Міносвіти планує оптимізувати мережу ВНЗ

Метою оптимізації є створення потужних регіональних та дослідницьких університетів

Міносвіти планує оптимізувати мережу ВНЗ

Міністерство освіти і науки ініціює проведення оптимізації мережі вищих навчальних закладів України з подальшим створенням потужних регіональних та дослідницьких університетів, у яких буде зосереджено науковий, педагогічний, методичний потенціал певного регіону.

Відповідну ініціативу висловив міністр освіти і науки Сергій Квіт під час спілкування з ректорами вищих навчальних закладів на засіданні Президії Спілки ректорів ВНЗ.

Також міністерством розроблено проект листа до голів рад ректорів вищих навчальних закладів, який містить обґрунтування необхідності оптимізації державних ВНЗ у кожному регіоні, а також прохання обговорення даного питання на регіональному рівні з представниками місцевих органів виконавчої влади, роботодавців та бізнесу.

У Міністерстві освіти зазначають, що малочисельність контингенту студентів у переважній більшості вищих навчальних закладів та їх розпорошеність за підпорядкуванням призвела до неефективного управління системою вищої освіти та її економічного функціонування, породжує дублювання підготовки фахівців, створює труднощі у формуванні та розміщенні державного замовлення та здійсненні контролю за якістю вищої освіти, зніжує ефективність управління, обмежує можливості громадян продовжувати навчання за програмами більш високого рівня, призводить до значних фінансових втрат на утримання вищих навчальних закладів.

"Усе це стало негативно позначатися на якості підготовки фахівців та їх конкурентоспроможності на вітчизняному та європейському ринках праці", - наголошують у відомстві.

Також у міністерстві, посилаючись на дані Державної служби статистики, зазначають, що сьогодні мережа вищих навчальних закладів України налічує 803 вищих навчальних закладів усіх рівнів акредитації та форм власності, у тому числі 325 вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації та 478 – І-ІІ рівнів акредитації. До державної форми власності належить 215 навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації та 200 навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації; приватної форми власності – 96 навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації та 71 І-ІІ рівнів акредитації.

"Діюча мережа вищих навчальних закладів набагато перевищує потреби України. Так, у більшості країн світу з населенням, сумірним з населенням України за чисельністю і віком, кількість державних вищих навчальних закладів (університетів) складає, наприклад, у Великобританії – 96, Франції – 78, Іспанії – 47, Італії – 65", - наголошують у Міносвіти.

В освітньому відомстві також повідомляють, що прийнятий закон "Про вищу освіту" встановлює чіткі гарантії та відповідальність держави щодо забезпечення якості вищої освіти, що є надзвичайно важливою умовою входження України до Європейського простору вищої освіти.

"Автономізація діяльності вищих навчальних закладів та розширення їх прав у самоуправлінні, які є головною філософією зазначеного Закону, одночасно ведуть і до підвищення відповідальності колективів вищих навчальних закладів за якість наданих освітніх послуг. При цьому акредитаційні органи та експертні організації, зокрема Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, будуть підвищувати так само і вимоги до самоаналізу результатів освітньої діяльності та системи управління якістю навчального процесу у вищих навчальних закладах", - зазначають у Міносвіти.

Також у відомстві акцентують увагу на тому, що аналіз оцінки якості під час акредитації навчальних закладів дає підстави передбачати, що не всі вищі навчальні заклади зможуть утримати високу планку оцінки освітньої діяльності, якщо не будуть це робити у кооперації з потужними вищими навчальними закладами.

У Міністерстві освіти і науки переконанні, що саме в умовах оптимізації мережі вищих навчальних закладів та удосконалення системи управління вищими навчальними закладами буде можливим у повній мірі забезпечити єдиний державний підхід під час побудови рівневої системи освіти, створення національної системи моніторингу якості вищої освіти, підвищення мобільності студентів та конкурентоспроможності випускників на ринку праці.

Подальшим кроком у розвитку мережі вищих навчальних закладів має стати створення потужних регіональних, дослідницьких університетів, у яких буде зосереджено науковий, педагогічний, методичний потенціал певного регіону, що значною мірою сприятиме досягненню високого рівня якості підготовки фахівців з вищою освітою.

У зв’язку з цим, міністр освіти і науки звернувся до голів рад ректорів вищих навчальних закладів з проханням до 10 жовтня провести наради з керівниками вищих навчальних закладів за участю місцевих органів виконавчої влади, представників організацій роботодавців та бізнесу з метою обговорення шляхів оптимізації структури вищої освіти регіону. Пропозиції щодо оптимізації мережі вищих навчальних закладів на регіональному рівні у Міністерстві освіти чекатимуть 1 листопада.

