Повторний вступ на бюджет та відшкодування вартості навчання

Яким є порядок відшкодування бюджетних коштів при повторному вступі на бюджет та як проводиться розрахунок суми відшкодування

Повторний вступ на бюджет та відшкодування вартості навчання

Чи може особа повторно навчатись на бюджеті? Яким є порядок відшкодування коштів? Чи потрібно відшкодовувати кошти, якщо студент вибув до початку семестрового контролю? Як проводиться розрахунок суми відшкодування?

Чи може особа повторно навчатись на бюджеті?

Відповідно до статті 4 закону «Про вищу освіту» громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних закладах вищої освіти на конкурсній основі, якщо певний ступінь вищої освіти (бакалавра чи магістра) здобувають вперше.

Громадяни, які за станом здоров’я втратили можливість виконувати службові чи посадові обов’язки за отриманою раніше кваліфікацією мають право безоплатно здобувати вищу освіту за другою спеціальністю, а така втрата працездатності повинна бути підтверджена висновками медико-соціальної експертної комісії.

Повторно безоплатно здобувати вищу освіту за тим самим ступенем освіти мають право також громадяни України, які не завершили навчання. Для цього вони повинні відшкодувати кошти, вже витрачені на оплату послуг з їхньої підготовки.

Яким є порядок відшкодування коштів?

Порядок відшкодування коштів врегульовано Постановою КМУ №658 «Про затвердження Порядку відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців» від 26 серпня 2015 року.

Цей порядок не розповсюджується на таких осіб:

  • студентів і курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання (наприклад, тих ЗВО, які навчають поліцейських) та військових навчальних підрозділів ЗВО (п.1 Порядку);
  • студентів, які написали заяву про відрахування до початку навчального року і не приступили до навчальних занять, незалежно від дати затвердження закладом вищої освіти наказу про відрахування (згідно з роз’ясненням Департаменту економіки та фінансування МОН від 10 вересня 2019 року «Щодо відшкодування коштів державного або місцевого бюджету, витрачених на оплату послуг з підготовки фахівців»).

Відшкодування вартості попереднього навчання на бюджеті відбувається вже після повторного зарахування на навчання до нового закладу вищої освіти. Згідно з порядком відшкодування бюджетних коштів, у наказі про зарахування особи на повторне навчання на бюджеті встановлюється строк відшкодування коштів, що не перевищує 10 робочих днів з дня початку навчального року.

Після зарахування, студент має звернутись у відповідний відділ нового закладу вищої освіти (наприклад, планово-фінансовий), який не пізніше трьох днів після звернення повинен видати розрахунковий документ, у якому вказується сума відшкодування, а також номер рахунку на який потрібно сплатити кошти. Для такого розрахунку потрібна буде академічна довідка (про кількість кредитів та вивчені академічні дисципліни) з попереднього місця навчання, яка видається студентові одразу після відрахування з попереднього місця навчання.

Якщо матеріальне становище студента не дозволяє оплатити усю суму відшкодування одразу, то він може звернутися до керівника закладу вищої освіти з вмотивованою заявою про реструктуризацію відшкодування коштів. У такому випадку доведеться заплатити не менше 50 відсотків загального розміру коштів одразу, а решту – частинами до кінця поточного навчального року.

Документ, що підтверджує оплату (наприклад, квитанцію) необхідно подати не пізніше 10 робочих днів з дня здійснення платежу. Особа, яка не подала зазначеного документа в установлений строк, підлягає негайному відрахуванню.

Чи потрібно відшкодовувати кошти, якщо студент вибув до початку семестрового контролю?

З 31 січня 2017 року набрало чинності положення Порядку щодо обов’язковості відшкодування коштів навіть у тому разі, якщо студент вибув із закладу вищої освіти до початку семестрового контролю (тобто, до початку залікової сесії). У такому випадку він повинен відшкодувати у повному обсязі вартість 30 кредитів за той семестр, посеред якого його відрахували, незалежно від фактичної тривалості навчання. Це положення не застосовується до осіб, які були відраховані до 31 січня 2017 року.

Як проводиться розрахунок суми відшкодування?

Сума відшкодування вартості навчання за один семестр навчального року розраховується за формулою: S = Σ (Vі × 0,5) × ((K - Kз)/K).

Згідно з даною формулою, сума, що підлягає відшкодуванню (S) вираховується на основі середньої річної вартості навчання за рахунок загального фонду державного або місцевого бюджету одного студента (Vі), кількості кредитів за іспити та заліки, що були складені студентом (К), а також кількості кредитів за іспити та заліки, які зараховані закладом вищої освіти за новим місцем навчання (Kз).

