Що таке «відкрита» конкурсна пропозиція (широкий конкурс)

Конкурсні пропозиції закладів вищої освіти можуть бути «Відкритими» та «Фіксованими» (закритими)

Що таке «відкрита» конкурсна пропозиція (широкий конкурс)

Для розподілу державного замовлення використовуються два методи. Відповідно, конкурсні пропозиції закладів вищої освіти можуть бути «Відкритими» та «Фіксованими» (закритими).

У закритих конкурсних пропозиціях кількість місць державного замовлення заздалегідь визначена і надається вступникам з найкращими балами, які подали заяву саме на цю конкурсну пропозицію. За відкритими конкурсними пропозиціями бюджетне місце також надається вступникам з найкращими конкурсними балами, але конкурс проводиться одночасно серед усіх вступників в усіх закладах вищої освіти за певною спеціальністю.

Розподіл абітурієнтів за відкритими конкурсними пропозиціями називається «адресне розміщення державного замовлення». Це розподіл бюджетних місць не серед закладів освіти, а серед найкращих вступників. Тому тут працює принцип конкуренції навчальних закладів за найкращого вступника та, відповідно, за надані навчальному закладу бюджетні місця.

При цьому «Відкрита» конкурсна пропозиція певного закладу вищої освіти не має фіксованого обсягу місць державного замовлення, а має тільки максимально можливий обсяг місць державного замовлення. Це означає, що кількість абітурієнтів зарахованих на бюджет може бути меншою ніж визначений максимальний обсяг державного замовлення. Також, сума максимального обсягу державного замовлення на всіх відкритих конкурсних пропозиціях з певної спеціальності завжди більша, ніж фактична надана кількість бюджетних місць для цієї спеціальності.

Наприклад, загальний максимальний обсяг місць державного замовлення за відкритими конкурсними пропозиціями в усіх навчальних закладах на спеціальність «Право» може дорівнювати 100, а визначена Кабінетом Міністрів України кількість місць державного замовлення на спеціальність «Право» за відкритими конкурсними пропозиціями тільки 50. Це означає, що на спеціальність «Право» за відкритими конкурсними пропозиціями на бюджет буде прийнято тільки 50 осіб, хоча максимальний сумарний обсяг держзамовлення на всіх конкурсних пропозиціях складає 100.

 

Припустимо таку ситуацію: є чотири навчальних заклади із відкритими конкурсними пропозиціями на спеціальність «Право». На кожній з чотирьох конкурсних пропозицій у цих навчальних закладах встановлено максимальний обсяг держзамовлення на рівні 25 місць, тобто всього максимальний обсяг 100 місць. Загальна кількість бюджетних місць виділена на спеціальність «Право» у цих навчальних закладах — 50. Кількість вступників, які подали заяви на ці конкурсні пропозиції — 1000.

У цій ситуації на спеціальність «Право» на бюджет будуть зараховані 50 осіб з найвищим конкурсним балом серед усієї 1000 абітурієнтів. При цьому, ці 50 осіб отримають державні місця на спеціальності «Право» відповідно до їх заяв та визначених пріоритетів цих заяв.

Тобто, якщо у чотирьох навчальних закладах однаковий максимальний обсяг державного замовлення за відкритими конкурсними пропозиціями на спеціальність «Право» і він дорівнює 25 (в такому випадку загальний обсяг дорівнює 100 місць), то, незважаючи на загальний обсяг у 100 місць, на ці чотири спеціальності може бути зараховано тільки 50 осіб (максимальний обсяг бюджетних місць).

Це означає, що якщо до першого навчального закладу подали заяви 25 осіб із найвищими балами, то вони будуть зараховані на бюджет до цього навчального закладу, а на інші три конкурсні пропозиції за спеціальністю «Право» у інших навчальних закладах залишиться тільки 25 бюджетних місць, які також будуть розподілені серед найкращих вступників відповідно до поданих заяв. Тому, після проведення конкурсного відбору максимальний обсяг держзамовлення за останніми трьома конкурсними пропозиціями буде невиконаний і до цих навчальних закладів буде зараховано на бюджет менше осіб, ніж вказаний максимальний обсяг державного замовлення. Наприклад, ситуація може скластися так, що до першого навчального закладу на бюджет буде зараховано 25 осіб, до другого 15, до третього 7, а до четвертого тільки 3 вступника (загальна кількість 50 осіб).

Також може вниникнути ситуація, коли до першого навчального закладу подадуть заяви 500 осіб серед яких 27 осіб будуть із найвищими конкурсними балами серед усіх абітурієнтів, але максимальний обсяг держзамовлення у цьому навчальному закладі складає тільки 25 осіб. У такому випадку два абітурієнти з найнижчими балами не будуть зараховані на бюджет до цього навчального закладу. При цьому, вони будуть зараховані до одного з трьох інших навчальних закладів тільки у тому випадку, якщо подавали до них заяви про вступ з іншими пріоритетами. Якщо ж ці два абітурієнти подавали заяви тільки у перший навчальний заклад, то вони не отримають бюджетного місця, оскільки у них не вистачить балів для вступу саме у перший навчальний заклад.

