Навчання під час «дистанційки»: поради для батьків і вчителів

Залучення технологій в освіту триватиме, а формат «онлайн+офлайн» може стати цілком дієвим

Навчання під час «дистанційки»: поради для батьків і вчителів

Пандемія коронавірусу COVID-19 змінила освітні процеси в усьому світі. Що буде далі? Напевно не знає ніхто, але цілком зрозуміло: інтенсивне залучення технологій у навчанні триватиме, а формат «онлайн+офлайн» може стати цілком дієвим. Цього року до шкіл прийшли діти, для яких таке навчання вже є нормою. 

Як допомогти батькам і вчителям бути впевненими під час дистанційного навчання і зробити його ефективним, дізнавалися журналісти Проєкту «Навчаємось разом: дружня школа».

Жителька Києва Євгенія Юречко – мама маленької Милани і школярика Давида. Родина «пережила» дві «дистанційки».

Під час першої – завдяки декретній відпустці Євгенія була вдома і могла займатися з сином, хоча це було непросто. 

«У перший раз для мене це був кошмар і жах: поки я сиджу з Давидом, ми наче все встигаємо. Але в той час донька дивиться мультики, і я через це хвилююся. А якщо я граюся з нею, син вже втрачає увагу і перестає виконувати завдання. Навантаження було відчутним, і навчання розтягувалось на цілий день. А на вихідних закінчували «саморобки», аплікації тощо. Вчитель знає, як донести нову інформацію учневі, а ми, батьки, «самоопрацьовуємо» її без спеціальної педагогічної підготовки. Я певна: дистанційне навчання можливе лише тоді, якщо поруч є відповідальний дорослий, який займається дитиною і може приділити їй потрібну кількість часу». – розповідає Євгенія Юречко.

Якість засвоєння матеріалу та контроль уваги – не єдина проблема. Молодшим школярам постійно потрібні взаємодія з педагогом і допомога батьків. У звіті незалежного некомерційного аналітичного центру США за вересень 2020 року зазначено: «під час пандемії був перерваний цілісний розвиток дитини. … Відвідування школи – це не лише вивчення предметів і здобуття академічних знань, а й розвиток, який відбувається через особисті стосунки».

Дитяча психологиня, психотерапевтка, кандидатка філософських наук Майя Плющева пояснює: «Основна проблема для дитячої психіки – відсутність безпосереднього контакту з однолітками в рамках виконання певних завдань. Під час дистанційного навчання сильно обмежені можливості для конкуренції і для співпраці. А саме ці навички й баланс між ними необхідно розвивати учням молодшої школи. Так само сильно зменшуються можливості сформувати дружні стосунки, що виникають на перервах під час безпосереднього спілкування і взаємодії. Порозумітися з вчителем, слухаючи його лише по 10 хвилин і виконуючи завдання, нереально». 

Однак світло в кінці тунелю є, і ми бачимо його досить добре.

Слово до вчителя

Якщо перший локдаун приніс багато хаосу і напруження, під час другого освітяни почувалися впевненіше. Обмінялися досвідом, пройшли онлайн-курси, опанували  онлайн-інструменти тощо. Невже ще один-два локдауни – і ми звикнемо до змішаного навчання? Та дещо залишиться незмінним: це роль учителя як дорослої людини  для молодших школярів. 

Психологиня Майя Плющева називає вчителя другим авторитетом після батьків.   

«Учитель не просто викладає і контролює. На ньому лежить відповідальність за атмосферу в класі, за профілактику булінгу, зокрема. В будь-якій групі буде виділятися лідер та вигнанець, але тільки від формального лідера, яким є вчитель, буде залежати, як ставитимуться до вигнанця – агресивно чи ні. Для уникнення булінгу потрібно частіше ділити клас на невеликі групи для виконання будь-яких завдань. Вигнанець  в одній групі може бути лідером -  і навпаки», – говорить Майя Плющева.

Також психологиня радить:

  • урізноманітнювати навчання ігровими елементами, винагороджуючи проміжні результати і заохочувати можливістю отримати вагомий головний приз;
  • ділити учнів на певні групи для різних завдань і позакласної домашньої роботи. (причому винагороджувати їх варто і за індивідуальні досягнення, і за групові);
  • обговорювати результати і процес роботи – аналізувати.

«Зробіть внутрішній акцент не на виконанні навчальної програми, а на груповій динаміці», – зазначає експертка.

