Повторний вступ на бюджет та відшкодування вартості навчання

Яким є порядок відшкодування бюджетних коштів при повторному вступі на бюджет та як проводиться розрахунок суми відшкодування

Повторний вступ на бюджет та відшкодування вартості навчання

Чи може особа повторно навчатись на бюджеті? Яким є порядок відшкодування коштів? Чи потрібно відшкодовувати кошти, якщо студент вибув до початку семестрового контролю? Як проводиться розрахунок суми відшкодування?

Чи може особа повторно навчатись на бюджеті?

Відповідно до статті 4 закону «Про вищу освіту» громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних закладах вищої освіти на конкурсній основі, якщо певний ступінь вищої освіти (бакалавра чи магістра) здобувають вперше.

Громадяни, які за станом здоров’я втратили можливість виконувати службові чи посадові обов’язки за отриманою раніше кваліфікацією мають право безоплатно здобувати вищу освіту за другою спеціальністю, а така втрата працездатності повинна бути підтверджена висновками медико-соціальної експертної комісії.

Повторно безоплатно здобувати вищу освіту за тим самим ступенем освіти мають право також громадяни України, які не завершили навчання. Для цього вони повинні відшкодувати кошти, вже витрачені на оплату послуг з їхньої підготовки.

Яким є порядок відшкодування коштів?

Порядок відшкодування коштів врегульовано Постановою КМУ №658 «Про затвердження Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців» від 26 серпня 2015 року.

Цей порядок не розповсюджується на таких осіб:

  • студентів і курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання (наприклад, тих ЗВО, які навчають поліцейських) та військових навчальних підрозділів ЗВО (п.1 Порядку);
  • студентів, які написали заяву про відрахування до початку навчального року і не приступили до навчальних занять, незалежно від дати затвердження закладом вищої освіти наказу про відрахування (згідно з роз’ясненням Департаменту економіки та фінансування МОН від 10 вересня 2019 року «Щодо відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців»).

Відшкодування вартості попереднього навчання на бюджеті відбувається вже після повторного зарахування на навчання до нового закладу вищої освіти. Згідно з порядком відшкодування бюджетних коштів, у наказі про зарахування особи на повторне навчання на бюджеті встановлюється строк відшкодування коштів, що не перевищує 10 робочих днів з дня початку навчального року.

Після зарахування, студент має звернутись у відповідний відділ нового закладу вищої освіти (наприклад, планово-фінансовий), який не пізніше трьох днів після звернення повинен видати розрахунковий документ, у якому вказується сума відшкодування, а також номер рахунку на який потрібно сплатити кошти. Для такого розрахунку потрібна буде академічна довідка (про кількість кредитів та вивчені академічні дисципліни) з попереднього місця навчання, яка видається студентові одразу після відрахування з попереднього місця навчання.

Якщо матеріальне становище студента не дозволяє оплатити усю суму відшкодування одразу, то він може звернутися до керівника закладу вищої освіти з вмотивованою заявою про реструктуризацію відшкодування коштів. У такому випадку доведеться заплатити не менше 50 відсотків загального розміру коштів одразу, а решту – частинами до кінця поточного навчального року.

Документ, що підтверджує оплату (наприклад, квитанцію) необхідно подати не пізніше 10 робочих днів з дня здійснення платежу. Особа, яка не подала зазначеного документа в установлений строк, підлягає негайному відрахуванню.

Чи потрібно відшкодовувати кошти, якщо студент вибув до початку семестрового контролю?

З 31 січня 2017 року набрало чинності положення Порядку щодо обов’язковості відшкодування коштів навіть у тому разі, якщо студент вибув із закладу вищої освіти до початку семестрового контролю (тобто, до початку залікової сесії). У такому випадку він повинен відшкодувати у повному обсязі вартість 30 кредитів за той семестр, посеред якого його відрахували, незалежно від фактичної тривалості навчання. Це положення не застосовується до осіб, які були відраховані до 31 січня 2017 року.

