Відшкодування бюджетних коштів на навчання

Порядок відшкодування бюджетних коштів, витрачених на оплату навчання у закладах вищої освіти

Відшкодування бюджетних коштів на навчання

Роз’яснення Департаменту економіки та фінансування щодо відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців у закладах вищої освіти.

1. Відповідно до листа Міністерства фінансів України від 5 травня 2017 року № 07010-07-10/12304, кошти, що відшкодовуються згідно з Порядком, зараховуються на код класифікації доходів бюджету 24060300 «Інші надходження».

2. Відповідно до «Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців», визначення вартості відшкодування здійснюється на підставі інформації про виконання паспорта бюджетної програми за попередній календарний рік (попередні календарні роки). Оскільки зазначена інформація за 2019 рік станом на 1 вересня 2019 року відсутня, відшкодування за ІІ семестр 2018/2019 навчального року для студентів, які були відраховані з закладів вищої освіти, що належать до сфери управління МОН, доцільно здійснювати на підставі паспорта бюджетної програми на 2019 рік за бюджетною програмою 2201160 «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ – IV рівня акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики».

3. За встановленою процедурою відрахування студента здійснюється після затвердження керівником відповідного закладу вищої освіти наказу про його відрахування з наступним внесенням змін до ЄДЕБО. Зазначене потребує часу, виконання певних дій організаційного характеру, а іноді, залучення інших установ та організацій (наприклад, отримання погодження служби у справах неповнолітніх).

У такому випадку, у разі, якщо студент написав заяву про відрахування до початку навчального року і не приступив до навчальних занять, на нього не розповсюджується дія Порядку, незалежно від дати затвердження вищим навчальним закладом наказу про відрахування такого студента. Відповідальність за своєчасне та коректне внесення змін до ЄДЕБО покладається на керівництво вищого навчального закладу.

4. З 31 січня 2017 року набрало чинності положення Порядку щодо обов’язковості відшкодування коштів навіть у тому разі, якщо здобувач вищої освіти вибув з вищого навчального закладу за попереднім місцем навчання до початку семестрового контролю. У такому випадку особа повинна відшкодувати у повному обсязі вартість 30 кредитів трансферно-накопичувальної системи незалежно від фактичної тривалості навчання протягом останнього навчального семестру. Таким чином, відповідно до Порядку, якщо студентів відраховано посеред навчального семестру, наприклад, з 1 березня або 15 червня, він відшкодовує кошти за ІІ семестр відповідного навчального року у повному обсязі.

Зазначене положення Порядку не застосовується до осіб, які були відраховані до початку набрання чинності цією нормою, тобто до 31 січня 2017 року.

5. Звертаємо увагу, що 9 серпня 2019 року набрав чинності Закон України «Про фахову передвищу освіту», який не передбачає відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки здобувачів фахової передвищої освіти.

Крім того, враховуючи, що безкоштовне здобуття повної загальної середньої освіти є конституційною гарантією, особи, які були зараховані до державних (комунальних) закладів для здобуття освітнього рівня молодшого спеціаліста за державним (регіональним) замовленням на основі базової середньої освіти, не відшкодовують кошти державного (місцевого) бюджету за перші два роки навчання (за період здобуття повної загальної середньої освіти).

6. З метою дотримання прав осіб на здобуття вищої освіти, запобігання виникненню конфліктних ситуацій та враховуючи, що частина перша статті 4 Закону України «Про вищу освіту» не містить переліку категорій осіб, на які не розповсюджується дія Порядку, просимо керівників вищих навчальних закладів забезпечити завчасне інформування вступників, студентів, їх батьків щодо застосування Порядку».

За матеріалами Міністерства освіти і науки України.

Освіта.ua
18.09.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Даша
Скажіть, будь ласка, якщо я навчалася на магістратурі за контрактом, то чи маю я право вступити ще на одну магістратуру на бюджет? адже своє право на бюджетне місце я не використала
Галина
Для Даша: звісно можете, якщо пройдете за конкурсом
Коментувати
Христина
Доброго дня! Якщо студент навчається на першому курсі університету на бюджеті, але хоче відрахуватися. То чи буде можливість вступити на бюджет в коледж без відшкодування коштів попередньому закладу? Чи цей закон розповсюджується на всі установи (і коледжі, інститути і т.д.)? Дякую!
Лєва
Для Христина: безплатно можна в КПРС .
Коментувати
Інна Шульга
Доброго Дня ! Моя донька минулого (2018)року вступила на денну бюджетну форму навчання КНУ ім. Т. Шевченка, 5 вересня 2018 року вона за власним бажанням забрала документи з вузу і пішла за контрактною формою навчання в інший вуз. В цьому році, скориставшись минулорічним ЗНО, вступила за заочну, бюджетну форму навчання в ВНЗ на 1-й курс. Тепер виникла проблема з відшкодуванням коштів: чи потрібно за 5 днів відшкодовувати кошти (1-2 ве6ресня 2018 року вихідні дні), коли фактично вона жодного разу не була на заняттях і освітніх послуг не отримувала.
Студент
Для Інна Шульга: ні, оскільки це було протягом перших 10 календарних днів .
Коментувати
Маршалок С.
Все це протирічить Конституціі Украіни і придумано для витіснення молоді за кордон. Два завдання виконує Міністество Квіт- Гриневич з учнями( Новосад, Шаров, Совсун,Стадний...) : закрити сільшколи( дешевше земля), знищити вузи(ліквідація інтелігенціі національноі}. За останні 10 років кількість безкоштовних місць в університетах скоротилась вдвічі, 2/3 студентів контрактники. А наш ЗЕ і К * продовжують бездумно цю плітику. Віддали міністерство на заклання зеленим лібертаріанцям . Не буде краіни....
Володимир
А якщо студент був відрахований 14 вересня, наприклад, за власним бажанням, це 10 календарних днів від початку навчального року?
Любов
Якщо дитина навчається на бюджеті рік,в одному університеті,а потім має бажання здати знову здавати ЗНО щоб піти в інший університет,чи потрібно повертати кошти за рік навчання в цьому університеті.
Галина
Для Любов: А моя відповідь на запитання нижче, здалась Вам заскладною?
Коментувати
И
А якщо дитина вчиться на контракті, чи має вона право вступити на іншу спеціальність на бюджет?
Logic Power
Написано так, что ничего не понятно. Если можно, кто-то человеческим, а не юридическим языком объясните: разве нужно что-то возмещать за учебу в ВУЗе на бюджете?
Галина
Для Logic Power: треба, якщо вступаєте знову на бюджет на той самий освітній рівень. В іншому випадку не потрібно. Тобто, якщо Ви на бюджеті навчались за однією спеціальністю (неважливо, вчились 1 семестр чи завершили навчання), а тоді або вирішили, що це не Ваше або знайшли роботу за іншою професією і потрібна освіта саме за цією спеціальністю, то за ЗУ "Про вищу освіту", Ви знову можете вступати на бюджет, але якщо пройдете за конкурсом, то маєте відшкодувати державі витрачені на Вашу освіту раніше кошт за той термін, коли навчались (вчились 1 семестр, то й компенсуєте за 1 семестр). Якщо на іншу спеціальність вступатимете на контракт, то нікому нічого не винні.
Logic Power
спасибо) так понятнее намного
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!