Як розвантажать програми початкової школи

Що саме зміниться з нового навчального року у навчальних програмах для початкової школи

Як розвантажать програми початкової школи

Часом навчання в початковій школі стає стресом не тільки для дітей, але й для їхніх батьків.

Навчальні програми надто складні, не відповідають віковим особливостям дітей, підручники заплутані, правила важкі, а деякі теми безпідставно дублюються у різних класах.

Приміром, батьки жаліються, що табличку множення дитині задають вчити на літніх канікулах після першого класу, а 10 проектів з природознавства – зовсім непосильно для учня молодших класів. І таких прикладів – вдосталь.

Відтак, Міністерство освіти і науки та освітня платформа EducationalEra створили спільний проект, спрямований на розвантаження та осучаснення чинних навчальних програм.

Ініціатива мала дві хвилі публічних обговорень. В них могли взяти участь усі зацікавлені та ініціативні громадяни: освітяни, активісти, експерти та батьки.

Перша хвиля обговорення зібрала 2363 користувачів та 5356 коментарів. Друга – 1652 користувача та 2880 коментарі.

Метою проекту є підготовка Концепції нової української школи, що передбачатиме зміну програм, підручників, стандартів та підходів вчителів. Концепція впроваджуватиметься з 2018-го року.

Однак зміни до навчального плану вносяться вже сьогодні.

Що саме зміниться з нового навчального року "Українській правді. Життя" розповіли вчитель початкових класів Київського НВК №240 "Соціум" Любов Гайова, заступником директора Київської спеціалізованої школи №194 "Перспектива" Наталія Пархоменко, завідувач кафедри педагогіки Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Марія Барна, доцент кафедри педагогіки Львівського ОІППО Дарія Біда та вчитель інформатики початкових класів БЦШ № 12 Наталія Саражинською, які за сумісництвом є модераторами розвантаження програм для початкової школи.

УКРАЇНСЬКА МОВА, ЛЮБОВ ГАЙОВА

Треба розуміти, що основне завдання курсу "Українська мова" – це навчити дитину висловлюватись у будь-якій ситуації.

На жаль, цього орієнтиру ніколи не дотримувались, бо програми були перевантажені теоретичним матеріалом. Пріоритетними були завчені правила.

В першому класі у "Букварі" автори давали малюнок, а під ним схему речення з чотирьох слів. Для дитини це – абстракція. Дітям важко втиснутися у 4 слова. Тому ми вилучили з програми схеми речення.

Тепер учень, виходячи з малюнку, складатиме речення з необмеженої кількості слів. Таким чином, ми не ставимо дитину в рамки.

Були також звукові схеми. Батьки між собою їх називали "Азбукою Морзе". Уявіть, що 6-річному школяреві треба розібрати слово "ящірка". Так-от, ми лишили тільки найпростіші слова для звукового аналізу. Наприклад, "ліс", "мама" тощо.

А от складні, з погляду звукового аналізу, слова ми перенесли до третього класу. Там для цього є відповідна тема "Звуки і букви". І вона вивчається протягом 37 годин.

З другого класу ми вилучили дві непосильні для дітей теми і також перенесли їх до третього класу: "Спільнокореневі слова" і "Правопис ненаголошених е/и".

Ці теми потребували від дітей широкого словникового запасу, якого у другому класі в них не може бути. Наприклад, слово "зима". Там "е" чи "и"? Треба підібрати споріднені слова, щоб перевірити. Як-от, "зимувати" або "зимовий".

Натомість у другому класі ми зібрали усі правила переносу. Ця тема посильна для другокласників, позаяк вони вже пишуть у зошитах і щодня використовують перенос.

У третьому класі ми зробили революцію. Ми ввели такий тип мовлення, як есе. Орієнтувались на європейську освіту. Вчителі чомусь бояться слова "есе", але цей спосіб висловлення думки найбільше відповідає віку дітей.

Дітям часто знімали бали не за їхні думки, а за недотримання структури. Форма була важливішою за зміст. А есе – жанр, що не має чітко визначеної структури і не претендує на вичерпність. Те, що треба для початкової школи.

Натомість забрали вимогу писати текст-роздум, текст-міркування, текст-розповідь, які мають чітку структуру.

У четвертому класі ми повністю вилучили складну тему "Правопис особових закінчень дієслів". Приміром, "клеЇте" чи "клеЄте"? Ми перенесли цю тему до 5-го класу.

Також, що стосується усіх молодших класів, ми відсіяли трохи обов’язкових словникових слів. Вони були дещо архаїчними.

Приміром, "бетон", "цемент", "гектар". Замість того ми осучаснили слова. Додали ті, якими дитина зможе користуватись в житті. До прикладу, слова "милосердя", "співчуття", "добросовісний", "внесок", "життєрадісний" тощо. Ті слова, які зараз на вустах, і сприяють розвитку емоційної сфери дитини.

ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ, НАТАЛІЯ ПАРХОМЕНКО

Ми наповнили навчальну програму дисципліни іменами сучасних авторів: Сашко Дерманський, Леся Воронина, Володимир Читай, Зірка Мезантюк, Олесь Ільченко, Мар’яна Савка, Мар’яна та Тарас Прохасько, Ірен Роздобудько.

Це вплине на розвиток читацького інтересу дитини, бо вони сучасники.

При оновленні кола читання ми зверталися за рекомендаційними списками авторів до Національної бібліотеки України для дітей, співпрацювали з електронними ресурсами, які займаються експертизою дитячої літератури, радились з головним редактором порталу "Простір української дитячої книжки" Тетяною Стус.

Зрештою, обрали тих авторів, які повторювались у всіх списках.

Ми мали кілька змістових ліній. Перша – це змістова лінія щодо формування і розвитку навичок читання.

Методикою так передбачено, що дитина, вперше почувши чи прочитавши твір, висловлюватиме його емоційне сприйняття. А потім вже вчителем ведеться робота, яка передбачає розвиток артикуляційного апарату дитини, сприймання цілого слова, фрази, далі – речення. Передбачені вправи на розвиток кута зору дитини.

Це все було в навчальній програмі, але ми його більш конкретизували. Урок обов’язково передбачатиме смисловий і структурний аналіз твору. Бо ж читання – це, перш за все, розуміння.

Оскільки читання має виховний потенціал, то діти з вчителем працюють над твором, складаючи характеристику персонажу. Ми внесли деякі правки.

Орієнтували вчителя на те, що треба визначати не позитивного і негативного героя, як це було колись. Потрібно щоб дітей вчили аналізувати вчинок дійової особи. Цим самим демонструємо дитині, що будь-хто може змінитися на краще.

На платформі найпоширенішим запитом був контроль навички читання.

Навичка читання – це кількість слів, спосіб читання, темп, виразність, правильність, розуміння. Однак проблема контролю навички читання була зумовлена не програмою, а ситуацією, в якій проводився контроль.

Темп читання не повинен бути пріоритетним при оцінюванні учня. Тому кількісні показники ми зняли. Тепер не має значення, скільки слів за хвилину дитина читає.

Для вчителів ми більш конкретно виписали теми, поняття і дії, над якими вони повинні працювати. В попередньому варіанті програми, замість тем, був опис методики викладання.

МАТЕМАТИКА, МАРІЯ БАРНА

Програма з математики за 2011 і 2015 роки, окрім позитивного, містила й таку математичну термінологію, яка не була достатньо зрозумілою, як учителям початкових класів, так і батькам. Тим паче дітям.

Автори окремих підручників використовують наукову математичну термінологію та навіть дещо спотворюють її. До того ж зовсім не зважають на вікові особливості першокласника.

Наприклад, у підручнику математики 1-го класу авторів Ф. Рівкінд та Л. Оляницької з’явилося визначення множини. Хоча програмою ці визначення не передбачалися!

У  підручнику з математики для 1-го класу авторів М. Богдановича та Г. Лишенка вміщено приклади на додавання та віднімання з переходом через розряд в межах 20 та інші, непередбачені програмою завдання.

Варто було очікувати обурень, оскільки вчителі, діти і батьки в основному орієнтуються на шкільні підручники.

Наголошую, що першокласники не мають завчати напам’ять таблиці додавання і віднімання в межах 10, а учні 2-го класу – в межах 20.

На платформі були нарікання й на те, що в першому класі діти змушені вчити дії з числами в межах сотні. Справді, до 2011-го року у першому класі вчили дії з числами лише у межах 20. Проте наша робоча група дійшла спільної згоди, що повертати навчальну програму за 2011-й рік ми не будемо.

Все дуже просто. Коли дитина шести-семи років прийде з батьками до магазину купувати рюкзак, вона не побачить одиницю вартості нижче сотні.

В 1-му класі учні ознайомлюються з додаванням та відніманням без переходу через розряд в межах 100. Від них вимагається лише розуміння прийому порозрядного додавання і віднімання. А вимога набуття дитиною обчислювальної навички вимагається в 2-му класі.

Також батьки масово скаржаться, що на літні канікули після закінчення першого класу дітям задають вчити табличку множення. Так-от, цього в програмі немає! Діти повинні вчити табличку множення у другому семестрі другого класу. І лише до п’яти.

Щодо таблиць множення від 6–9, то учні 2-го класу можуть у обчисленнях користуватися цими таблицями. А от в 3-му класі ставиться вимога володіння школярами обчислювальною навичкою табличного множення та ділення. Себто без використання допоміжних матеріалів.

До того ж, у програмі ми реалізували принцип "ножиць" - це означає, що на уроках вчитель може розкривати зміст окремих тем ширше, а перевіряти і оцінювати той мінімум, що передбачений програмою.

