Відшкодування бюджетних коштів на навчання

Порядок відшкодування бюджетних коштів, витрачених на оплату навчання у закладах вищої освіти

Відшкодування бюджетних коштів на навчання

Роз’яснення Департаменту економіки та фінансування щодо відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців у закладах вищої освіти.

1. Відповідно до листа Міністерства фінансів України від 5 травня 2017 року № 07010-07-10/12304, кошти, що відшкодовуються згідно з Порядком, зараховуються на код класифікації доходів бюджету 24060300 «Інші надходження».

2. Відповідно до «Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців», визначення вартості відшкодування здійснюється на підставі інформації про виконання паспорта бюджетної програми за попередній календарний рік (попередні календарні роки). Оскільки зазначена інформація за 2019 рік станом на 1 вересня 2019 року відсутня, відшкодування за ІІ семестр 2018/2019 навчального року для студентів, які були відраховані з закладів вищої освіти, що належать до сфери управління МОН, доцільно здійснювати на підставі паспорта бюджетної програми на 2019 рік за бюджетною програмою 2201160 «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ – IV рівня акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики».

3. За встановленою процедурою відрахування студента здійснюється після затвердження керівником відповідного закладу вищої освіти наказу про його відрахування з наступним внесенням змін до ЄДЕБО. Зазначене потребує часу, виконання певних дій організаційного характеру, а іноді, залучення інших установ та організацій (наприклад, отримання погодження служби у справах неповнолітніх).

У такому випадку, у разі, якщо студент написав заяву про відрахування до початку навчального року і не приступив до навчальних занять, на нього не розповсюджується дія Порядку, незалежно від дати затвердження вищим навчальним закладом наказу про відрахування такого студента. Відповідальність за своєчасне та коректне внесення змін до ЄДЕБО покладається на керівництво вищого навчального закладу.

4. З 31 січня 2017 року набрало чинності положення Порядку щодо обов’язковості відшкодування коштів навіть у тому разі, якщо здобувач вищої освіти вибув з вищого навчального закладу за попереднім місцем навчання до початку семестрового контролю. У такому випадку особа повинна відшкодувати у повному обсязі вартість 30 кредитів трансферно-накопичувальної системи незалежно від фактичної тривалості навчання протягом останнього навчального семестру. Таким чином, відповідно до Порядку, якщо студентів відраховано посеред навчального семестру, наприклад, з 1 березня або 15 червня, він відшкодовує кошти за ІІ семестр відповідного навчального року у повному обсязі.

Зазначене положення Порядку не застосовується до осіб, які були відраховані до початку набрання чинності цією нормою, тобто до 31 січня 2017 року.

5. Звертаємо увагу, що 9 серпня 2019 року набрав чинності Закон України «Про фахову передвищу освіту», який не передбачає відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки здобувачів фахової передвищої освіти.

Крім того, враховуючи, що безкоштовне здобуття повної загальної середньої освіти є конституційною гарантією, особи, які були зараховані до державних (комунальних) закладів для здобуття освітнього рівня молодшого спеціаліста за державним (регіональним) замовленням на основі базової середньої освіти, не відшкодовують кошти державного (місцевого) бюджету за перші два роки навчання (за період здобуття повної загальної середньої освіти).

6. З метою дотримання прав осіб на здобуття вищої освіти, запобігання виникненню конфліктних ситуацій та враховуючи, що частина перша статті 4 Закону України «Про вищу освіту» не містить переліку категорій осіб, на які не розповсюджується дія Порядку, просимо керівників вищих навчальних закладів забезпечити завчасне інформування вступників, студентів, їх батьків щодо застосування Порядку».

За матеріалами Міністерства освіти і науки України.

