Osvita.ua Вища освіта Вступна кампанія Розрахунок конкурсного бала при вступі до ВНЗ
Розрахунок конкурсного бала при вступі до ВНЗ

Як приймальні комісії вищих навчальних закладів обчислюватимуть конкурсний бал вступників

Розрахунок конкурсного бала при вступі до ВНЗ

Міністерство освіти у листі № 1/9-634 від 09.12.14 року надало роз’яснення щодо нарахування конкурсного бала вступникам на навчання до вищих навчальних закладів України у 2015 році.

Конкурсний бал – це сума балів абітурієнта за кожен сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання, середнього бала документа про повну загальну середню освіту, бала за конкурс творчих або фізичних здібностей (у разі його проведення), помножених на вагові коефіцієнти, сума яких дорівнює одиниці. До конкурсного бала додатково додаються бали за особливі успіхи та/або за успішне закінчення підготовчих курсів вищого навчального закладу для вступу до цього вищого навчального закладу на природничо-математичні та інженерно-технічні спеціальності.

Правилами прийому до вищих навчальних закладів України встановлюється:

 • перелік та кількість сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, рівень складності (базовий або поглиблений) завдань зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури та математики, результати виконання яких використовуються для обрахування конкурсного бала, вага кожного з яких має становити не менше 20 відсотків конкурсного бала;
 • вага середнього бала документа про повну середню освіту, що має становити від 0 до 10 відсотків конкурсного бала;
 • вага бала за конкурс творчих або фізичних здібностей (у разі його проведення), що має становити не більш як 25 відсотків конкурсного бала, крім творчого конкурсу при вступі на підготовку-галузь знань 0202 "Мистецтво" та напрям 6.060102 "Архітектура", вага бала якого може становити не більше 50 відсотків конкурсного бала;
 • вага бала за особливі успіхи (призерам IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових предметів; призерам III етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів - членів Малої академії наук України, перелік секцій яких відповідно до напрямів підготовки при вступі до вищих навчальних закладів для здобуття ступеня бакалавра (спеціаліста медичного, ветеринарно-медичного спрямувань наведено у додатку 5 до цих Умов)) та/або за успішне закінчення підготовчих курсів вищого навчального закладу, обсяг навчальних годин яких складає не менше 150 аудиторних годин та термін навчання - не менше трьох місяців, для вступу до цього вищого навчального закладу на природничо-математичні та інженерно-технічні спеціальності, що може становити від 0 до 5 відсотків конкурсного бала.

Тому, конкурсний бал рекомендовано обраховувати за наступною формулою:

КБ = (K1*П1+K2*П2+K3*П3+K4*П4 +K5*А) + БОУ + БПК, де

КБ – конкурсний бал;

П1, П2, П3, П4 - результати складання ЗНО за предметом 1, за предметом 2, за предметом 3, за предметом 4 (або бала за конкурс творчих або фізичних здібностей);

А - середній бал документа про повну загальну середню освіту;

БОУ - бал за особливі успіхи призерам IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових предметів або бал за особливі успіхи призерам III етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів - членів Малої академії наук України, перелік секцій яких відповідно до напрямів підготовки при вступі до вищих навчальних закладів для здобуття ступеня бакалавра (спеціаліста медичного, ветеринарно-медичного спрямувань наведено у додатку 5 до "Умов прийому до вищих навчальних закладів України у 2015 році", затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 15 жовтня 2014 року № 1172 "Про затвердження Умов прийому до вищих навчальних закладів України у 2015 році", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 4 листопада 2014 року за № 1390/26167).

БПК – бал за успішне закінчення підготовчих курсів вищого навчального закладу.

При цьому К1+К2+К3+К4+К5 = 1.

Додаткові бали: БОУ та БПК знаходиться в межах від 0 до 10 балів.

На практиці навчальні заклади можуть встановити конкретні фіксовані значення додаткових балів - до 10, що становитиме до 5% основного конкурсного бала (Лист МОН № 1/9-634 від 09.12.14 року).

Для розрахунку власного конкурсного балу ми можете скористатись спеціальним сервісом.

Перелік предметів зовнішнього незалежного оцінювання, необхідних для вступу та конкретні вагові коефіцієнти, присвоєні кожній зі складових конкурсного бала, повинні міститися в Правилах прийому до конкретного вищого навчального закладу.