Істотною ознакою оновленої програми є "розтягнення" у часі процесу навчання певних питань. Цей підхід застосовано і до таблиць множення та ділення. Вчитель має запропонувати учням достатню кількість вправ, щоб в результаті їх виконання відбулось не механічне  запам’ятовування табличних результатів, а  усвідомлене оволодіння відповідною обчислювальною навичкою.

З огляду на скарги, ми максимально вилучили  вимоги з ключовим дієсловом "знає". Для того, щоб вчителі не орієнтували учнів на механічне запам’ятовування навчальної інформації та її бездумне відтворення.

Відтак, у програмі зроблено акценти на діяльнісні результати: "застосовує", "володіє обчислювальною навичкою", "передбачає", "розв’язує" тощо.

ПРИРОДОЗНАВСТВО, ДАРІЯ БІДА

Батьки скаржились на те, що підручники з природознавства складні навіть для них, що вже й казати про дітей… Дітям цікаво досліджувати, майструвати, подорожувати, а не читати сухі визначення та класифікації.

Учителі зазначали, що чинна програма перевантажена і потребує суттєвих змін, бо не відповідає віковим особливостям дітей.

Багато запитань було щодо організації проектної діяльності. Педагоги усвідомлюють важливість цієї форми роботи. Вона дає змогу дітям опанувати знання, необхідні для прийняття рішень у повсякденному житті.

Але в чинній програмі кількість проектів "зашкалювала". У першому класі, наприклад, – 10.

До тем проектних робіт теж були зауваження. Уявіть, що у жовтні місяці, коли першокласники вивчили лише 10 букв, за програмою є проект "З чого виготовляють папір?"

Ми змінили та суттєво розширили тематику проектів (на вибір учителя), але зменшили їхню кількість: у першому класі обов’язкових два проекти, у 2-4-х класах – по чотири, з них один – дослідницький.

У першому класі зміст розділу "Моя країна – Україна" приведено у відповідність до вікових особливостей дітей.

Теми "Уявлення про пісок і глину як гірські породи", "Склад ґрунту", поняття "гірські породи", "господарська діяльність людини" такі ж далекі першокласнику, як адронний колайдер. І це на платформі справедливо зауважували батьки.

Навіщо шестилітнім школярам вивчати абстрактні умовні позначення гір, рівнин, водойм, якщо вони не мають уявлення про ці форми рельєфу? Відтак, ми їх вилучили.

У програмі другого класу, яка базується на фенологічному принципі, упорядковано зміст першого розділу. Він тепер називається "Спостереження за порами року".

Тема "Однорічні та дворічні рослини" складна для другокласників, які лише почали знайомитися з явищами живої природи. Її перенесли до третього класу.

Вилучені теми "Утворення тіні від непрозорих предметів", "Рух Сонця по небосхилу", "Вимірювання довжини тіні від гномона". Вони базуються на систематичних довготривалих спостереженнях, які вчителю складно організувати у двогодинному курсі.

Зі змісту програми третього класу вилучені поняття "світовий океан, його частини", "теплопровідність і пружність повітря", теми "Нагрівання та охолодження повітря над сушею та водною поверхнею", "Способи видобування гірських порід", практичні завдання "Опріснення води" та "Встановлення джерел забруднення повітря".

Суттєві зміни внесені до розділу, який раніше називався "Сонце – джерело енергії на Землі". Тепер доступніше – "Енергія у твоєму житті".

У розділ "Людина та її організм" додано тему "Нервова система". Бо ж як без неї працюють усі інші системи, що вивчаються?

У програмі для четвертого класу внесено зміни у розділ "Сонячна система". Повірте, діти здатні збагнути, чому Плутон позбавили статусу великої планети і він – карликова планета, а великих планет у Сонячній системі тепер лише вісім.

Уточнена термінологія. За міжнародними стандартами наша Галактика – Молочний Шлях, а Чумацький Шлях – це національний український топонім.

Немає на небі сузір’я Великий Віз (він же – Коромисло, Плуг, Лось, Віз, Сім Мудреців). Це – астеризм, сім яскравих зір, які легко запам’ятовуються за розташуванням на небі. А у сузір’ї Велика Ведмедиця – сотні зір і зоряних скупчень.

Вилучено тему "Розселення людей на Землі", поняття "чисельність населення Землі", "континенти", "частини світу", детальні плани розповіді про материки та природні зони, які діти вивчатимуть у курсі географії у старшій школі.

Початківцям доводиться працювати зі стандартною фізичною картою, спеціальні карти для них лише розробляються. Але ж є чудовий світовий досвід – захопливі карти польських авторів "Мандрівка материками, морями та культурами світу". Є переклад й українською.

Розвантаження програми дає змогу вчителеві спланувати більше уроків на природі, збільшити кількість екскурсій, розширити тематику проектів і залучити дітей до активних методик навчання, спостережень і дослідництва, набуття досвіду природоохоронної діяльності та застосування його у життєвих ситуаціях.

