Osvita.ua Середня освіта МОН вимагає від чиновників відчепитися від учителів
МОН вимагає від чиновників відчепитися від учителів

Освітні чиновники мають забезпечити дотримання принципів педагогічної свободи вчителя

МОН вимагає від чиновників відчепитися від учителів

Міністерство освіти і науки вимагає від органів управління освітою, керівників інститутів післядипломної педагогічної освіти, керівників методичних кабінетів та центрів, а також керівників навчальних закладів забезпечити неухильне дотримання принципів педагогічної свободи вчителя. Про це йдеться у листі МОН, що підписаний заступником міністра освіти і науки Павлом Полянським.

Зокрема, заступник міністра наголошує, що одним з пріоритетів освітньої політики є дебюрократизація діяльності педагогічних працівників, упровадження органами управління освітою сучасних принципів державно-громадської моделі управління.

"В умовах, коли Міністерство освіти і науки суттєво скоротило переліки звітності, що подаються з регіонів, обмежило кількість загальнонаціональних заходів, й продовжує лінію на дебюрократизацію, продовжують надходити звернення від вчителів загальноосвітніх навчальних закладів щодо неправомірних вимог з боку керівників навчальних закладів, органів управління освітою, методичних кабінетів (центрів) та інших організацій щодо ведення документації вчителем та примусу до виконання невластивих вчителю функцій", - йдеться у листі.

У Міністерстві освіти акцентують увагу на тому, що на перешкоді творчій діяльності педагогічного працівника, його зосередженості на виконанні головного функціонального обов'язку і покликання - надання якісних освітніх послуг стоїть переобтяження його введенням усілякої, у багатьох випадках не передбаченої жодним нормативно-правовим актом, письмової звітності, планування та іншої документації.

"Відтак це поглинає значну кількість сил і часу вчителя, перетворюючи його роботу на механічну рутинну проектно-звітну діяльність, що надмірно контролюється й перевіряється керівниками різних рівнів та інстанцій", - наголошується у листі Міносвіти.

В освітньому відомстві зазначать, що особливо обтяжливих форм така паперотворчість та позаплановий неправомірний контроль набувають наприкінці семестру та навчального року. У зв'язку з чим у МОН наполягають на неухильному дотриманні принципів педагогічної свободи вчителя.

Зокрема, у Міністерстві освіти і науки звертають увагу освітніх чиновників різних рівнів на тому, що календарне та поурочне планування здійснюється вчителем у довільній формі, у тому числі з використанням друкованих чи електронних джерел тощо. Формат, обсяг, структура, зміст та оформлення календарних планів та поурочних планів-конспектів е індивідуальною справою вчителя. Встановлення універсальних у межах навчального закладу, міста, району чи області стандартів таких документів е неприпустимим. Строки їхнього зберігання вчителем також законодавчо не встановлені, а відтак вчитель самостійно приймає про це рішення.

Також у МОН наголошують, що створення, наповнення та зберігання різноманітних порт-фоліо, папок, альбомів тощо з напрацюваннями вчителя на паперових носіях, в тому числі при підготовці його до чергової чи позачергової атестації, участі в конкурсах тощо не належить до передбачених законодавством видів роботи й не може вимагатися від вчителя керівниками навчального закладу, представниками методичних служб чи органів управління освітою.

У листі зазначається, що законодавчі та підзаконні акти у сфері освіти надають вчителеві право, а побудова навчальних програм з предметів передбачає можливість перенесення вчителем уроків, збільшення кількості годин на вивчення окремих тем. Відтак, контроль щодо так званого "відхилення" вчителя від календарного планування чи від матеріалів підручника е неправомірним і неприпустимим.

Насамкінець, у Міністерстві освіти і науки звертають увагу учасників освітнього процесу на те, що вибір форм та методів викладання є винятково прерогативою вчителя й не можуть регламентуватися ні адміністрацією навчального закладу, ні органами управління освітою. Вимоги окремих керівників щодо зведення діяльності педагога до застосування ним лише традиційної класно-урочної форми проведення занять чи застосування тих чи інших методик е неправомірними й вчитель не зобов'язаний їх виконувати.

"Дотримання цих та інших приписів та принципів сприятиме професійній самореалізації педагогів і, як наслідок, - підвищенню якості освіти", - зазначають у Міністерстві освіти і науки, звертаючись до органів управління освітою, керівників інститутів післядипломної педагогічної освіти, керівників методичних кабінетів та центрів, а також керівників навчальних закладів.

