![]() |
Депутат зареєстрував у парламенті проект постанови, якою пропонується запровадити мораторій на скорочення кількості викладачів та збільшення навантаження на них на період до 2015 року |
Томенко пропонує ввести мораторій на скорочення викладачів ВНЗ
На переконання Миколи Томенко, сьогодні держава намагається нівелювати останні досягнення у системі вищої освіти шляхом реорганізації процесу навчання та збільшення навантаження на викладачів.
Як відомо, пункт 39.2 Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки передбачає у рамках реформування освіти перегляд навчального навантаження викладачів, а саме: збільшення показника кількості студентів на одного викладача з 13 до 18.
"Збільшення навантаження з 13 студентів до 18-ти на одного викладача призведе до необхідності збільшення навантаження з 900 до 1300 годин на рік, що становитиме 30 годин на тиждень на одного викладача замість європейського показника у 10 для асистента і 2-4 для професора", - зауважує Томенко у пояснювальній записці до проекту постанови.
Пояснення збільшення навантаження з метою приведення до європейських стандартів освіти не відповідає дійсності, зауважує народний депутат.
Адже, якщо подивитись на дані Організації економічної співпраці та розвитку, то середній показник співвідношення студентів і викладачів у країнах ОЕСР – 14,9 студента на одного викладача. У західних країнах цей показник вимірюється пост-фактум, на основі наявної статистики, а не встановлюється як обов’язковий норматив.
"Нині основною проблемою системи вищої освіти є недосконалий механізм фінансування цієї галузі. А збільшення навантаження на викладача може призвести до скорочення і відтоку кваліфікованих кадрів та погіршення якості освіти. До того ж, "оптимізаційні ініціативи", які реалізуються на доручення Кабінету Міністрів України, нададуть право органам державної влади, виходячи з демографічної ситуації, проводити реорганізацію та ліквідацію вищих навчальних закладів, значно скоротити чисельність викладачів та збільшити навантаження на них. Таким чином, склалася реальна небезпека знищення системи вищої освіти в Україні", – вважає Микола Томенко.
У зв’язку з цим, необхідно якнайшвидше ухвалити дану Постанову про заборону скорочення кількості викладачів як мінімум до 2015 року. Проект документа також містить рекомендації Кабінету Міністрів щодо вжиття невідкладних заходів щодо припинення необґрунтованого збільшення навантаження на викладачів вищих навчальних закладів, забезпечення їх належного фінансування та забезпечення збереження і зміцнення матеріально-технічної бази вищих навчальних закладів.
Як відомо, міністр освіти заявив, що ініціюватиме зміни до указу, який передбачає коригування норм навчального навантаження викладачів вищих навчальних закладів. "Ми будемо вносити зміни до 39 пункту. Він буде виписаний коректніше", - повідомив Табачник.
Посилання за темою:
- ▶ Табачник переконує, що загрози скорочення викладачів ВНЗ немає
- ▶ У МОН відхрестилися від ідеї зміни норм педагогічного навантаження
- ▶ Скорочення загрожує 48 тисячам викладачів вищої школи
- ▶ Викладачів чекають масові звільнення, - Балога
- ▶ Профспілка виступає проти збільшення навантаження на викладачів
- ▶ В українських університетах гряде скорочення викладачів, - Квіт
- ▶ Влада хоче скоротити чисельність викладачів вищої школи
- ▶ Педагогічне навантаження у ВНЗ буде переглянуте
Освіта.ua
08.05.2013