 2017 р. становили 32,8 тис. грн., відповідно до Звіту про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2019 р. (найменування бюджетної програми «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики») середні витрати на навчання 1-го студента у 2018 становили 39,9 тис.грн.

Згідно зі звітами про виконання паспорта бюджетної програми, у 2019 році середні витрати на навчання 1-го студента становили вже 51,6  тис.грн., а у 2020 році – 59,8 тис.грн.

Також варто зазначити, що чим більше навчальних дисциплін складених за попереднім місцем навчання буде зараховано при повторному вступі, тим меншою буде вартість відшкодування. Це можливо при повторному вступі на ту ж саму спеціальність, або спеціальність з максимально наближеним навчальним планом.

Самостійно розрахувати вартість відшкодування досить складно, тож у приймальній комісії закладу вищої освіти варто уточнити, який саме відділ університету проводить розрахунки та попередньо проконсультуватись щодо розміру відшкодування. У навчальному закладі також можна ознайомитись із навчальним планом для порівняння навчальних дисциплін.

Приклад розрахунку вартості відшкодування

Якщо середня вартість навчання одного студента у 2017 році становила 32,8 тис. грн., а у 2018 році – 39,9 тис. грн., студент склав заліки та іспити за перший семестр 2017/18 навчального року (30 кредитів, з яких 20 кредитів зараховано за новим місцем навчання) і був відрахований до початку семестрового контролю у другому семестрі, то формула для визначення розміру відшкодування за 2017/18 навчального року виглядатиме так:

S = Σ (32,8 × 0,5+39,9 × 0,5) × ((30+30–20)/(30+30)=25,5 тис. грн.

При цьому сума буде визначатись з урахуванням інфляції (тобто може бути дещо більшою), що визначається за період від дати відрахування особи із закладу вищої освіти до 1 січня того року, в якому особу зараховано для повторного навчання.

