Оцінювання у початковій школі буде демократичнішим

Орієнтовні вимоги до оцінювання у початковій школі стали більш демократичними

Оцінювання у початковій школі буде демократичнішим

Орієнтовні вимоги до оцінювання навчальних досягнень учнів 1-4 класів та методичні рекомендації до оновлених програм початкової школи стали більш демократичними. 

Як повідомляє прес-служба Міністерства освіти і науки, нововведення мають застосовуватись в школах вже з 1 вересня.

Відтепер оцінювання – це конфіденційна інформація, яка стосується лише вчителя, дитини та її батьків, тобто навчальні досягнення учнів не мають озвучуватися на батьківських зборах чи вивішуватися публічно у вигляді різноманітних рейтингів.

Також знято оцінювання каліграфії, вимоги до якої були занадто деталізовані в попередній редакції документу, залишено лише вимогу, що письмо має бути охайним та розбірливим. Також учням не будуть знижувати оцінки за «неправильний» відступ кількості клітинок та рядків.

Вилучено вимоги та критерії щодо підписання зошитів та щомісячну оцінку за ведення зошитів – МОН відмовилося від радянської традиції регламентації настільки дрібних питань.

«Вчитель має навчити дітей культурі письма і правилам оформлення робіт, але кількість клітинок і форму підписання зошитів не повинно регламентувати Міністерство освіти і науки», - говорить головний спеціаліст департаменту загальної середньої освіти МОН Алевтина Лотоцька.

Домашні завдання не повинні задавати на вихідні, святкові та канікулярні дні (канікули), а  їх обсяг віднині обмежено. Так, в перших класах домашніх завдань  не повинно бути зовсім, в 2 класі – не більше, ніж дитина може виконати самостійно за 45 хвилин, в 3 класі – за 1 годину 10 хвилин, в 4 класі – за 1 годину 30 хвилин.

В методичних рекомендаціях наголошено на неприпустимості перевантаження учнів завданнями, які містяться у додаткових посібниках, зошитах з друкованою основою тощо.

Нагадується, що оцінювання в 1 класі немає, а 2 клас також може не оцінюватися за рішенням педагогічної ради школи.

До предметів, що не оцінюються за бальною системою протягом всієї початкової школи, додано «Трудове навчання» та «Я у світі». Тобто, загалом за бальною системою в 1-4 класах не оцінюються «Інформатика», «Музичне мистецтво», «Образотворче мистецтво», інтегрований курс «Мистецтво», «Основи здоров’я», «Фізична культура», «Я у світі» та «Трудове навчання».

Для того, щоб полегшити вчителям роботу за новими програмами, в методичних рекомендаціях детально розписано методичні підходи, які можна використовувати для навчання, показано приклади інтерактивної роботи та компетентнісно-орієнтованих завдань.

Щоб понизити психологічне напруження у першокласників, за рішенням учителя, до сформування навички письма рекомендується користуватись простим олівцем. На розсуд учителя допускається виправлення або гумкою, або закресленням. При цьому наявність охайних виправлень, здійснених самою дитиною, не впливає на зниження балу за роботу, а час і етап переходу на кулькову ручку визначає сам учитель, індивідуально для кожної дитини.

Вчителям також не рекомендують користуватися червоною ручкою при перевірці письмових робіт в адаптаційному періоді (1 клас). Колір ручки для виставлення оцінок в зошитах і щоденниках вчитель може вибирати самостійно.

З ключовими тезами нових орієнтовних вимог до оцінювання навчальних досягнень учнів 1-4 класів та методичних рекомендацій до оновлених програм початкової школи можна ознайомитись за посиланням.