ІНФОРМАТИКА, НАТАЛІЯ САРАЖИНСЬКА

Розвантаження та осучаснення програми початкової школи з курсу "Інформатика" насамперед було спрямоване на підтримку решти навчальних предметів.

Приміром, електронні карти, атласи, які ми радимо використовувати, дотичні до природознавства.

Електронне читання допоможе у вивченні української мови та літературного читання як шкільних предметів.  

Перегляд в мережі картин художників та віртуальні подорожі музеями стануть у нагоді в образотворчому мистецтві. Все це учень тепер вивчатиме на уроках інформатики.

Загалом, з програми вивчення інформатики видалено 11 тем, не додано жодної нової теми. Багато з них осучаснені.

До прикладу, тему "Складові комп’ютера", що вивчалася в другому класі, видалено, як результат численних побажань дописувачів на EducationalEra. Позаяк на зміну стаціонарним комп’ютерам зараз прийшли планшети, смартфони та ноутбуки…

Комп’ютерного забезпечення часто не вистачає для усіх початкових класів. Тому, розвантажуючи програму, ми керувались тим, щоб діти могли на уроках інформатики користуватися й власними ґаджетами.

В другому класі була тема "Історія обчислювальної техніки", яку ми вилучили зовсім. Вона не відповідає віковим особливостям сприймання дитини молодшого шкільного віку.

Ми спрощували терміни. Наприклад, до терміну "інформація" існують синоніми, як-от "повідомлення", "відомості" та "дані".

В деяких випадках науковці забороняли використовувати слово "інформація". Наприклад, новини містять не "інформацію", а "відомості". Для дитини ці чотири абстрактні поняття досить складно навчитись розрізняти по-науковому. Сприймати абстрактні поняття людина починає лише з 10 років.

Щодо теми "Об’єкти" та словосполучення "значення властивостей об’єктів", то чомусь автори підручників вирішили, що термін дитині потрібно вживати у своєму мовленні. Знову ж таки, це поєднання трьох абстрактних понять. Ми їх вилучили.

Слова "процес", "операція" були замінені терміном "дія". Це доступна для дитини мова.

В "Державних вимогах до рівня загальноосвітньої підготовки учнів" програми відтепер з’явилась частина "Учень/учениця використовує в своєму мовленні" до кожної теми, щоб уникнути бажання авторів підручників використовувати складні терміни знову.

Це мають бути звичайні слова: "Інтернет", "браузер" тощо.

Програма з інформатики була оновлена з дотриманням принципу концентричності. Приміром, тема "Графіка" розглядалась лише в другому та четвертому класах.

Тепер вона є з 2-4 класи включно. Діти можуть малювати не лише в одній програмі, що встановлена на стаціонарному комп’ютері, а в різних графічних редакторах.

А ще учні можуть вчитися змінювати фото в мобільних додатках. Вчитимуться орієнтуватись в електронних картах, щоб принаймні в 4-му класі мати змогу визначити свій шлях, використовуючи ґаджети.

Також ми додали до теми "Текст" такі дві підтеми: "Сприймання тексту в електронних книгах" та "Орієнтування в списку книг електронної бібліотеки".

