Юрій Федорченко: фінансування та якість освіти

Збільшення фінансування може дати ефект лише у поєднанні з відповідною системою якості освіти

Юрій Федорченко: фінансування та якість освіти

Автор: Юрій Федорченко, кандидат філософських наук, незалежний освітній аналітик-консультант.

Роль грошей (фінансування) для забезпечення якості освіти дуже часто переоцінюють. Звісно, краще переоцінити, ніж недооцінити. Однак, як видається, все ж найкраще будь-що оцінювати адекватно. Часто освітяни головною проблемою української освіти називають питання недостатнього фінансування системи освіти. Багатьом видається, що збільшення фінансування системи освіти неодмінно позначиться на покращенні якості освіти.

Однак, як мені видається, помилковим ставити у пряму залежність питання фінансування освіти та питання якості освіти. Так, в Україні починаючи з другої половини 90-х років до 2008 року відбувалося суттєве покращення оплати праці науково-педагогічних працівників, однак це супроводжувалося неухильним падінням якості вищої освіти в Україні. І хоча можна погодитися з тим контраргументом опонентів, що таке покращення оплати не відповідало повною мірою запитам викладачів вищої школи, все ж факт залишається фактом.

Навіть якщо підвищити оплату викладачів вищої школи та вчителів шкіл до середньоєвропейських показників, то це суттєво не позначиться на якості освіти в країні. Звісно, можна погодитися і з тим зауваженням опонентів, що фінансування освіти не зводиться до забезпечення оплати праці педагогічних та науково-педагогічних працівників, мовляв, є і інші статті, які потребують фінансування. Так, це все правда.

Однак ми маємо розуміти, що, скажімо, у вищій освіті збільшення фінансування лише у поєднанні з відповідною системою забезпечення якості вищої освіти може дати відповідний ефект. В іншому разі просте збільшення фінансування не буде давати відповідного ефекту і може навіть супроводжуватися погіршенням якості вищої освіти.

Питання фінансування освіти є важливим питанням, однак часто його розглядають поза відповідним контекстом. Іноді ми дивимося на західні країни і, констатуючи розміри витрат на освіту, робимо висновок, що значне фінансування освіти дає відповідну якість освіти, мовляв, гроші все вирішують.

Ні, це не так. Багатство західного світу ґрунтується на гарній освіті. Гарна освіта забезпечує відповідний рівень достатку громадян західних країн. Не багаті ресурси ведуть до гарної освіти, а гарна освіта забезпечує добробут. Звісно, це не означає, що освіта чи реформи освіти не потребують відповідного фінансування. Ні, мова не про це.

Мова про адекватність розуміння відповідних цінностей та пріоритетів. Нам бракує насамперед цивілізованих правил, противаг, елементарної поваги до людини. Саме це породжує нашу бідність.

Оригінал

Освіта.ua
11.04.2016

Популярні блоги
Олег Фасоля: на скільки ж зросла зарплата вчителя? Держава не може забезпечити рівень зарплати, який має відповідати статусу педагога в суспільстві
О. Костюк: Польщі потрібні таланти, а Україні – ні? Система вищої освіти України приречена продукувати масовий освітній продукт, а не унікальний
І. Лікарчук: вчитися мають ті, хто хоче здобути освіту Повна загальна середня освіта повинна бути не обов’язковою, а загальнодоступною
Д. Ламза: ніхто не хоче йти в освіту або школа без учителів Від Кабінету Міністрів немає жодних дій щодо підвищення значимості професії вчителя
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Оксана
Шановний філософе! Чому б Вам свою логіку не застосувати щодо підвищення зарплат держслужбовцям, суддям, депутатам, міністрам? Бо їм підвищують бідненьким, щоб вони не брали хабарі. І весь простий люд хочуть переконати, що тільки так можна побороти корупцію. І про "адекватність розуміння відповідних цінностей та пріоритетів" такі як Ви мовчите, бо маєте надію, а може й Вам щось перепаде. А про те, як заробляють на хліб нещасні вчителі, ви навіть уяви не маєте і оцінювати адекватно не в змозі. Сходіть до школи, попрацюйте хоч з місяць простим вчителем, а тоді - філософствуйте.
Volodymyr
Шановний авторе! Гадаю, що під поняттям "фінансування освіти" слід розуміти не лише заробітну плату вчителів, але й забезпечення матеріально-технічної бази закладів освіти. Хоч і заробітну плату із шальок терезів скидати зарано. Я та моя дружина, працюючи учителями більше ніж на ставку, отримуємо субсидію на комірне, а це значить, що ми - бідні. Чи можна вимагати від бідного якості освіти? Сам лише емоціональний стан від того, що ти бідний цього не дозволить.