Про неухильне дотримання принципів гарантування свободи педагогічної діяльності вчителя

Лист МОН № 1/9-630 від 05.12.14 року

MIHICTEPCTBО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАІНИ

№ 1/9-630 від 05 грудня 2014 року

Органам управління освітою

Керівникам інститутів післядипломної
педагогічної освіти

Керівникам методичних кабінетів (центрів)

Керівникам навчальних закладів

Педагогічним працівникам

Про неухильне дотримання
принципів гарантування свободи
педагогічної діяльності вчителя

Одним з пріоритетів освітньої політики є дебюрократизація діяльності педагогічних працівників, упровадження органами управління освітою сучасних принципів державно-громадської моделі управління. В умовах, коли Міністерство освіти і науки суттєво скоротило переліки звітності, що подаються з регіонів, обмежило кількість загальнонаціональних заходів, й продовжує лінію на дебюрократизацію, продовжують надходити звернення від вчителів загальноосвітніх навчальних закладів щодо неправомірних вимог з боку керівників навчальних закладів, органів управління освітою, методичних кабінетів (центрів) та інших організацій щодо ведення документації вчителем та примусу до виконання невластивих вчителю функцій.

Обов'язки вчителя регламентуються багатьма актами - законами, статутом закладу, правилами внутрішнього трудового розпорядку, посадовими обов'язками тощо. Додаткові обов'язки покладають на педагога класне керівництво, предметна та позакласна діяльність, участь у громадській роботі.

При цьому на перешкоді творчій діяльності педагогічного працівника, його зосередженості на виконанні головного функціонального обов'язку і покликання - надання якісних освітніх послуг стоїть переобтяження його введенням усілякої, у багатьох випадках не передбаченої жодним нормативно-правовим актом, письмової звітності, планування та іншої документації. Відтак це поглинає значну кількість сил і часу вчителя, перетворюючи його роботу на механічну рутинну проектно-звітну діяльність, що надмірно контролюється й перевіряється керівниками різних рівнів та інстанцій.

Особливо обтяжливих форм така паперотворчість та позаплановий неправомірний контроль набувають наприкінці семестру та навчального року.

На підставі викладеного вище, у розвиток положень наказу Міністерства освіти і науки України від 27.05.2014 № 648 "Щодо припинення практики створення та вимагання від дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та позашкільних навчальних закладів документації та звітності, не передбаченої законодавством України", листа Міністерства освіти і науки України від 11.11.2014 № 1/9-586 "Щодо здійснення вчителем науково-дослідницької діяльності та пошукової роботи" наполягаємо на неухильному дотриманні принципів педагогічної свободи вчителя.

1. Календарне та поурочне планування здійснюється вчителем у довільній формі, у тому числі з використанням друкованих чи електронних джерел тощо. Формат, обсяг, структура, зміст та оформлення календарних планів та поурочних планів-конспектів е індивідуальною справою вчителя. Встановлення універсальних у межах навчального закладу, міста, району чи області стандартів таких документів е неприпустимим. Строки їхнього зберігання вчителем також законодавчо не встановлені, а відтак вчитель самостійно приймає про це рішення.

2. Створення, наповнення та зберігання різноманітних порт-фоліо, папок, альбомів тощо з напрацюваннями вчителя на паперових носіях, в тому числі при підготовці його до чергової чи позачергової атестації, участі в конкурсах тощо не належить до передбачених законодавством видів роботи й не може вимагатися від вчителя керівниками навчального закладу, представниками методичних служб чи органів управління освітою.

3. Законодавчі та підзаконні акти у сфері освіти надають вчителеві право, а побудова навчальних програм з предметів передбачає можливість перенесення вчителем уроків, збільшення кількості годин на вивчення окремих тем. Відтак, контроль щодо так званого "відхилення" вчителя від календарного планування чи від матеріалів підручника е неправомірним і неприпустимим.

4. Вибір форм та методів викладання є винятково прерогативою вчителя й не можуть регламентуватися ні адміністрацією навчального закладу, ні органами управління освітою. Вимоги окремих керівників щодо зведення діяльності педагога до застосування ним лише традиційної класно-урочної форми проведення занять чи застосування тих чи інших методик е неправомірними й вчитель не зобов'язаний їх виконувати.

Дотримання цих та інших приписів та принципів сприятиме професійній самореалізації педагогів і, як наслідок, - підвищенню якості освіти.