Освіта.ua
22.08.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Александр
У нас в начале 90-х ставили печатки зайчиков, белочек и т.д. и это были оценки. Нам нравилось)
тов.Титаренко
Хватит воспитывать в наших детях лишнюю хромосому!
вчитель
Рекомендований Сашко Дерманський "Чудове чудовисько"- 160 сторінок, ціна 81 грн, "Царство Яблукарство" - 160 сторінок, ціна 76 грн. Таку кількість сторінок складає весь підручник читання на цілий рік. В інтернеті є невеличкі нецікаві уривки. І так з кожним автором. А є такі, що і не відшукати зовсім. Книжки зобов’язані купувати батьки? Питала в книжкових магазинах - немає.
Ага
Для вчитель: О так! Я щаслива, що мій син ріс на книжках Сашка Дерманського. Це дало йому змогу полюбити читання всупереч всім намаганням упорядників програми зародити в ньому почуття нездоланної ненависті до української літератури, яке притаманне багатьом моїм ровесникам. Якось чула розповідь братів Капранських, що вони полюбили українську мову, бо не вчили її в школі, а вивчили вже дорослими. Пам"ятаю, як мати моєї знайомої навчала писати її твори з української мови: "Доню, нічого складного, просто запам"тай слова "сльози", "плач", "біль" "знедолена", "зневірена", "стогін". Складай їх у речення і отримаєш гарний твір". Книжки Сашка Деманського, його Чу Пластиліненко - це просто сонячний промінчик. Книжки ці, до речі, я завжди купувала у "Є" книгарні. Їх перечитали діти моїх колег і відносно них я неухильна - почитали, поверніть, бо я їх бережу для онуків. Жоден підручник із читання не вартий однієї книжки Дерманського, я не бачила дитини, яка б не дочитати його...
Коментувати
Вчитель
Шановні колеги! Досі не можу зрозуміти як скласти календарне планування до Літ.чит. З програми були вилучені деякі автори і додані інші. І хоча в програмі з літ.чит. написано "Перелік авторів, які визначені у колі читання, має рекомендований характер і може бути змінений учителем із урахуванням читацьких інтересів учнів та авторами чи укладачами підручників, зважаючи на авторську концепцію підручника", АЛЕ В РЕКОМЕНДАЦІЯХ НАПИСАНО "Для виконання програми планується видання навчальної книги серії «Шкільна бібліотека» для учнів 1-2 та 3-4 класів, до якої увійдуть твори авторів, прізвища яких уведено в програму". Ці тези суперечать одна одній. З одного боку дозволяють змінювати перелік авторів, а з іншого роблять перелік авторів у програмі обовязковими до опрацювання. Що робити???
Відповідач
Для Вчитель: І не намагайтеся шось зрозуміти!. Те, про що ви запитуєте, є лише невеликою частиною хаосу (по іншому не скажеш), який присутній у курсі "Літературне читання". Можливо треба почати з того, що програма курсу підготовлена так. що не ясно, що ж є головним предметом вивчення курсу (до речі, скопійована із російської разом з Методичними вказівками). Наслідком стали недолугі підручники, особливо підручник Савченко. Диву даєшся, як можна і чому навчити по ним дітей, коли дорослий не може зрозуміти логіки матеріалу. Результатом стало те, що вчитель не може скласти календарний план. Сміх викликають плани, де замість тем і навчальних питань вказуються сторінки підручника. Це означає, що вчителі не розуміють змісту курсу, його завдань і структури. Їм не дали належних інструментів для календарного планування.
Відповідач
Для Вчитель: Зміни, які сталися нещодавно, - це не більше ніж імітація, повна неузгодженість і непрофесійність. Для вчителя все закінчиться тим, що він буде вимушений працювати з тим матеріалом (і літературними творами), котрі є нині. На це спрямовує фраза в програмі щодо рекомендаційного характеру переліку авторів (ви її наводите). Вона робить не обов’язковим впровадження інновацій вже зараз.
Коментувати
профессиональный  очкарик
Эти рекомендации - заказ от фирм по изготовлению очков, платной медицины, чем больше в 5 классе вы будете слепнуть от каракулей, тем выгоднее заказчикам Доброго вам здоровья от министра!
школьник
Для профессиональный очкарик: очки одевают со 2-3 класса, и те кто наследственно склонен, если до пятого вы не в очках, то и не одените раньше 45 и более лет.