Марія Марковська, для УП.Життя

Освіта.ua
02.08.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Алина
Вот это бездари!!!! Дальше не знаю нужно-ли читать, если ненаголошені и в "зимі" перевіряють словом "зимувати" і "зимовий"
Кот Матроскин
Значит новости не несут информации. Ну это смотря кто новости смотрит. Если умный то информацию он все-таки получает. А если человек тупой то только "відомості"
Галина
Шановні! Цитую: ....Наприклад, слово "зима". Там "е" чи "и"? Треба підібрати споріднені слова, щоб перевірити. Як-от, "зимувати" або "зимовий". Жодне з цих споріднених слів не може бути перевірним до слова " зима". Перевірні слова: зимонька, зимно. Що подумають батьки про вчителів, які навіть наголос не вміють правильно у слові поставити?!
Anna
Если коротко о реформах этого года: как сделать вид что мы что-то делаем не потратив при этом ничего и желательно еще где-то сократить расходы:)
solomiya
1.За 20 останніх років програма з математики для початкової школи змінюється вже четвертий раз. І кожен ускладнюється. Дуже добре було б якби члени робочої групи прийшли до шестирічних дітей і навчили їх додавати та віднімати в межах ста, а не пояснювали нам потребу в цьому теперішніми цінами на товари. 2. Добре було б уважно переглянути підручники з природознавства для 1 класу. Там одні картинки!!! 3. ДЛЯ ЧОГО УЧНЯМ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ ТАК БАГАТО ПРЕДМЕТІВ?
Вчитель 1
...або ж навпаки, потурбувалися б про забезпечення матеріально-технічною базою кожну школу, яка у цьому потребує. Бо кожен може вигадати щось нове, а попіклуватися про те, як люди зможуть виконувати нові вимоги завжди , чомусь, забувають. Дякую за увагу.
Вчитель 1
ПРОДОВЖЕННЯ. Зараз ви скажете про бібліотеку чи компьютерний клас з можливим доступом до інтернету. Але хочу ї тт сказати, що коли маєш дуже маленьку бібліотеку, яка дуже рідко попвнюється, де не вистачає підручників усім дітям, не кажучи вже про якусь допоміжну літературу. чИ ТОЙ САМИЙ КОМПЮТЕРНИЙ КЛАС, У ЯКОМУ КОМПЮТЕРИ У ТАКОМУ СТАНІ, ЩО ЗАХОДЯТЬ В ІНТЕРНЕТ ЧЕРЕЗ ПІВ ГОДИНИ ПІСЛЯ ЗАПИТУ, АБО ВЗАГАЛІ ПРАЦЮЮТЬ "ЧЕРЕЗ РАЗ" ЗІ ШВИДКІСТЮ - ОДНА КОМАНДА ЗА 15 ХВИЛИН. Що робити у такому разі? Чому міністерство разом зі змінами не запропонувало реформу про технічне забезпечення кожної української школи? Або, наприклад, не підготувало нові підручники до оновлених програм? Зате, вони разом з тим, що ввели нову реформу, додали коментар про те, що нових підручників школи можуть не очікувати. Дуже обачливо з їх сторони. А коли б вони на місяць спустилися зі своїх кабінетів у звичайні сільські школи, та спробували виконати усі свої нововведення, то, напевне, відразу ж бі все відмінили, ао ж навпаки,...
Вчитель 1
Всі ці зміни, це дуже добра, але є одне проблемне запитання: Як впроваджувати усі ці зміни, адже легко "викинути" з підручника тему, а вже важче знайти потрібний матеріал. Наприклад, більшість сучасних авторів, яких додали у програму, неможливо знайти, ні їх біографії, ні іх творів. А що робити тим, у кого немає змоги роздруковувати для кожного учня ці твори. Зараз ви всі почнете говорити, що у сучасному світі, світі технологій та інтернету все можливо. Але уявіть собі сільську школу, де немає технічного забезпечення у жодному класі початкової школи, для того щоб показувати ту ж наочність і т.п. з нових внесених тем, яких немає у підручнику. Коли вдома в учнів немає інтернету, і батьки весь час жаліються, що не можуть знайти потрібну їнформацію для дитини, щоб вона мала змогу виконати домашнє завдання.Що робити в цьому випадку з такими змінами?
Кот Матроскин
Выберите меня министром. Я еще более крутую реформу придумал. Представьте, заходите Вы в класс а там сидят ученики у каждого на столе по булыжнику, в руках зубило и молоток и они долбят буквы. Написав таким способом слово точно не забудешь. И уроки труда проводить уже ненужно и физкультуру тоже. Поскольку процесс долгий можно попутно спеть что-то. А в углу стоит учительница и повышает свою квалификацию точа зубило. Ну чем не реформа? Было бы смешно если бы не было так грустно. Проанализировав все проведенные реформы, а они были одна нелепее другой, можно сказать что одна из следующих реформ будет именно такая, ну когда менее дебильные идеи исчерпаются. Ну а вывод такой: или это вредительство у власти стоят люди абсолютно далекие от школы и образования как такового. А карандаши - это бизнес. У кого то из чиновников карандашная фабрика вот и пытается их толкнуть. Все так же как с учебниками нужно все время новые чтобы покупали.
батько
Єдина галузь , яка стабільно працювала - це освіта , але чиновникам з МОН захотілось її знищити ! А цікаво скільки вчителів-практиків , батьків брали участь у розвантаженні програм?Дуже цікавить ще одне питання , чи читає міністр та її заступники відгуки ? Якщо так , то які висновки вони роблять, чи громадська думка їх не цікавить?
