Міністр освіти: у нас забагато університетів

Держава неефективно витрачає кошти на вищу освіту, утримуючи велику мережу закладів

Міністр освіти: у нас забагато університетів

Міністр освіти і науки Ганна Новосад наголошує, що держава неефективно витрачає кошти на вищу освіту, утримуючи велику мережу закладів вищої освіти. Про це вона сказала в інтерв'ю Цензор.нет.

За словами міністра, освітнє відомство змінюючи концепцію вищої освіти, має намір змінити принципи оплати праці викладачів і зменшити кількість університетів.

«З одного боку ми маємо нібито чималі кошти на вищу освіту. Але витрачаємо їх, будемо відверті, дуже бездумно. Утримуючи шалено велику мережу закладів вищої освіти. Яка тоді, коли контингент падав, залишалася незмінною. А друге – ми маємо ситуацію, коли наші викладачі перебувають у системі зрівнялівки, в межах тарифної сітки. В умовах, коли університет – це бюджетна установа, і фактично керівництво не має можливості стимулювати кращих», - зазначає міністр.

За її словами, змінюючи фінансування вищої освіти необхідно надати можливість викладачам, які дійсно є кращими, отримувати кращу заробітну платню.

«Щоб це відбулося, потрібно університет, керівництво університету стимулювати до того, щоб їм потрібні були кращі викладачі. Для цього нам необхідно ввести фінансування, яке базується на результатах діяльності університету. Зараз так не є. Університет має бути природно зацікавленим у боротьбі за кращих викладачів і має бути природно зацікавленим винагороджувати їх краще. От саме таку систему ми впровадити і хочемо», - наголошує Ганна Новосад.

Також вона висловила переконання, що держава не має утримувати сотні університетів.

«Це питання дуже непопулярне. У нас забагато університетів. У нас їх просто… забагато. І ми не можемо робити вигляд, що ми як країна можемо собі це дозволити. Якщо подивимося на сусідню Польщу, то там немає (я округлю зараз) 300 університетів, включно з приватними. А ці сотні університетів – це те, що ми утримуємо за наші податки. І ми традиційно розмазуємо оті 20 мільярдів, які у нас є на вищу освіту, таким тонесеньким прошарком на всіх викладачів. І тому вони отримують ці 6 тисяч гривень. Чому би нам не зробити систему, за якої у нас менше університетів - але вони потужніші, і в них викладачі, які дійсно кращі, мають кращу платню?», - підкреслила міністр освіти і науки.

Також вона наголосила, що впровадження нової форми фінансування закладів вищої освіти буде за суттю мотивувати університети об’єднуватись.

«Тому що один з коєфіцієнтів буде коєфіцієнт масштабу університету. Але паралельно також думаємо над підходами – цивілізованими підходами – як все-таки в адміністративному порядку об’єднувати і окремі університети», - сказала Ганна Новосад.