Американська педагогиня Естер Войжіцкі каже: «керувати класом онлайн так само, як у  школі, неможливо». І пропонує будувати з учнями стосунки, «допомагати їм бути більш незалежними в навчанні і давати на уроках структуру знань, але припинити лекції». 

На думку Войжіцкі, потрібно довіряти учням самим виконувати завдання, дослухатися до них, поважати їхні почуття й думки, давати їм більше свободи у виконанні завдань, заохочувати співпрацю і щодня виходити на зв'язок.

Поради батькам  

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов звертає увагу: «Під час дистанційного навчання дитини батькам насамперед потрібно розуміти, що дитина може не мати жодних проблем з увагою, а просто перевтомлюватися від онлайн-уроків, самостійного опрацювання матеріалу та постійної роботи з ґаджетами. Тому цю проблему варто розв’язувати за допомогою організаційних рішень». У нагоді стануть режим занять, чергування періодів навчання та відпочинку, система заохочень враженнями та спільними розвагами тощо. 

Психологиня Майя Плющева запевняє, що на якість засвоєння матеріалу прямо впливатиме прийняття і доброзичливість батьків.

«Не можна кричати та злитися, дайте дитині час адаптуватися і спостерігайте за індивідуальним графіком засвоєння предмета: “довантажуйте”, якщо дитина схоплює знання швидко, давайте час на засвоєння, якщо повільно. Завжди можна підключити репетитора. А головне – повірте, що дитина сама впорається з посильними для її віку завданнями: побути на уроці, послухати вчителя, записати завдання додому, виконати домашнє завдання й домашні обов'язки. Дайте їй можливість це зробити. Коли діти бачать, що дорослий реально вірить і очікує, що дитина впорається, – дитина впорається», – наголошує Майя Плющева.

Чи не основний виклик українських батьків на карантині – необхідність «жонглювати» своїми справами, роботою та навчанням дітей. Перефразовуючи відомий вислів: нехай першим кине камінь той, хто жодного разу не зірвався на своє чадо. 

Психологиня Майя Плющева переконує: з «темним боком» батьківства можна впоратися.

«Щоразу, коли на емоціях хочеться щось сказати і зробити по відношенню до дитини, запитуйте себе: “З якого почуття я хочу це зробити?” Чесно зізнайтеся собі, що так, я можу і іноді відчуваю роздратування, гнів, втому, нудьгу та інші «погані» почуття. Дозвольте собі їх відчути. Тут важливо зрозуміти різницю між ними і тим, аби виражати їх при дитині. Можна злитися на дитину, але не можна бити дитину. Можна нудьгувати поруч з дитиною, але не можна «літати» в думках, перебуваючи фізично поруч. Можна дратуватися, але не можна виявляти це криком. Про все, крім нудьги, можна відкрито говорити: “Ох, як я зараз злюся на тебе!”, “Так, я зараз прямо закипаю, як чайник, від роздратування!” Зафіксуйте, що вам хочеться зробити з таким почуттям. І запитайте себе: “А як би я зробив (-ла) зі співчуття й любові?” Відповіді будуть відрізнятися. Запотиличники й крики не йдуть ні з любові, ні зі співчуття», – говорить Майя Плющева.

Дуже потрібно також цікавитися життям своєї дитини. «Якщо дитині надзвичайно важливо, щоб ви були включені в її заняття прямо зараз, а ви скажете, що вам нудно, найімовірніше, ви сильно її образите. Тому уточніть, наскільки вам дійсно потрібно бути поруч прямо зараз. Якщо це дійсно так, встановість обмеження за часом (я можу побути з тобою стільки-то хвилин, а потім мені потрібно йти). Все найважливіше в контакті дитина зробить у зазначений час», - запевняє експертка.

Агрументи «за» дистанційне навчання

Попри всі складнощі й новизну дистанційного навчання, воно має певні переваги. Так, жителька Києва Євгенія Юречко, яка під час першого карантину навчала сина-першокласника вдома, а під час другого – скористалася допомогою родички, зізнається: «Цей досвід був нам на користь. Вчителька зазначила, що Давид дуже підтягнувся по всіх предметах. Ми стали ближчими. Я почала бачити, що саме в навчанні та нашому житті потребує уваги найбільше».

Цікаво, що в кожного батька і матері такий досвід – власний, унікальний. Комусь полегшало, що не треба рано будити своє «совеня» й тягти на уроки. Хтось перестав тривожитися стосовно дороги до школи й назад. Хтось отримав контроль щодо харчування дитини. 