Як проводиться розрахунок суми відшкодування?

Сума відшкодування вартості навчання за один семестр навчального року розраховується за формулою: S = Σ (Vі × 0,5) × ((K - Kз)/K).

Згідно з даною формулою, сума, що підлягає відшкодуванню (S) вираховується на основі середньої річної вартості навчання за рахунок загального фонду державного або місцевого бюджету одного студента (Vі), кількості кредитів за іспити та заліки, що були складені студентом (К), а також кількості кредитів за іспити та заліки, які зараховані закладом вищої освіти за новим місцем навчання (Kз).

Інформацію про середню вартість навчання одного студента можна знайти у Звітах про виконання паспорта бюджетної програми (відповідно до п.5 Порядку). Наприклад, згідно із Звітом про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2018 р. (найменування бюджетної програми «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики») середні витрати на навчання 1-го студента у 2017 р. становили 32,8 тис. грн., відповідно до Звіту про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2019 р. (найменування бюджетної програми «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики») середні витрати на навчання 1-го студента у 2018 становили 39,9 тис.грн.

Згідно зі звітами про виконання паспорта бюджетної програми, у 2019 році середні витрати на навчання 1-го студента становили вже 51,6  тис.грн., а у 2020 році – 59,8 тис.грн. Згідно з паспортом бюджетної програми на 2021 рік такі витрати становлять 69,3 тис.грн.

Також варто зазначити, що чим більше навчальних дисциплін складених за попереднім місцем навчання буде зараховано при повторному вступі, тим меншою буде вартість відшкодування. Це можливо при повторному вступі на ту ж саму спеціальність, або спеціальність з максимально наближеним навчальним планом.

Самостійно розрахувати вартість відшкодування досить складно, тож у приймальній комісії закладу вищої освіти варто уточнити, який саме відділ університету проводить розрахунки та попередньо проконсультуватись щодо розміру відшкодування. У навчальному закладі також можна ознайомитись із навчальним планом для порівняння навчальних дисциплін.

Приклад розрахунку вартості відшкодування

Якщо середня вартість навчання одного студента у 2017 році становила 32,8 тис. грн., а у 2018 році – 39,9 тис. грн., студент склав заліки та іспити за перший семестр 2017/18 навчального року (30 кредитів, з яких 20 кредитів зараховано за новим місцем навчання) і був відрахований до початку семестрового контролю у другому семестрі, то формула для визначення розміру відшкодування за 2017/18 навчального року виглядатиме так:

S = Σ (32,8 × 0,5+39,9 × 0,5) × ((30+30–20)/(30+30)=25,5 тис. грн.

При цьому сума буде визначатись з урахуванням інфляції (тобто може бути дещо більшою), що визначається за період від дати відрахування особи із закладу вищої освіти до 1 січня того року, в якому особу зараховано для повторного навчання.

Для отримання оперативної інформації про проведення вступної кампанії приєднуйтесь до каналу Вступ.ОСВІТА.UA в Telegram або сторінок Абітурієнт і Освіта.ua у Facebook.

