Розробка і реалізація програми "Родина"

Колектив нашої школи почав працювати за програмою «Родина». Психологами школи була проведена велика динамічна робота, виявлені проблеми, знайдені їх потрібні рішення. Багато позитивного привнесла вона в життя школи

Створені й успішно працюють сімейні клуби в початковій, середній ланці, накопичено певний досвід психологічної служби, працює батьківський лекторій.

В управлінні школою активну роль відіграють батьки. Уже не один рік головою шкільної ради є не вчитель, не директор, а батько, активно працює шкільний батьківський комітет. Але залишаються і проблеми. Щорічно росте (нехай і незначно) кількість родин «групи ризику», соціальне сирітство (опікувані діти), змінюються цінності родини, що різко розходяться з цінностями школи. Наша школа ніколи не полишала цю актуальну проблему - родину. Навіть програма розвитку школи складена на основі взаємодії школи та родини. На початку 2004 року творчою групою класних керівників «Родина» була розроблена та впроваджується у практику друга програма взаємодії школи та родини «Родина», визначені основні напрями роботи, розробляються проекти, що будуть доповнювати програму. Це «Обдарована дитина», «Родина «групи ризику», «Безпечна школа», «Здорова родина».

СОЦІАЛЬНИЙ ПАСПОРТ ШКОЛИ

Не вивчивши родину, неможливо знайти правильні точки дотику у спільній роботі. Соціальний паспорт школи - це обов'язковий документ, що складається щороку, відслідковуються зміни, що відбуваютьсь в суспільстві та родині.

У школі навчається 670 учнів: хлопчиків - 365; дівчинок - 305.

Кількість родин - 665 (повні - 66 %, неповні - 34 %); із них опікуваних - 14, багатодітних - 18, багатодітних малозабезпечених - 11, родин «групи ризику» - 10.

Кількість батьків - 1015. Зайнятість батьків: робітники - 44 %; службовці - 36 %; підприємці - 7 %; працюють на НП - 7 %; військовослужбовці - 2 %; пенсіонери - 3 %.

Освіта батьків: середня - 29 %; середня спеціальна - 28 %; середня технічна - 20 %; вища - 20 %; незакінчена середня - 1,5 %; незакінчена вища - 1,3 %.

За складом родини: з однією дитиною - 70 %; із двома дітьми - 25 %; із трьома і більше - 5 %; спільно проживають з бабусями та дідусями - 20 %.

Побутові умови: добрі - 83 %; задовільні - 14 %; незадовільні - 3 %.

Проаналізувавши цифри за три роки, ми бачимо таке:

 • зменшується кількість учнів у школі (демографічна проблема);
 • збільшується кількість неповних родин із 30 % до 34 %;
 • знижується відсоток батьків-робітників із 51 % до 44 %;
 • збільшується відсоток батьків-службовців із 32 % до 36 %;
 • залишився незмінним відсоток батьків-підприємців 7 %;
 • збільшується відсоток батьків з вищою освітою на 1 % (з 19 до 20 %), із середньо-спеціальною з 27 до 29 %, із середньою з 30 до 31 %;
 • збільшується кількість родин з однією дитиною з 53 до 70 %;
 • зменшується кількість родин, що мають двох дітей (із 41 до 25 %);
 • покращуються умови проживання родини (із 75 до 83 %);
 • збільшується кількість опікуваних родин (із 4-х родин у 2002 році до 15-ти родин у 2004 році).

Таким чином, на поточний навчальний рік переважна більшість родин - це родини з однією дитиною, батьки - робітники із середньо-спеціальною освітою, з хорошими та задовільними умовами життя.

Провідні цілі програми:

 • знайти оптимальні форми підвищення психолого-педагогічних знань батьків;
 • залучити батьків до управління школою (громадські об'єднання);
 • використовувати потенціал батьків у школі (батьки - покоління 90-х, загублене покоління);

Але батьки, випускники нашої школи - це активні учасники педагогічного процесу, скаути, СРГ, тому необхідно залучати досвід і знання батьків для роботи в гуртках і секціях, створювати сімейні клуби за інтересами. Доброю традицією у школі стали «Дні відкритих дверей», що проходять у День родини наприкінці року, коли відбуваються зустрічі з адміністрацією, учителями і у школи є можливість показати свої досягнення за навчальний рік. У традиційному концерті «Ми знову разом» беруть участь не тільки lsnb, а й учителі та батьки.

