Відшкодування бюджетних коштів на навчання

Порядок відшкодування бюджетних коштів, витрачених на оплату навчання у закладах вищої освіти

Відшкодування бюджетних коштів на навчання

Роз’яснення Департаменту економіки та фінансування щодо відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців у закладах вищої освіти.

1. Відповідно до листа Міністерства фінансів України від 5 травня 2017 року № 07010-07-10/12304, кошти, що відшкодовуються згідно з Порядком, зараховуються на код класифікації доходів бюджету 24060300 «Інші надходження».

2. Відповідно до «Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців», визначення вартості відшкодування здійснюється на підставі інформації про виконання паспорта бюджетної програми за попередній календарний рік (попередні календарні роки). Оскільки зазначена інформація за 2019 рік станом на 1 вересня 2019 року відсутня, відшкодування за ІІ семестр 2018/2019 навчального року для студентів, які були відраховані з закладів вищої освіти, що належать до сфери управління МОН, доцільно здійснювати на підставі паспорта бюджетної програми на 2019 рік за бюджетною програмою 2201160 «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ – IV рівня акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики».

3. За встановленою процедурою відрахування студента здійснюється після затвердження керівником відповідного закладу вищої освіти наказу про його відрахування з наступним внесенням змін до ЄДЕБО. Зазначене потребує часу, виконання певних дій організаційного характеру, а іноді, залучення інших установ та організацій (наприклад, отримання погодження служби у справах неповнолітніх).

У такому випадку, у разі, якщо студент написав заяву про відрахування до початку навчального року і не приступив до навчальних занять, на нього не розповсюджується дія Порядку, незалежно від дати затвердження вищим навчальним закладом наказу про відрахування такого студента. Відповідальність за своєчасне та коректне внесення змін до ЄДЕБО покладається на керівництво вищого навчального закладу.

4. З 31 січня 2017 року набрало чинності положення Порядку щодо обов’язковості відшкодування коштів навіть у тому разі, якщо здобувач вищої освіти вибув з вищого навчального закладу за попереднім місцем навчання до початку семестрового контролю. У такому випадку особа повинна відшкодувати у повному обсязі вартість 30 кредитів трансферно-накопичувальної системи незалежно від фактичної тривалості навчання протягом останнього навчального семестру. Таким чином, відповідно до Порядку, якщо студентів відраховано посеред навчального семестру, наприклад, з 1 березня або 15 червня, він відшкодовує кошти за ІІ семестр відповідного навчального року у повному обсязі.

Зазначене положення Порядку не застосовується до осіб, які були відраховані до початку набрання чинності цією нормою, тобто до 31 січня 2017 року.

5. Звертаємо увагу, що 9 серпня 2019 року набрав чинності Закон України «Про фахову передвищу освіту», який не передбачає відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки здобувачів фахової передвищої освіти.

Крім того, враховуючи, що безкоштовне здобуття повної загальної середньої освіти є конституційною гарантією, особи, які були зараховані до державних (комунальних) закладів для здобуття освітнього рівня молодшого спеціаліста за державним (регіональним) замовленням на основі базової середньої освіти, не відшкодовують кошти державного (місцевого) бюджету за перші два роки навчання (за період здобуття повної загальної середньої освіти).

6. З метою дотримання прав осіб на здобуття вищої освіти, запобігання виникненню конфліктних ситуацій та враховуючи, що частина перша статті 4 Закону України «Про вищу освіту» не містить переліку категорій осіб, на які не розповсюджується дія Порядку, просимо керівників вищих навчальних закладів забезпечити завчасне інформування вступників, студентів, їх батьків щодо застосування Порядку».

За матеріалами Міністерства освіти і науки України.

