Рівень готовності шкіл до нового навчального року, - результати дослідження

Громадська організація Центр політичних студій та аналітики надала результати проведеного моніторингового дослідження "Рівень готовності українських шкіл до 2011/2012 навчального року"

Рівень готовності шкіл до нового навчального року, - результати дослідження

Дослідження відбувалося за методикою активного та пасивного моніторингу. Згідно з інформацією, яку наводить громадська організація, аналітичні дані були отримані в розрізі тих обласних центрів, які надали всі та в повному обсязі відповіді на інформаційні запити.

Серед тих, які виявилися максимально закритими до надання публічної інформації, виявилися міста: Кіровоград, Сімферополь, Донецьк, Ужгород, Чернігів, Луганськ, Миколаїв, Хмельницький.

Експерти Центру у своєму звіті зазначили, що загалом органи місцевої влади є закритими. На сайтах місцевих управлінь не розміщені бюджети та програми соціально-економічного розвитку. Сайти міських управлінь освіти є малоінформативними, на деяких з них інформація не оновлювалася з весни.

Тож, на думку спеціалістів Центру, це перешкоджає громадянам отримати повну інформацію про стан освіти в їхньому місті.

Особливу увагу експерти громадської організації у своєму дослідженні приділили зарплатні педагогічних працівників у порівнянні з іноземними колегами.

Так, середня зарплатня вчителя в Україні складає 2000 грн, на той час як педагоги Росії отримують кошти в еквіваленті 400 доларів США, Польщі – 850 доларів США.

В результаті низького фінансового забезпечення наявна тенденція до браку кадрів на посади вчителів, йдеться у звіті.

Окрім того, за даними дослідження, школи у великих містах перенаповнені, оскільки, за статистичними даними в 2011 році було 180 тисяч випускників, натомість в перші класи цього року мають піти близько 420 тисяч учнів. Протягом року в країні побудовано лише 21 новий навчальний заклад.

Інформація, яку отримали експерти громадської організації, свідчить про те, в місцевих бюджетах на освіту закладаються кошти у розмірі 30-40 відсотків міських бюджетів.

Однак аналіз видаткової частини свідчить, що кошти переважно йдуть на заробітну плату, оплату енергоносіїв та комунальних послуг. На безпосередній розвиток закладів освіти коштів не вистачає. Зокрема, це стосується галузі інформатизації.

Аналіз Центру щодо обсягу бюджетних коштів, виділених на підготовку до нового навчального року засвідчив, що найбільшу суму виділено в місті Києві, а саме 440 грн на одного учня. На другому місці Сімферополь – 412 грн, на третьому Донецьк – 384 грн.

У Донецьку, Запоріжжі та Сімферополі на ремонтні роботи у всіх школах міста виділені суми від 7 до 25 млн, говориться у звіті громадської організації.

Серед лідерів обласних центрів, в яких було виділено найбільшу суму грошей на ремонтні роботи, міста Сімферополь – 247 тис. грн на школу, Львів – 190 тис. грн, Донецьк – 139 тис. грн.

Найбільше коштів на закупівлю в школи нових меблів та обладнання було виділено у Вінниці (50 тис. грн на одну школу), Києві (20, 5 тис. грн) та Херсоні (3 тис. грн). У Луцьку та Тернополі коштів на підготовку до нового навчального року взагалі не передбачено.

Що стосується харчування у школах, ситуація також строката. Зокрема, в місті Києві на одну дитину передбачена вартість сніданку у розмірі 7 грн 40 коп., в Дніпропетровську – 7 грн, в Херсоні – 6 грн 85 коп. Найнижча вартість сніданку в Луцьку – 2 грн 50 коп.

За словами освітян, для того, аби виконати всі належні норми, сніданок має коштувати не менше 7 гривень.

Внаслідок проведеного дослідження Центр політичних студій та аналітики зробив висновок, що фінансування галузі освіти є недостатнім.

Оскільки освіта утримується з місцевих бюджетів, експерти ГО відмітили недостатню активність місцевих громад у питаннях, що стосуються стану галузі, та порадили зустрічатися з місцевими депутатами та вимагати збільшити фінансування галузі.

Центр політичних студій та аналітики
31.08.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Освітянин
«У місцевих бюджетах на освіту закладаються кошти у розмірі 30-40 відсотків міських бюджетів». Виникає логічне запитання до організації «Центр політичних студій та аналітики»: А чому ж не порахували скільки % реально отримує місцева освіта, чи кожна школа? Цікаво, хто і куди ці кошти «закладає», у яку «банку»?