Чи платитимуть вчителям за результати ЗНО?

Анонсована реформа середньої освіти зачепить традиційно болюче питання оплати праці вчителів

Чи платитимуть вчителям за результати ЗНО?

Анонсована і очікувана реформа середньої освіти в Україні зачепить усі складові шкільного життя, проте, певно, найбільше зацікавлення і переживань крутиться навколо традиційно болючого питання оплати праці вчителів.

Падіння курсу гривні та спричинена ним інфляція “з’їли” і так невисокі доходи освітян, зробивши їх вже непристойно маленькими, тож, певно, кожна вчителька і вчитель в країні чекають, як відіб’ється на їхньому гаманці майбутня реформа.

Цього питання торкнувся у своєму виступі прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Він заявив, що після прийняття нового закону “Про освіту” “чим сильніше результат у кожного вчителя, тим більше він буде заробляти”.

Може скластися враження, що прем’єр мав на увазі винагороду за досягнуті результати на кшталт бонусів менеджерам з продажів, які заробили фірмі найбільше грошей, як це практикується у бізнесі. Зважаючи на уточнення про об’єктивні результати роботи вчителя, яке зробив Яценюк, перше припущення - що йдеться про результати ЗНО.

Можливо, частина батьків, зацікавлених у інтенсифікації зусиль вчителя, схвалила би такий підхід, однак більшість обізнаних у специфіці освітнього процесу добре розуміють, від якої величезної кількості факторів залежать результати оцінювання учня.

Перш за все, більшість старшокласників готуються до ЗНО за допомогою репетиторів, а отже, успішне складання тестів залежить від спроможності батьків оплачувати кращого чи гіршого репетитора та від місця проживання дитини, адже у місті чи селі неспівмірні можливості для вибору додаткових занять. Крім того, на успішність дитини потужний вплив здійснює її соціально-економічне походження - статки родини, час, який батьки можуть їй приділити, рівень їхнього інтелектуального і культурного розвитку. Звісно, школа якраз і покликана компенсувати такі вихідні нерівності у можливостях, проте в українських умовах обмежених ресурсів вона робить це не завжди ефективно.

Звідси наступна проблема оцінювання якості роботи вчителів за навчальними результатами учнів - хороший вчитель, який вкладає усі сили у викладання слабкому учневі, може підтягнути його до середнього результату, такого ж, якого дитина з кращими навчальними можливостями і вищою мотивацією досягне сама, навіть з поганим вчителем. Крім того, в учнів протягом усього періоду навчання один предмет можуть викладати різні вчителі - кого ж оцінювати?

І наостанок - наступного року (якщо держава нарешті знайде кошти, а прокуратура перестане блокувати роботу УЦОЯО) випускники обов’язково складатимуть ЗНО з української мови та літератури, англійської і математики чи історії України. Як же оцінювати вчителів інших предметів? А вчителів початкової школи?

Одним словом, якби Яценюк дійсно говорив про таку перспективу, українські вчителі мали би підстави нервувати. На щастя, проект закону “Про освіту” передбачає зовсім інший підхід. Під винагородженням вчителів, що показують хороші результати, мається на увазі знайома освітянам система зростання зарплати після отримання вищої кваліфікаційної категорії. Зараз це зростання прив’язане до просування у Єдиній тарифній сітці - кожна наступна кваліфікаційна категорія відповідає вищому розряду. Проте різниця між категоріями не надто велика - не дотягує і до 10 %. З огляду на мізерний розмір базової ставки ЄТС (що в порушення законодавства навіть менша за мінімальну заробітну плату), збільшення зарплати становить сотню-дві гривень - дійсно, слабенька мотивація.

