Парламент у першому читанні ухвалив закон "Про освіту"

Проектом закону передбачається запровадження 12-річної повної загальної середньої освіти

Парламент у першому читанні ухвалив закон "Про освіту"

Верховна Рада прийняла проект закону "Про освіту" у першому читанні. За відповідне рішення у четвер проголосували 277 народних депутатів.

Передбачені проектом закону реформи мають поліпшити умови праці вчителя за рахунок зменшення бюрократичного контролю, розширення академічних свобод і формування простору для творчої праці. Буде обмежено втручання державних органів і органів місцевого самоврядування в освітній процес.

Учителі матимуть свободу вибору форм проходження підвищення кваліфікації. Також буде запроваджений механізм добровільної сертифікації вчителів. Після її проходження педагоги отримуватимуть відповідну надбавку до зарплатні. Закон також передбачає підвищення соціального статусу і оплати праці вчителя.

Проектом передбачається запровадження 12-річної повної загальної середньої освіти, оскільки за визначенням авторів законопроекту, модель 11-річної школи на території не відповідає потребам сучасного суспільства, та на території Європи збереглася лише в Україні, Росії та Білорусі.

У разі прийняття законопроекту буде впроваджена старша 3-річна профільна школа з двома групами профілів: академічні і професійні. При цьому в систему профільної старшої школи мають бути включені заклади профтехосвіти, технікуми та коледжі, які готують молодшого спеціаліста.

Академічний профіль середньої освіти матиме за мету продовження здобуття освіти у ВНЗ. Запровадження 12-річноі середньої освіти дозволить скоротити на більшості спеціальностей навчання за освітнім рівнем бакалавра до 3-х років. Таким чином, загальна тривалість отримання середньої освіти+бакалаврат (15 років) не зміниться.

Професійний профіль середньої освіти передбачає отримання першої професії при закінченні школи.

На базі Державної інспекції навчальних закладів має бути створено Агентство забезпечення якості освіти, до повноважень якого відійдуть питання акредитації (крім вищої освіти). Регіональні підрозділи Агентства забезпечуватимуть фахове інспектування закладів освіти. При цьому органи місцевого самоврядування мають бути позбавлені права проводити інспектування закладів освіти.

Для об’єктивного оцінювання якості освіти передбачено створення установ зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання.

Автори законопроекту "Про освіту" також зазначають, що норми закону мають на меті відійти від радянської централізованої системи управління освітою. 

Законопроектом запроваджується поняття освітньої послуги. Це має стати базою для зміни філософії фінансування освіти -  від фінансування закладу освіти до оплати послуг із здобуття освіти особою. Передбачено рівноправність державних, комунальних і приватних закладів освіти в доступі до бюджетного фінансування.

Передбачається, що провадження закону "Про освіту" здійснюватиметься за послідовним планом. Це означає, що його прийняття не вимагатиме одномоментних великих витрат. Зокрема, в 1 клас 12-річної оновленої школи діти підуть в 2018 році, відповідно в 12 клас – в 2029 році. Також поступово відбуватиметься зростання заробітної плати освітян. Водночас, закон передбачає норми, які не коштують додаткових грошей, але дадуть змогу суттєво оздоровити систему освіти.