ПРИКЛАД 1. Спеціальність "Філологія"

Конкурсні предмети та їх коефіцієнти, а також коефіцієнт середнього бала атестата:

 • українська мова та література (базовий рівень) – 40% від конкурсного бала (коеф.0,4);
 • історія України – 25 відсотків конкурсного бала (коеф.0,25);
 • іноземна мова – 25 відсотків конкурсного бала (коеф.0,25);
 • середній бал атестата – 10 відсотків конкурсного бала (коеф.0,1).

Припустимо, що абітурієнт має наступні результати:

 • українська мова та література (базовий рівень) – 186 балів;
 • історія України – 170 балів;
 • іноземна мова – 140,5 балів;
 • середній бал атестата – 174,3 бала.

У такому разі рейтинговий бал вступника складатиме:

186х0,4 + 170х0,25 + 140,5х0,25 + 174,3х0,1 = 74,4 + 42,5 + 35,125 + 17,43 = 169,46

ПРИКЛАД 2. Спеціальність "Архітектура"

Конкурсні предмети та їх коефіцієнти, а також коефіцієнт середнього бала атестата:

 • українська мова та література (базовий рівень) – 20% від конкурсного бала (коеф.0,2);
 • математика – 25 відсотків конкурсного бала (коеф.0,25);
 • творчий конкурс – 50 відсотків конкурсного бала (коеф.0,5);
 • середній бал атестата – 5 відсотків конкурсного бала (коеф.0,05);
 • бали за особливі успіхи у навчанні – 5 відсотків конкурсного бала (коеф. 0,05).

Припустимо, що абітурієнт має наступні результати:

 • українська мова та література (базовий рівень) – 145,5 балів;
 • математика – 130 балів;
 • творчий конкурс – 190 балів;
 • середній бал атестата – 174,3 бала.
 • диплом III етапу Всеукраїнського конкурсу МАН.

У такому разі рейтинговий бал вступника складатиме:

(145,5х0,2 + 130х0,25 + 190х0,5 + 174,3х0,05) + 165,315х0,05 = 173,58

*165,315х0,05 – це бал за особливі успіхи у навчанні, що розраховуються як 5 відсотків від конкурсного бала, тобто суми балів сертифікатів ЗНО та атестата помножених на вагові коефіцієнти.

________________________________________________

Увага! Особливості обчислення конкурсного бала абітурієнтів на кожний напрям навчання визначено правилами вступу до обраного Вами вищого навчального закладу.

Для отримання інформації щодо проведення зовнішнього незалежного оцінювання та вступної кампанії приєднуйтесь до групи абітурієнт ВКонтакте або сторінки Освіта.ua у Facebook.