Tetjana
Для батько: до обговорення змін у програмі були запрошені усі вчителі. Я особисто приймала участь у червні. Помістивши декілька пропозицій була рада схожим пропозиціям колег. А про стабільність освіти - сміх через сльози!
вчитель
Про обговорення документи до шкіл прийшли у червні, коли більшість вчителів вже були у відпустках. Тому не всі вчителі знали про обговорення програм, та й адміністрація не наполягала.
Тетяна
Для Tetjana: Ви, мабуть, БРАЛИ УЧАСТЬ, але ж не приймали((( І Ви - не всі((( Коли це всіх запрошували ?????
Коментувати
для Tetjana
Судя по фразам Ваша семья НЕ есть семьёй учителей, имеющих кучу часови не имеющих времени на дополнительную подработку.Поэтому - да,ищите позитив.Но Вы и такие как Вы,собирающие дань с родителей,не способны видеть то болото,в которое попало государство. Не зацикливаться на программах?Вы,вероятно,учитель не основного предмета,поскольку учителя начальной школы,литературы-химии-иностранного-... подобного не выдадут.У них есть база,которую детям следует иметь в голове,чтобы быть способными получать высшее образование... И, да,плакать и жаловаться смысла нет.Необходимо объединяться для сопротивления глупости.А глупость прёт сверху.Нагло и по всем фронтам.Необходимо объединяться не для болтовни в нете, а для реальных ДЕЙСТВИЙ... Но фишка в том,что без киевских этих действий не будет,а киевские итак хорошо устроились
Tetjana
Для для Tetjana: Я вчитель початкових класів. Тренер Школи ейдотехніки. Заява про дань недоречна і несправедлива. Стосовно програми Ви просто мене не зрозуміли. Головне не впадайте в крайності! Разом з тим вчителям дійсно потрібно добиватись більшої зарплати і цим мають займатись профспілки..?
ну вот,и я об
Для Tetjana: этом.В школе эйдотехники детки занимаются явно не бесплатно.То есть то,что Вы,как учитель,в советское время,делала бы бесплатно в качестве РАБОТЫ с учениками класса,СЕГОДНЯ вы делаете за плату.Это пустота.Это такая же пустота в будущем,как то,что ребёнка водят в "Центр развития".Только вдуматься-"Центр Р А З В И Т И Я".То есть малыша привели развиваться.В его голове отложилось,что "сейчас меня развивают".А всё остальное время он не развивается.И взрослые люди позволяют себе вслух при детях произносить(чтение названия клуба... тоже произношение,но внутреннее) о том,что ребёнка развивают.Это бред,способный привести к таким перетрубациям в государстве,что Вам в старости мало не покажется... ---Далее.О том,что учителям следует "добиваться бОльшей зарплаты".Вы уже не станете этого делать.Вы пристроилась.Так же пристроились многие,особенно киевские,учителя.Так что-принимаем то,что случится,когда эти дети,которые сегодня "развиваются" станут взрослыми... (Да,кстати,а Вы в...
а Вы в курсе,
что ОСНОВНАЯ работа начнётся в возресте 12-15 лет?Это тот возраст,когда родителям необходимо Р А Б О Т А Т Ь на все 200%.Прошляпят - пустая трата ИХ денег,которые они заплатили Вам и таким как Вы...
Коментувати
Tetjana
Підтримую розвантаження програми!!!Відчуваю в новому міністрі розумну і толкову людину. Можливо... тому що за 25 років роботи ніколи не зациклювалась на програмах? Маю інші преорітети. Мабуть це ще страшніше ніж перевірне слово "зимувати" до "зима". Та найстрашніше це зашорений вчитель, зі своїми стереотипами, "занадто правильний", зі скрипучим голосом, дотошно перевіряючи швидкість читання та дослівне зазубрювання правил, за цифрами не помічаючи душу дитини. А давайте, шановні вчителі, спробуємо знайти позитив, а не як завжди плакатись та скаржитись.
Anna
Для Tetjana: хоть один человек с позитивом. А то все один негатив несут и на других его выплескивают.
---------------------
Anna,детка,покажите позитив. Если я увижу - Вам покажу. Да и вообще,посмотрите,для позитива,"Крокодил Данди". Позитива море. "-Бить кабана дубиной. -В 9 лет? -Лучше поздно, чем никогда"
Тетяна
Про перевірку слів знаєте, а от про словникові, мабуть, не чули???? ПРІОРИТЕТ маєте інший? Цікаво, який саме? ....Не зациклювались на програмах??? Що ж це за вчитель такий??? Справжній вчитель і душу дитини помітить, і доречність змісту програми доведе!!!!!))))) І при цьому не буде хизуватися стажем роботи та іншими ПРІОРИТЕТАМИ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)))))
Коментувати
Местный
Начиная с этого года чиновники официально начнут отуплять детей. Директора, подлизывая одно место верхам, будут радостно хлопать в ладоши и, при любой возможности, давать пинка учителям, чтобы те как можно быстрей воплощали эту программу. Учителя, прекрасно понимая, что это крест на интеллекте нации, внутри себя будут возмущены, но всё равно покорно будут делать "як написано". Для чиновников это перемога, так как глупая нация не будет анализировать ситуацию, а будет жить только лозунгами.