Іншими словами: за відкритими конкурсними пропозиціями бюджетні місця отримують ті абітурієнти, які мають накращий конкурсний бал серед усіх абітурінтів, які подали заяви на відкриті конкурсні пропозиції з певної спеціальністі в усіх закладах вищої освіти, але з цього списку найкращих також виключаються абітурієнти, які не потрапили на бюджетні місця через те, що їм не вистачило максимального обсягу державного замовлення на певній конкурсній пропозиції. При адресному розміщенні державного замовлення можуть бути конкурсні пропозиції з повністю виконаним максимальним обсягом державного замовлення та обов’язково є конкурсні пропозиції з невиконаним державним замовленням, оскільки максимальний сумарний обсяг державного замовлення за відкритими конкурсними пропозиціями завжди більший, ніж кількість бюджетних місць, яка буде надана всім навчальним закладам за певною спеціальністю. Таким чином застосовується принцип конкуренції навчальних закладів за бюджетні місця та абітурієнта.

Вид кожної конкурсної пропозиції у всіх навчальних закладах України вказано на сайті Інформаційної системи «Вступ.ОСВІТА.UA».

Також ви можете подивитись відео щодо алгоритму розподілу державного замовлення:

Освіта.ua
14.07.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ольга
Добрий день. Підскажіть, будь ласка, якщо відповідно постанови КМУ на 2021 рік зобраною галуззю знань передбачено 730 бюджентних місць (в 2020 році 700), чому при розрахунку в широкому рейтинговому списку зазначається обяг 325 місць (в 2020 було 600)? Чому така велика різниця і куди витрачаються ці бюджетні місця?
Ольга
Добрий день! Підкажіть,будь ласка. Якщо дитина є поза обсягом ліцензійного списку,але бажає навчатись в певному ВНЗ,то чи можна подавати оригінали документів.Чи мають право подавати оригінали лише ті діти,які проходять по обсягу місць?
...
Для Ольга: Контракт? Тоді можете нести документи за будь якою заявою з електронного кабінету, не залежно від ліцензійного обсягу. На контракт приймають тих, хто подав документи. Дуже рідко буває конкурс серед бажаючих на контракт, якщо бажаючих більше, ніж ліцензійних місць. Це має бути дуже престижний ЗВО і популярна спеціальність. І цей конкурс проводять між тими, хто подав документи.
Коментувати
Віталій
Що означає збільшення обсягу широкого конкурса з 8826 ддо 8856? Чи це значить, що кількість бюджетних місць в вишах на даній міжгалузевій групі збільшена кількість бюджетних місць? Чи зменшена?
Деда
Почему можно подавать только один иностранный язык, например на ин.яз?хотя бы на условиях третьего предмета.не у всех была возможность изучать два языка.но карать,и не давать возможность в принципе,не правильно.это же предмет из школьной программы.
Skipper
Для Деда: По фановому закону фарионши и ко подавай подавай хоть рус или укр как иностранный. В чём проблема?
Коментувати
Ірина Євгенівна
Добрий день. Хто знає де можна написати Міносвіті про їхнє абсурдне рішення ставити будь-який третій предмет? Це ж як можна до Комп’ютерних наук допустити історію чи географію, чи навіть біологію. Це ж явно не ті предмети, які потрібні на технічній спеціальності. У минулому році в Львівський університет було 770 заяв, а в цьому - 1100. І бюджетні місця заберуть діти з високим балом з історії. Фізика і історія - це радикально протилежні напрями. Одним словом, багато дітей з хорошими балами з профільних предметів просто не пройдуть на бюджет, бо їхнє місце зайняв гуманітарій, що вирішив спробувати свої сили на модній спеціальності. Може там в Міністерстві одумаються і повернуть здоровий глузд у вступну кампанію?
Якось так
Для Ірина Євгенівна: пошта для звернення громадян - ez@mon.gov.ua пошта Міністра - serhiy.shkarlet@mon.gov.ua пошта Генерального директора Директорату фахової передвищої, ВИЩОЇ освіти - sharov@mon.gov.ua пошта Керівника експертної групи з питань вищої освіти та освіти дорослих - a_rybalko@mon.gov.ua пошта Начальника головного управління вищої освіти і освіти дорослих - s_kretovich@mon.gov.ua
Тарас