Заступник Міністра       Павло Полянський

Освіта.ua
05.12.2014

Популярні новини
Діти, перебуваючи за кордоном, не мають навчатися паралельно МОН не встановлено вимог щодо паралельного навчання в Україні та за кордоном
При вступі не будуть використовувати середній бал атестата Під час вступу використовувати середні бали документів про освіту не планується
МОН офіційно підтвердило скасування ДПА в 4 і 9 класах Відповідний наказ відомства спрямований для державної реєстрації до Міністерства юстиції
МОН визначило дати реєстрації вчителів для сертифікації Педагогічні працівники беруть участь у сертифікації виключно на добровільних засадах
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Світлана
Скажіть,будь ласка,чи має право адміністрація школи вимагати від вчителя писати з учнями науково- дослідницькі роботи?
Володимир
Шановні колеги ! Я працюю в сільській школі,викладаю три предмети.Керівники відділу освіти вимагають щоб я приймав участь в методичних об"єднаннях всіх трьох предметів.Чи правомірно це ? Якщо ні.то буду вдячний за посилання на документ,в якому це закріплено.
Проблема
У рекомендаціях чітко вказано: "...створення, наповнення та зберігання різноманітних порт-фоліо, папок, альбомів тощо з напрацюваннями вчителя на ПАПЕРОВИХ НОСІЯХ...", тому керівники цілком резонно вимагають всього того на ЕЛЕКТРОННИХ НОСІЯХ! От і виходить: "Не вмер Данило, так болячка задавила".
Людмила
А, якщо ж справді МОН дійсно пише такі листи, то спочатку нехай відмінить усі ті конкурси, олімпіади і т.д.
Людмила
Шановні колеги! Досить "скиглити". Хто хоче працювати, той працює. Кому дуже складно, завжди є вихід. А ви, Павло Броніславович, уже писали такого листа. Але чомусь якість освіти від такого "дотримання принципів гарантування свободи педагогічної діяльності вчителя", на жаль, не покращилась. І відчепіться вже нарешті від методичних кабінетів, їх уже знищено.
М. Хмеленок
На працівників позашкільних закладів це розповсюджується? Нам кажуть, що все це стосується лише середньої школи.
Юрій
Сходіть до нього на урок 2 рази в тиждень маєте на це право..
Педагог
А як вам про 2 мосічне дослідження стану викладання предмету? При цому по 2-4 візити директора на уроки без попередження- по дзвінку, а потім від 30 до 60 хв. аналіз уроку з вказівками які форми і методи потрібно використовувати, як саме структуруювати урок, структура і форма конспекту, обов’язкові записи теми, завдання уроку на дошці і ще багато чого з того, що описане в листі. Причому постійно користуюся ІКТ, як жоден вчитель в школі, з постійними презентаціями і відеофрагментами. " У вас якісь однотипні уроки, розширте використання методів і прийомів, ставте число на конспекті, завдання, мету, рефлексію......." і це вже реально дістало, " Лист з міністерства, це лист, а у нас свої критерії закладу, на основі критеріїв МОНУ які ви маєте виконувати і розвиватися...", уявлення не маю що далі робити, і це при тому, що даааальнє село, добираюся 2 год в одну сторуну, ще й недодали пів години до 18, якщо запізнююся на маршрутку, наступна чере 4 год. буду подавать заяву!
Родион
Для Педагог: Чим викликане 2-х місячне вивчення стану викладання предмету? Можливо, Ви атестуєтесь, чи вивчення заплановане в річному плані школи? Завжди запитуйте директора про мету відвідування уроків. Коректно попросіть показати свої уроки. Коли аналізує урок, кладіть на стіл диктофон, звичайно, попередивши про це і мотивувавши необхідністю запам’ятати його цінні вказівки. Якщо Ви молодий вчитель, то можливо колись будете вдячні цьому директору. Повірте - таке буває.
Коментувати
Наталя
А ще у мене таке питання: Чи має право директор школи примушувати вчителя брати участь у різноманітних конкурсах, наприклад "Вчитель року", погрожуючи зменшенням навантаження на наступний рік? Адже щоб взяти участь у такому конкурсі треба взагалі забути про навчання дітей і про власну сім`ю!
Андрій
Для Наталя: у положенні проконкурс "учитель року" чітко зазначено: участь добровільна. от і думайте
Коментувати
Альбина
http://vchytel.info/polozhennya-pro-kalendarno-tematychne-planuvannya/ - появился сей "полет мысли". Коллеги, что скажите? Кто видел первоисточник? Я бы не обращала внимание, но ссылки появились на сайте районо, персональных страничках методистов. На вопрос, "где взяли?", активно молчат. Но будут требовать исполнения.