Додатково див.: Лист МОН № 1/9-630 "Про неухильне дотримання принципів гарантування свободи педагогічної діяльності вчителя".

Освіта.ua
05.12.2014

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Учитель
Листи ніхто не викнує. Потрібен наказ. Чому нема саме наказу з таким змістом?
Вчитель
Для чого нам нагадувати ще раз те що ми знаємо, але ті хто стоїть над вчителями не виконують? Усім їм прочитати по 1000000000000000 раз і під підпис. Можливо тоді дійде про що йде мова, а так... Мені в цьому році представник адміністрації школи заявила:" Велике діло- документи читати,вчити. Нічого вони не означають" І така людина буде керувати і вимагати
Марина
А теми з техніки безпеки, переписані у два журнали по кілька разів!!!
учитель
От текст цього документа треба у примусовому порядку заставити вивчити всіх освітянських керівників. І дійсно трохи було стало тихо. А тепер знов "Наша песня хороша начинай сначала".
vladko
скасуйте рабство реально дорослих людей (14+) , обов*язкову ЗАГАЛЬНУ освіту, і багатьох "захисників" прав і свобод долучите до реально продуктивної праці
уч
Якби ви так піклувалися про вчителя, панове, то б взагалі позакривали всі зайві відділи освіти. Чому ж у цьому плані ви не орієнтуєтесь на Польщу? Тим паче, що люди з цих відділів не залишилися б безробітними, адже майже всі вони вчителі та вихователі у минулому. Правда, мабуть одиниці з них зараз є професіоналами... Інших "навчати" - не самому урок давати. Знаючи більшість людей з нашого відділу, відчуваю, що нічого не зміниться. Вони вміють запудрити мізки і робити те, що їм заманеться краще, ніж ви, панове з міністерства.
Ольга Степанівна
Чогось я не розумію. Гад Янукович крав мільярди. І при тому долар по 8 грн, стабільні ціни, зарплати. Тепер при владі істинні патріоти, українці, кришталево чисті. І що? Ціни вдвічі-втричі більші, долар втричі, зарплат нема, стипендій нема, допомог нема, пільг нема!!! Кажете пішло на АТО? Так люди-волонтери утримують цих нещасних хлопців. Держава дає мізер. Якщо нема грошей, то нехай візьмуть у військкоматах тепер там крутяться сотні тисяч доларів як відкуп від АТО. Зруйнована промисловість в Донецьку? Так недавно говорили, що області нічого не дають, ще Київ їм дає! Де ж наші гроші?????
Ольга Іванівна
Для Ольга Степанівна: Прийміть як свято революцію гідності...
Волонтерка
Для Ольга Степанівна: Не принижуйте наших військових, це по-перше. Голослівні заяви, що армію утримують волонтери, -- це неправда. Волонтери, звісно, свій внесок роблять, однак армію утримує держава. А Ви, шановна, якщо так вболіваєте за "нещасних" хлопців, поцікавтеся, де у вашому місті плетуть маскувальну сітку і потратьте кілька годин на реальну справу. Волати в інтернеті -- не мішки носити, правда ж?
світла думка
Для Ольга Степанівна: З такою позицією в освіті працювати не можна.
Коментувати
Марія
Шановні колеги. Вся наша біда в тому, що ми не вміємо жити і працювати по новому. Працюємо як і колись: переживаємо, як той учень Іванко, батьки якого кинули на сусідів і поїхали заробляти тисячі євриків. Думаємо, як краще подати матеріал, щоб тупенька неуважна Марічка зрозуміла, і як її виховати,коли вона хуліганить і п’є і всіх посилає на ... Які інноваційні методи придумати і показати презентацію на своєму власному комп’ютері. А наші рідні діти страждають від безгрошів’я і недостатку уваги. А батьки і діти в нас витирають ноги. Бо ми - не варті уваги жебраки, їм не рівня. Тепер витерла і держава, не дає заробленого. Треба навчитися жити. Розумію, що то важко, ми так не звикли. Пояснити матеріал відповідно до зарплати. А все решта - діти мають батьків, нехай трохи турбуються про їх навчання. Їм батьки куплять все - освіту, роботу, житло. Викуплять з армії (офіційно чи неофіційно). А наші діти через наше жебрацтво будуть змушені йти на гарматне м’ясо, захищати бізнес олігархів.
Аліна Шовко
Для Марія: на 100% погоджуюся з Вами!
