Олена Панич: викладачів можна оптимізувати

Тільки приміщення, території в нас мають захист і незмінна адміністрація, яка їх обслуговує, а не викладачі

Олена Панич: викладачів можна оптимізувати

Автор: Олена Панич, кандидат історичних наук, експерт Реанімаційного пакету реформ, група «Освіта-наука».

Чи знаєте ви, що в закладах вищої освіти сьогодні кількість викладачів у два, а іноді навіть у три рази менша, ніж кількість адміністративного і обслуговуючого персоналу?

Звичайно, зарплата мізерна і в тих, і в інших. Але скорочення викладачів відбувається системно через прив'язку кількості викладацьких ставок до кількості студентів, яких стає менше. У той же час адмінперсонал не скорочується такими темпами, тому що будівлі треба обслуговувати (навіть якщо вони в занедбаному стані). По суті, університети перетворюються на громади обслуговування будівель і основних фондів, які за законом ні продати, ні оптимізувати не можна. А викладачів можна.

Можливо, комусь така ситуація буде здаватися закономірною і навіть бажаною, але, на мій погляд, це катастрофа. Викладач вищого навчального закладу - це не просто провайдер освітніх послуг, це людина, яка генерує і транслює знання. Він є виробником знань і, певною мірою, освітніх технологій. Перебуваючи під загрозою постійного скорочення, викладач втрачає мотивацію інвестувати у своє професійне зростання, і таким чином приріст знань, який він міг би забезпечити, зменшується.

Якщо б викладач був захищений, навіть в умовах спаду кількості студентів, якість знань і освіти цих студентів (хай навіть їх небагато), могла б суттєво вирости. Адже у викладачів було б достатньо мотивації і часу нарощувати обсяг особистих знань. Іншими словами, викладачі могли б більше займатися наукою, ніж викладанням, і напрацьовані ними знання збагачували б суспільство.

Скорочення кількості викладачів катастрофічне ще й тому, що приріст знань не відбувається в середовищі одиноких фахівців. Науковим дослідженням потрібен колектив, колегіальність для обговорення і напрацювання нових ідей.

Але в наших умовах все це не працює. Тільки приміщення, території в нас мають захист і незмінна адміністрація, яка їх обслуговує.