Освіта.ua
13.11.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Magic
Ганна Новосад оперує невірними даними, адже в сусідній Польщі з меншою площею існують 453 університети [станом на 2013 рік - 453 університети, 1,7 мільйони студентів, джерело: https://pl.wikipedia.org/wiki/Polska]. Думаю очільник Міністрерства освіти повинна розуміти, що висвітлення неправдивої інформації до добра не доведе....
Leyborist
Расскажите на сайте о прекрасных Учителях, Професорах, директорах школ, о мастерах пту , об успешных аспирантах!!! С их числа надо брать в руководство и министры!
Tet-a-tet
Для Leyborist: Для Костюк С. П.: Безумовно, Ви праві. Потрібно говорити не тільки про проблеми освіти, але й розповідати про тих, які щоденною марудною працею виховують працьовите молоде покоління українців. Але ми наплодили за роки незалежності стільки проблем, що нічого дивного у тому, що вони нас поглинають і не дають голосно говорити і про наші хороші здобутки. А проблем у нас багато тому, що немає єдності.Почитайте відгуки і Ви побачите скільки в них злоби і жовчі, то як можна щось вирішити, коли у нас з будь-якого питання лебідь, щука і рак?
Коментувати
Костюк С. П.
З ума зійти!! За кілька місяців роботи не чула жодного доброго слова від міністра про наші школи чи університети. Лише- всякі негаразди і звинувачення. А пані Новосад не буває в школах , університетах, вона не знає нашого справжнього рівня, єлюдиною боязкою і трусливою. Таке ж і оточення. Поширюйте досвід, шукайте кращих , підтримуйте науковців, кращих педагогів. Втирайте носа Заходу!! Гордіться Украіною!!!
Yehor
Для Костюк С. П.: "Справжній друг той, хто вказує на твої недоліки", а не закидує компліментами. Гордитися освітою в Україні на 2/3 можна лише в контексті того, як вона добре штовхає до самоосвіти і на 1/3 дійсно освітою. P. S. не треба давати оцінку особистим якостям людини, якщо Вас не влаштовує професійна діяльніть цієї людини.
Коментувати
Ірина
Краще б згадали як з помилками писала пости наша міністр! А ДЕ ВОНА НАВЧАЛАСЬ? Адже для багатьох молодих людей державне замовлення - єдиний шанс на вищу освіту. Краще скоротити апарат та зменшили премії для депутатів і міністрів - коштів вистачало б на все.
Імя
У нас забагато таких невігласів, як новосади, гончаруки, рябошапки, зеленські та ін.
Міністр- думай, а не говори
Які недалекі ці очільники освітянського відомства. Дійсно є проблема кількості внз. Частина з них неефективна. Але хіба всі біди вищоі освіти до цього зводяться? Дехто думає- позакриваємо лишні виші і утопимося в зливі грошей. Ні , браття! Закриють , а кошти попливуть в кишені олігархів. Як були зкривджені і обдерті університети , так і будуть. За останні 5 років закрито майже 3000 шкіл!! І що міліарди зекономлених гривень приплвли до наших шкіл??? Ніц не так!! Міністр не розуміє проблем освіти: вони у розбалансованості економіки, відриві державного ( його відсутності) курсу від освіти. Неіснує стратегіі і місця науки і школи. Очільники приходять тирити багатства , а освіта для них пустушка , непридатна річ. Вихід- нова стратегія, новий курс краіни, а звідси і програма дій для школи і університету!!
Настя
Вже слід визначитися, діяти в одній площині, а то дбаємо про всебічнорозвинуту особистість, але пані міністр вказує про необхідність надати лише ті освітні знання, які знадобляться у житті. Не зможимо ми змушувати студентів чи учнів сидіти на парах, не відволікатися, не гратися в ігри на смартфоні, а працювати або імітувати працю на парі бо це треба викладачам, щоб показати як плідно працює реформа освіти і зростає якість освіти. Це так само як продавець немає права змусити покупця придбати той товар, який той не хоче купувати. А вдаватися для хитрощів , маніпуляцій , шулерства - це для педагогів, які мають бути ідеальними громадянами, як мінімум, - правопурушення!!!
Настя