Освіта.ua
02.05.2022

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Юра
Якщо відрахуватися з магістратури (навчання 28 750 грн за рік) після першого семестру, то це виходить десь 14 375 грн?
Михайло
Добрий день. Якщо я відрахуюся з бюджету посеред навчального семестру, то доведеться платити за весь семестр? І сума відшкодування приблизно дорівнює половині суми навчання за контрактом?
Андрей
Для Михайло: Возмещать потребуется только при повторном поступлении, а не при отчислении. Сума возмещения в 3.5 - 4 раза больше, чем стоимость обучения на контракте.
Ганна
Для Михайло: Сума відшкодування залежить від вартості навчання на бюджеті та кількості кредитів з дисциплін, які можна буде перезарахувати (за такі дисципліни не треба буде платити). Вартість навчання на бюджеті можна подивитися тут: def.kpi.ua/node/1777.
Михайло
А це стосується всі освітніх рівнів?
Коментувати
Олена
Уточнення: поступав на бюджет. Відрахування і знов поступив на бюджет в інший виш. Навчання і там і там за рахунок державного бюджету
Ганна
Для Олена: Є дані на сайті КПІ: def.kpi.ua/node/1777.
Коментувати
Олена
Підкажіть будь ласка. Якщо відрахований у травні 2023 року і поступив на бюджет в інший виш у вересні 2023, яку суму брати для розрахунку відшкодування, якщо паспорт програми за 2023 рік ще не виконано
Черпіцький іван
Добро дня, цього року я вступив до університету на бюджет, проте зараз я розумію, що хочу змінити спеціальність та заклад освіти. Вартість навчання на контракті на моїй спеціальності 27000 тисяч гривень, допоможіть розрахувати приблизну суму відшкодування .
Ганна
Для Черпіцький іван: Добрий день. Вам потрібно буде відшкодувати вартість навчання за семестр. Її можна дізнатися в університеті (вона відрізняється від ціни контракту). Але за перезараховані дисципліни не треба буде платити (щоб можна було перезарахувати деякі дисципліни, потрібно скласти з них іспити).
Черпіцький іван
Дякую за швидку відповідь. Можна уточнити, в якому саме університеті я можу це дізнатись в тому де я наразі навчаюсь, чи тому куди планую вступати.
Ганна
Вартість навчання на бюджеті можна дізнатися в будь-якому університеті, а про дисципліни, які можна буде перезарахувати, треба запитати в університеті, до якого вступатимете.
Коментувати
Вікторія
Доброго дня, підкажіть, будь ласка. Минулого року вступила на бюджет і після двох тижнів навчання відрахувалась за власним бажанням. Цьогоріч вдруге вступила на бюджет в інший навчальний заклад на іншу спеціальність і для відшкодування коштів маю надати академічну довідку, але в попередньому навчальному закладі її відмовляються надати посилаючись на те що жодних іспитів я не складала. Як чинити в такому випадку?
Ганна
Для Вікторія: Добрий день. Академічна довідка потрібна для перезарахування частини дисциплін. Але Вам не зможуть їх перезарахувати, оскільки Ви не складали з них іспити (і, відповідно, потрібно буде відшкодувати повну вартість навчання за семестр).
Коментувати
Юлія
Добрий день! Підскажіть, будь ласка, якщо написати заяву на відрахування в середині 2- го семестру 1 курсу бюджету ( дитина хоче перепоступати на бюджет на наступний рік на іншу спеціальність), то чи доведеться сплатити вартість 2 семестру? Чи варто краще відрахуватись відразу після 1 семестру?
Ганна
Для Юлія: Добрий день. Якщо відрахуватися посеред семестру, потрібно буде відшкодувати вартість навчання за весь семестр. Тому доцільно відрахуватися або перед початком семестру, або після його завершення.
Коментувати
Світлана
Добрий день! Якщо дитина хоче відрахуватись після першого тижня навчання, то якою може бути сума відшкодування, аби мати можливість вступити на бюджет на наступний рік? І це відшкодування треба здійснити лише після наступного вступу чи можна одразу в цьому році?
Ганна