«Подумайте і випишіть 3–5 особистих переваг від дистанційного навчання вашої дитини. Коли вам буде складно, ви матимете відповідні аргументи», – радить психологиня Майя Плющева.

Пандемія і карантини стали тренажером навички навчання впродовж життя. Ми «з колес» вчимося адаптуватися, ініціювати потрібні нам процеси, перебудовуємо свій спосіб життя і мислення, пробуємо нове, долаємо складнощі… А наші діти тим часом опановують метанавички, спостерігаючи за нами. Тож немає злого, щоб на добре не вийшло.

Марина Ніколайчук, журналістка Проєкту «Навчаємось разом: дружня школа» 

Цей матеріал був створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Його зміст є виключною відповідальністю партнера і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. 

Освіта.ua
30.09.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Кельменці-Буковина
Якість дистанційного навчання залежить від державного контролю за освітнім процесом. Звісно що уповноважені служби ДОН та СЯО можуть затребувати від нас учителів гіперпосилання на наші уроки чи групи. Але це малрефективно. Хоч психологічний ефект буде мати. Моніторинг у формі всебічного опитування результати дасть ефективніші. Якщо батьків запитати хто з учителів не проводить уроки. І тим учителям для початку винести усну догану. Більше це не буде повторюватися ніколи. А якщо все спустити і кожного почати жаліти бо це дистанційне навчання. Наші не працьовиті колеги все завалять. Це менталітет українців. З цим нічого не поробиш. Якщо суспільство зацікавлене у такому навчанні, треба для початку переглянути санітарні норми. Це смішно навчити за 10 хв. Пропонуємо для 1 класів - 20 хв. 3-4 класи. - 25 хв. 5-12 класи 30 хв. синхронно. А після того контролювати і тільки контролювати. Якщо дистанційне навчання затягнеться і знову провалиться. Дистанційці буде кінець.
Батьки, Буковина
У нашій школі ще досі не вакциновано 80%, але треба відзначити що рівень надання освітніх послуг у дистанційному форматі значно зріс. Вже не має уроків по 30хв. За рахунок того учні перестали втомлюватися. Раніше вони мали 30хв урок і 10хв. перерви. Тепер 35 хв. робота з учителем,10хв. самостійна робота і 10хв. перерва. Хто хитрий той вміє відпочити 20хв. між уроками. Учителі нарешті почали учнів відмічати. Навіть , якісь онлайн заходи проводять. Це вже схоже на навчання. А на рахунок смартфонів скажемо так, як нам сказали у школі. Не має такої родини щоб не було смартфону. Так от. Смартфон має бути у дитини і вона має вчитися. А батьки можуть ходити з телефоном за 200 гр. Нажаль до цього часу у нас було навпаки. Так само Інтернет. Його можна провести один на 10 будинків, якщо 100 мб. І на 5 будинків 20мб. Одним словом дистанційне навчання можна організувати якщо хотіти.
не вакцинована на 80% школа
Можна дуже багато гарного і поганого писати про дистанційне навчання. Але дорогі друзі. Найбільша проблема це матеріальні можливості. Наприклад від 6 класу у нас учні майже 100% усім забезпеченні. 5 клас 50%. Решта з телефонів батьків. Враховуючи це маємо питання до влади. Чому влада не вкладе з якоюсь компанією договір про безвідсоткові кредити на гаджети? Привід для такого кредиту це довідка з школи. Та довідка про доходи батьків. Думаємо так. Якщо захотіти, цю проблему можна вирішити. Далі напевно більша проблема від попередньої. Інтернет. У деяких точках держави його взагалі не має. А якщо не має. Тоді як взагалі можна дистанційно вчитися? У таких закладах освіти треба акцент робити на сайті школи, телефонному зв’язку, якщо є бодай мобільний Інтернет, то ще можна Viber. Доречі СМС теж варіант. У таких школах дуже доцільно організувати до максимуму змішане навчання і тільки так. Друга справа там же є Ін-т. Там і проблеми інші.
ті самі
У нас є дуже цікава пропозиція. Чи можна мобільний зв’язок удосконалити до такого рівня щоб 30 осіб могли спілкуватися між собою в режимі конференції? Не ін-т, а мобільний зв’язок за тарифами оператора. Таке ноу-хау розширить можливості дистанційного навчання. І виведе його на високий рівень там де ще не має Інтернету. Учитель та учні зможуть спілкуватися в режимі реального часу. При чому до цього треба буде тільки телефону. Навіть кнопочного.
Коментувати