Пенсионерка
Очки вообще не одевают, их, возможно, надевают. Бедненький, не преподают у Вас русский язык. Да пишите на украинском, не стесняйтесь.
школьник
Да я чуть-ли не лучший в классе по русскому, но спасибо за снисходительность, я еще буду стараться.
Коментувати
Наталія
Оцінка, хай там що говорять, стимулює дитину. Я працюю в школі 20 років, і знаю, що кажу. Вже в кінці 1 класу діти самі просять поставити їм оцінку. На рахунок письма простими олівцями теж би посперечалася. Олівцем можна писати на підготовці, в дитячих садочках. А в школі... Не знаю, побачимо. Ніколи не бачила, щоб діти якось особливо реагували на червоний колір. Найбільше мене смішить те, що колір ручки, якою вчитель буде перевіряти роботи, він має вибрати сам. Хай би вже прийняли щось одне, а то кожен вчитель може собі інший колір вибрати. Це якийсь абсурд. А те, що оцінка за ведення зошита виставлятися не буде - це, напевно, такий хитрий хід, щоб за місяць-два зняти з учительської зарплати надбавку за перевірку зошитів.
Anna
Если честно мне всегда казалось что дети в 6 лет еще не готовы к той школе которая у нас была. Возможно и к лучшему чтобы они первый-второй класс проходили все в более раслабленной и мягкой (игровой) форме. Дети в США например реально любят ходить в школу, без шуток, они очень ждут начала занятий после каникул и бегут в школу утром. А у нас дети умоляют родителей не вести их в школу. Печально, очень печально. Надеюсь когда-то дети Украины тоже будут хотеть идти в школу.
родитель
Америка научилась не жадничать на покупке чужих мозгов из нищих стран Среднее массовое образование у них среднее
Лариса
Правильніше було б побути ще рік у садочку, а не гратися в школі 2 роки
Аксакал
А яка тут може бути дискусія? Розумні батьки вже давно віддають дітей у школу з 7 років. Це однозначно. Тоді, на мою думку, не потрібно створювати для дітей якісь особливі м’які умови. Це настільки розбалансовує дитину, що впродовж 10 наступних років ми ніяк не можемо її "зібрати", вселити думку, що навчання - це праця, іноді важка. Діти зі школи виходять інфантильними, залишаються в дитинстві ще довгий час, боляче сприймають життєву реальність. На цьому тлі знання нічого не важать Тому роботодавці найперше перевіряють ЛЮДСЬКІ ЯКОСТІ претендента на посаду, а вже потім запитують про знання.
Коментувати
alemania
Оцінювання - поняття відносне. Навіщо майбутньому трактористу глибокі знання з української мови, якщо міністр освіти на педагогічній конференції https://www.youtube.com/watch?v=kzhZ2kx0ZKE 1:19:14 допускає поняття дЕтиноцентризм? Відмінність в тому, що майбутній тракторист більше користі принесе, ніж міністр освіти чи інший державний чиновник або депутат.
Вы НЕ знаете,
Для alemania: КТО перед Вами-тракторист, или гений. Есть ещё вариант - гений-тракторист.Ему то и необходимо всё
Коментувати
Анастасия
нарешті.навіщо дітям малин ті оцінки, і навіщо їх перегружати,оцінки-це лише цифри із за яких лишні хвилювання
Михайло Чиж
Для Анастасия: З кількості помилок у Вашому дописі можна зробити висновок: за час навчання в школі ці "лише цифри" Вас аж ніяк не хвилювали.
тов. Титаренко
Для Михайло Чиж: Я тут не зарегистрирован. Но плюс бы Вам поставил! Я ору! Боже! Реально топовое замечание!
Коментувати
Ірина
Це просто маячня!!! Діти не навчаться вчитися, бо не буде стимулу. Оцінка була мотивацією до навчання, а від червоної ручки ще не вмерла жодна дитина. Навіщо ви відбиваєте бажання до навчання у наших дітей? Хто вам дав право? Хочите виховати покоління байдужих і неосвічених?
мама
Для Ірина: не просто маячня, а повтор того что раньше было, в программе с 2010 года ’’табачника’’ и домашних в первом не было, и оценки со второй половины 2 го класса, писали карандашом первые несколько месяцев и с косой линии массово детей в 3 ем только классе переводили, где нововведення? а про красную пасту забыла... смешно! И ещё, жаль что физкультуру, малювання, труды и тп. не оценивают теперь, ведь у многих детей в табеле и вообще по школе, именно или только в этих предметах и получалось иметь 9-10-12 баллов, а теперь видя свой табель с ’тройками’ они точно будут чувствовать себя неудчниками и дураками, простые предметы всегда были как-бы ’разбавителем’ , ведь не всем даётся математика и языки...