Освіта.ua
09.12.2014

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Инна
Добрий день!Підкажіть ,будь ласка,куди звернутись,якщо розрахунок конкурсного бала абітурієнта з однаковими коефіцієнтами в різних вузах значно відрізняється
Оксана
Почему когда считала бал у вас на сайте он выходил намного больше чем в институте посчитали? коэффициенты ставила правильно
Sowiwe
Для Оксана: У мене таке ж питання, університет поставив конкурсний бал майже на 10 балів нижче ніж розрахований мною на сайті. Та навіть якщо найбільший коефіцієнт поставити на найнижчий результат ЗНО такого низького балу не вийде.
Коментувати
Юлія
Добрий день. Як розрахувати загальний бал?
oksi-xd
Какой максимум может быть конкурсный балл? 200 что ли?
Тарас
Для oksi-xd: По МОНу- 200+ 10 успіхи або курси; по Закону - 190 +10 успіхи або курси (це в ідеалі -сертифікати всі по 200, атестат 12,0, курси/успіхи 10)
1
Для oksi-xd: 210
Коментувати
Богдан Пастущак
ТА не так потрібно рахувати по діючому Закону (частина 6 статті 44), а так, як там написано "розумними" людьми : КБ= П1*К1 +П2*К2 +П3*К3 +А*К4 +КБ*КОУПК, звідси КБ= (рівняння з одним невідомим, причому К1+К2+К3+К4 +КОУПК = 1, де КОУПК ваговий коеф. за особливі успіхи та під.курси і яке його значення треба думати МОНу і ВНЗ, щоб конкретно всі К були = 1, як написано в Законі. Правда, і в Законі ще одна помилка -"помножена", треба "помножених", бо так треба множити суму балів на вагові коефіцієнти ( скоріше на їх суму, ніж на добуток, різницю і т.п.). Така катавасія. А МОН "не помічає", що натворили Гриневич і Совсун, а треба АВАРІЙНО вносити зміни до змін Закону.
Андрій
Якщо в мене рейтинговий бал (з урахуванням конфіцієнтів) 195,5, то я не зможу конкурувати з тими в кого він приблизно 180 + КУРСИ(16-18 балів). Чи я не прав? Образливо. ХІБА ЦЕ НЕ КОРУПЦІЯ.(Батькам моїх друзів порадили викладачі ЛНУ відвідувати курси, за відповідну винагороду). І що головне, курси то дають додаткові бали, але на результатах ЗНО цих дітей ці знання чомусь не відобразились. Але є бали за курси. Супер!!!! СПРАВЕДЛИВО???????????
Богдан Пастущак
Для Андрій:Курси дають 10 балів (6-20 це за екзамени), на платних курсах треба вчитись, щоб краще здати ЗНО. А додаткові бали за курси завжди були, нідочого тут якісь поради, винагорода, читаєш Правила і вибираєш. А так ти правий, бал дійсно суттєво піднімає загальний ( як на мене, треба розділити курси (від 0 до 4%) та успіхи (від 5 до 7%), бо не можна рівняти курси та переможців олімпіад)
Светлана
Полностью согласна! Балы за курсы приравняли к балу аттестата или же два последних года(10-11 класс)= 150 часам курсов, победа на МАНе или олимпиаде это как минимум год работы. И еще ребята, которые проживают в значительной отдаленности от ВУЗа-мечты и не имеют возможности пройти курсы в связи с этим, поставлены в неравные условия. Для такой категории ребят я бы предложила заочные подготовительные курсы, а экзамен по курсам -очный вместе со всеми.
111
Для Андрій: Хтось іде до репетиторів, хтось на курси, хтось вчить сам. Що тут такого?
Коментувати
Д. Д.
"ЗНО допомагає уникнути корупції", говорили вони. А БПК? А якщо я з села? Про які курси йде річ? Ці застарілі стереотипи "народився у селі - живи у селі - працюй у колхозі" давно втратили свою силу. Неповага, я вважаю, до здібних учнів, які дійсно хочуть навчатись, але не мають можливості відвідувати курси. Умови щодо вступу до ВУЗів України не є рівними для усіх.
Марія
Для Д. Д.: Повністю вас підтримую стосовно того, що бали за курси не мають нараховуватися. Але ніхто не примушує вас працювати в селі - просто не йдіть на держзамовлення)) А якщо ви складете хоча б 1 зно на 190+ , то бютжет у хорошому місці вам гарантується:)
Коментувати
Тарас
Підтримую Петра Мороза. В Законі при підготовці з/проекту до 2-го читання на засіданні Комітету поправку 680 Гриневич ( за успіхи до 5%) обєднали з 682,683 Богуслаєва і Кальцева (за курси) і вийшов пшик. А МОН списує з Закону і мовчить.А діється дурня.
Tatyana Deyak
Система проста і зрозуміла. А якщо випускник не вміє рахувати відсотки, то у ВУЗі йому не місце, навіть на факультеті філології.
Петро Мороз
Для Tatyana Deyak: Так, Умови прийому... прості і зрозумілі (за винятком речення "До конкурсного бала додатково додаються бали за особливі успіхи та/або за успішне закінчення підготовчих курсів вищого навчального закладу для вступу до цього вищого навчального закладу на природничо-математичні та інженерно-технічні спеціальності"). А от лист МОН від 09.12.2014 № 1/9-634 не став роз’ясненням щодо процедури та порядку нарахування конкурсного бала, а заплутує читачів у частині вступу на основі базової загальної середньої освіти. Такі листи треба писати грамотно.
Коментувати
Гость
Такой бред... предыдущая система была проще и удобнее...А эта действительно какая-то сплошная муть!
Ірина
Мутно... мутно... А в мутній воді, як відомо, легко рибка ловиться...
Оксфорд Студент
Як просто і зрозуміло. Не те що складна і незрозуміла попередня система: взяв і додав. А тепер простенько, шкода що без формули інтегралу та лоренц-інварності, було б ще зрозуміліше. Таки не даром вони у КМУ вчились по закордонам шастають як ми по району. Ще трохи, і почнемо вас ненавидіти!
...
Для Оксфорд Студент: Вы только здания не жгите и людей в них
...?
То ви про Джлхар Калі? Ми теж обурені злочином проти народного протесту. Як можна було знищити народну ініціативу та ще спецназом?
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!