Для Світлана: Добрий день. Потрібно буде відшкодувати вартість навчання за перший семестр (її можна дізнатися в університеті). Тому можна ще повчитися й відрахуватися до початку другого семестру. За опановані дисципліни, які вийде перезарахувати, не потрібно буде платити. Оплату здійснюють після повторного зарахування на бюджет.
Світлана
А якщо в університеті триместри, то тоді оплата здійснюється за перший триместр? І при повторному вступі система не буде блокувати? І окреме питання. Якщо провчитись рік, подати на вступ доки, а потім відрахуватись з вузу в якому навчаєшься, так теж можна?
Галина
Для Світлана: цікаво. А в якому це виші навчання здійснюється за триместрами?
Коментувати
Софія
Доброго вечора ,скажіть, будь ласка, поступила на 1 курс бакалавру на бюджет і отримала стипендію і цікавлюся щодо переведення або перевступ на іншу спеціальність. Чи можу я повторно претендувати на державне місце, і яку суму доведеться сплатити за відшкодування?
Ганна
Для Софія: Добрий день. Після завершення першого курсу можна перевестися на іншу спеціальність, якщо академічна різниця не надто велика (переведення зазвичай відбувається на контракт). Можна також здобувати паралельну освіту в своєму або іншому університеті (на контракті). Якщо відрахуватися й вступати знову на бюджет, потрібно буде відшкодувати вартість навчання за один або два семестри (залежно від дати подання заяви на відрахування). Яка це буде сума, можна дізнатися в університеті.
Коментувати
Надія
Добрий день! За сім.обставинами не можу продовжувати навчання на бакалврі,1 курс. Щоб перпоступити повторно на бюджет,я повинна відшкодувати кошти як за 1 повноцінний рік навчання? (5 навчальний день)
Ганна
Для Надія: Добрий день. Відшкодувати вартість навчання потрібно буде за перший семестр. Але, можливо, є інші варіанти дій у цій ситуації (можна це обговорити тут, в університеті чи в групі "Вступ-2023").
Коментувати
Настя
Доброго дня, поступила цього року на 3 курс за свої кошти і хочу перевестися до іншого ВНЗ і на іншу спеціальність. Скажіть будь ласка чи мені повернуть гроші які я заплатила за 3 курс якщо я переведусь у другому семестрі чи потрібно чекати до кінця навчального року?
Ганна
Для Настя: Добрий день. Кошти мають повернути.
Коментувати
Олена
Доброго дня, я закінчила бакалаврат з біології, а ось вступила на 1 курс в мед. Я можу перезарахувати дисципліни деякі? Бо мені в деканаті сказали, що ні , занадто різні програми, хоча навіть не відкрили програму і не порівнювали. Чи це правомірно?
Галина
Для Олена: перезараховуються лише однакові предмети з однаковою кількістю годин. Якщо вони навіть не відкривали, значить вже мають досвід, і знають, що предмети й години по них не співпадають настільки аби можна було перезарахувати
Коментувати
Юля
Добрий) Таке питання маю і не можу до кінця знайти відповідь. Якщо я отримала освіту за економічним напрямом на бакалавра за бюджетні кошти, рівень магістра - на контракті. Чи можу я вступити в медичний вуз на ступінь магістра (там тільки такий ступінь і є) за рахунок бюджету? Чи маю відшкодувати кошти за попереднє навчання?
Ганна
Для Юля: Добрий день. Навчатися на бюджеті без відшкодування вартості навчання на бакалавраті не можна. Навчання для здобуття ступеня магістра медичного напряму вважають навчанням для здобуття ступенів бакалавра й магістра одночасно. Але може бути доцільно навчатися на контракті, а не відшкодовувати вартість навчання на бюджеті.
Юля
Дякую за відповідь. Мені здається, але сожу помилятися, треба рахувати. Вартість навчання на економіці менша вартості навчання в медичному, пройшов певний час з отримання освіти і на той час була вартість інакша. Хіба що сама процедура метушлива. Чи ці фактори ніяк не впливають? І сума відшкодування = сумі конракту нової освіти?
Ганна
Суму відшкодування мають розрахувати в університеті. Вона залежить від вартості навчання на бюджеті у відповідні роки (ця вартість може бути значно вищою за ціну контракту) та кількості перезарахованих кредитів (за перезараховані дисципліни платити не потрібно). Вартість навчання домножують на сукупні темпи зростання споживчих цін за роки, що минули після завершення навчання.