Оригінал

Освіта.ua
22.12.2017

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Випускник
Задовбали вже ці "науковці"! Не понятно, для кого вони ту науку роблять! Нехай краще запитають студентів, у кого вони хочуть вчитися, чи у прославленого "проФФесора", чи у простого викладача, але який дає якісні знання і не відлинює від роботи із студентами, бо у нього бачте так у карточці заплановано тільки аудиторні години. На якого біса стільки науки, якщо рівень викладання на нулі! Може у технічних чи там медичних вишах і треба стільки продвинутих чи здвинутих, але у педузах дайте толкових педагогів, методистів, щоб готували до роботи в школі, щоб не приходилося вчителям-початківцям згадувати шкільний курс, бо за період навчання у педуніверситеті вони позабували те, що знали, коли вступали. Якщо не вірите, то проведіть ЗНО у випускників педвузу і порівняйте їх же результати з тими, за якими вони вступали.
Кент
Колега права!! На жаль в Мон такі нувориші, як шаров, кавтунець цього не доганяють....
Тет-а-тет
Те, що Ви описали п.Панич ще раз підтверджує той факт, що у нас ВНЗ існують не для студента і науки, а для забезпечення благополуччя керівництва ВНЗ. У моєму НЗ поскорочували всії погодинників, предмети передали викладачам, які ніколи їх не викладали і не є фахівцями з цих галузей. Навантаження доводять на півтори ставки, а платять як за одну. І всі мовчать і терплять, то чому їх не використовувати, коли вони самі на це згодні? При цьому оклади керівництва не зменшилися, а навіть збільшилися. От вам і демократія по-українськи. КРУ цього всього не бачить, напакували торбу і все гаразд. Так і живемо, хто має більше влади, той і використовує ближнього як може.
Jack
Для Тет-а-тет: Прочитав і не зрозумів? Кількість ставок викладачів прямо прив’язана до кількості студентів. А інших категорій працівників - ні. Навантаження в годинах попри зменшення ставок змінюється не суттєво, бо прив’язано в першу чергу до груп, а не кількості студентів. До чого тут свавілля ректорів? Вивчайте матчастину.
Тет-а-тет
Вас приймають на ставку викладача, наприклад 65о год, а навішують заочників та іншу роботу і виходить 8ОО годин. То це прив’язка до групи? Коли написав заяву, лише тоді оплату праці перерахували відповідно до педнавантаження. А інші побоялися, бо вже на пенсії.
Jack
Так скаргу в МОН!
Коментувати
N
Давно пропоную прив’язати кількість адміністративних посад до числа науково-педагогічних працівників, наприклад 5%.
Викладач
Для N: Хоч би подивилися пропорцію між допоміжним персоналом та викладачами в західних вузах - десь 50 на 50. А в нас посад секретарів немає - цю роботу виконують жінки на посаді інженера. А хто ж має виконувати всю секретарську роботу? В західних вузах викладач читає 4-5 пар на тиждень, а основне - це наука, саме за це він отримує відповідну посаду, а не за викладання. Купу адміністративної роботи виконують інші люди.
N
Допоміжний персонал не має відношення до адміністрації - тому вас це не стосується. Мова йде про управлінців.
Коментувати
Студент
Не знаю, як для кого, а для мене особисто, краще б викладачі займалися викладанням ніж, як п. Олена пише "викладачі могли б більше займатися наукою, ніж викладанням". Викладача "днем с огнем" не знайдеш, якщо у нього немає пар. А якщо і є, то завжди зайнятий "наукою" і часу для студента немає, бо пише підручник, посібник, наукові статті, готується до конференції, а мені яка користь з того? Особливо дратують викладачі з "пагонами", вони постійно чимось зайняті, а мають бути зайняті мною, бо я замовник освітніх послуг! У педвузі взагалі не наука, а переливання з пустого в порожнє, краще б навчили методики викладання!
Викладач
Для Студент: Не має викладач вами займатися, бо за це гроші йому не платять. Електрик, сантехнік, стоматолог щось безкоштовно роблять? Ні! Так чому викладач повинен? Зараз в навантаження навіть не йдуть консультації за дисципліною, хоча все одно багато викладачів їх проводять, тобто безкоштовно працюють. Передбачена тільки одна консультація перед екзаменом.
cos
Для Викладач: А чим викладач повинeн займатися? Його робота—навчити студeнта працювати по профeсіі. Я також студeнт пeдагогічного ВНЗ, і повністю згодний зі студeнтам—що більшість викладачів нe займаються студeнтами та нe дають якісні знання, тому в нас погані спeціалісти Нeобхідно науку відділити від унівeрситeтів. Потрібно—створити цeнтр, дe входять по 10 найкращих науковців кожноі галузі, і нeхай вони займаються там науковою діяльністю (пишуть статті, тeзи, проводять прeсс—конфeрeнціі, пишуть мeтодички з дисциплін, роблять наукові відкриття). Викладач повинeн займатися суто викладанням, а нe наукою. Головнe заідання —навчити працювати по профeсіі студeнта, допомогти та надати профeсійні навички із спeціальності. Рідко, коли викладачі дають якісні знання студeнтам (такі викладачі ясно та чітко пояснюють матeріал, завжди запрошують студeнтів відвідати додаткові пари та вимагають знати свою дисципліну. Тому, якщо викладач хочe—то знайдe час зайнятися студeнтами і дати гарні знання.
Викладач
Для cos: Ви навантаження і обов’язки викладачів бачили? Схоже що ні. "Навчити студента працювати по професії" не входить в обов’язки викладача. Самі собі придумали - самі і виконуйте, а у викладачів є інші обов’язки, за виконання яких вони і отримують гроші. А ось цей бред "Нeобхідно науку відділити від унівeрситeтів" та "Викладач повинeн займатися суто викладанням, а нe наукою" навіть коментувати смішно. Може Ви плутаєте ВУЗ з ПТУ?
Коментувати