Коментувати
Вилен
Друзья, мне порой так хочется громко смеяться, особенно когда давно известные положения выдаются за инновационные. Ведь еще с 2011 года стало понятно, что оценка - это персональная информация о ребенке и она доступна только родителю, ребенку и учителю (защита персональных данных) и классный журнал родители не могут листать всем собранием, а если есть необходимость, то классный руководитель выпишет оценки вашего ребенка и не будет говорить о том, какие оценки у других детей в классе, и на родительском собрании оценки детей оглашаться не будут...
alemania
Для Вилен: Розжалували Вас в користувачі. За правду!!!
Коментувати
тов. Титаренко
Бред! Полнейший бред! Я когда учился (в этих старых, строгих, советских, тоталитарных условиях (уже в Украине)) меня оценивали нормально. И ведение тетради - норма была, потому что дети такие там могли рисовать. Отмена подписания тетрадей - стыд и смех! А на счёт каллиграфии - позор! Там её типа убрали и оставили, оставив основные её принципы, что и называется каллиграфией. В общем: вырастут такие несознательные бездари...
Наталя
Бачу, що більшість коментрів написані вчителями? Чому ви реагуєте тільки на негатив? А слова "прокукарікали", "обдовбані", помилки в тексті - вам не соромно? Шановні вчителі, учні вас теж читають. Ви хочете шани й поваги? Почніть з себе.
Finita
Спочатку на всю країну прокукурікали про право батьків стучати на вчителя, який знехтував рекомендаціями МОН, а тепер внизу маленькими літерами додали, що всі ці новації "на розсуд учителя".
salka
А поощрять старательных еще можно? Если так – срочно принимать меры : это может нарушать душевный покой неуспевающих !!!
Olga Besfamilnaya
Хотілося б отримати більш детальне роз"яснення "Результати оцінювання навчальних досягнень учнів є конфіденційною інформацією". Також раніше вказувалось, що ДЗ з музики, образотворчого і т.д. не задаються і не записуються в журнал... Ой, про журнал то я мабуть погарячкувала, таке питати зарано. Чи правильно зрозуміла, що треба буде завести зошит для к.р. з літ. читання?
Olga Besfamilnaya
Нарешті дочитала таки нові рекомендації... І ніяк не второпаю, чи то наші ЗМІ зовсім обдовбані, чи то якісь спецкурси по викривленню інформації проходять. Навели стільки "кіпішу" з тими олівцями та червоною пастою, а насправді це ж тільки для 1 класу, та й то, тільки в адаптаційний період, ще й з припискою - на розсуд вчителя. Звичайно ж залишились запитання, але є і немало позитивних моментів, принаймі на мій погляд. Отже вже знаю, що запитати на серпневій конференції, було б тільки кому відповісти.
Вилен
Для Olga Besfamilnaya: аха, а скільки триває той адаптиаційний період: урок, день, тиждень, рік, одинадцять років, адже адаптація - це процес індивідуальний... і є такі унікуми, що взагалі не зможуть адаптуватися за всі роки навчання...
Коментувати
Оксана Кузів
Може і в журналі олівцем оцінки виставляти. Легко буде виправити, щоб не травмувати дітей і незадоволених батьків.
Юля
Для Оксана Кузів: Правильно! А ещё можно и в аттестате карандашиком проставлять оценки, чтоб не травмировать детей и родителей ))))))))))))))))))))))))
Коментувати
Алла
І на уроках ми оцінки не оголошуємо при всіх учнях?бо ж прийдуть додому і розкажуть,скільки отримав Петя,а скільки Вася,а це вже неконфіденційно,так?коротше кажучи,купа питань виникає з цими новаціями.конференції нема,а на секційних знову почуємо,что методисти не орієнтуються і їм нічого не казали...
Голосzнарода
Для Алла: Відсутність публічності - хороша підстава для корупційної діяльності. Бархатні ліберали зовсім розвалять освітню систему цієї країни.
Коментувати
unforgiven
Справжній вчитель був, є і буде суворим, але справедливим до учня. А всякі там "цяцякання" міністерства освіти - на радість дилетантам.