Ірина
Дискуссия, развернутая в интернете, все это "ЛИПА", пиар-ход нового министра. Мы обсудим вместе, мы подумаем как лучше. И что? Я не увидела в обсуждении, что большинство учителей за какрандаш, что есть научно доказаные факты, что он лучше, чем ручка, что есть высказывания психологов и врачей на этот счет, что перечислены школы, в которых проводился этот эксперимент. В математике, в принципе, почти все осталось на своих местах. Сильных и смелых изменений не произошло. Раз есть в учебнике 1 класса + и - в пределах 100, значит, изучаем, хоть и ознакомительно. Вам же учебники никто не будет перепечатывать. А что написано пером, то не вырубишь и топором. А вот с чтением - полный завал! Министру нужны хоть какие-то изменения, а если нет изменений - то и министр такой не нужен! А думать над серьезными изменениями времени не было! Начинали бы лучше с детского сада.
Христина Дзюба
Це просто жах... Чесно, мені тепер просто страшно віддавати дитину в школу. І не через нововведення, а через ці апокаліптичні коментарі педагогів. Ні, я все розумію, коли десятками років формувалося певне бачення процесу навчання, тяжко вийти за межі і зрозуміти інший підхід, який (о диво!) діє у всьому світі. І пам’ятайте, що дитину Ви вчите не для того щоб вона знала на зубок всі правила і формули, а щоб вміла орієнтуватися у світі... І Ви звичайно всі дуже розумні і вмієте перевіряти правильність написання слова "зима", але все ж варто зважати на думку батьків, яким цих дітей у світі адаптовувати, а тут психологічний стан дитини, її впевненість у собі, розуміння того, що завжди є різні шляхи вирішення проблеми набагато важливіші ніж деякі з формалізованих правил вписаних у методиках...
Вчитель
Для Христина Дзюба:Коментарі педагогів-це коментарі практиків,у яких за плечима не один випуск. Більш ніж упевнена,що кожен вчитель бачить результат своєї праці в успішних випускниках, які завдяки хорошим знанням і знайшли себе у житті. І без нововведень розумний вчитель завжди грамотно підходив до програмових вимог і ніколи не спонукав дітей до тупого зазубрювання правил чи формул!Дитина з міцними знаннями-це і є адаптована до життя і впевнена особистість. Безперечно, багато недоліків є у програмі початкової школи, багато зайвої інформації, що малозрозуміла дітям, але чомусь представники Міністерства бачать не ті недоліки,що практики.ВИ,Христино, поки що не стикнулися, як я зрозуміла, з навчальним процесом, тому так і думаєте.Більш ніж упевнена,що Ви прагненте бачити свою дитину освіченою, грамотною, з хорошим знанням іноземної мови.А для цього,повірте,потрібно систематично і наполегливо працювати!За якою програмою не вчилися б діти, але знайте,що"під лежачий камінь вода не тече".
Ірина
Христино! Перш за все як відповідальна мама, а ви позиціонуєте себе саме так, ви повинні знати, що ставлення до оточуючого світу, до людей, якості впевненості, відповідальності і т. д. закладаються зодовго до школи ( до 5 річного віку). Тому якщо ви сюсюкали з дитиною, а не говорили адекватно, дозволяли забагато, а не привчали, що навколо живуть люди, не розвивали дитину, а покладались на "піде до школи, там вчителі навчать, бо вони за це отримують гроші, результат чи з червоною пастою, чи без неї буде плачевний. Десятками років вчитель - практик добирав такі методи і прийоми, які дозволяють найбільш ефективно навчати дітей, зробити так, щоб вони змогли реалізуватись у подальшому житті. А якщо дитина не вивчила,не знає, що таке дискримінант, то хоч мільйон раз їй пропонуй практичні завдання, вона просто їх не розв’яже. Не підміняйте знання правил орфографії, що відразу показують рівень освіченості людини, на пустопорожнє "вміння орієнтуватись у світі". Навіть мавпи вміють орієнтуватись у оточуючому...
Коментувати
подниму для
повторения. Того, что МАТЬ учению."дети не могли осознать переход от "аз, буки, веди, глагол, добро, ..." к "а, б, в, г, д, ...". Дети в 3-4 года буквы запоминают по тому, как их читают. И только потом - зубрят названия в алфавите. И кто это учит детей, что "эм" это "мы", что дети пишут "мыама"? Весь этот фонетический разбор для садика и младшей школы - глупость, которую пора признать. И вообще, чем скорее вернутся к советской системе образования, когда было всё необходимое, но достаточное, тем лучше. Учебники не только математики и физики, но и другие не гнались за эффектными терминами, а учили основательно. Хотя, фонетический разбор ввели ещё в конце 80-х, вроде, когда стали считать, что реформы всегда к лучшему. Да, и литературе раньше учили не по забужкам."
Мария