Коментувати
Юлія
Доброго дня)якщо я по контракту вступила в коледж і заплатила за пів року навчання( наприклад 10 тисяч грн.),але зараз змінились обставини і я хочу відрахуватись з коледжу ,чи повертається якась сума?
Ганна
Для Юлія: Добрий день. Так, кошти мають повернути.
Коментувати
Діана
Підкажіть будь ласка, якщо я відрахуюсь 1-2 вересня не з’явившись на навчання (бюджет), чи треба відшкодовувати кошти, якщо буду вступати повторного теж на бюджет?
Ганна
Для Діана: Заяву на відрахування треба подати до початку навчального року, щоб не потрібно було відшкодовувати кошти в разі повторного вступу на бюджет. Можна спробувати надіслати сьогодні заяву з КЕП на пошту приймальної комісії - заява тоді буде від 31 серпня (але може бути проблемою, що Ви це зробили після завершення робочого дня, - потрібно буде уточнити це завтра зранку в приймальної комісії).
Ганна
Для Діана: Писали, що в заяві має бути формулювання "не приступила до навчання". Узагалі, доцільно проконсультуватися ще в представників університетів (наприклад, у групі "Вступ-2023").
Коментувати
Ольга
Добрий день. Мене відрахували на 2-ому курсі 1-ого семестру. Чи можна після ліквідації заборгованості продовжити навчання на своєму 3-ому курсі? Підкажіть, будь ласка! Дякую дуже!
Ганна
Для Ольга: Добрий день. В університету є положення про відрахування, переведення й поновлення студентів. Поновлення на навчання має відбуватися відповідно до нього.
Коментувати
Ольга
Добрий день. Підкажіть будь ласка. Після закінчення фахового коледжу на бюджетній формі можна здобувати вищу освіту в іншому навчальному закладі теж на бюджетній формі навчання?
Ганна
Для Ольга: Добрий день. Так, можна.
Коментувати
Анна
Добрий день! Підкажіть, будь-ласка! Дитина навчалася 1,5 роки на бюджеті в медичному університеті на ОП Педіатрія. Це була наскрізна програма. Після цього вступила на контракт на бакалаврську програму Економіка та завершила її.Зараз подала заяву на бюджет з бакалавра на магістра на Економіку. В електронному кабінеті стоїть Рекомендовано (бюджет). ЗВО говорить , що ми не маємо право другий раз вчитися на бюджеті на магістерській програмі. Але ж перша магістерська програма була наскрізна. Будь-ласка, надайте розʼяснення та посилання на нормативні документи та процедуру зарахування на бюджет
Ганна
Для Анна: Добрий день. Про джерела фінансування навчання в університетах ідеться в розділі ІІІ Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2023 році. Навчання для здобуття ступеня магістра медичного, фармацевтичного й ветеринарного спрямувань вважають навчанням для здобуття ступенів бакалавра й магістра одночасно (відповідно до п. 4 Порядку прийому).
Ганна
Для Анна: *відповідно до п. 4 розділу ІІІ Порядку прийому
Анна
Отже, якщо дитина провчилася на бюджеті ОП Педіатрія лише півтори роки , то вона може претендувати на бюджетне місце при вступі на спеціальність Економіка на магістерську програму без відшкодування коштів за навчання на магістерській програмі ОП Педіатрія?
Коментувати
Наталія
Добрий день! Підкажіть, будь ласка, якщо дитина вступила у 2021 році і оригінал атестату знаходиться в університеті, то чи має вона право на підставі нового закону забрати оригінали собі? Чи хто вступив на старих умовах, то атестат має зберігатися у навчальному закладі до кінця навчання?
Ганна
Для Наталія: Добрий день. Забрати атестат не можна буде до завершення навчання. Чи має заклад освіти зберігати атестат, залежить від правил року вступу.
Коментувати
Максим
Якщо я навчався студентом за свої кошти і перевівся на бюджет мені повернуть кошти
Ганна
Для Максим: Ні, не повернуть. Студентам, що перевелися на бюджет, не повертають кошти, сплачені в період навчання на контракті.
Коментувати