МЕДИКО-ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІІЧНИЙ СУПРОВІД РОДИНИ

Найчастіше проблеми, пов'язані з родиною, виносяться на обговорення МО класних керівників, наради при директорі, педагогічної ради. Щорічно у школі проходить педради з питань виховання. Яка би тема не обговорювалась, вона так чи інакше пов'язана з родиною: «Створення ЕВП», «Розвиток дитячого самоврядування», «Робота з родиною. Традиції. Досвід. Розвиток». Традиційною стала щорічна співбесіда з класними керівниками «Робота з родиною», де вчителі діляться своїм досвідом, розкривають проблеми в роботі з батьками, що згодом стають темами МО. Це й «Родини "групи ризику". Форми роботи з ними», «Як правильно організувати роботу батьківського комітету», «Діагностика сімейних стосунків», «Форма роботи з батьками у старшій ланці», «Нові форми організації батьківського всеобуча. Тренінги. Диспути».

Питання про організацію батьківського всеобуча актуальне для всіх шкіл і нашої зокрема. Часто буває так, що повного збігу інтересів родини та школи бути не може. У родині йде переорієнтація на інші, ніж колись, цінності: діти включаються в комерцію, ринкові відносини, нові ідеологічні установки призводять до напруги у стосунках батьків і дітей. А школа продовжує захищати ідеали добра й безкорисливості, людинолюбства й чесності, її моральна програма не може мінятись у залежності від кон'юнктури та моди. Вона завжди накопичувала й передавала новим поколінням вічні духовні істини, якими жило і живе людство. Одна з таких істин - моральне оздоровлення та добробут родини - основа морального здоров'я та добробуту суспільства. К. Ушинський казав, що виховання всім здається справою знайомою і легкою, і чим менше людина з цим обізнана, тим більш легкою та знайомою вона їй здається. Батьків необхідно вчити, як треба виховувати власних дітей, як не допустити помилок у такому складному процесі, як виховання. Учителі середньої та старшої ланки приймають естафету в початкової школи в медико-психолого-педагогічному супроводі родини. Форми різноманітні, але оскільки рівень освіти батьків у нашій школі невисокий, адміністрація школи разом з учителями, психологами, фахівцями вибирає найбільш оптимальні форми:

 • індивідуальні тематичні консультації вчителів-предметників, психолога;
 • збори в мікрогрупах (обдаровані діти, «важкі діти», слабовстигаючі діти з низьким рівнем навчальних досягнень тощо);
 • покласний батьківський всеобуч;
 • зустріч за «круглим столом»;
 • конференції (у березні пройде батьківська конференція з профорієнтації «Професія моєї дитини. Чи затребувана вона сьогодні?»).

На початку цього навчального року психологом школи було відкрито психологічний клуб «Вогнище». На засідання цього клубу запрошуються батьки, об'єднані однією проблемою, наприклад:

 • тривожні діти;
 • гіперактивні діти;
 • самотні мами;
 • батьки обдарованих дітей.

На цих зустрічах у невимушеній обстановці батьки спільно шукають шляхи виходу. Запрошені фахівці надають кваліфіковану допомогу. Ще одним профільним сімейним клубом стало більше! Через якийсь час ми зможемо поділитись цим досвідом роботи з іншими школами. Великим блоком батьківського всеобуча йде пропаганда здорового способу життя, профілактика шкідливих звичок учнів. Стало доброю традицією запрошувати на батьківські лекторії фахівців: медичних працівників із ЦДБ, психологів із МПШ, МНД, юристів, інспекторів у справах неповнолітніх тощо. Нас завжди радує, коли ці фахівці є нашими батьками або випускниками школи. Проблема зайнятості батьків на роботі, ненормований робочий день (по 10-12 годин) стала результатом малої відвідуваності батьківських зборів. Ми знайшли вихід із цієї ситуації: кожний класний керівник визначає «Батьківський день» раз на тиждень. Форма прийнятна для нас. У цей день батьки можуть прийти до школи, довідатись про успіхи або невдачі своєї дитини, одержати консультації вчителів-предметників, психолога, поспілкуватися з адміністрацією школи, відвідати цікавлячі їх уроки.

УЧАСТЬ БАТЬКІВ У НВП

Ми пишаємося, що значну роль відіграє включеність батьків у НВП. Напрями цієї діяльності такі:

 • залучення батьків у систему виховної роботи класу, школи, соціуму з ініціативи вчителів;
 • стимулювання різноманітних виховних годин, які розвивають діяльність дітей і батьків удома.

Ось неповний перелік форм взаємодії батьків, учителів та учнів у спільній діяльності:

 • участь у всіх формах позаурочної діяльності (походи, екскурсії, вечори, турніри, змагання, ремонт і благоустрій школи тощо);
 • участь батьків у підготовці загальношкільної діяльності (вечір зустрічі випускників, новорічні свята, шкільний турзліт, свято Першого й Останнього дзвінка, випускний бал, Єдиний день Матері, Родини й ін.);

Освіта.ua
05.02.2008

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів