Відшкодування бюджетних коштів на навчання

Порядок відшкодування бюджетних коштів, витрачених на оплату навчання у закладах вищої освіти

Відшкодування бюджетних коштів на навчання

Роз’яснення Департаменту економіки та фінансування щодо відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців у закладах вищої освіти.

1. Відповідно до листа Міністерства фінансів України від 5 травня 2017 року № 07010-07-10/12304, кошти, що відшкодовуються згідно з Порядком, зараховуються на код класифікації доходів бюджету 24060300 «Інші надходження».

2. Відповідно до «Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців», визначення вартості відшкодування здійснюється на підставі інформації про виконання паспорта бюджетної програми за попередній календарний рік (попередні календарні роки). Оскільки зазначена інформація за 2019 рік станом на 1 вересня 2019 року відсутня, відшкодування за ІІ семестр 2018/2019 навчального року для студентів, які були відраховані з закладів вищої освіти, що належать до сфери управління МОН, доцільно здійснювати на підставі паспорта бюджетної програми на 2019 рік за бюджетною програмою 2201160 «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ – IV рівня акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики».

3. За встановленою процедурою відрахування студента здійснюється після затвердження керівником відповідного закладу вищої освіти наказу про його відрахування з наступним внесенням змін до ЄДЕБО. Зазначене потребує часу, виконання певних дій організаційного характеру, а іноді, залучення інших установ та організацій (наприклад, отримання погодження служби у справах неповнолітніх).

У такому випадку, у разі, якщо студент написав заяву про відрахування до початку навчального року і не приступив до навчальних занять, на нього не розповсюджується дія Порядку, незалежно від дати затвердження вищим навчальним закладом наказу про відрахування такого студента. Відповідальність за своєчасне та коректне внесення змін до ЄДЕБО покладається на керівництво вищого навчального закладу.

4. З 31 січня 2017 року набрало чинності положення Порядку щодо обов’язковості відшкодування коштів навіть у тому разі, якщо здобувач вищої освіти вибув з вищого навчального закладу за попереднім місцем навчання до початку семестрового контролю. У такому випадку особа повинна відшкодувати у повному обсязі вартість 30 кредитів трансферно-накопичувальної системи незалежно від фактичної тривалості навчання протягом останнього навчального семестру. Таким чином, відповідно до Порядку, якщо студентів відраховано посеред навчального семестру, наприклад, з 1 березня або 15 червня, він відшкодовує кошти за ІІ семестр відповідного навчального року у повному обсязі.

Зазначене положення Порядку не застосовується до осіб, які були відраховані до початку набрання чинності цією нормою, тобто до 31 січня 2017 року.

5. Звертаємо увагу, що 9 серпня 2019 року набрав чинності Закон України «Про фахову передвищу освіту», який не передбачає відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки здобувачів фахової передвищої освіти.

Крім того, враховуючи, що безкоштовне здобуття повної загальної середньої освіти є конституційною гарантією, особи, які були зараховані до державних (комунальних) закладів для здобуття освітнього рівня молодшого спеціаліста за державним (регіональним) замовленням на основі базової середньої освіти, не відшкодовують кошти державного (місцевого) бюджету за перші два роки навчання (за період здобуття повної загальної середньої освіти).

6. З метою дотримання прав осіб на здобуття вищої освіти, запобігання виникненню конфліктних ситуацій та враховуючи, що частина перша статті 4 Закону України «Про вищу освіту» не містить переліку категорій осіб, на які не розповсюджується дія Порядку, просимо керівників вищих навчальних закладів забезпечити завчасне інформування вступників, студентів, їх батьків щодо застосування Порядку».

За матеріалами Міністерства освіти і науки України.