Освіта.ua
06.10.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
просто
а що буде з відділами освіти? чим вони займатимуться
Людмила
що в законі про кількість учнів в класі? Та що буде з малокомплектними школами?
Олександр
Все за планом? Відчуваю себе дебілом. Спочатку приймається Закон "Про вищу освіту", лише потім "Про освіту", а Закон "Про професійну освіту" знову повернутий до Кабміну і не відомо, коли він нарешті стане законом. Все за планом?
как вариант
Петерс прав. Старшую школу следовало бы создавать со следущего года. ЗНО-распределение. В академпрофильные лицеи тех, кто показал на ЗНО РЕАЛЬНЫЕ знания. Остальные - по ПТУ-коледжам. Упразднить инспекционную составляющую ОНО, указав им на ИХ организационную работу по поиску недостающих средств для обеспечения К А Ч Е С Т В А обучения для ВСЕХ детей пусть регионов.Переформатировать программы с учётом возрастных особенностей Д Е Т Е Й. Неужели это так сложно? Вместо этого народ пиарится, выставляя свои красоты и "заслуги", которые никоим образом не влияют на реальную работу
Мeri
Для как вариант: Тільки так і треба! Швидко і радикально змінити старшу школу! А то ми безглуздо заставляємо складати ЗНО тих дітей, які у вузах навчатися не будуть і їм воно не потрібне!
да,ЗНО необходимо сдавать
Для Мeri:В С Е М, кто страмится получиь аттестат о среднем образовании. Будь то выпускник ПТУ, будь то выпускник коледжа, будь то выпускник академлицея. Почему? Потому что и в ПТУ и в коледже следует дать ученикам возможность получения среднего образования наравне с получением профессии. Для тех детей, кому это надо. Я повторюсь-в скором времени У М Н Ы Е дети будут идти в ПТУ, поскольку быстрее получат профессию в руки, но... Но всегда жизь способна повернуть тем боком, кога высшее образование просто необходимо. Подумайте об этом.
Коментувати
Peters
Рубаємо собаці хвіст частинами. Уже 25 років. І не тільки в освіті. В усьому. А потім плачемо, що Україна - найбідніша країна Європи (І це факт) Якби така реформа була запропонована десь в 1996...ну я б зрозумів. А так, це безглуздо. Потрібно все робити швидко і радикально. Та ніхто цього робити не збирається. Ні в освіті, ні в економіці. Ні в системі державного управління
Ирина
Закон передбачае, що не будуть залученI додатковI кошти. Як же конкретно планують оздоровити освiту?загальнI фрази
Маю свою думку
Вже 24 роки роботи у школі чую про якісь зміни і закони а радянська система залишилась у крові для чого відділи освіти і методисти щоб перевіряти не знати що а потім за ці перевірки віддячувати загруженими бусами сметаною куркою і тд допомоги ніякої від них тільки вчасно здавати нікому не потрібну інформацію і зачитувати на нарадах хто невчасно здав. А директори шкіл не знають як вже перед ними вислужитися і чим вгостити як приїдуть з черговою фронтальною перевіркою і як знаходити творчі форми лестощів
Pasha 23
так, до 18 року або Осел помре, або герострати згинуть
і нічого хорошого
з цього всього не буде. Новий механізм посилити ненависть до держави та самих себе (так звана сертифікація). Мені всеодно. Але як сказав класик -"За державу обидно".
Богдан
Ходжа Насреддін теж обіцяв шейху за 20 років навчити осла говорити. При цьому, без жодного ризику для себе:-) .
Anna
Ну звучит все весьма позитивно и направление реформ правильное ( как мне кажется) . А что будет в итоге на самом деле, посмотрим)) Потому что на бумаге все красиво, а как оно на практике выйдет это уже другой вопрос.
Родион
Всі пункти Закону повинні глибоко аналізуватись на наявність корупційної складової і проходити через антикорупційний фільтр. Якщо поміняються лише вивіски інспектуючих, перевіряючих, атестуючих, сертифікуючих, нагороджуючих освітянських органів, а цінні та незамінимі корумпозаври залишаться на насиджених місцях, то зростуть в рази їх "послуги".
всеякзавжди
Щось пошаруділи-пошаруділи у верхах, створили видимість реформування, понакидали нових словес, а по суті, а не по формі нічого не зміниться. Нікого з пануючої верхівки не цікавлять ні діти, ні школа. Добиває "Освітні послуги"- не школа, а фірма "Світанок". Раз тепер надаємо послуги, то нехай відчепляться з виховною роботою-перукар не виховує клієнта.
Heinz
Для всеякзавжди: 100%
методист
Для всеякзавжди: Як я Вас підтримую!!!
Маю свою думку
І я теж
Коментувати
В
"Регіональні підрозділи Агентства забезпечуватимуть фахове інспектування закладів освіти". Інспектувати - не фінансувати. Проект Закону написаний чиновниками від освіти і для чиновників освіти. Чи допоможе новий Закон унеможливити корупцію в освіті?
Оксана
Нагадайте, коли в нас щось змінювалось від прийняття законів? Хіба що регулярно ціни на комунальні послуги. І ще, що це за таємничі норми для "суттєвого оздоровлення" освіти, які не вимагають додаткових коштів ?! Чому вони досі не впроваджуються?! Та тому, що знов одна брехня!
indigo
Головне, що собі зарплату, народні собаки підвищили в три рази, без всякої сертифікації. А вчитель повинен відвойовувати те, що йому належить по закону. Ганьба, а не парламент. Державна Дума. Малоросійська колегія!!!
ага, есть
"Законопроектом запроваджується поняття освітньої послуги."-твёрдолобые узкомыслящие головы... ну-ну, посмотрим что будет дальше...
читать некогда
но вот вопрос. Обучение в школах - это услуга?
Накипелов
У вчителів віджали 20% за престижність. Щоб їх повернути, потрібно проходити довбану сИртеФФікацію... Це при тому, що в судній Польщі, вчитель без сертифікації отримує 17 000 грн., плюс держава забезпечує його всім необхідним (від фарби на принтер до олівців)... В Україні 17 000 грн. отримують народні депутати, то може почати реформи з того, що зрівняти зарплату нардепа і вчителя, а вже потім запроваджувати тестовий контроль знань? До речі, нардепам, він би теж не завадив!!!
Катерина
Для Накипелов: цілком з Вами згодна!
Коментувати
а з позашкiльною освiтою що буде?
Шо буде з позашкiльною освiтою?чи то тiльки середня та дошкiльна оговорена?
что тут неясного
Для а з позашкiльною освiтою що буде?: если услуга, то она услуга и есть. Кто сумеет - от заплатит, кто не сумеет - обойдётся. Будут все танцевать и петь - на ЭТО у родителей с деньгами финансы есть. Вот ведь (промолчу)))))))))))))))))))))))))))))))))
Училка
Регіональні підрозділи Агентства забезпечення якості освіти, Національний центр професійних кваліфікацій... еще парочку каких-нибудь органов создадут - на этом кончится вся реформа. Будет как с коррупцией: Бюро и Агенств тьма, а толку -ноль. Всем этим Агенствам пойдут финансирование, компьютеры,тонны бумаги, а ты , училка, давай и дальше за свои покупай и себе и детям краски-плакаты-наглядности и книги. Да пройди девять кругов аттестаций-сертификаций! А в Управлении образования взяли моду по результатам аттестации снимать категории: то победителя олимпиады нет, то урок не такой дала. Самая великая реформа была бы, если б упразднили эти гороно!
Маргарита
Не забувайте, що школи фунціонуватимуть за кошти територіальних громад! Ось так під красивими гаслами про доступ до якісної освіти знищиться сільська школа. Процес уже розпочато: то опорні школи, то освітні округи, а результат один- малокомплектні школи припиняють існування.
Коментувати