Коментувати
Свытлана
Вчитель "менший" перед усіма- батьками, дітьми, адміністрацією, владою...Безправний, незахищений від образ та знущань... Хіба той кого "повзать"змушують навчить літати??? Ф А ОТ У НАС ЩЕ Й ТАКЕ "НОУ-ХАУ" - ВЧИТЕЛЯМ ЗАБОРОНИЛИ СТАВИТИ ОЦІНКИ ПОЧАТКОВОГО РІВНЯ!! СТРОГО ЗА ЦИМ СЛІДКУЄ Й АДМІНІСТРАЦІЯ Й МЕТОДКАБІНЕТ!!! Поставив- покараний:" ми тебе- на контроль, складай купу програм та й виконуй , а ми проконтралюємо!!"Вчитель, що поставив реальні , об*єктивні оцінки не в шані!! Віват фізкультура та музика- тількі ці вчителі обізнані та професіонали, бо вчать на високий рівень,а решта ... ТАКИЙ ТИСК ВТРИМУВАТИ НЕ ХОЧЕТЬСЯ, МУСИШ СТАВИТИ ВИЩІ БАЛИ.... ПИТАННЯ: ТЕПЕР ЗРОЗУМІЛО, ЧОМУ НЕ СПІВПАДАЮТЬ РЕЗУЛЬТАТИ ЗНО З БАЛАМИ АТЕСТАТІВ??
Степан
При чому тут фізкультура коли тут взагалі занепад, а так все правильно.
Коментувати
Влад
Міністерство освіти само й створює бюрократію, бо відірване від навчального процесу. А чиновників там багато! І в них немає ліміту по звітності. Тому вони щодня шлють кожен по одному папірцю на області, області спускають все на районні відділи, а районні відділи тероризують директорів шкіл і завучів. Вчителі практично в цьому не задіяні. Їм важко в атестаційний рік, бо треба підтверджувати кваліфікацію. Особливо, коли вона висока, а працювати складніше, бо діти щороку приходять все складніші й слабіші....
методист
Любовь к Родине начинается с любви к ее гражданам, с честного и добросовестного выполнения своих профессиональных обязанностей. Реформаторы, как минимум, должны быть грамотными людьми. В каком нормативном документе раскрыт принцип свободы педагогического творчества? что такое качество образования? кто сказал, что без грамотного проектирования урока с учетом всех современных парадигм, стандартов, педтехнологий, индивидуальных и возрастных особенностей учащихся, с учетом результатов диагностики,без рационального и целесообразного подбора ИКТ и иных средств обучения можно обеспечить это КАЧЕСТВО ОБРАЗОВАНИЯ?А может это КАЧЕСТВО уже никого не интересует?Реформаторы своих детишек за границей выучат? Разве свобода и отсутствие контроля - это одно и тоже? А может мы зря обучаем учителей ИКТ? СНОВА: учить и лечить умеет каждый? А может и пед образование отменим? КОЕ-КАКЕРЫ нас всему научат.А не научат - не беда. Аграрной стране не нужно качественное образование. Главное, чтобы на грядке был...
вчитель
Вчителі, рідненькі! Як же хочеться МОн бути поряд з вчителем ,бути "вдоску своим", всіма ціма листами він відвлікає нас, вчителів, від дійсно принизливих законів, щоб потім сказати нам, а за що вам платити? ми дозволили вам "легке життя". Коли вже відчепляться, дійсно, від нас чиновники з МОН, що дає їм право принизливо відбирати наші й того принизливі гроші. Адже за ці гроші вчителі купують для роботи й канцтовари й метод. літературу и облаштовують навч.кабінети. Бідний вчитель- сором для держави! Хоча вчора нар.депутати на всю країну скаржились, що їм непередбачені кошти на листування, на канцтовари, замість 4 помічників надано тільки 2. НЕ СОРОМ!! А вчитель все купує їз своєї зароб.пл. МОН : Відчипитись від вчителів, особисто ВИ. Тоді і всі решта це зроблять.
заробітчанин
Я знаю завідуючу методичним кабінетом, яка не те не може набрати текст, а навіть не знає як ввімкнути комп"ютер. Нічого, керує. Останній раз проводила урок років 15 назад. Зате проводить заходи методично грамотно. А звіти вимагає по програмі 100%. Так у неї фішка: напередодні професійного свята у п"ятницю запланувати відкритий урок або направити з перевіркою вірних методистів. І таких багато. А ще модно стало порівнювати результати ЗНО і ДПА. Таких спеців в школу + кл.керівництво+ турнір + олімпада + журі і взагалі ще пару+++++
Ольга
Відчепляться від нас, бо скоротять 100000 педагогічних працівників. І це не знущання над людьми, які здобували освіту, життя присвятили школі і дітям...
заробітчанин