Інформацію про середню вартість навчання одного студента можна знайти у Звітах про виконання паспорта бюджетної програми (відповідно до п.5 Порядку). Наприклад, згідно із Звітом про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2018 р. (найменування бюджетної програми «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики») середні витрати на навчання 1-го студента у 2017 р. становили 32,8 тис. грн., відповідно до Звіту про виконання паспорта бюджетної програми станом на 1 січня 2019 р. (найменування бюджетної програми «Підготовка кадрів вищими навчальними закладами ІІІ і ІV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики») середні витрати на навчання 1-го студента у 2018 становили 39,9 тис.грн.

Також варто зазначити, що чим більше навчальних дисциплін складених за попереднім місцем навчання буде зараховано при повторному вступі, тим меншою буде вартість відшкодування. Це можливо при повторному вступі на ту ж саму спеціальність, або спеціальність з максимально наближеним навчальним планом.

Самостійно розрахувати вартість відшкодування досить складно, тож у приймальній комісії закладу вищої освіти варто уточнити, який саме відділ університету проводить розрахунки та попередньо проконсультуватись щодо розміру відшкодування. У навчальному закладі також можна ознайомитись із навчальним планом для порівняння навчальних дисциплін.

Приклад розрахунку вартості відшкодування

Якщо середня вартість навчання одного студента у 2017 році становила 32,8 тис. грн., а у 2018 році – 39,9 тис. грн., студент склав заліки та іспити за перший семестр 2017/18 навчального року (30 кредитів, з яких 20 кредитів зараховано за новим місцем навчання) і був відрахований до початку семестрового контролю у другому семестрі, то формула для визначення розміру відшкодування за 2017/18 навчального року виглядатиме так:

S = Σ (32,8 × 0,5+39,9 × 0,5) × ((30+30–20)/(30+30)=25,5 тис. грн.

При цьому сума буде визначатись з урахуванням інфляції (тобто може бути дещо більшою), що визначається за період від дати відрахування особи із закладу вищої освіти до 1 січня того року, в якому особу зараховано для повторного навчання.

