Щодо здійснення вчителем науково-дослідницької діяльності та пошукової роботи

Лист МОН № 1/9-586 від 11.11.14 року

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

№ 1/9-586 від 11 листопада 2014 року

Департаменти (управління) освіти і науки обласних,
Київської міської державних адміністрацій,
Інститути післядипломної педагогічної освіти,
педагогічні колективи загальноосвітніх навчальних закладів

Щодо здійснення вчителем науково-дослідницької
діяльності та пошукової роботи

До Міністерства освіти і науки України надходять звернення педагогічних працівників з приводу надання роз'яснень щодо вимог до здійснення вчителем науково-дослідницької діяльності та пошукової роботи.

Перелік завдань, обов'язків і кваліфікаційних вимог, що висуваються до учителя загальноосвітнього навчального закладу кваліфікаційними характеристиками професій (посад) педагогічних та науково-педагогічних працівників навчальних закладів (затверджені наказом МОН України від 01.06.2013 № 665), не містить завдань щодо здійснення вчителем науково-дослідницької та пошукової діяльності. Залучення педагогічних працівників до участі у видах робіт, не передбачених робочим навчальним планом, навчальними програмами та іншими документами, що регламентують діяльність навчального закладу, здійснюється лише за їх згодою (пункт 83 Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року № 778).

Обов'язкове визначення для педагогічних працівників тематичних завдань пошукової роботи, встановлення вимог під час проходження атестації, щодо подання ними узагальнюючих матеріалів роботи над певною методичною проблемою не відповідає вимогам, визначеним нормативно-правовими актами у галузі освіти, і є неприпустимим з боку методичних служб усіх рівнів чи органів управління освітою.

Формалізм, котрий супроводжує імітацію такої роботи, відволікає вчителів від виконання ними своїх безпосередніх функцій – надавати дітям якісну освіту.

На підставі викладеного вище доручаємо припинити практику покладання на вчителів функцій формального здійснення такої науково-дослідницької та пошукової роботи.

Учитель у своїй повсякденній діяльності в процесі підготовки до навчальних занять, проведення уроків та позакласних заходів фактично й здійснює і науково-дослідницьку, і пошукову роботу з широкого спектру науково-методичних завдань.

Принагідно звертаємо увагу на вимоги наказу МОН України від 27.05.2014 № 648 "Щодо припинення практики створення та вимагання від дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та позашкільних навчальних закладів документації та звітності, не передбаченої законодавством України".

Доручаємо керуватися цим листом, а також довести його зміст до відома працівників методичних служб, керівників навчальних закладів, педагогічних працівників.

Заступник Міністра       Павло Полянський

Освіта.ua
11.11.2014

Популярні новини
У МОН розробили механізм апробації шкільних підручників Процес апробації передбачає дослідження якості підручників та відповідності стандартам
Більшість українців повідомили про зниження якості освіти Українці наголошують на зниженні якості освіти або неможливості отримати освітні послуги
Маємо створити умови для вільної роботи вчителів, – міністр МОН за міністра Оксена Лісового акцентуватиме свою увагу на зміні культури у школі
Уряд розпочне тотальну боротьбу з освітньою бюрократією Новий підхід до управління системою освіти стане ключовим вектором роботи уряду
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Мудрунко
Ще би такий наказ і до вищої освіти, а то формалізму хоч греблю гати. І замість навчання, розводять ще більше бюрократії. Жах!
Оксанка
Оксано, ваше запитання має сенс, але чи задумувалися ви над тим, як живуть учителі.У кожного перш за все є родина,мабуть у вас вона теж є; є учителі, що починають свій робочий день о 5,30, а закінчують щонайменше о 23,00, до того ж їздять на роботу у сусіднє село "попутками"(бо автобуси не їздять), а не в школу, що стоїть під вікнами, у них бувають маленькі діти, яких треба лікувати від простого ОРЗ , сидячи вдома за власний рахунок, бо лікарняні більше 6 років уже не оплачуються, а директор на роботі ще й вилає за те що у конспекті записана одна вправа, а ви дали дітям на уроці трохи іншу!!!! Як ви думаєте з яким ентузіазмом вчитель підійде до творчих робіт, чи ви вважаєте, що готоуючись до уроків ми працюємо лише з сухими підручниками!!!!!!! Будь-ласка, не судіть когось, не знаючи нічого, а Міністерству освіти України хочеться подякувати за розуміння і підтримку!!!!!!!!!!
Оксана
а чи всі вчителі надають якісну освіту? чи всі працюють над собою і своїми фаховими і методичними знаннями ? хто має визначити чи не "формально" вчитель взагалі веде уроки? може така пошукова діяльнісь єдиний спосіб заставити вчителя зайнятися самоосвітою???
Алла Мазур Кейдалюк
Для Оксана: Справжній вчитель усе своє життя займається самоосвіто. Знаю педагогів, які навіть на пенсії дзвонять до своїх колег і радяться щодо того чи іншого питання (розбір речення, наприклад). А хтось, повірте, всю оту "самоосвіту" з-під палиці робить за допомогою інтернету: накачав уроків, поскладав у папку і забувся. Хай учитель замість тієї бюрократії сяде пачку зошитів перевірить. Усе більше користі буде, бо на них завжди часу не вистачає, все уночі та уночі.
Коментувати
Петро
Витяг з Типового положення про атестацію педагогічних працівників: 5.2. Педагогічні звання "викладач-методист", "учитель-методист", "вихователь-методист", "практичний психолог-методист", "педагог-організатор-методист", "керівник гуртка-методист" можуть присвоюватися педагогічним працівникам, які мають кваліфікаційну категорію "спеціаліст вищої категорії" (для педагогічного звання "керівник гуртка - методист" - найвищий тарифний розряд та повну вищу освіту), здійснюють науково-методичну і науково-дослідну діяльність... З листа: "На підставі викладеного вище доручаємо припинити практику покладання на вчителів функцій формального здійснення такої науково-дослідницької та пошукової роботи". Можливо, МОН пояснить, що слід розуміти під науково-методичною і науково-дослідною діяльністю вчителя та її формальним здійсненням?
OLECA
Для Петро: творческие разработки уроков, печатные работы в журнале "Відкритий урок: розробки, технології, досвід", и т.д. Просмотрите работы творческих учителей в этом журнале. Удивлены, что он есть и есть таланты среди учителей.
Коментувати