То що ж пропонується змінити? По-перше, проект закону передбачає обов’язкову сертифікацію (це синонім до існуючої зараз атестації) що п’ять років. Вона складатиметься з 2 частин - тестування на знання свого предмета та теорії педагогіки і оцінювання викладацької майстерності, яке здійснюється комісією на місці викладання (знов-таки, аналогічно до існуючої системи атестації). Вчитель має підтвердити чинну кваліфікацію або отримати вищу, у разі, якщо він не може цього зробити, то позбавляється права викладати.

Окрім того, паралельне запровадження інституту Освітнього омбудсмена відкриває можливість для учнів та батьків звернутися зі скаргою, якщо вони вважають, що кваліфікація вчителя є недостатньою. В такому разі, якщо скарга обґрунтована, можлива позачергова сертифікація, а також санкції по відношенню до комісії, що неадекватно оцінила рівень такого викладача.

Якщо особа схоче викладати у школі, але не має педагогічної освіти, вона може здобути необхідні знання самотужки і здобути право викладати, склавши відповідний сертифікаційний іспит. Це покликано, зокрема, вирішити проблему браку викладачів деяких дисциплін (наприклад, інформатики або англійської мови).

Що ж це дасть вчителям в контексті заробітної плати? У найближчій перспективі сертифікація буде добровільною, і ті, хто її успішно пройде, зможуть отримувати надбавки у 10, 20 і 40 % від базового посадового окладу, що ґрунтується на базовому ж тарифі ЄТС, не нижчому від мінімальної заробітної плати. Таким чином, скажімо, молодий вчитель після першої сертифікації матиме ставку не 1551 грн, як зараз, а 2437 грн. До неї додаватимуться решта надбавок і доплат, які повністю збережені в проекті закону.

Поступово на таку систему оплати праці перейдуть усі вчителі.

Звісно, ці розрахунки не можна вважати гарантією, вони орієнтовні - адже проект закону ще доопрацьовується, на нього чекає погодження з Міністерством фінансів, проходження через парламент та Президента. Але і керівництво МОН, і голова парламентського комітету освіти і науки неодноразово заявляли, що підвищення оплати праці вчителів є неодмінною умовою і пріоритетом у майбутній реформі, тому є підстави сподіватися, що на нього не доведеться чекати надто довго.