Алла
Для Альбина: пост 2012 года, не устарел ли?
Мирослава
Для Альбина: Це все старе як позазавтрашній день!!!!! Бюрократизм аж зашкалює!!!!
Коментувати
Василь
Шановні працівники МіОНу! Це не перший лист щодо дебюрократизації освіти. і що з того, коли вони вперто не виконуються в першу чергу працівниками методкабінетів. Уже пора визначити, хто в освіті чим займається. Без реформування системи управління освітою, ліквідації окремих бюрократичних ланок ні про який успіх реформи середньої освіти і не мрійте.
Віктор
Підкажіть ,що робити коли вся дирекція школи намагається тебе звільнити,виставивши тебе дурнем.Забракували календарний план томущо там немає дати пров.уроків(фіз.вих)забракували портфоліо намагаються довести що я спізнююсь на уроки,непроводжу уроки,підбурюють суспільство проти мене.А все томущо хочуть влаштувати на моє місце родича.
для Марины
ЧТО значит "выганяли на митинги"? И ЭТИ "учителя" чему-то способны научить?Имеем то, что научили
Олег
Якби це був наказ, то шавки швидко б виконали, а листом вони тільки підітруться и далі будуть обдирати и гнобити вчителів.
Tina
Для Олег: Олег, Вы не знаете как поступить в таком случае? Потребуйте письменного Приказа от АДмин. школы. Они ведь ушлые, скажут при проверке, что НЕ ГОВОРИЛИ такэ. Поговока, "что написано пером , не вырубишь топором". Удачи.
Коментувати
Catherine
АДМИНИСТРАЦИЯ НАШЕЙ ШКОЛЫ СКАЗАЛА,ЧТО ЭТО ПИСЬМО НЕ ИМЕЮТ НИКАКОЙ ЮРИДИЧЕСКОЙ СИЛЫ.ТАК ЧТО ВСЕ ЧТО НАПИСАНО ВЫПОЛНЯТЬ НИКТО НЕ БУДЕТ,ЧТО МЫ РАБОТАЕМ КАК И РАБОТАЛИ, ПИШЕМ ПОУРОЧНЫЕ И МНОЖЕСТВО ОТЧЕТОВ КОТОРЫЕ ЗАБИРАЮТ УЙМУ ВРЕМЕНИ.
Tina
Для Catherine: Пусть на бумаге скажут.
Коментувати
Вчитель
Містечкова влада (система )чесно працювала на Кравчука, Кучму, Ющенка, Януковича, тепер присягнула на вірність Порошенку. Присягне і Путіну..., і чорту. Тому надії немає поки привладі Помаранчеві Регіонали. Що будемо робити?
Ірина
Пане Міністре та ваші заступники.Розберіться у своїх руках: права рука не знає що творить ліва...Ви протирічите самі собі: з одного боку закликаєте дотримуватися документів про освіту - обов’язки вчителя, посадова інструкція, вимоги до кваліфікаційних категорій, Державні стандарти та програми , з іншого ваш лист..."вчитель обирає сам, переставляє сам........... Доплати вчителі отримують, їх не скасували, зошити можуть не перевіряти ся по 2 місяці - і це з мови та математики!!! 35 членів педколективу на совість працюють 5-7, останні - "заробітчани". Молодь, яка приходила на роботу за останні 7 років -повні "пофігісти", а пенсіонери " давлять за горло" аби годин побільше, а ефективності -майже ніякої, їх уроки як ще у СРСР але без ТЗН.Ті хто не писав конспекти, не готував папки так і не пише. Треба ставити питання не тільки про якість освіти але і про вчителів, які дійсно професіонали, мають результати і для яких усі діти ...
Коментувати
Леся Дмитрівна
Хочу плакати.33-й рік працюю в школі,але такого божевілля,як цього року,не було ніколи.Я філолог.Люблю дітей і уроки.Але таке враження,що в управлінні освіти сидять вороги,які своїми дурнуватими безконечними перевірками,"випендрьожами"хочуть,по-перше,щоб учителі й учні зненавиділи школу,а по-друге,довести,які вони вкрай необхідні в системі освіти !Як учитель не дасть собі без них ради!Чому ці накази і листи приховують від рядових учителів?Хто відповідатиме за їх невиконання?
Олег Терещенко
И еще, чуть не забыл, на каждое гласное распоряжение, есть два не гласных. Так, что дорогие, если можете отстоять свое право, то Бог вам в помощь и не только Бог. А вот если не можете, то тогда будете с опущенной головой и покорностью выполнять то, что прикажут в школе, так сказать, не гласное распоряжение с...
Олег Терещенко
Значит первое - данное письмо министерства не выполнимо в каждой школе :(, так как в каждой школе, в каждом управлении образования сидят свои "министры", которым указ с выше не всегда указ). И второе - любая цивилизованная страна, которая хочет прекрасного будущего - никогда не будет экономить на образование и здоровье своих граждан :( ( наша страна, почему то экономит. Почему, как думаете? Почему на Западе, да и в России, учителя и медики на много лучше чувствуют себя?)
Ирина
А в нашій школі і не збираються виконувати цей лист. Всеодно заставляють печатать і здавать різні розробки і заходи. То для кого цей лист?