Для подниму для: Ой, кто-то поднял мой пост. Только он был ответом "Вчителю" на конкретные высказывания, поэтому сам по себе не слишком информативен. Позволю тогда уже повторить свою ссылку по теме: "Подивіться на Ютубі "Умные больше не нужны. К чему ведёт реформа школьного образования? Л.А.Ясюкова", почитайте коментарі. https://www.youtube.com/watch?v=YSXgpMVR9Y0". В России дискуссия в обществе очень активная идёт, а не на уровне нашего "Де вчитель візьме тексти, якщо підручників ще нема?" Там обсуждают целесообразность изучения этих текстов.
Коментувати
людмила
Звертаюся до Наталії Пархоменко. Ваша група вилучила з програми літературного читання багато письменниківі, було введено дуже багато нових. Скажіть нам вчиетелям, а саме мені вчителю 3 класу, де брати твори письменникіів. Ми знову кладемо на плечі батьків і вчителів пошук творів іінтернеті. Але в мене в класі не в кожної дитини є компютер. Програма, яку ми вивчаємо, вона нова. Нові підручники, яким 3 роки. Нових авторів можна було б вивчати на уроках позакласного читання,але знову питання:"Де брати твори?" За три роки нової навчальної програми, два рази вводити зміни - це забагато. Без нових підручників, які зміни.
Ольга Коберник
Для людмила: Я з Вами цілком згодна, колего!!!
Батько
Нам потрібно ще повернутися до тих письменників, яких вилучили з програми. порівняти написані ними твори з опусами сучасних авторів, які ввели до програми. Чесно кажучи, читаючи останніх, часом жах проймає. Невже цей твір має вивчатися в школі? Це ж якийсь "бред"! Сучасність автора зовсім не означає якість твору. Що ж ми вкладуємо в голови дітям???? Небезпека реформування читацької програми полягає в тому, що справді літературні твори ми можемо замінити на графоманчі. Не секрет, що у нас поки немає достойних літературних дитячих авторів. Не може бути виправданням вислів "дитині не цікаво". Нецікавим може бути і закон ОМа, але вчити треба - це знання. І діти мають іти в школу для праці, а не для розваги. Ми вже дійшли до того, що сучасна молода людина важко адаптується у виробництві. Щодо творів. Нам потрібно звикати і знаходити способи швидкої адаптації до нових умов навчання. Далі не може бути "стабільності". Такий нині світ і такі потреби.
Коментувати
Учитель зі стажем
З практики знаю, що вчителі початкових класів знають ті предмети, які викладають, "так собі". Але щоб учителька, що вносить зміни до програми, сказала: "... слово "зима". Там "е" чи "и"? Треба підібрати споріднені слова, щоб перевірити. Як-от, "зимувати" або "зимовий"(!!!) Чого ж варті "реформатори", а заразом і реформа? Або, наприклад, правопис дієслівних закінчень у 5 класі. Такі зміни внесуть у програми напевно, чи буде, як зараз: повторюємо те, чого в початкових класах і не вчили?
Маргарита
Навіщо фонетика в початковій школі? На мій погляд, з фонетикою можуть учні ознайомитися лише в середніх- старших класах
анна
Для Маргарита: фанетика-це база. Це як в математиці табличка. Без неї - нікуди.
Мария
Згодна з Маргаритою. Щоб діти писали грамотно, краще вчити читати по буквах, щоб вони звертали увагу на правопис. Говорять вони й без того правильно. А потім вже можна звертати увагу на те, що, наприклад, "щ" складається зі звуків "ш" та "ч". Та й то, на ознайомчому рівні. Є набагато більш корисніші застосування "мовних" годин. А те, як з дит. садка мордують дітей звуковим аналізом - диверсія чи дурість.
Вчитель
Такий підхід до навчання читати, шановні Маргарита і Мария, призведе до цілковитої безграмотності.Вчити читати по буквах , за вашими словами, це " ми і а", Пи і а"!Тож потім багато дітей так і пише : миама, або ж "мма", пропускаючи букви на позначення голосних звуків, або ж пишучи зайві! І батьки тоді шукають причину у вчителеві, який не може навчити грамотно писати. Причина ж ховається у бездарному навчанні читати.
Коментувати
Лилия
"розвантажуючи програму, ми керувались тим, щоб діти могли на уроках інформатики користуватися й власними ґаджетами". Моя дитина іде цього року до першого класу. Я якось не планувала давати їй до школи " планшети, смартфони та ноутбуки"
Ирина
Для Лилия: значит ваша дитина будет такая одна и будет просить у других позвонить маме, ...я не злорадствую, у нас так было, пришлось по-быстрому организовать ребёнку какой-нибудь телефончик, мои знакомые купили недорогой часы-телефон с екстравызовом, одевается на руку первоклашки, очень удобно.
Anna Semenchenko
Лілія, ігноруйте вимоги щодо телефонів і ґаджетів. це ваша дитина і ваш сімейний бюджет. не планували і не купуйте. ви вірите, що вчительна уроці впорається хоча б з 5 різними учнівськими пристроями? а gps пристрій в школі (електронний браслет) зовсім нідочого (якщо ви впевнені, що дитина зі школи не втече), на уроках навіть інформатики не знадобиться. учнів молодшої школи відпускають зі школи тільки за письмовим проханням батьків.
Мария
Ирина, речь идёт не о "звонилке", а о гаджете, на котором выполняются задания по информатике.
Коментувати