Уважаемые коллеги, протрите ваши розовые очки. Это письмо ничего изменит. Нас как имели так и будут иметь. Посмотрите приказ МОНУ № 297 от 17.05.2005 г. Его кто-то выполнял ? Как собирали материалы в папку для аттестации так и собираем. Потому, что для отделов образования ХАНО, ОИППО законы не писаны. Методические кабинеты и службы это раковые опухоли на больном теле нашего образования.
Гість
Для заробітчанин: Так,методичні кабінети треба ліквідувати негайно,повністю і остаточно.Яка їхня функція? Надати методичну допомогу? Ні! Тільки перевірки,статистика тощо.
Коментувати
народ
Вельмишановнi чиновники... краiну обiкрали,грошi вивезли за кордон,продовжують красти...довели за всi минулi роки народ до зубожiння,вiйни,молодь гине, а тепер шукають спасiння у школах,у вчителiв та учнiв. Схаменiться,вихiд-це вашi кишенi,як ви можете знущатися з простого народу?Згадали, що ще е школи,але не знаете,що вони теж виживають...
народ
Вельмишановнi чиновники... краiну обiкрали,грошi вивезли за кордон,продовжують красить...довели за всi минулi роки народ до зубожiння,вiйни,молодь гине, а тепер шукають спасiння у школах,у вчителiв та учнiв. Схаменiться,вихiд-це вашi кишенi,як ви можете знущатися з простого народу?
Петро
А для компенсації: 1) вилучення норм про безоплатність освітніх і медичних послуг з метою розширення джерел фінансування галузей освіти і охорони здоров’я і запровадження плати; 2) вилучення норм, які забороняють скорочення мережі закладів. 3) запровадження часткової плати за навчання у ДЮСШ; 4) вилучення норми щодо забезпечення безкоштовного харчування учнів 1-4 класів; 5) вилучення норми про можливість безкоштовного проїзду у транспорті учнів, студентів та педагогічних працівників та запровадження адресної грошової допомоги пенсіонерам; 6) підвищення педагогічного навантаження педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів та позашкільних навчальних закладів (з 18 годин у 2014 році до 20 годин з 1 липня 2015 року, з 20 годин до 22 - з 1 липня 2016 року); 7) скорочення чисельності працівників бюджетної сфери на 3%; 8) врегулювання питання щодо підвищення пенсійного віку та страхового стажу (пільговий пенсійний вік підвищиться для жінок - на 10 років, для чоловіків - на 5 років...)
Методист
Система української освіти, як і держава загалом, пербуває на стадії псевдореформування. Кожен викриває недоліки іншого, не навівши порядок у власній освітній структурі. Тому, шановні панове, давайте робити ДОБРЕ свою роботу кожний на своєму місці - тоді і про кардинальні кроки з реформування освіти говорити не доведеться.
1
Для Методист: Ой як декому не сподобалось, що МОН нагадало накази, які хоч трохи захищають вчителів від вашого методсвавілля
2
Для Методист: Ой, як ви хвилюєтесь за "свою шкуру" !!!!Робота методиста - "ЛАФА": шастаєш по магазинах чи базарі, грибеш "бабло" за перевірку, .....
Родион
Для методист: Як я повинен ставитись до чиновників і методистів, які рік тому шукали в учительських шафах і столах, в учнівських портфелях літературу без табачникового грифу? Це їх робота чи бажання вислужитись, принизити вчителя? Був наказ, але де поміркованість і здоровий глузд? А тепер з тим же диким ентузіазмом вони впроваджують реформи.
Коментувати
ihor
про відчепитись від нас, кажу як є, я працюю третій рік, з моїх одногрупників пішли в школу 50% майже, після цього року в школі залишається всього 2, решта пішли на протязі двох років, йдуть по закінченню 3 року роботи. Тому що вимагають багато, а взамін "злидні", ось так.
ihor
Для ihor: я відучився 5 років, не для того щоб з мене чиновники знущались, і щоб отримувати заробітну плату дворника
Olha Horobchenko
Для ihor: а от у мене з усього потоку (бл. 60 людей) прийшло до школи всього десятеро.
Игорь
Для Olha Horobchenko: : а коли 3 роки відпрацюють скільки залишиться? да ще як тестування зроблять)
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!