По яких показниках визначити кращих викладачів? Ті хто довше працюють поводяться як господарі кафедри, вибирають найлегші навчальні дисципліни, займаються наукою абияк друкуючи фактично самвидав, який не оприлюднюється, принижують нових викладачів, навіть, при студентах через плітки та звернення на "ти", уникають практик тощо. Ці хитрощі та окозамилювання призводять до того, що кращих викладачів перегружають роботою, а потім ловлять на дрібних просаках, дорікають їм ними щороку через що кращі викладачі і дійсно науковці залишають заклад і шукають нову роботу. З дідовщиною треба спочатку розібратися, з ректорами, деканами, завкафедрами, пенсіонерами, які далекі від академічної доброчесності, які отримують надбавки, але далеко не працюють так віддано і наполегливо як молоді науковці.
Іра
Цікаво , міністр освіти читає те що ми тут пишемо , чи ми між собою посперечалися і на цьому все ?
пушкин
начни с себя ,пересядь на трамвай . грёбаные слуги, задолбали уже своей европой .
Вчитель-КА
знайшли проблему - не давайте держзамовлення. Крапка. Самі закриються. У нас зараз вища освіта на рівні пту 70-х.
Викладач-ка
Для Вчитель-КА: закривати збираються якраз не ті виші де є держзамовлення. А приватні, які беруть всіх підряд зі знаннями абітурієнтів на рівні плінтуса (деякі ще й рекламують саба "вступ без ЗНО", тобто, "якщо ти такий дибіл, що знань немає зовсім, то йди до нас"). Ось у них дійсно освіта на рівні ПТУ, бо більшому таких студентів не навчиш.
Коментувати
unforgiven 2
450 народних депутатів та, особливо їхніх помічників, по теж забагато. Кількість заступників міністра освіти і науки теж потрібно скоротити. Так само, як працівників департаментів і служби аудиту якості освіти. Вони нічого не роблять, лише пиляють кошти із державного бюджету. Нехай ідуть працювати в школи. Більше користі від них буде...
Лілія
Підтримую. Вони згівнять все, всіх нафіг, одні міністерства будуть правити, що вони перевіряють аж нічого, теоретики і все, мені вже остогидло читати як гіаняють нашу освіту починаючи з нуш. ШАНОВНА Анна, яка все пропоную, а не хочете ви піти в школу працювати а не теорії тільки мати? На практику
Коментувати
Олег
Що то за навчання, коли після 2-го курсу студенти стаціон. працюють по 12 год. 7 дн. на тиждень на Новій Пошті? А після отримання диплому, працюють там же для накопичення коштів для отримання візи в Польщу. Вибачте, але що це за маячня з ЗНО? Який бовдур придумав здавати обов’язково ЗНО з історії , англійської чи математики. Навіщо медику історія? А навіщо вчителю української мови математика? В жодній нормальній країні немає такого ідіотизму. А що зробили із самого ЗНО? Перші 2-3 роки були найкращі і справедливі підходи,має саме- ще до подачі документів були оголошені бюджетні місця, прозорий конкурс, найкращі мали найкращий вибір. І начхати, що найкращі вибирали серед всіх вишів саме те, що їм підходить, бо вони мали повне право на це (здобули свої бали власним розумом). А що це за маячня з мотиваційними листами? Навіщо тоді взагалі конкурс і ЗНО? І чому пріоритет мають всі (діти стовпців, переселенці, діти шахтарів, і т.д. і т.п.), але не найкращі?
123
Для Олег: А медики і не повинні здавати історію
Наталя
Для 123: Для медиків треба біологія, хімія і українська мова. Це по їхньому профілю. На історика що треба математика чи фізику. Для них потрібна історія, англійська і українська мова. Не потрібно дітям давати зайве вони просто не розтягнуть. Вони не усі однакові. Я б подивилась як ви здаєте ЗНО по усіх предметах. Як вам буде легко.
Яна
У 2017 треба було вибирати історію чи математику .Але для медичного університету треба була мова ,хімія і біологія .Це означає,що я і багато моїх колег даремно витрачали час і кошти для зно з математики
Коментувати
ЗУ
засновник не має повноважень втручатися в освітню діяльність, вирішення питань організації освітнього процесу, кадрові питання (крім призначення та звільнення керівника закладу). Часто в обговореннях висловлюється думка, що саме під уповноваженою особою і маються на увазі відділи освіти. Насправді це не так. Закон визначає коло можливих уповноважених осіб. Насамперед, це МОН та інші центральні органи виконавчої влади, які можуть бути уповноважені Кабінетом міністрів на виконання окремих функцій засновника державних закладів (статті 64, 65). По-друге, це може стосуватися права засновника приватного закладу створити уповноважений орган. Право місцевих органів створювати додаткові “уповноважені органи” є сумнівним, оскільки таке їхнє повноваження законом не передбачено. Може виникнути ідея, що в цьому випадку на них можна не поширювати дію статті 19 Конституції, оскільки це стосується їх повноважень як засновника, а не як органу влади чи місцевого самоврядування. Але і в цьому випадку вони можуть передати такому органу лише ті повноваження, які їм самим надано законом. Враховуючи статтю 19 Конституції, сумнівною є також можливість розширення повноважень місцевих органів як засновників через законодавство чи установчі документи. Під законодавством тут можуть розумітися лише інші закони. Зокрема спеціальні закони про освіту, Цивільний кодекс й т.