Затверджено нові програми для 1-4 класів

13 оновлених навчальних програм застосовуватимуться в молодшій школі вже з 1 вересня

Затверджено нові програми для 1-4 класів

Колегія Міністерства освіти і науки України затвердила 13 оновлених та "розвантажених" навчальних програм для школярів 1-4 класів, які застосовуватимуться в молодшій школі вже з 1 вересня.

За словами міністра освіти Лілії Гриневич, йдеться про видалення з програм зайвої інформації, усунення дублювання, відбір найбільш важливих тем та їх логічний виклад, а також запровадження компетентністного підходу.

"Ми підходили до розвантаження дуже відповідально, треба постійно пам’ятати, що програми надбудовують одна одну й не можна просто так щось висмикувати з них. Найважливішим для нас було підняти якість освіти, а не якимось чином її опустити. Тому ми залишили якісні показники – що має вміти дитина, але в цих програмах змінили дорогу до їх досягнення", - зазначила міністр освіти і науки.

За її словами, є зміни, що торкнулися абсолютно всіх оновлених програм.

Зокрема, знято фіксовану кількість годин на вивчення кожної теми – учителі визначатимуть їх самостійно. Ця новація покликана зробити навчальний процес логічнішим та дати більшу свободу вчителю, адже кожен клас має свої індивідуальні особливості, що впливають на те, скільки часу потрібно витрачати на кожну окрему тему.

Програми привели у відповідність до вікових особливостей дітей. Для цього експерти перенесли деякі теми у більш старші класи та скасували ряд вимог, що ставилися перед молодшими школярами.

Уніфіковано термінологію програм, якою мають послуговуватися вчителі та автори підручників. Це дозволило максимально наблизити термінологію до вікових особливостей дітей, а також сприятиме побудові міжпредметних зв’язків.

У свою чергу заступник міністра Павло Хобзей зазначив, що основна ідея полягає в тому, щоб дати дитині розкритися, максимально розвинути її індивідуальність, а не зашорювати, не формувати її, як ту цеглину, а розвивати.

"Для цього потрібно, в тому числі, дати вчителю більшу свободу в підходах, дати їм можливість більше вибирати. Власне, на це й будуть націлені нові програми", - пояснив Павло Хобзей.

У Міністерстві освіти також повідомляють, що загалом було внесено зміни до програм з української мови, літературного читання, математики, інформатики, музичного мистецтва, образотворчого мистецтва, трудового навчання, фізичної культури, іноземних мов для загальноосвітніх та спеціальних навчальних закладів (англійська, німецька, французька та іспанська мови), природознавства, основ здоров’я та з предметів "Мистецтво" і "Я у світі".

Найближчим часом до оновлених програм в МОН підготують нові вимоги до оцінювання досягнень учнів та нові методичні рекомендації. Ці зміни включатимуть виконання завдань олівцем для молодших класів, вчителі не писатимуть червоною ручкою, а система оцінювання молодших учнів враховуватиме вікові особливості дітей тощо.

У серпні для вчителів у кожній області відбудуться конференції, на яких, в тому числі, презентують та обговорять оновлені програми для 1-4 класів. Також відбудуться засідання методичних об'єднань вчителів початкової школи, де вони розбиратимуть усі оновлення і детально з ними ознайомляться. Таким чином, викладачі достеменно знатимуть про всі введені зміни.

Вже до 1 вересня на онлайн платформі ЕдЕра з’являться перші допоміжні матеріали для вчителів – від відео-курсів та навчальних матеріалів до роз’яснень про різні методики викладання.