Освіта.ua
18.09.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Наталі
Так у нас треба платити за практику, ми самі шукаємо практику, і ше платимо, то що можна так забрати документи і не платити?
Аліна
Доброго дня! Я поступила в 2020 на бюджет і хочу забрати документи на 2 семестрі. Але мені відказують відавати документи за несплату. Оскільки на навчання я не приступала, освітню послугу не отримала. Чи мають вони право вимагати в мене кошти і не відавати документи?
Галина
Для Аліна: звісно мають. Те що Ви не приступили до навчання - це порушення умов договору з вашого боку, а не їх. Виш був готовий надавати Вам освітню послугу, Ви самі її не взали. Отже Ви маєте заплатити і написати заяву про відрахування за власним бажанням. Доки Ви не відраховані - Ви є студенткою вишу і зобов’язані платити.
Наталія
Для Галина: вона ж на бюджеті, за що платити?
Коментувати
Наталі
Доброго дня, я навчаюся у ВПУ, в мене зараз практика, чи можу я забрати документи і не платити за практику(якщо я її не знайшла)?
Галина
Для Наталі: "не платити за практику"? А що за практику платять? Вам училище мало надати місце практики.
Наталі
Так у нас треба платити за практику, ми самі шукаємо практику, і ше платимо, то що можна так забрати документи і не платити?
Коментувати
Назар
Доброго дня ! Скажіть мені будьласка , я хочу кинути навчальний заклад в я кому провчився майже 3 роки і я отримував стипендію чи потрібно мені повертати кошти які я отримав за ці роки ?
Влад
Для Назар: ні, якщо не збираєтеся знову вступати на бюджет
Коментувати
Анна
Доброго дня. Таке питання, я навчалася ВНЗ на бюджеті, але після пів року навчання забрала документи. Потім, я вступила до іншого ВНЗ де мене попросили відшкодувати кошти, але я не мала таких грошей і тому пішла на контракт. Зараз я закінчую бакалавра на контрактній основі. Хочу йти на магістра. Якщо на магістра я поступлю на бюджет, мені все рівно потрібно повертати кошти?
Влад
Для Анна: ні, це інший рівень освіти
Коментувати
Олександр
Якщо я вступив на спеціальність (контракт), провчився на ній 3 повних семестри і частково на четвертому, але хочу перевестись на іншу, на якій відмовився перед вступом в університет від бюджетного місця, то в мене є можливість повернути гроші, витрачені на ці 4 семестри навчання, і вступити на те ж бюджетне місце іншої спеціальності, від якого 2 роки тому відмовився? П.С. Це спеціальності одного університету. Дякую
Влад
Для Олександр: Звісно ні! Ви оплатили навчання і Вас навчали, тобто надавали оплачені послуги. А того бюджетного місця вже немає. На ньому вже вчиться інша людина, пільговик, або воно просто повернулося державі
Галина
Для Олександр: це як з’їсти півпалки ковбаси і піти до магазину аби повернули кошти, бо ковбаса не смачна.
Коментувати
Ігор
Якщо я вчився в ліцеї де є тільки 3 курси навчання і на третьому курсі в курці 2 семестру я напишу заяву на відрахування я буду повертати кошти державі ? І чи зможу я потім поступити на платне виде ?
Галина
Для Ігор: ліцей не має жодного стосунку до закладів вищої освіти. за навчання в них кошти не повертають
Коментувати
Лідія
Навчаюсь на бюджеті та отримую стипендію у цивільному навчальному закладі (1 курс). Після року навчання планую забрати документи і перепоступати у ВУЗ із специфічними умовами навчання (НАВС) . Чи потрібно мені відшкодовувати вартість навчання і стипендію. Дякую)
Оксана
Чи поверне мені ВНЗ сертифікат ЗНО, якщо відраховують за академічну неуспішність (навчаюсь на контракті, 1 курс)
Ангеліна
Янщо кидати за власним бажанням, навчаютьсь на ступінь бакалавра, чи потрібно відшкодувати кошти?
Ємець марина
Чи потрібно відшкодовувати кошти ха рік навчання в аспірантурі якщо вступила на іншу спеціальність на комерційну форму навчанняі
Владислав