п. Розширення повноважень установчими документами буде прямим порушенням Конституції. III. За новим законом місцеві органи влади та самоврядування, а також створені ними органи управління освітою (якщо вони будуть створені) позбавляються таких повноважень, які вони мали за попереднім законом про освіту (стаття 14 закону про освіту, стаття 37.3 закону про загальну середню освіту, стаття 19.2 закону про дошкільну освіту):
123
Для ЗУ: ЗУ "Про освіту" ст.5 п2. "Державну політику у сфері освіти визначає. та органи місцевого самоврядування" ст. 24 п.2 "управління закладом. здійснюють: засновник,."
Олег
Прошу почитати умови здачі ЗНО в 2021 році (стосується обов’язкових зно з англійської і історії)
123
АБО. іноземна для вступу в магістратуру обов’язкова. Тому буде логічним для абітурієнтів на медичні спеціальності (де вступ відразу на магістра) знання іноземної (а не історії)
Коментувати
Іра
Здається наші податки йдуть на утримання самої міністерка та всіх депутатів , а не на університети. За навчання платимо ми , ,а не держава. З мінімалки вираховують податки і залишила 3.5 тис. грн. і за ці гроші я зможу вивчити дитину?
123
Для Іра: це був Ваш особистий вибір. Дитина могла добре вчитись і вступити на бюджет зі стипендією
123
Для Іра: а якщо дитина не спроможна вступити на бюджет, то може йти працювати за заробляти, а при бажанні заробляти на власну освіту. Проблема наших батьків в тому, що вони виховали споживачів, які батьків вважають банкоматами, які зобов’язані оплачувати всі їх забаганки.
Bonya
Ви вважаєте, що на стипендію у 700гривень студент зможе прожити і, при необхідності, проплатити гуртожиток, закупити посібники, що видаються та примусово ,,рекомендуються,, викладачами кафедр?
Коментувати
Світлана
Як відомо, за новим законом Про освіту відділів освіти як таких де роздутий штат взагалі немає бути. ЧОМУ до цього часу є відділи районні, ОТГ іт.д. Інша справа якби ж то те злиття так зване вузів виконувалося кваліфіковано а не травмувать , дєбуширить дітей. Якщо якісь і вузи будуть закриті то усі студенти які насьогодні там вже внаявності вони мають закінчити вуз. Ламать не строїть...
123
Для Світлана: де це Ви таке взяли, що за ЗУ "Про освіту" не має бути?
Коментувати
Йцукен
Куди подінете «лишніх» педагогів? Яка державна політика стосовно підготовки спеціалістів у різних галузях? Чим займете незадіяних у навчальному процесі? Може і школи лишні? А давайте так народився і пішов бичків пасти а хто не хоче-розстріляти
Bonya
За час незалежності кількість співробітників міністерств виросла в декілька разів, утримання чиновників від освіти та медицини також. Що цікаво, знайти точні цифри фінансування чиновників дуже важко, вони завуальовані ,наприклад, видатками на ,, підвищення якості освіти,, і т. п., а це міліарди гривень. Може ми не там шукаємо резерви? Може раціональніше скоротити директорати, департаменти, та управління, що паразитують на коштах, виділених на освіту та охорону здоров’я? Але це риторичне запитання, бюрократія, або якщо хочете ,, слуги,, народу краще ліквідують сам народ, а не себе.
все реформи
А ви не думали над тим, що вас спеціально водять за носа ті, кому вигідно, щоб рейтинги нинішніх політичних партій впали? Так за вас не будуть точно вже голосувати педагоги, а тепер ще і мільйони студентів разом з їхніми родинами і викладачами.
Вова
Для все реформи: Та ви вже проголосували.Більше голосувань не буде-будуть назначєнія.Так що їм до одного місця всі недовольства насєлєнія-зроблять,як самі схочуть.
Коментувати
Тамара Шлакоблокова
https://censor.net.ua/forum/3159620/a_korol_to_golyyi_loj_kretovich_i_podolskogo_ili_5000_ga_i_600_millionov_griven Читаем и НЕ удивляемся разгильдяйству!