Презентація оновлених програм

Освіта.ua
04.08.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Сергиенко Татьяна Владимировна
Реформы - это хорошо! Но, если учителю все-равно, то ему будет все-равно в любое время. Обращаюсь к учителям, находите подход к детям, раскрывайте их, не давайте уходить в себя, не поощряйте агрессию, объединяйте их в коллектив и создавайте единую среду. Да, это сложно, и для этого нужно на самом деле гореть своей работой и любить детей, а ненавидеть их, унижать, кричать. Поэтому дети ненавидят школу с 1-го до 11-го класса. Никогда не будет как в Европе, пока учитель не станет скалой и защитой для 31 ребенка в классе. Да, они разные и специфические, есть надломанные, есть строптивые, но никто не заставлял Вас, дорогие учителя, идти после школы учиться в педагогический. Вкладывайте в них добро, любовь, уважение и тогда в старости это поколение уступит вам место в троллейбусе и донесет сумку.
Nataliya Solomatina
..."як ранiше"... Ребята ! Наши дети уже далеко не такие "як ранiше" и программы не должны быть такими как раньше. Они нам рассказывают про космические тела и разницу в игровых приставках, а мы им задачи про бидоны молока и отрезы тканей :// ну дота. Да , не все гладко будет в начале, но нужно пользоваться ситуацией, хорошо, что вообще эта глыба сдвинулась с места! Общаясь с друзьями, у которых дети пошли в школу в Англии, Дании, Германии, ЮАР, США горькой завистью заведуешь: дети любят ходить в школу и хотят ( я про начальную школу) так что давайте засучив рукава и будем пытаться что- то менять, посмотрим как это отразится на детях. И ведь это только начало... Хорошее приживается, а неудачное нет. Время перемен пришло! УРА!
Ірина Краєвська
Для Nataliya Solomatina: Дуже рада бачити, що маю однодумця. Читаючи коментарі, почала сумніватися, що щось вийде. Сташний опір чинять вчителі і батьки змінам. Ніяк не могла зрозуміти чому. Дуже хочеться, щоб було багато тих, які висловлять ТАК змінам.
Коментувати
Юлия
Начала разбираться с обновлёнными программами. А где же для школ с русским языком обучения? Опять забыли!? Или работать по старым программам?! Неразбериха! Неужели так мало таких школ, что можно на них не обращать внимания?!
Вікторія
Як ми можемо самостійно обирати кількість годин,якщо підручники не друкуються під індивідуальність класів?! Я погоджуюся з тим, що є такі теми,які бажано вивчати у старших класах.
Ірина (вчитель)
Для Вікторія: Для того, щоб обирати кількість годин для вивчення певної теми підручника не потрібно. Спочатку розприділіть навчальний матеріал на весь рік, а потім виберіть, що є у підручнику до нього. А далі творчість вчителя, або додаткова література, якої зараз дуже багато. Головне бажання творити.
Коментувати
indigo
Якби хотіли свободи, то скасували б календарні плани, в яких тепер немає необхідності, адже "знято фіксовану кількість годин на вивчення кожної теми – учителі визначатимуть їх самостійно". Або запропонували свої, такі які стикуються із шкільними підручниками, щоб вчителі не ламали голову над тим як сумістити несумісне... А так, свобода учителів, лише балачки "компетентних" працівників міністерства освіти, які школу зблизька бачили хіба по телевізору...
qwe
Для indigo: Мені чомусь дуже хочеться побачити список працівників МОНУ, відповідальних за конкретні шкільні предмети, із вказанням освіти, стажу роботи загалом та педагогічної зокрема. Може, дійсно, не варто чекати багато від людей, що востаннє були у школі на своєму останньому дзвонику? Може, варто вчительській спільноті активніше братись до реформування освіти, бо більше нікому? Журналісти та політологи так знаються на педагогіці, як вчителі - на журналістиці та політології.
Коментувати
unforgiven
Навчальний матеріал не спрощено, а навмисно заплутано і ускладнено: 1. Збільшено обсяг навчального матеріалу. 2. Додано теми, які відсутні у підручниках. 3. Відсутні логічні зв’язки між програмою редакції 2015 року і теперішньою, затвердженою міністерством. 4. Апробація програм в реальних умовах не проводилася. 5. Не вказана орієнтовна кількість годин. Очікувані результати: 1. Перехідний період буде дуже важким, так як програма вводиться не послідовно, а для всіх класів одночасно. 2. Якість освіти, що перебуває в стані вільного падіння, суттєво знизиться.
