І. Лікарчук: директора школи повинні наймати на роботу

Конкурсний відбір суттєво погіршить ситуацію із якісним складом керівників закладів освіти

І. Лікарчук: директора школи повинні наймати на роботу

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

До мене у приваті звертаються із запитаннями про те, чому я нічого не пишу стосовно проекту положення про конкурсний відбір керівників шкіл, обговорення якого завершується.

Відповідаю усім відразу. Я не вважаю, що норма закону про призначення директорів шкіл на засадах конкурсу є тією, котра допоможе вирішити проблему приходу в школи грамотних і кваліфікованих менеджерів, здатних ефективно управляти закладом освіти.

Більше того, на мою думку, конкурсний відбір суттєво погіршить ситуацію із якісним складом керівників закладів освіти. Я про це вже писав не раз і не два.

За моїм глибоким переконанням, керівника закладу освіти повинні наймати на роботу, як звичайного менеджера на основі контракту, у якому мають бути визначені чіткі вимоги до його роботи.

У справжній громадсько-державній системі управління освіти наймати директора-менеджера мали б піклувальні ради шкіл. Але не ті фейково-ручні ради, котрі існують сьогодні. А справжні ПІКЛУВАЛЬНІ РАДИ. Саме вони мали б приймати на роботу директора, ставити перед ним конкретні завдання й вимоги щодо роботи школи, звільняти з посади, якщо ті завдання не виконав, контролювати його роботу...

Вибори - це зовсім інше. Особливо, якщо вони проходять в специфічних умовах невеликого населеного пункту чи колективу.

Крім того, вибори є ефективними в глибоко демократичному суспільстві, а не там, де справжньої демократії немає. А замість неї - бутафорії. Запровадження конкурсного відбору директорів у нашій ситуації - це як фіговий листок, котрим срам й ницість існуючої системи управління освітою не прикрити і не приховати.

Тому, як би сьогодні в проектах нормативних документах не викручували процедуру конкурсу, які б додаткові вимоги до конкурсантів не ставили, толку не буде ніякого.

Зміна однієї ланки в системі управління цю систему в цілому не змінить. А ця ланка вимушена буде негайно адаптуватися до системи. Ото й усі зміни.

Оригінал

Освіта.ua
19.02.2018

Популярні блоги
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
С. Колебошин: 3000 спартанців (задача про молодих вчителів) 3000 молодих вчителів на 15000 шкіл, що в середньому – 1 новий вчитель на 5 шкіл
І. Совсун: як надовго ще вистачить запалу учителів? Існує гігантська прірва між переможцями світових олімпіад і базовим рівнем українських шкіл
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Людмила
А чи можна обирати знову директором школи керівника,який був притягнутий до адміністративної відповідальності у 2018 році,але справу закрито у зв’язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення (був на лікарняному ,коли розглядалась справа у суді , а потім відпочивав у санаторії)?Вчинив адміністративне правопорушення,тобто керував автомобілем з явними ознаками алкогольного сп,яніння,не виконав вимогу про зупинку,яка подавалася проблисковими маячками та гучномовним пристроєм та скоїв наїзд на стовпчик дорожний?Це аморальний проступок,чи тепер так керівники шкіл мають виховувати дітей, показуючи своїм прикладом?
Дарій
Керівників загальноосвітніх та позашкільних закладів потрібно обирати на конкурсній основі. Особа, котра стала переможцем конкурсного відбору, призначається засновником на посаду директора навчального закладу. Далі - засновник укладає контракт з керівником закладу, чітко прописує завдання перед особою і відповідальність за їх виконання. Шкода, що місцеві органи управління освітою (районні відділи освіти, міські управління освіти) не проводять аудит навчальних закладів, практично не спілкуються з працівниками педагогічних, трудових колективів, не знають дійсного мікроклімату у закладах освіти, а вимагають паперової звітності. Тому, мабуть, і є багато "паперових" директорів, ілюзорних "господарників", "священних корів" тощо. Доцільно провести конкурсний відбір з кандидатами на керівників навчальних закладів, у тих установах, де закінчуються контракти з директорами, з березня 2018 року. Пілотний проект варто запустити у Львові, звідки реформатори освіти.
Т.Т.
на мою думку-вчитель не може бути адміністратором (директором). Їм ніколи вирішувати якісно адміністративні питання...
Олекса Позняк
Ну и дурак ти боярін! - Зато предан Вашему Велічеству. ===принцип комплектації директором колективу в умовах НУШ
Шин
Колективам потрібно заборонити обирати директора на місцях, оскільки це тільки консервує колектив і він продовжує перебувати в "застоі" через це!
Ой
Опять сказочки...Когда же хоть одна сказочка станет реальностью? Передо мной пример " выборов" в ОТГ,точнее " конкурс на посади" разных отделов. Выбрали председателя, который через фиктивные " конкурсы" " протянул" всех своих родственников и приближённых, часто откровенно безграмотных,неопытных,не умеющих работать с людьми. Теперь давайте так же " конкурсоманить" директоров школ... Феодализм, ей-богу.
Олекса Позняк
Для Ой: директору не нужны компетентные , которые могут оттереть от кресла а нужны преданные, которые за него проголосуют на выборах
Коментувати
Wersachi
Дєда в міністри ! Гляньте- як мудро впік!! Присобачив, як гвоздем. Маладєц!!!!
Владимир Белый
У моделі, за якої "У справжній громадсько-державній системі управління освіти наймати директора-менеджера мали б піклувальні ради шкіл", звісно, текож може бути очікуваний позитивний ефект, але якщо громда як мінімум знатиме не лише призначеного, а ВСІ вакантні посади та ВЕСЬ список претендентів, котрі подавалися на ці посади. Звісно, що будь-яку модель можна спотворити, якщо того бажають люди з повноваженнями на її застосування, хай як та процедура не буде виписана, але відкритість та гласність у цій проблемі свою має цінність, щоб мінімізувати ризики від зіпсованості представників держслужби.