Доброго дня! Хотів би дізнатися, якщо не довчившись на одній спеціальності, піти на іншу, мені доведеться відшколовувати державні кошти? Буду вдячний за відповідь!
Влад
Для Владислав: якщо знову хочеш на бюджет, то так. Якщо підеш на контракт, то ні
Владислав
А я можу вступити ще на бюджет в якийсь заклад! Чи тільки контракт?
Коментувати
Богдан
Доброго дня! Якщо мене відчислили на третьому курсі ВНЗ мені потрібно буде повертати кошти за навчання? Дякую!
Влад
Для Богдан: ні, якщо знову не плануєш вступати на бюджет
Коментувати
Влад
Якщо навчався в коледжі після 9класу вибув до кінця першого семестру був на бюджеті, а хочу вступити до ВНЗ я можу розраховувати на бюджет?
Галина
Для Влад: до ВНЗ Ви вступити не можете, оскільки У Вас немає повної середньої освіти. Виможете або повернутись в школу або вступити до ПТУ чи коледжу (закладу фахової передвищої освіти). І так можете навчатись на бюджеті. в професійно-технічній та фаховій передвищій освіті не повертають кошти за попереднє навчання
Влад
А після закінчення 11 класу і степу до ВНЗ я можу розраховувати на бюджет?
Влад
Можеш
Коментувати
Дана
Аспірант, і хочу забрати документи, провчилась декілька місяців, що потрібно відшкодовувати?
Галина
Для Дана: ??? Ви задаєте такі елементарні (для особи, яка навчається в аспірантурі) питання! Повертають кошти лише за умови повторного вступу!
Андрій
Для Галина: Так, згідно документу у цій статті ви праві. Проте, ВНЗ(ЗВО у новій редакції Закону) продовжують стверджувати, що є необхідність відшкодування у разі відрахування за невиконання індивідуального навчального плану аспіранта (відрахування за власним бажанням не передбачене у https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/261-2016-п#Text). Як приклад можу навести офіційний сайт для абітурієнтів ХНУ імені В.Н. Каразіна (відповідь на питання Чи можливе відрахування з аспірантури та докторантури?), цитата: "Аспірант або докторант, який був зарахований до аспірантури або докторантури за державним замовленням і відрахований через зазначені причини, відшкодовує вартість навчання згідно із законодавством України.".Власне бажання також серед можливих причин відрахування не згадується. Проте офіційного коментаря чи роз’яснення від МОН з цього приводу знайти не вдалося, що і породжує сумніви
Андрій
http://start.karazin.ua/page/pytannia-ta-vidpovidi/7
Коментувати
Анна
Хочу поступити до аспірантури але на моє рішення впливає закон про відшкодування коштів на навчання у разі не виконання індивідуального плану. Чи є це дійсним?
Денис
Если я учился на бюджете, но меня отчислили, то я могу поступить в вуз со специфическими условиями обучения, на правоохранительную деятельность, мне в этом случае не нужно будет возмещать деньги за то что я учился на бюджете, я правильно понимаю?
Василь
Порядок возмещения средств урегулирован Постановлением КМУ №658 «Об утверждении Порядка возмещения средств государственного или местного бюджета, затраченных на оплату услуг по подготовке специалистов» от 26 августа 2015 года. Этот порядок не распространяется на следующих лиц: студентов и курсантов высших учебных заведений со специфическими условиями обучения (например, тех УВО, которые обучают полицейских) и военных учебных подразделений УВО (п.1 Порядка), это старая информация ещё я так понимаю?
наталія
навчаюсь на першому курсі на бюджеті. хочу відрахуватися. чи потрібно мені буде відшкодовувати кошти державі за перший семестр?
Поліна
Підкажіть, будь ласка. Якщо я вчилась на бюджетіпо спеціальності Медицина освітній ступінь магістр(на даній спеціальності немає бакалавра) і не закінчила навчання(провчилась 9 робочих днів) і планую вступати на спеціальність Комп’ю’терна інженерія, освітній ступінь бакалавра чи потрібно мені відшкодовувати кошти за попереднє навчання?