Освіта.ua
01.10.2014

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Василь
Реальна економія може бути у відміні надбавок за ступінь доктора наук та професора, з поступовим переходом до написання однієї дисертації, як в усьому цивілізованому світі. Докторські дисертації це атавізми радянського союзу, які знову залізли в новий закон про освіту. Нам треба перерізати пуповину, яка зєднює нас із росією у вигляді ВАКів та доктроських дисертацій.
mag
Для Василь: Я думаю,що відміна надбавок за науковий ступінь - доктор наук, не буде розумним кроком, так як для здобуття цього ступеня потрібно довго і наполегливо працювати проводячи досить велику і тривалу дослідницьку роботу, яка сприятиме розвиткові вітчизняної та світової науки.Будь-яка праця повинна винагороджуватись.Якщо дотримуватись такого принципу, то з таким же успіхом, можна повідміняти доплати за категорії та звання - методист та старший вчитель для вчителів середніх шкіл.А де ж стимул для розвитку?Уявімо, що в новому законі не було б наукового ступеня - доктор наук, в такому разі всі поважні вчені країни, котрі,можливо, йшли до цього ступеня все своє життя перестануть відрізнятись від доктора філософії (кандидата наук).
Коментувати
mag
В моєму розумінні вся ця "оптимізація" направлена не на що інше як на економію державних коштів, яких постійно не вистачає. Я вважаю, що це не дасть прогресивних результатів. Треба, навпаки, збільшити фінансування ВНЗ, збагачувати матеріально-технічну базу, боротися з корупцією.А кошти для реалізації цього "плану" з’являться тоді, коли припиниться тотальне розкрадання державних коштів та корупція на всіх рівнях влади!!! А для того щоб діюча мережа вищих навчальних закладів не перевищувала потреби України потрібно не "передавати державні підприємства в приватну власність", а ще й створювати нові!
Стас
А кто-нибудь может ответить, почему, когда Табачник говорил о том, что у нас много ВУЗов, то он был плохой, все возмущались и выходили бастовать с плакатами, а теперь Квит намекает на то, что Украине учебных заведений нужно в 10 раз меньше, но он - хороший, и никакие студенты под стенами МОН не возмущаются! Всем всё нравится:))))))? Где логика?
3456
А вот в одном украинском вузе уже началась такая оптимизация: на проверку модульных часы преподавателю не идут в нагрузку, - 25 ставок. Живем по-новому!
Студент
Не повезло студентам Одесской национальной музыкальной академии, которым вообще предложено голосовать за Рондина бесплатно. Что неудивительно: миллионер Рондин является зятем ректора консерватории, Александра Сокола. На днях Рондин даже осчастливил своим появлением студентов и преподавателей, которых сорвали с пар. Спич забронзовевшего Рондина в актовом зале длился сорок пять минут. В начале встречи Сокол честно призвал голосовать “за горячо любимого зятя”.
В.Смирнов
А, може, нам потрібен інший за структурою і функціями університет?https://www.facebook.com/notes/478129555656485/
В.Смирнов
Усі пам’ятають, як «через коліно» намагалися об’єднати виші у Сумах. Забули чим це закінчилося? Знову шукаємо собі граблі, аби на них наступити? Ясно, що все починається з фінансування. Немає грошей, немає освітніх закладів. У першому проекті Закону «Про вищу освіту» двічі зустрічалося ключове слово «ендавмент». У прийнятому законі його немає. Що Квіт називає ПОТУЖНИМ університетом – відомо тільки йому. Злидні не бувають ПОТУЖНИМИ! Є ще важливе поняття – освітній кластер. Це мережева система освітніх установ на відміну від жорсткої вертикальної структури, якою є Міносвіти. Може Квіту, враховуючи, він очолює МОН, звернути увагу на «Н» і провести в якомусь регіоні експеримент по реорганізації системи вишів, набити собі і людям гулі поменше, а вже потім нахиляти всіх і вся?
хімік
Ваш текст...підтримую
Коментувати
simeonus
Пошук "бюрократичної ренти" - одне із прихованих завдань бюрократії. Вони із усіх сил винаходять інструменти, засоби і дії, які можуть принести їм гроші, владу або кар’єру. Звичайно, усе це вони приховують якимись ефимерними "суспільними потребами". І ще одне: чи хтось відмнів ст. 57 Закону про освіту? Така доля чекає й інші "реформи". Нам вчителям треба не те що гідної платні, нам уже прожиткового мінімуму бракує! А вони балаболять!!!
Inna Sovsun