Пізно . Треба було піднімати гвалт коли МОН прийняв у жовтні осточний дебільний варіант правил вступу на 2021р з розширеним переліком третього предмету , мабуть в рамках курсу дебилизации всей страны. Наслідки для вступників особливо на IT спеціальності були зрозумілі одразу. Ми теж потрапили в цей млин. В минулому році мій вступник був би з нинішніми балами 30 на Прикладну в ЛНУ , а тепер 150 за рахунок істориків , географів чи біологів , бо взявся готувати традиційну фізику , хоча вчився на хіміко- біологічному профілі.
Коментувати
Валя
Чи можливо пройти на держ на дві спеціальності, і потім обирати куди саме нести документи, чи якщо я пройшла на держ за 1 ю пріоритетністю заяви з іншими пріоритетами згорають?
Галина
Для Валя: вам надається лише одне бюджетне місце. А обирали між спеціальностями Ви коли пріоритети ставили
Коментувати
Микола
Якщо з 5 заяв на бюджет скасовуємо заяву з приорітетом 2, то відповідно в якій черговості системою, у відкритій консурсній пропозиції, будуть розглядатися інші подані заяви з приорітетністю 3,4,5, - тобто чи 3 приорітет стане 2 і т.д. !?
Тарас
Для Микола: Система розглядатиме ті заяви, які залишилися в порядку їх пріоритетів: спочатку заяву з пріоритетом 1, потім з пріоритетом 3, далі з пріоритетом 4 і останньою з пріоритетом 5. Скасовану заяву розглянуто не буде.
Микола
Для Тарас: що розглянуто скасовану заяву не буде то зрозуміло, а ті заяви що залишилися після скасованої, то вони будуть автоматично підняті на один рівень у верх по приорітетністю при розгляді чи так і залишаються без змін !?
Тарас
Для Микола: Я не розумію Вашого запитання. Що Ви маєте на увазі під "підняті на один рівень уверх"? Пріоритети заяв залишаться ті ж самі. Розглядатимуть їх в порядку пріоритетів. Скасувати заяву з другим пріоритетом - це те ж саме, що і не подавати її взагалі. Розглядається заява з першим пріоритетом, далі, оскільки заяви з другим пріоритетом немає (вона скасована), то розглядається заява з третім пріоритетом і т. д. Пріоритети просто визначають порядок розгляду Ваших заяв, а вступ відбувається за конкурсним балом. Заяви скасовують не для того, щоб "підняти пріоритет", а щоб вона не розглядалася. Наприклад, за першим пріоритетом не вистачає балів на бюджет, а за другим і третім – вистачає. Якщо заяви не скасовано, то бюджетне місце буде запропоновано за другим пріоритетом. А якщо скасувати другу заяву, то вона не буде розглядатися і бюджет буде запропоновано за третім пріоритетом (тому що тут вистачає балів, а по вищих пріоритетах – ні). Тому головне конкурсний бал, а не пріоритет.
Коментувати
Тамара
Доброї ночі. Підкажіть будь ласка, якщо макс. обсяг держ. замовлення 12, а дитина в рейтинговому списку 13 і перед нею є діти з 4, 5 пріоритетом, які вірогідно пройдуть в інші ВУЗи ( де в них 1-3 пріоритет), чи є шанс бути рекомендованим на бюджет??? Чи можна піднятись в рейтинговому списку за рахунок зарахування вищих дітей в інші заклади освіти по вищих пріоритетах???
Галина
Для Тамара: Ви взагалі розумієте що таке максимальний обсяг? Фактично може бути і 5 і 0 бюджетних місць. Орієнтуйтесь більше на бали з яким в минулому році вступали на бюджет. Якщо у Вас вище, то є шанс пройти
Тамара
Дякую Так розумію. І що таке відкрита конкурсна пропозиція теж. Але це теоретично. А як відбувається сам механізм зарахування на бюджет і формування рейтингового списка все ж є питання. Бал вищий за минулорічних зарахованих. Але в списку таких дітей в цьому році багато.
Коментувати
Анна
А коли стане відомо кількість бюджетних місць визначених Кабінетом міністрів на спеціальність Право в де це можна дізнатися?
Анна Бурая
Добрий день! Чому неможливо подати заяву на бюджетні місця за спеціальністю 191 "Архітектура та будівництво" НА БАЗІ МОЛОДШОГО СПЕЦІАЛІСТА? Спочатку були пропозиції в системі ЄДБО доступні для вибору, а потім пропадають безслідно. Хто це позбавив вступників права на безкоштовне навчання? Чому Словакія пропонує безкоштовне навчання тільки за знання словацької, а у нас діти здають ЗНО на відмінно і вимушені іхати за кордон? Що це за держава?
Анна