Ірина Когут, аналітик CEDOS для Освіта.ua

Освіта.ua
28.08.2015

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Віталій
ЧАС ДІЯТИ - А НЕ СКИГЛИТИ. Потрібно зібрати 25 тисяч підписів. Зібрано 1576 (http://www.screencapture.ru/file/C59786Fd) Зайдіть на сайт електронних петицій і проголосуйте - https://petition.president.gov.ua/petition/1583 СУТЬ ЗВЕРНЕННЯ: ПРО НАДБАВКУ ЗА ПРЕСТИЖНІСТЬ ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАЦІ ТЕКСТ ЕЛЕКТРОННОЇ ПЕТИЦІЇ: ПРЕЗИДЕНТУ УКРАЇНИ П.О.ПОРОШЕНКУ Шановний Петре Олексійовичу! Від імені Тернопільської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України вкотре звертаємося до Вас із надією бути почутими з приводу необхідності збереження надбавки за престижність педагогічної праці у фіксованому 20 відсотковому розмірі, як це було гарантовано постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 р. № 373 «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування».
Наталя
Чи підвищать зарплату - ще невідомо, а перед виборами вирішила місцева влада Запоріжжя "заробити грошей" - адже це не корупція - залізти в карман вчителя: другий рік індивідуальні заняття оплачуються за заміною (75%), а тепер вирішили "забрати" оплату за завідування кабінетами. Роками не має премій до дня вчителя, що ніби передбачено законом.
мнение
По большому счету, учителя не обязаны мотивировать желание учиться того, кого с детства не смотивировали родители. Желание добывать знания - это и в генетике, и на примере семьи. Учитель не обязан за копейки разбиваться в лепешку и уговаривать (бить розгами,увы, нельзя)) неуча учиться. Для этого есть частные репетиторы, вот пусть они и уговаривают его учиться. Задача школьного учителя - дать установку, базу и больше обращать внимание на нормальных детей.
Іван Васильович
Міністерство освіти більше року розповідає про реформи в освіті, а 1 вересня у школах немає підручників для 4, 7 класів. Це ж саме елементарне. Я вже мовчу про комп’ютерні класи, які 2006 року. Кабінети трудового навчання 60-х років ХХ століття. Харчоблоки це одні музейні експонати. Хоча б один міністр поцікавився про те хто вступає до педагогічних вузів (за рідким виключенням 140-150 балів(ці нареформують). Я людина старшого покоління, але у наш час у педагогічні вузи йшли відмінники, призери обласних олімпіад (КРАЩІ). Що чекає нашу середню освіту через 10-20 років? Зараз вона тримається на кадрах середнього і старшого віку.
Ірина
Для Іван Васильович: Не забудьте, що зараз в школах працюють здебільшого вчители передпенсійного і майже пенсійного віку, а через пару років і вони підуть. Хто ж залишиться працювати? Особливо в сільських школах...
Коментувати
Правдоруб
Круто. Вчитель який пройде сертифікацію зможе заробляти аж сто доларів у місяць! Так може доцільніше замість підготовки до проходження сертифікації підготуватися до здачі екзамену IЕLTS, та й переїхати жити до США або Канади?
Олекса Позняк
Для Правдоруб: предлагали друзья и не раз, а потом пьяные в 3 часа ночи звонят, плачут и просят расскажи есть ли туман над Днепром...
tug
А вот на трезвую -выгоднее работать там, а тратить здесь. Нормально, когда человек экономически свободен и может сравнить, где ему комфортнее. Бессмыслено угоаваривать отца голодных детей пострадать за идею, Но гражданин, который сам видел как оно бывает в цилизованной стране - сделает осознанный выбор. Извините, если надоел.
Коментувати
Одесситка
Количество часов по предмету в разных школах отличается, а нанимать репетиторов не у всех есть средства. Считаю, что ЗНО несовершенно. А олимпиады - это, конечно, интересно, но они должны вообще проводиться не в контексте школы, учитель не должен переживать за олимпиады.
Синя гусiнь
Прошу поділитися інформацією щодо подальшого зниження добавки за престижність. Вже є такі чутки що директори будуть продовжувати забирати відсотки. Дали таку команду в МОН, але чи знає Яценюк, що за подібну економію БУХГАЛТЕР РВО ТА ДИРЕКТОР отримали непогану премію? Ви вважаєте нормальним, що у простих вчителів забрали, щоб начальству було добре? Це нормально і справедливо?
Директор