Освіта.ua
18.09.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ок
Добрий день. Я навчалася на бакалавраті на державному, потім вступила до магістратури теж на державне. Перший семестр пройшла, тепер на другому (навчання 1,5 роки). Маю стипендію. Чи можу я забрати документи з університету і не повертати гроші? І ще питання, чи я маю повернути стипендію яка в мене була? Дякую
Аня
Доброго дня. Не хочу закінчувати 4 курс. Хочуть відрахувати. І зараз мені пишуть, що я повинна буду повернути кошти за всі 4 роки навчання. Навчалась на державному. Що я повинна вчинити і куди звернутися?
Аня
Я ж не повинна повертати кошти?
Галина
Для Аня: якщо не будете знову навчатись на бюджеті, то не повинні
Аня
Дуже вдячна!
Коментувати
Марина
Скажіть будь ласка, я студентка аграрного коледжу, навчаюся на 4 курсі до кінця навчання залишилося 2 місяці, чи можу я взяти академ відпустку за власним бажанням на рік?
Галина
Для Марина: "за власним бажанням" академ.відпустки взагалі не надають. Для цього має бути причина. Причини отримання відпустки: стан здоров’я; сімейні обставини; призов на строкову військову службу або втрата відстрочки; вагітність, пологи; догляд за дітьми до трьох років, в разі хвороби - до шести років; інші серйозні обставини, які стосуються студента.
Марина
Дуже дякую.) В мене ще одне питання я хотіла відрахувати ся за власним бажанням і виїхати за кордон на роботу ,мені сказали що мене не відрахують бо прийшов наказ ще на початку війни, що студентів не можуть відраховувати взагалі навіть за власним бажанням під час воєнного стану, а ще що не віддадуть документи і зроблять так що мене не випустять з країни.
Коментувати
юлія
доброго дня. в мене склалася ситуація . я навчаюся на 2 курсі заочне відділення. я зрозуміла що не хочу цим займатся. не з’являлася на пари та заліки. але потім я бачу що мене не відрахували і нараховують плату за навчання далі. чи повинна я шось оплачувати якщо не з’являлася та не склада заліки? і чи можу я спокійно забрати документи?
Галина
Для юлія: якщо Ви не відраховані, то маєте оплатити до моменту відрахування. Те, що Ви не вчитесь, не припиняє дію договору, який Ви уклали. Забрати докумети Ви зможете після того, як напишете заяву про відрахування, та оплатите борг
юлія
доброго вечора. Але я навіть не підписувала договір про навчання на заочному відділені. лише заяву підписувала на перевод з денної форми на заочну. виявляється що гроші я маю виплатити за ні за що а в додатку Дія я написано що я ще навчаюсь на денній формі.
Коментувати
Галина
Добрий день) Чи можна відшкодувати гроші за вже здобуту освіту? Якщо я знову збираюсь вступити на бакалавра.
Галина
Для Галина: Якщо Ви вже отримали рівень бакалавра на бюджеті, Вам не вигідно знову вступати на бакалавра на бюджет. 1. бюджет значно дорожче контракту. 2. Ви можете вступати на 2 вищу освіту на базі "бакалавра" і отримати нову професію без ЗНО, а лише за вступними іспитами за 2 роки, а не за 4. А 2 вища освіта лише за контракторм
Галина
Так виходить що я маю гуманітарну освіту, а хочу на медика вступити. Там мені потрібно вчитися 7 років, і вигідніше вступити до бюджету. Тим більше, коли у мене знань цілком вистачає, щоб вступити на бюджет) Виходить, що виплатити за попередню освіту я не можу? Дякую що відповіли на попереднє запитання????
Галина
Для Галина: чому ж не можете. звісно можете, навіть повинні. Тільки спочатку вступіть. Тільки на медичну освіту вступають не на бакалавра, як Ви написали, а на магістра. На медичну спеціальність немає вступу на 2 вищу освіту
Коментувати
Анастасія
Добрий день, навчаюсь на 1 курсі бакалаврату за державний бюджет. Чи є можливість вступити повторно на 1 курс на державне, без відшкодування коштів?
Галина
Для Анастасія: no