Добрий день! Чому неможливо подати заяву на бюджетні місця за спеціальністю 191 "Архітектура та будівництво"? Спочатку були пропозиції в системі ЄДБО доступні для вибору, а потім пропадають безслідно. Хто це позбавив вступників права на безкоштовне навчання? Чому Словакія пропонує безкоштовне навчання тільки за знання словацької, а у нас діти здають ЗНО на відмінно і вимушені іхати за кордон? Що це за держава?
Нерогуль
Для Анна: Да сложно сказать что у нас за держава: одни говорят - Рогуляндия, другие - Шумерия, третьи - Мазепия... А также Шаровария, Свидомия и др...
Коментувати
Ольга
Роз’ясніть, будь-ласка. Якщо дитина пройшла на бюджет за 3 пріоритетом і подала туди оригінали документів. Чи може брати участь у конкурсі на контракт за 1 пріоритетом?
Марина
Для Ольга: так
Коментувати
Вячеслав
Роз’ясніть, будь-ласка, таку ситуацію: Максимальне держзамовлення: 2; Максимальне держзамовлення, квота 1: 1. Питання: скільки осіб може пройти на бюджет на загальних умовах - 2 чи 1?
Якось так
Для Вячеслав: якщо не подасть документи абітурієнт з квотою 1, то 2, якщо подасть, то зможе (ЯКЩО подолає прохідний бал за широким конкурсом на цю спеціальність в країні) пройти 1. Але ще візьмуть абітурієнта з квотою 2, якщо подасть документи.
Вячеслав
Дякую!
Коментувати
Наталія
Доброго дня. Я вступаю на бакалавра на базі молодшого спеціаліста. Якщо вступні іспити на різні спеціальності в одному навчальному закладі мають відбутися в один день. Як їх можна здати? Дякую за відповідь.
Галина
Для Наталія: а яким чином Ви вступаєте на різні спеціальності на базі диплому см, якщо можна вступати лише на спеціальність за якою вчились на молодшого спеціаліста?
Наталія
На другий курс можна і за іншою.
.Net
Терміни вступної кампанії у всіх однакові. Відповідно, іспити можуть бути в один день. У такому випадку тільки Вам вирішувати, у який саме навчальний заклад приїхати/прийти на іспити :)
Коментувати
Людмила
У Херсонському державному університеті сьогодні, на четвертий день прийому заяв, повідомили, що міністерство забрало всі бюджетні місця фіксованою пропозиції на спеціальність іСередня освіта, Іноземні мови. Проте, на сайті Всуп ЮА кількість місць залишилась такою, як була.. змінився, тільки, вид пропозиції. Як, так, могло статись на четвертий день прийому заяв?
Якось так
Для Людмила: дайте посилання, бо я на освіті побачив не фіксовані пропозиції, а не бюджетні. А загалом, краще орієнтуватися на офіційний сайт ЄДЕБО.
Людмила
До 17.07 пропозиції були фіксовані, але заяви не приймали. Сказали, що треба почекати декілька днів. 17.07. Пропозиція - стала небюджетною.
Галина
Для Людмила: ну то значить Ви не встигли туди подати бюджетні заяви, і використати пріоритети. Отже можете подати в інший виш, де на цю спеціальність є бюджет
Коментувати
Марія
вступ на основі бакалавра на контракт заочка я так розумію подача заяв буде аж у вересні?? бо пише що поточна дата менша за "дата початку прийома заяв" обраної конкурсної пропозиції
Катя
Для Марія: нет, я подала все заяву уже сейчас на заочку на контракт
Коментувати
Vika
Доброго дня. Таке питання. Квота відразу повинна відображатися? На абіт пошуку не показує,але в кабінеті галочка стоїть там де пільги
Оксана
Поясніть будь ласка, якщо на контракт, то який вид пропозиції вказати? фіксована або небюджетна (2 тур)?? В мене теж пише "Заборонено подавати заяви на конкурсну пропозицію, яка не пройшла перевірку на наявність виділених держзамовником обсягів"
Віка
Доброго дня. Не можу подати заяву на заочну форму навчання, пише в кабінеті "Заборонено подавати заяви на конкурсну пропозицію, яка не пройшла перевірку на наявність виділених держзамовником обсягів". Що це може означати?
Світлана
У мене ще одне питання! Наприклад, когось по 1 (2 або 3 або 4 або 5) пріоритету рекомендували до зарахування на бюджет! Але вирішили поступати на контракт. Чи будуть підтягуватися рейтингові списки інших учасників на це невикористане бюджетне місце?
Галина
Для Світлана: Ні. вже багато років не існує "хвиль". 28 числа остаточний розподіл місць
Світлана
Тобто, якщо 28 липня 2021 року ти не пройшов ні по жодному із пріоритетів на бюджетне місце - можеш ідти тільки на контракт?
Якось так
Для Світлана: так.
Коментувати