Я бачу, тут єдиний директор, отож ділюся інформацією: наказ на зменшення відсотків за престижність не писав, обійшлися й без мого наказу, як і інші втратив п’яту частину зарплати, про якусь премію не чув. У Вас, мабуть, дуже злий директор, якщо Ви так не любите директорів.
Коментувати
Кактус
Яценюк напомнил, что в настоящее время минимальная зарплата составляет 1218 грн. "С 1 сентября этого года она будет составлять 1378 грн", - сказал Яценюк. А обещал с 1 декабря! Я ж говорю - балобол))))
Директор
Для Кактус: Моя зарплата була $550, тепер $150. 25 доларів суттєво цю математику не змінюють.
Коментувати
Тетяна
Таким чином ми отримаємо ще одну корупційну структуру- щоб працювати в кращій школі, кращому класі, з розумними дітьми - треба "янгол-охоронець". А якщо "зв’язків" не має, то працюватимеш у школі, де зібрані діти, від яких "відмовились" всі інші школи міста??? Вважаю такі критерії не досконалими.
насмішили
2437! Молродь! Всі на роботу в школи! 2437!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Маша
Если Квит действительно заинтересован в увеличении качества знаний, то он обязан: 1) не отменить отчетность, а ЗАПРЕТИТЬ отчетность на местах(ау! 1600, вы где? микрорайон сдать нужно до 1.09.2015). 2) Отменить турниры, МАНы, олимпиады и прочие звериные конкурсы как обязательные, кто хочет, тот может взять в них участие, но на базе ВУЗОв, пусть мотивируют своих абитуриентов. 3) не вешать на учителя ремонт кабинетов (пусть будет бедненько, чистенько, но за счет государства или местного бюджета и делают ремонт пусть специалисты, а не учителя и родители. Учитель должен летом отдыхать, а не вкалывать на ремонте, пришкольных клумбах, стадионе и прочей "закрепленной територии). 4) Немедленно убрать паразитирующую надстройку в виде РУО, методкабинетов, институтов усовершенствования, ГОРОНО вполне достаточно на город миллионник, а на райцентры хватит и одного ОБЛОНО (простите, называю их по старому). Пользы от них никакой, они жрут учительское время, нервы, навязывают ненужную, рутинную работу.
Натэл
Для Маша: абсолютно верно!!!
Tina
Для Маша: Жаль, никто Вас не слышит и никто не читает. Поговорили, пообещали и забыли.... Права была наша зав. методкабинетом, когда сказала" Заляжем на дно, но... не надолго. Все устаканится и снова будем руководить. Нашу работу должны увидеть и почувствовать.."
VV
Підтримуючи повністю, давно необхідно.
Коментувати
Маша
Наше МОНУ задумывалось, как это, обучать немотивированного ученика? Детей из неблагополучных семей, или богатеньких детей, у которых уже есть наследственный магазин на Барабашке и он плевать хотел на твою оценку? У нас был трижды несудимый Президент - он что, активно учился и достиг таких высот? У нас депутаты горсовета двух слов связать не могут, а их избиратели душу продадут за лавочку и корыто гречки у подъезда. Чем мотивировать детей? Знаниями? Они не гарантируют успешности. Амбициями? Победы в олимпиадах не дают преимущества при поступлении. Как сравнивать результаты ЗНО и олимпиад учеников из специализированных школ о общеобразовательных? Как можно вообще от учителя, который преподает на уровне стандарта требовать высоких показателей на олимпиадах, турнирах, ЗНО и т.д. А кто ведет несколько предметов? Ему угробиться что-ли? Учитель поставлен в условия, когда выполнить все требования вышестоящих инстанций физически невозможно.
небайдужий громадянин
Для учителя: Повністю з вами згодна! А що казати про сільські школи? Основна маса селян працюють наймитами у арендаторів та фермерів; пасуть корів, сапають на полях, горіхи збирають і т.п. Тож, скажіть, що думають про освіту ,як таку, оці прості безробітні селяни та їхні діти? І як бути сільськім вчителям? І це ще добре, якщо є 1-2 дитини у класі з благонадійних сімей батьки яких принаймні працюють та зацікавлені у навчанні їхнього чада. Хіба вчитель винуватий у тому що відбувається у Державі? Зробили вчителя цапом- відбувайлом. Нехай урядовці подумають над збільшенням а робочих місць для людей, покращенням умов життя а не над скороченням та знущанням над бюджетниками. Шановна вчительська громадо, відгукніться!!!!!!!!
Натэл