Освіта.ua
05.08.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
СОФІЯ
Я вступила на бюджет у ВНЗ, зрозуміла, що це не моє і паралельно подала докумнти на контракт в інший ВНЗ і мене зарахувади. Я дитина-інвалід, сказали, що можуть перевести на бюджет. Мені не потрібно буде повертати кошти державі?
989
Для СОФІЯ: А Вам сказали коли Вас переведуть? Якщо з ІІ семестру, то точно не буде потрібно
СОФІЯ
Цього семестру....
Коментувати
Диана
Здравствуйте, если отчисляли с первого курса на контракте, а потом восстановили на заочку но и там на втором курсе отчислили. Могу ли я всостановиться опять на дневное но уже на второй курс контракт?
Оксана
Доброго дня.Скажіть будь ласка,якщо дитина не поступала зразу після11 класу,чи може вона поступати на другий Рік і чи треба здавати щераз ЗНО?
Влад
Для Оксана: може вступати по цим ЗНО
Коментувати
Оксана Микитка
Доброго дня! Син вступив на перший курс повторно, на бюджет, університет, де вн буде навчатися, нарахував суму відшкодування, але не надав реквізити рахунку для оплати. Де взяти рахунок, на яки сплатити величезну суму гррошей? Хто його має надати, чи я самаа маю звертатися в держказначейство для уточнення реквізитів? Чи може ректор розглянути заяву про реструктуризацію суми віддшкодування, бо бухгалтерія ВУЗу стерджує, що ні.
Галина
Для Оксана Микитка: там в статті є ссилка на постанову, якою затверджено порядок відшкодування. Читайте. В порядку написано, що керівник закладу може реструктуризувати відшкодування за вмотивованою заявою. за реквізитами в бухгалтерію.
Коментувати
Тамара
Чи можливо забрати документи з бюджетної форми навчання навчались тиждень, чи плвинні щось відшкодовуваьи?
Катерина
Забрати документи до початку сесії на першому курсі. Який розмір відшкодування буде, якщо я провчилася тиждень?
Катерина
Скажіть будь ласка, я навчаюсь на бюджеті, чи можу я забрати документи і поступити в інший ВНЗ на бюджет на наступний рік за результатами зно 2020?
Олексій
Скажіть будь ласка, чи можливо перевступ з бакалавра одніє спеціальності( бюджет) на іншу в інший вуз ( також на бюджет) без відшкодувань якимось чином?
Галина
Для Олексій: лише якщо у Вас є заключення медичної комісії, що Ви не можете працювати за попередньо отримуваною спеціальністю
Коментувати
Данило
Доброго дня. Скажіть будь ласка, після навчання на першому курсі (бюджет) без відшкодувань і перевступити на зовсім іншу спеціальність в інший вуз (також бюджет) без відшкодувань попередньому можливий?
Галина
Для Данило: Якщо вступите заново на 1 курс на бюджет, то муситимете відшкодовувати вартість попереднього навчання
Данило
А людина, яка вчиться на контракті, такош має відшкодувати вартість?
Галина
Для Данило: кому? собі? Держава на нього грошей не витрачає
Коментувати
Inna
Здравствуйте) Я получила диплом бакалавра ( учитель испанского ) . Училась на бюджете . Подскажите пожалуйста могу ли я поступать на магистра медицины ( на 1 курс ) на бюджет ?
Галина
Для Inna: Лише якщо компенсуєте вартість попереднього навчння. Навчання на медичній спеціальності вважається одночасним здобуттям рівня бакалавра та магістра (читайте ЗУ "Про вищу освіту"). Без компенсації вартості бакалаврату Ви можете вступити лише на будь-яку іншу, крім медичної, спеціальність
Коментувати
Наталя
Доброго вечора.Діти( двоє)поступили в університет на платне.Я інвалід 2 гр з/з довічно.Працює лише чоловік( здійснює догляд за інвалідом 1 грн з дитинства). Чи належить компенсація
Галина
Для Наталя: яка компенсація? Ви питання задаєте під статтею про компенсацію вартості навчання на бюджеті. А Ваші діти, як Ви самі пишете, вступили на контракт. То про що Ви питаєте? Ви точно нічого не мусете компенсувати державі.
Наталя
А від держави відшкодувати витрати в податкову радять звертатися
Влад
Для Наталя: Ну, то це зовсім інше. Повернення податків отримує той, хто платить податки і відповідно той, на кого підписаний контракт на навчання. Це повинна бути одна і та ж особа. І ця ж особа повинна оплачувати навчання, тобто бути вказана в чекові. Якщо це все є, то звертаєтеся до податкової. Там Вам дадуть перелік документів, які треба.
Коментувати
Юлія
Доброго дня, підкажіть, будь ласка. Навчалась на державному (бакалавр), після 1го курсу забрала документи. Повторно хочу вступити до медичного, на лікарську справу. На сайті медичного університету пише, що освітній ступінь магістр (навчання 6 років). Чи доведеться мені виплачувати кошти за рік в попередньому університеті?
Галина
Для Юлія: так, потрібно. Навчання на медичній спеціальності є одночасним набуттям кваліфікації бакалавра та магістра. Ось якби Ви вступали на магістра після отримання кваліфікацвї бакалавра (інші спеціальності), тоді б Вам не потрібно було б нічого компенсувати
Коментувати
Наталія
Добрий день, я вчилася раніше на бакалавра і спеціаліста на державному , тепер пішла на 2 -гу вищу зразу на магістра , мені сказали , що можна на державне , потім подзвонили сказали, що пройшла на державне , а тепер дзвонять кажуть , що в базу не можуть внести , бо пише , що вже вчилась . Підкажіть, будь ласка, що робити ?
Влад
Для Наталія: магістр це як раніше був спеціаліст. Якщо спеціаліста отримали на державному, то другий раз вже державне не може бути.
Коментувати
Елена
Доброго дня, я вступила в магістратуру на контракт, але з певних причин не можу далі навчатися. І хочу забрати документи. Чи потрібно мені буде шось відшкодовувати? І чи зможу я вступити ще раз не відшкодовуючи?
Влад
Для Елена: відшкодувати що? Свої ж кошти? Звісно не треба.
Коментувати
Рина
Доброго дня, підкажіть, будь ласка Як відрахуватися з бюджету, якщо до навчання ще не приступила???
Гриша
Як дізнатися, що мене відраховано із ЗВО? Якщо віддали документи, то значить, відрахували?
Ірина
Доброго дня!Підкажіть будь ласка,якщо дитина поступила на бюджет в цьому році і відмовилась,а вирішила поступати в наступному році на іншу спеціальність,чи може вона претендувати знову на бюджет.
Ірина
Для Ірина: може
Коментувати
Людмила
Підкажіть,моя донька в цьому році закінчує мед.училище за спеціальністю медсестра, бюджет.чи маємо ми право вступити до університету на бюджет на реабілітолога
Галина
Для Людмила: кожен має право наватись на бюджеті 1 раз на кожному рівні. ваша донька вчилась на молодшого спеціаліста, відповідно може вступати на бюджет на бакалавра, магістра
Коментувати
Татяна
Скажіть, будь ласка, чи має право навчальний заклад вимагати оплату навчання ще до оприлюднення списків рекомендованих? На сайті обубліковано, що списки 7 вересня, виконання вимог 11 вересня, а нас примусили заплатити ще до 7 вересня. Дякую.
Тетяна
Я поступила до ВНЗ на заочну форму відділення на бюджет.Спеціальність початкова освіта.Сьогодні 5вересня,а мені ще й досі не надали відповіді зараховано мене на бюджет чи ні.Підскажіть коли останій день видачі наказу на бюджет.
Гость
5 сентября
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!