Оксана
де знайти програми??????? Презентація пана Хобзея не дає відповіді на запитання
111
Для Оксана: https://www.ed-era.com/mon.html
Коментувати
Алла
Моя донька заквнчила перший клас. Я рада що змінили програму. Дуже була важка програма і дуже багато задавали. Практично дитина немала коли відихнути цілий день вчилась. Те що вони вивчали в першому ми вчили в третьому. Дітей замучили. А техніка читання взагалі не потрібна. Є діти повільні за темпераментом вони і читають повільно і виразно. А є діти живчики вони і читають швидко . Тому моя думка швидкість не до чого головне якість.
Аліна
Для Алла: А чого Ви цілий рік мовчали, що багато задають? Адже в першому класі домашніх завдань взагалі не повинно бути!
Юлія
Для Алла: Для повільних дітей за темпераментом окремо є рекомендації щодо техніки читання. Спершу ознайомтеся з документацією, а потім критикуйте.
Коментувати
Інна
Для Карини. Я сама вчитель початкових класів і хочу Вам порадити : дайте дитині відпочити і підтримайте ті знання, які має Ваша донька. Вона йде до школи вчитися!!! І обов"язок вчителя - навчити. А після таких заяв, я б свою дитину такій вчительці не віддала.
Карина
Для Інна: Інно,дякую вам за пораду.Успіхів у новому навчальному році :)
Коментувати
Карина
Доброго дня,шановні присутні тут вчителі початкових класів.Прошу вас,відповісти на моє запитання.Вибачте,що відбираю вільний час Моя донька йде до першого класу.Знає букви,вміє рахувати до 10,старається розвязувати приклади.Однак,читати по складам їй поки що не вдається і писати в зошиті з косою лінією теж.Скажіть,чи варто "мучати" її кожен день стосовно письма та читанню по складам?Чи можливо,коли піде до школи у колективі все вивчить?Просто вчитель вимагає,щоб діти йшли в школу і вміли читати,писати,рахувати і розвязувати приклади.Як правильно поступити у цій ситуації і якими методами можна навчити читати по складам?Вже й пробувала від одної букви тянути до іншої,але безрезультатно...
Виктория
Для Карина: Мой сын в прошлом году пошел в первый класс. Буквы знал, но читал плохо. Но к концу первого класса благодаря, нашей учительнице и каждодневным заданиям мы стали читать довольно неплохо. Не ммучайте ребенка, она быстро в школе научится читать.
Мама
Я написала дещо з цього приводу на сторінці http://osvita.ua/school/51982/ Успіхів Вам.
Карина
Для Мама: Так.Щиро дякую вам.
Коментувати
Ірина (вчитель)
Я не розумію, чому так багато негативних коментарів. Вчителям "старої формації" слід більше цікавитися сучасною системою освіти у Європейських країнах, ане заглядати у Радянські часи. Перегляньте фінську, нідерландську системи освіти. Там у школу діти йдуть із задоволенням, вчителі їх "не пресують", а спеціалісти виходять кращі ніж у нас. Звичайно не всі зміни добрі, але зроблено дуже багато для дітей. Шановні вчителі, давайте змінюватись разом зі світом!
давайте.
Для Ірина (вчитель): но п о какой-то,неизвестной мне причине,в советскую школу большинство моих одноклассников и друзей ходили и с радостью, и с удовольствием.Если уроки выучены.А если просачковал,то ни радости,ни удовольствия от уроков не было.Лишь общение с друзьями-подругами. Подобная штука и в новой школе, которая плано переродилась в современную.Но лишь в ту, где уЧИТЕЛЯ не требуют приносить бабло.Для собственного спокойствия. Думайте.
Ірина (вчитель)
І в Радянській школі деякі вчителі вимагали приносити гроші. А чи ходили ми з задоволенням до неї (я також закінчила школу у 1991 р) - це ще треба розібратися. Вчителі насправді любили тільки тих дітей, які гарно вчилися, а інших принижували і ображали. Не всі діти народжуються вундеркіндами. Школа повинна допомогти знайти дитині її призначення і виявити задатки і здібності, зокрема у початкових класах, а далі у профільних школах їх розвивати. Не всі повинні бути професорами, потрібні і добрі робітники. Сучасні програми відбивають бажання до навчання.