Для небайдужий громадянин: ну вот какой гад, простите, минус поставил?
ЗАЧЕМ???
Для небайдужий громадянин: зачем откликаться людям, которые слова ЗА себя сказать не способны??? Неужели кто-то наивно полагает, что сельский учитель способен зад поднять с места для того, чтобы что-то изменить? Необходимо успокоитсья, принять ситуацию, принять, что селян в таком количестве не нужно и жить с этим дальше. Эта территория необходима как рынок сбыта товаров европейский и не только стран. Эта территория необходима для того, чтобы использовать её земли для выращивание технических культур. Примите это. Растите своих детей и НАЦЕЛИВАЙТЕ их на ВЫЕЗД отсюда.
Коментувати
учитель
Цікаво, як вчителю змусити дітей вчитися, якщо вони заздалегідь знають що не будуть навчатися у вишах, тому що батьки не в змозі оплатити навчання. Така ситуація спостерігається не лише у селах. І предметні тижні, і презентації та електронні розробки уроків, відео та текстові матеріали із таких джерел як Nat Geo Wild і так далі. Які б зусилля вчитель не докладав для того щоб заохотити дитину до навчального процесу- усе даремно! Діти точно знають що вони приречені до навчання у якомусь ПТУ, і це у кращому випадку. То про які результати ЗНО з англійської можна говорити? Усюди вітає загальний дух неуцтва та байдужості. Щановне Міністерство по вашому треба дати такому вчителю копняка під зад? Чи скоротити його платню до бомжацького рівня? Можливо треба діяти дещо в інший спосіб? Необхідно піднімати загальний рівень культури, вихованості, освіченості, і найголовніше платоспроможності громадян. Дайте нам обіцяний вами Європейський рівень життя і тоді ситуація докорінно зміниться.
N
Если говорить о конкретной ситуации в системе, вспоминается пословица "Век живи, век учись и дураком помрёшь".
Олекса Позняк
Для N: нищим учителем помрёш
Коментувати
Юлия
В соответствии с лозунгом " Учёба длинною в жизнь!" мы живём чтобы учиться или учимся чтобы жить? Когда жить с таким лозунгом? Не смахивает ли наш новый лозунг на очень старый " Учиться! Учиться! Учиться!" Не кажется ли вам ,что эта загруженность учёбой просто манёвр загрузить людей(родителей и учителей) мелкими бытовыми проблемами,чтоб и не было времени у простых людей думать о бардаке в государстве?
VV
Для Юлия: Давно об этом думаю.
Коментувати
Юлия
Я глубоко уверенна,что все мы, компетентные и достойные. Справимся с любым очередным экзаменом. И пусть будет стыдно тем ,кто в нас сомневается.
Наталі
Для Юлия: Готова уже завтра все сдать, и сертификацию тоже пройти. Только при условии, что задания для сертификации не будут такими как в 2015 на ЗНО. Впервые в жизни (с 2008 года) делала тест по украинскому и чувствовала себя полной дурой. А литература была простая, можно было даже не читать произведения, а тупо запомнить соотношения...
Олекса Позняк
Для Юлия: а если Совсун прикажет головой об стенку биться, не будем протестовать а будем часто- часто стучать.А когда справимся и пробъём дыру Совсун станет стыдно что в нас сомневалась сядет она в мазду, обнимет шофёра да как заплачет над горькой долей учителя с которым любая мразь может творить что захочет.Много стыдом замученных инспекторов видели?
Коментувати
Оцелихо
Шановні колеги, а ви відмітили, що автор статті відштовхує зарплату вчителя від мінімальної? А,можливо, варто стартувати хоча б від середньої по країні?
Оцелихо
Обізвіться, будь ласка, ті, кому знання теорії педагогіки допомогли у навчанні дітей. Свого часу, будучи ще студенткою і отримавши відмінну оцінку на екзамені з педагогіки, я заявила своєму викладачу з методики викладання ( до речі, дуже шанованому, професору, автору толкових підручників) , що не вважаю педагогіку наукою. І він лише усміхнувся, не став мені заперечувати, а аргументів, щоб переконати в протилежному, мабуть, не мав.
Павлович
Для Оцелихо: професор ЗНАВ: педагогіка-не наука, а мистецтво...
Оцелихо
Для Павлович: А оскільки, художник має бути голодним.. Робімо висновки.
VV
Ребята а вы начитанные
Коментувати
Авторизуйтесь
Так пугают этой аттестацией, запужали уже до потери пульса! Такие же "разговоры", как по поводу увеличения английского языка в школах))))