Освіта.ua
18.09.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Лідія
Навчаюсь на бюджеті та отримую стипендію у цивільному навчальному закладі (1 курс). Після року навчання планую забрати документи і перепоступати у ВУЗ із специфічними умовами навчання (НАВС) . Чи потрібно мені відшкодовувати вартість навчання і стипендію. Дякую)
Оксана
Чи поверне мені ВНЗ сертифікат ЗНО, якщо відраховують за академічну неуспішність (навчаюсь на контракті, 1 курс)
Ангеліна
Янщо кидати за власним бажанням, навчаютьсь на ступінь бакалавра, чи потрібно відшкодувати кошти?
Ємець марина
Чи потрібно відшкодовувати кошти ха рік навчання в аспірантурі якщо вступила на іншу спеціальність на комерційну форму навчанняі
Владислав
Доброго дня! Хотів би дізнатися, якщо не довчившись на одній спеціальності, піти на іншу, мені доведеться відшколовувати державні кошти? Буду вдячний за відповідь!
Влад
Для Владислав: якщо знову хочеш на бюджет, то так. Якщо підеш на контракт, то ні
Владислав
А я можу вступити ще на бюджет в якийсь заклад! Чи тільки контракт?
Коментувати
Богдан
Доброго дня! Якщо мене відчислили на третьому курсі ВНЗ мені потрібно буде повертати кошти за навчання? Дякую!
Влад
Для Богдан: ні, якщо знову не плануєш вступати на бюджет
Коментувати
Влад
Якщо навчався в коледжі після 9класу вибув до кінця першого семестру був на бюджеті, а хочу вступити до ВНЗ я можу розраховувати на бюджет?
Галина
Для Влад: до ВНЗ Ви вступити не можете, оскільки У Вас немає повної середньої освіти. Виможете або повернутись в школу або вступити до ПТУ чи коледжу (закладу фахової передвищої освіти). І так можете навчатись на бюджеті. в професійно-технічній та фаховій передвищій освіті не повертають кошти за попереднє навчання
Влад
А після закінчення 11 класу і степу до ВНЗ я можу розраховувати на бюджет?
Влад
Можеш
Коментувати
Дана
Аспірант, і хочу забрати документи, провчилась декілька місяців, що потрібно відшкодовувати?
Галина
Для Дана: ??? Ви задаєте такі елементарні (для особи, яка навчається в аспірантурі) питання! Повертають кошти лише за умови повторного вступу!
Андрій
Для Галина: Так, згідно документу у цій статті ви праві. Проте, ВНЗ(ЗВО у новій редакції Закону) продовжують стверджувати, що є необхідність відшкодування у разі відрахування за невиконання індивідуального навчального плану аспіранта (відрахування за власним бажанням не передбачене у https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/261-2016-п#Text). Як приклад можу навести офіційний сайт для абітурієнтів ХНУ імені В.Н. Каразіна (відповідь на питання Чи можливе відрахування з аспірантури та докторантури?), цитата: "Аспірант або докторант, який був зарахований до аспірантури або докторантури за державним замовленням і відрахований через зазначені причини, відшкодовує вартість навчання згідно із законодавством України.".Власне бажання також серед можливих причин відрахування не згадується. Проте офіційного коментаря чи роз’яснення від МОН з цього приводу знайти не вдалося, що і породжує сумніви
Андрій
http://start.karazin.ua/page/pytannia-ta-vidpovidi/7
Коментувати
Анна
Хочу поступити до аспірантури але на моє рішення впливає закон про відшкодування коштів на навчання у разі не виконання індивідуального плану. Чи є це дійсним?
Денис
Если я учился на бюджете, но меня отчислили, то я могу поступить в вуз со специфическими условиями обучения, на правоохранительную деятельность, мне в этом случае не нужно будет возмещать деньги за то что я учился на бюджете, я правильно понимаю?
Василь
Порядок возмещения средств урегулирован Постановлением КМУ №658 «Об утверждении Порядка возмещения средств государственного или местного бюджета, затраченных на оплату услуг по подготовке специалистов» от 26 августа 2015 года. Этот порядок не распространяется на следующих лиц: студентов и курсантов высших учебных заведений со специфическими условиями обучения (например, тех УВО, которые обучают полицейских) и военных учебных подразделений УВО (п.1 Порядка), это старая информация ещё я так понимаю?