Освіта.ua
13.06.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Андрій
Якщо після 1-го семестру навчання на бюджеті я вирішив перепоступити до іншого університету на 1-й курс на похожу спеціальність,то відшкодовувати потрібно буде за 1 семестр чи за 1 рік навчання?Також цікавить питання чи потрібно буде повторно здавати ЗНО?
Галина
Для Андрій: якщо відрахуєтесь до початку 2 семестру, то відшкодовувати лише за 1 семестр. Якщо зно не раніше 2019 року і предмети підходять, то перескладати не потрібно
Коментувати
Антон
Доброго дня ! Я вступив на базі 9 класу в коледж чи можу я після закінчення 2 курсу і здання ЗНО вступити до іншого навчального закладу не сплічуючи відшкодування?
Галина
Для Антон: звісно можете. Відшкодовують лише у випадку повторногр вступу на той же рівень на бюджет. Ось, якщо Ви провчитесь хоч місяць на бакалавра, а тоді вирішите, що Вам щось не подобається, покинете, та вступатимете на бакалавра наступного року, то муситимете відшкодувати
Коментувати
Андрей
Могу ли я поступить повторно в колледж если уже есть одно среднее образование(на контракте)
Лія
Доброго дня ! Скажіть будь ласка якщо я закінчила школу після 9 класу 2017 року чи можу я поступити в коледж на навчання ? Чи то вже неможливо ?
Галина
Для Лія: так можете. На базі базової середньої освіти (9 класів). Там отримаєте повну середню освіту. А взагалі, в нас в державі повна середня освіта є обов’язковою. І батьки (опікуни відповідають за це). а оскільки Ви не вступили після 9 класу в пту чи коледж, то мали повернутись в 10 клас. А якщо цього не зробили, то соціальні служби мали вимагати від Ваших батьків (опікунів) виконання батьківських обов’язків, або позбавити батьківських прав за невиконання цих обов’язків.
Коментувати
Игорь Вижиховский
Админ пожалуйста ответь ! Очень важно! Если я поступил в колледж на бюджет в этом году и понял что это не моё , могу ли я спокойно уйти в шк и никому нечего не платить , никаких компенсаций ? Админ пожалуйста срочно!!! Спасибо
Галина
Для Игорь Вижиховский: тут ніяких адмінів, які відповідають немає. Тутвідповідають користувачі порталу. "уйти в шк" - це означає "повернутись в школу"? Ви в коледж після 9 класу вступили? звісно можете повернутись в школу і нічого не платити
Коментувати
Настя
Доброго дня, підкажіть будь ласка, чи можна після училища вступати на бюджет в університет? Чи можна будучи на бюджеті навчатись на заочній формі?
Галина
Для Настя: звісно можна. Якщо бюджет є на заочній
Коментувати
Анна
Добрий день. Підкажіть, будь-ласка, що наступного разу вказувати, коли я подаватиму заяву, що я вже здобувала ступінь бакалавра за кошти держбюджету?
Галина
Для Анна: а звідки ми знаємо чи Ви вже здобували?
Коментувати
sofia.rudenko15102002@gmail.com
Скажіть, будь ласка, а якщо я після першого курсу коледжу повернулася до школи (навчалася на бюджеті) чи зможу я після здачі ЗНО вступити на бюджет у ЗВО?
Галина
Для sofia.rudenko15102002@gmail.com: навіть якби Ви закінчили колкдж, то всн одно б мали право на вступ до універу на бюджет
Коментувати
Марина
добрий день. дуже потрібна ваша допомога, якщо я відрахуюсь 10 вересня, я маю сплачувати за весь семестр?
Тетяна
Добрий день. Скажіть, будь ласка, якщо моя донька навчаєтья зараз на 1-му курсі на контракті (на бюджет не вистачило балів), чи може вона в 2022 році будучи студенткой спробувати поступити на бюджет на 1 курс спочатку? Вона хоче перездати ЗНО на кращий результат. Вона має на це право?
Галина
Для Тетяна: звісно має. Але який сенс двічі навчатись на 1 курсі? Можна було зараз не вступати, а просто краще підготуватись, перездати зно та вступити на бюджет. Або млдна гарно вчитись, та за результатами навчання перевестись на бюджет
Марина
Для Галина: допоможіть, будь-ласка, якщо я 10 вересня відрахуюсь, я маю сплачувати за весь семестр?
Іван
Тим паче,якщо мова йде про топові ВНЗ типу КНУ
Коментувати
Валерія
Доброго дня. Скажіть, будь ласка, якщо я навчаюся на бюджеті, але хочу перевестися на заочну форму навчання за кошти фізичних осіб, то чи потрібно мені відшкодовувати кошти?
Галина
Для Валерія: відшкодовують у випадку ПОВТОРНОГО ВСТУПУ НА БЮДЖКТ
Коментувати
Олексій
Добрий день, якщо я повторно поступлю на бюджет наступного року ,то скільки приблизно я повинен буду відшкодувати за навчання? За умови ,що я заберу документи на до 10 вересня. Ціна за контрактом 45тис.
Марина
Для Олексій: ви не знайшли інформацію з цього приводу? в мене таке саме питання
Коментувати
Ангеліна
доброго дня, скажіть, будь-ласка, чи можу я після одного року навчання на бюджеті в медичному університеті(тобто на магістратурі)вступити у інший ВНЗ(на бакалаврат) на бюджет без відшкодування коштів?