Коментувати
Анна
Доброго дня,якщо я навчаюся в коледжі зараз 4курс , на державній основі,якщо мене відрахують ,мені потрібно якісь кошти відшкодовувати?
Борис
Добрый день. Прошу помочь мне с моей ситуацией. У меня есть высшее образование которое я получил за государственный бюджет. Хочу пойти на второе высшее, курсантом. А курсантом можно стать если подаёшь заявку на бюджет. И у меня возник такой вопрос…Могу ли я подать заявку на бюджет, если возмещу деньги за первое уже полученное высшее образование. И в каком высшем заведении я должен возместить, в котором получил первое или в который собираюсь поступать. Буду очень благодарен за ответ!
Віка
Доброго дня. Навчаюсь в НУХТ на бакалаврі, на бюджеті, отримую стипендію. Але мене то все так задрало. Хочу забрати документи і більше в межах України не вступати взагалі, чи повинна я буду повертати кошти за всі 5 семестрів (зараз 6й йде)? Якщо мені відмовлять у віддачі документів та вимагатимутьповернення грошей, якою статтею з ЗУ мені апелювати? Заздалегідь дякую за відповідь.
Галина
Для Віка: ніхто з вас не вимагатиме грошей. Відшкодування відбувається не тоді, коли кидаєш навчання, а тоді, коли вступаєш на бюджет знову. Але Вам вступати знову на бюджет не вигідно, контракт обійдеться дешевше ніж 3 курси
Коментувати
Катерина
Добрий вечір. Підкажіть будь ласка. Чи потрібно відпрацьовувати або відшкодувати гроші після закінчення бакалаврату (4 роки), якщо я закінчила вуз але не планую працювати. Чи обов’язкове відпрацювання 3 роки або відшкодування коштів? Або це моє власне бажання хочу я по закінченню вуза працювати чи ні
Катерина
Для Катерина: якщо це важливо, то навчалася на тренера/вчителя фізичної культури
Галина
Для Катерина: якщо Ви навчались за цільової квотою, уклали контракт, про відпрацювання в сільській місцевості, то обов’язково
Катерина
Тоді я повинна обов’язково відпрацювати у сільській місцевості або можна і у місті? Чи має це значення?
Коментувати
Ірина
Добрий день! Підскажіть, будь ласка, чи буде потрібно повертати кошти якщо заберу документи з університету? Отримую стипендію(навчаюсь на бюджеті), вступила після коледжу (також навчалась на бюджеті). Спеціальність не змінювала.
Влад
Для Ірина: ні
Коментувати
Ольга
Доброго дня, якщо я провчилась майже 4роки в квітні закінчую, аое складаються обставини що можуть виключити з коледжу, я навчаюсь на державному степендію не отримую, чи потрібно буде мені повертати кошти які за мене оплочені?
Влад
Для Ольга: ні
Коментувати
Емілія
Добрий день. У 2021 році вступила до НПУ за бюджетною формою навчання. 9 вересня забрала документи, та як мені повідомили фактично не була внесена до наказу. Чи потрібно мені повертати кошти? Якщо так, тоді тільки за ці 9 днів або за семестр, рік чи повну вартість?
Олег
Стаття "Відшкодування бюджетних коштів на навчання" в ній читайте та переходьте за посиланнями в статті. Чому постійно задаються питання, задавайте питання там де учитесь або навчалися.
Світлана М.
Добрий вечір. Підкажіть, будь ласка. Якщо 01.10.2021 року була зарахована до аспірантури за кошти держзамовлення. На даний момент хочу відрахуватися за власним бажанням. Чи маю я відшкодовувати вартість навчання та стипендію, за жовтень, листопад, грудень, січень? Якщо так, як правильно розрахуватися вартість збитків, якщо вартість навчання для контрактників за 1 рік 18600. Дякую. За необхідності готова взяти платну консультацію в спеціаліста цієї галузі.
Апріорі
Тільки в нерозвинутих краінах( або надбагатих- сша) існує платна вища освіта. В Європейському союзі для своіх громадян все безкоштовно- німеччина, польща , франція, швеція …. А наші терплячі громадяни здуру платять двічі- раз через податки, другий- напряму . Оббрехали і зруйнували всі ліві партіі, нікому і слова правди сказати.