наталія
навчаюсь на першому курсі на бюджеті. хочу відрахуватися. чи потрібно мені буде відшкодовувати кошти державі за перший семестр?
Поліна
Підкажіть, будь ласка. Якщо я вчилась на бюджетіпо спеціальності Медицина освітній ступінь магістр(на даній спеціальності немає бакалавра) і не закінчила навчання(провчилась 9 робочих днів) і планую вступати на спеціальність Комп’ю’терна інженерія, освітній ступінь бакалавра чи потрібно мені відшкодовувати кошти за попереднє навчання?
Cat
Я вступила на бюджет у ВНЗ, зрозуміла, що це не моє і паралельно подала документи на контракт в інший ВНЗ і мене зарахували. Я дитина-інвалід, сказали, що можуть перевести на бюджет. Перевели. З попереднього вузу відрахувалась. Мені потрібно буде повертати кошти державі?
Viktoriia
Для Cat: вас не мали права переводити на бюджет! Тому що ви відмовилися від бюджетного місця. Якщо ви відрахувалися до початку занять, то кошти не треба буде повертати. А ось коли виявлять порушення переводу на бюджет, не дивуйтеся - будете далі вчитися на контракті і оплатите навчання з початку або повернете гроші державі.
Cat
А чому не мали права мене переводити з контракту на додаткове пільгове місце? Чим це передбачено?
Viktoriia
Для Cat: я ж написала - тому що ви відмовилися від бюджетного місця, на яке були рекомендовані! А пільговики можуть бути переведені на бюджет тільки якщо не отримали жодної рекомендації нікуди і вступили на контракт. Це передбачено Умовами прийому до вищих навчальних закладів (розділ XII прочитайте). Це в один рік відбувався вступ на бюджет, на контракт і переведення?
Коментувати
Ілля
Привіт, чи потрібно дитині-сироті повертати кошти за навчання на бюджеті, так як хоче перевестись на іншу спеціальність також на бюджет.
Влад
Для Ілля: а де це вас чекають на іншій спеціальності на бюджет? Всі місця бюджету вже розподілили. Чи Ви хочете може вступати на наступний рік?
Влад
Для Ілля: якщо знову вступати на бюджет, то кошти треба повертати
Коментувати
Олександр
Добрий день, підскажіть. Я на роботі отримую податкову пільгу за двоїх дітей. Чи маю право отримарт відшкодування за навчання жінки.
Економіст
Для Олександр: Ви не там питаєте. Це стаття про відшкодування вартостібюджетного навчання (коли знову вступив студент на бюджет і він має відшкодувати державі кошти попереднього навчання). А хто Вам має відшкодовувати? Якщо таких знаєте, то в них і запитуйте
Влад
Для Олександр: якщо Ви оплачуєте жінці навчання і на Вас оформлений договір і є чеки, де саме Ви оплачували навчання і вказано в чекі за кого. І Ви офіційно оформлені то звертаєтеся в податкову.
Коментувати
Максим
Доброго дня , хочу спитати , чув про таке що якщо вчишся на контракті і потім в середині або в кінці навчання получив інвалідність ,то тобі вуз відшкодовує кошти які я оплачував протягом навчання , це правда ?
Економіст
Для Максим: що за дурня. Зверніться туди, де Ви це чули. Якщо Ви отримали виробничу травму під час проходження практики, то підприємство вам виплачує компенсацію (не залежно зарахунок яких коштів Ви навчались). А з якого дива навчальний заклад має повертати кошти сплачені за надані послуги?
Коментувати
Карина
Скажіть будь ласка якщо я навчаюся на контракті 1 курс, і хочу забрати документи чи повернуть мені граші ті що я платила за пів року
Влад
Для Карина: ні
Коментувати
Леся
Доброго дня . Якщо я отримала бюджетне місце як інвалід і провчилася неділю і тепер хочу покинути вуз , мені потрібно платити відшкодування ?
Катерина
Добрий день. Чи повинна я відшкодувати вартість навчання, якщо в 2015 році поступила на бюджет, але, по ряду причин, не з’являлася в університеті і була відрахована за "не успішність" після першого семестру і тепер вступила так само на бюджет на загальних умовах? Моя академічна довідка пуста.