Галина
Для Ангеліна: ні. не можете. Навчання в медичній магістратурі вважається одночасним отриманням рівня бакалавра та магістра.
Олександр
Для Галина: Доброго дня. Допоможіть будь-ласка: Від 12.08.2021 зарахований до магістратури в одеському НУ "Одеська морська академія" за спеціальністю "Навігація та судноводіння", раніше, у 2016 році, був відрахований з Херсоньскої державної морської академії, куди був зарахований за результатами конкурсного відбору за кошти держбюджету в 2015 році, де, фактично, навчався з 01.09.2015 по приблизно 01.11.2015, коли мене було переведено на індивідуальний навчальний графік, як це робиться перед рейсом. Зауважу, що з 16.11.2015 по 02.06.2016 знаходився за кордоном, на судні "BBC PLATA". Саме по собі відрахування було дуже суперечливим, тому що відраховано мене було в п’ятницю 23.09.2016 чи в понеділок 27.09.2016, тоді як повернувся на навчання та написав всі заяви на здачу сессії ще в понеділок 19.09.2016. Наразі в Одесі не поспішають виставляти рахунок за відшкодування, а бюджетні паспорти Херсону за 2015-2016 роки не знайти.
Олександр
Додам, що повністю здав перший семестр ще до листопада 2015, після чого взагалі не відвідував заняття
Коментувати
Катерина
Того року я здавала зно , якщо я буду вступати на наступний рік то мені знову потрібно здавати зно ?
Катерина
Доброго вечора! Цього року я закінчила школу 11клас ,але нікуди не подавала документи. Чи можу я подавати документи на вступ у наступному році на бюджет?
Галина
Для Катерина: та хоч і через 10 років можете вступати. Тільки, якщо не здавали ЗНО, то треба здати наступного року
Коментувати
Дар'я
Добрий день. Цього року здобуваю ступінь магістра. Весь час навчалась на контрактній основі. Чи можу я вступити на перший курс за іншою спеціальністю на бюджет ?
Галина
Для Дар’я: звісно можете. За законом кожен має право один раз на кожному рівні здобувати вищу освіту за рахунок бюджкту
Коментувати
Максим
Доброго дня. Син поступив на бюджет в 2020 році, провчився два семестри, не здав другу сесію і його відрахували. В 2021 році поступив до того самого закладу на іншу спеціальність на бюджет. Подали документи на розрахунок доплати. Нам сповістили, що треба доплатити 48 тис. грн, хоча курс навчання по першій спеціальності у 2021 році є 18 тис. грн. Дуже незрозуміла ситуація.
Якось так
Для Максим: більш детально про те, чому виникла така різниця можна почитати тут: https://forum.osvita.ua/t/topic/8359 (тема невеличка, тому дочитайте до кінця)
Дарина
Така сама ситуація.
Коментувати
Олексій
Доброго дня! Якщо я провчився один рік на бюджеті, але хочу вступити на бюджет на іншу спеціальність, а на тій що навчався перевестись на заочну форму навчання, чи потрібно буде відшкодовувати кошти за той період, що я навчався очно?
Галина
Для Олексій: 1. Вам треба не просто на заочну форму перевестись, а й на контракт. 2. так Вам терба компенсувати рік навчання на бюджеті, не залежно від того денна це чи заочна форма навчання.
Коментувати
Іванка
Підкажіть, чи актуальна дана інформація, що безкоштовне здобуття повної загальної середньої освіти є конституційною гарантією, особи, які була зараховані до державних (комунальних) закладів для здобуття освітнього рівня молодшого спеціаліста за державним (регіональним) замовленням на основі базової середньої освіти, не відшкодовують кошти державного (місцевого) бюджету за перші два роки навчання (за період здобуття повної загальної середньої освіти). Тому що, на жаль, консультанти на гарячій лінії МОН з приводу вступу не володіють даною інформацією.
Галина
Для Іванка: Я Вам скажу більше. Наразі неіснує такого освітнього рівня як "молодший спеціаліст". А компенсація навчання на бюджеті є лише при повторному навчанні на тому є рівні, який вже здобувався. Вступити знову на молодшого Ви вже не можете. А рівень "фаховий молодший бакалавр", який зараз надають коледжі взагалі не відносяться до системи вишої освіти.
Іванка
Дякую, Галино! Просто я після 9 класу пішла в коледж на молодшого спеціаліста, провчилась 2 роки і була відрахована за власним бажанням. А зараз вступаю на бюджет на фахового молодшого бакалавра, а гаряча лінія МОН каже, що я повинна оплатити 2 роки за навчання в коледжі, хоча по суті я там закінчила лише 10-11 клас..
Коментувати
Ірина
Доброго дня! Для розрахунку суми компенсації за 2020/2021 навчальний рік по формулі необхідно знати середню вартість навчання за 2020 рік та 2021 рік. Яка сума за 2021 рік береться до розрахунку? Адже звіт про виконання бюджетної програми буде опубліковано після 01.01.2022р., а компенсувати потрібно вже зараз.