ПТУ № 25
Для Ірина (вчитель): Вы судите по себе ВСЕХ:"Вчителі насправді любили тільки тих дітей, які гарно вчилися".И потом-что означает "любить детей"?По голове гладить?Сюсюкать?Или дать возможность? Да,Вы права в том,что не всем необходимо хорошо знать материал.Но ведь система обучения союзная,равно как и многих других стран,предполагала позволение не всем быть отличниками.Это со слов:"Поставив ребёнку 2 учитель вложил ремень в руку его родителя" учителям массово З А П Р Е Т И Л И ставить двойки.Убрать ЭТУ ситуацию и шаг вперёд сделан.Но ребята-руководство,воспитанное советской системой,Б О Я Т Ь С Я показать назкий уровень знаний учеников.Советский СЕЛЬСКИЙ выпендрёж.Не в обиду рождённым в селе.Реально - не в обиду.
Коментувати
Влад
Що курять в нашому міністерстві освіти? Скоро я певно подам петиція "Про відсторонення міносвіти". Дістали вже. Бідні наші дітки.
хотіли як краще
Програму з Інформатики перетворили на програму серфінгу Інтернетом. Тепер всі діти будуть робити такі ж недолугі презентації як пан Хобзей
вчителька
Я считаю, что у каждого своё мнение. Недовольные и довольные найдутся всегда. Всем не угодишь. Придёт время, увидим программы полностью, методические рекомендации изучим. Поработаем, а потом можно будет (и нужно будет) делиться впечатлениями. Вот тогда поговорим о плюсах, и минусах.
Анонім
Повний дебілізм. Повністю перебудовані програми з вже наявними та затвердженими підручниками. На мою думку, спрощення - видалення з програми окремих тем, понять, термінів, які не відповідають віковим особливостям дітей. За "олівець" в початковій школі я взагалі мовчу... Такі рекомендації можуть приймати і затверджувати тільки ті люди, які жодного дня не працювали в початковій ланці. ...P.S. хоча, можна їх назвати нормальними людьми?
Лилия
а де можна самому прочитати оті оновлені програми, не побачити презентацію пана Хобзея, а саме уважно прочитати - бо календарне планування тепер потрібно зробити за старими підручникамиЄ, але відповідно до нових програм!!! хто може - киньте ссилку, будь ласка!
unforgiven
Для Лилия: проект того маразму знаходиться тут https://www.ed-era.com/mon.html. На сайті мон його ще не розмістили. Хоч розміщувати таке - кримінальний злочин.
Коментувати
Микола
За вказаним посиланням завантажується щось незрозуміле. То деж знайти и прочитати оновлені програми?
Вчитель
Для Микола: http://mon.gov.ua/…/Ре…/2-4-8-6-rozvantazhennya-program.pptx Оригінал
Анна
Видає помилку. Дайте нове посилання
Посилання
Ще пряме посилання: http://mon.gov.ua/content/Діяльність/Реформа%20освіти/2-4-8-6-rozvantazhennya-program.pptx
Коментувати
unforgiven
Якщо в міністерстві освіти і науки оновленням навчальних програм прагнули показати власну некомпетентність, то їм це вдалося зробити.
Галина
Безглуздя..чомусь раніше і завчали додавання,віднімання і таблицю вчили,і по схемам все робили і ніхто не скаржився,всім все подобалось.Навіщо ці зміни?Вибачайте,якщо не права і обгрунтуйте свою думку в коментарі))
Юля
Для Галина: Цель до боли проста, вырастить тупое поколение манкуртов, которым проще управлять.
Коментувати
людмила
Як можна було прийняти такі оновлені програми. Мені здається їх змінювали люди, які в житті не працювали в початковій школі. Було цікаво прочитати, що учні повинні писати олівцями?. Як можна тоді навчити дитину каліграфічно писати? Цікава зміна відбулася в програмі української мови в 2 та 3 класах: вилучили письмо на дошці. Чому? А про програму з літературного читання? Вилучили з програми багато письменників, добавили багато нових? А скажіть де брати твори нових письменникіВ І таких "ляпсусів" в кожній програмі. Хотілося, що на місці вчителя початкових класів попрацювали міністр освіти і його помічники. Можливо тоді б програми приймалися нормальні. А так за 4 роки програми 2012 року, зміни відбуваються 2 раз. А підручники залишаються ті самі.