Миколаївна
Для Апріорі: Крім ворогів, обрізають інвестиції в своє майбутнє лише дурні та колоніям. У будь-якому випадку, для нас висновок не втішний. Чекаємо нові податки на читання навіть електронних книжок.
Коментувати
eBook
Не будемо про "взявся за гуж", але хотілося спитати "передумів", а навіщо ви вступали на ту спеціальність, якщо не плануєте навіть опосередковано вчитися і працювати у тій сфері? Одне, коли із малошанованого але бюджету філфаку чи мехфаку через рік переходять на іноземних мов чи інженерний, але зовсім кинути - це багато каже як про вже майже дорослу і самостійну людину. А що, коли по зальоту, зробите аборт чи віддасте батькам на довічні няньки? А коли трапиться непередбачуване, опустите руки і на колінах будете вити як контужені? А що... Безперспективні нікчеми, їдьте подалі хоч наймитами, не крадіть шанси у інших.
Дмитро
Для eBook: Трохи на захист тих хто пердумав, бо в житті трапляються різні обставини, що не можуть вчитися. А взагалі - сказано різко і правда в цьому є. Бо навчатися то важка праця.
Борщ
Для eBook: Хорошо сказано и уже многие делают как вы и написAли. Причины - следствия - последствия. Думаю, причина в невежестве, страхе, родительском напоре и желании зацепиться хоть за что-то, а потом как-нибудь уже будет. Как лотерея, никакого планирования. С другой стороны, нет смысла доедать всё тухлое яйцо, чтобы понять, что оно тухлое. Зачем сознательно портить всю жизнь из-за одного косяка по молодости?
Місі
В США та інших країнах є таке поняття як "gap year", коли випускник коледжу чи старшої школи може без проблем взяти таймаут щоб перевірити себе і подивитися на світ. Їх ніхто не осуджує і не підганяє, та у військоматі іх не шукають і не залякують. Цілий рік на відпочинок і щоб вибрати те, що сподобається і де захочеться вчитися та працювати. Досить гарна і раціональна практика із чудовим результатом.
Коментувати
Тетяна
Добрий день. Так ,дякую за відповідь. А зараз після того, як забирати документи, треба платити за те, що отримували стипендію за 4 місяці. Студентка 1 курсу, отримували стипендію.
Галина
Для Тетяна: зараз нічого платити не треба. кожен має право на навчання за рахунок бюджету 1 раз. Стипендія входила у вартість Вашого навчання
Тетяна
А якщо я вчилася в училищі 3 роки , отримала диплом . Потім поступила в коледж на бакалавра на 2 курс . Стипендію не отримую.Я хочу забрати документи , мені потрібно платити щза навчання за рік?
Коментувати
Тетяна
Доброго ранку. Студентка 1 курсу вчиться на бюджеті, отримує стипендію. Зрозуміли, що не та спеціальність. Хочемо забрати документи. Ми тепер не зможемо вчитися в іншому закладі на бюджеті ? І ми повинні відшкодувати навчання? Дякую
Галина
Для Тетяна: Ну чому ж. Вступити на бюджет знаву можна. Але треба буде відшкодувати вартість попереднього навчання
Коментувати
Олексій
Доброго дня. В мене таке питання: в 2016 році я вступив до коледжа на базі 9 класів на бюджет але в травніі 2017 році я припинив навчання, 1 семестр я навіть не закривав оскільки хворів(довідку знайти не можу), в травні місяці я прийшов та написав заяву про відрахування (на тот момент мені було 15 років, тому мама писала заяву про моє відрахування) в 2017 році я вступив в Професійний ліцей за професією кухар, там провчився три роки склав іспит отримав диплома, навчався на бюджетній основі. Зараз навчаюсь в Фаховому коледжі здобуваю освіту неповну вищу або молодший бакалавр на контрактній основі. Питання наступне: чи можу я знову піти в цей самий фаховий коледж за іншою спеціальністю але на бюджетну основу? Чи потрібно мені попереднім закладам щось відшкодувати, якщо так якому саме?( Тільки ліцею, тільки коледжу, або ж обом закладам?)