Могилянку треба перенести у Вінницю і об’єднати з Донецьким національним університетом на базі заводу Кристал!
Petro
Студентам не виплачують стипендії, а Квіт грається зі своїм заступником Гевко в знущання над елітою освіти.Арсенію Петровичу! Терміново втрутьтесь в корупційний бліц-крик з боку міністра Квіта та його водія-помічника від "Свободи", заступника міністра Гевка, які знущаючись все літо над доктором наук, професором, керівником виконавчої дирекції ДАК Романенко всіма пристойними і непристойними способами, тиском та залякуванням добивалась її звільнення. А тепер після того, що не всі є такими продажними і боязливими перед ними і не підтримали бажання звільнити Романенко на експертно-кадровій комісії все ж таки Квіт підписав лист про попередження її про розрив контракту через 2 тижні. Ганьба молокососу Гевку!!! Ганьба продажному міністру Квіту!!!
хімік
Ваш текст...Квіт продався регіонам! Жодне із демократичних починань не було підтримано у Законі про вищу освіту. Треба повернути професіоналів на місця і назавжди позбавити науку і освіту від політичного утиску і політичних квот!
Коментувати
Бєлий Володимир
Продовження 2. А народні гроші й далі будемо викидати "на вітер", бо ж посадовцям та іже з ними якось "треба жити"? Це ж всі свої люди. Як їх залишати без роботи, у них же сім"ї? А як полишати мільйонів молодих людей порсатись у системі, на дипломи якої ніяка поважаюча себе фірма не хоче дивитися?
Otto
Для Бєлий Володимир: Браво. Гарно написали
Коментувати
Бєлий Володимир
Продовження. Не менш важливим є питання створення МЕРЕЖІ профільних закладів для старшокласників, а "воз и ныне там". Замість на одному папірці виписати технологічну КАРТУ організаційних ДІЙ, пояснити її привабливість і запустити в реалізацію чергове засідання МОн щодо концепції профільної школи знову приймає рішення - відправити на доопрацювання. Якщо у світі враховують, що "кращим могильником справи є створення комісії", а тому від такої тактики повсюдно відмовляються, то наші Колегії на додачу беруть ще й такий інструмент як створення чергової концепції. При цьому як у народі кажуть: "Й козі зрозуміло", що високої якості вищої освіти без СПРАВЖНЬОЇ профільної старшої школи, без відбору через ЗНО на рівні як мінімум 50% успішного виконання обсягу програмного завдання та без жорстких відрахувань із ВНЗ і без будь-яких повторних екзаменів, що мають проводитись у письмовій і підконтрольній гласній формі - НЕ БУДЕ!!!
Бєлий Володимир
Документ МОН є проектом ЛИСТА МОН до ректорів з проханням, щоб вони разом з владою на місцях самі себе оптимізували. Останнє означає по-простому "скоротили". Мій ПРОГНОЗ: ректори проблему забалакають і нічого не оптимізують, а теперішній міністр відсутність змін пояснить неадекватними ректорами. Як можна ЗРОБИТИ? В інеті багато цінних ідей, у світі не менше практичних прикладів. Чого важливого не має, так це справжнього адекватного міністерства. Звернімо увагу не лише просто справжнього адекватного МІНІСТРА, а міністерства як сучасного державно-організаційного інституту, а не просто бюрократичної структури. Все більше сверлить голову, попри бажання її відкинути, думка про зауваження Сергія Дацюка: "Могилянка не відзначається помітним вмінням формувати реальні освітні компетенції. Що вона гарно вчить, так це КИДАТИ ПОНТИ". Буде дуже шкода, якщо таке таки підтвердиться, чому буде черговий епізод з оптимізацією мережі ВНЗ.
полтавець
Для Бєлий Володимир: ДАЙТЕ МНЕ УПРАВЛЯТЬ ДЕНЬГАМИ ВУЗА, И МНЕ ПЛЕВАТЬ, КАКАЯ ПОЛИТСИЛА У ВЛАСТИ (почти по Майеру Ротшильду) Будущий оптимизатор-казнокрад в Полтавском национальном университете: http://bastion.tv/news/korupcijni-shemi-poltavshini-rektor-kaznokrad/
Коментувати
Ferhad Turanly
Зазначена оптимізація є необхідною умовою покращення діяльності університетів, зокрема поліпшення матеріально-технічного забезпечення навчального процесу. Іншою важливою умовою вирішення порушеної проблеми є здійснення люстрації в навчальних закладах.
В.Смирнов
Для Ferhad Turanly: Ректори вишів люстрації не підлягають, а люструвати жебрака-асистента немає сенсу.
Коментувати
Порошенко
Приехали!!! А так рассказывал, что все будет эволюционным путем... Что не будет как раньше министерство не будет вмешиваться в давление на ВУЗы по объединению! Первую могилянку и надо из за ее мизерности присоединить к университету Шевченка!!!