Osvita.ua Вища освіта Вступна кампанія Перспективи вступу за новим законом «Про вищу освіту»
Перспективи вступу за новим законом «Про вищу освіту»

Основні відмінності нового законопроекту в частині визначення умов вступу до вузів України

Перспективи вступу за новим законом «Про вищу освіту»

8 квітня 2014 року депутати Верховної Ради України прийняли в першому читанні проект закону «Про вищу освіту». Нагадаємо, що законопроект № 1187-2 був зареєстрований у парламенті позафракційним депутатом Віктором Балогою більше року тому, а саме ще 21 січня 2013 р. Сам документ розроблявся групою експертів і фахівців у галузі освіти під керівництвом ректора НТУУ «Київський політехнічний інститут» Михайла Згуровського. Пропонуємо вашій увазі основні відмінності запропонованого законопроекту від діючого закону в частині визначення умов вступу в навчальні заклади для здобуття вищої освіти.

1. Попри те що принципи прийому на навчання у вищий навчальний заклад не змінились, він проходитиме на конкурсній основі, забезпечуючи дотримання прав особи у сфері освіти, однак запропонований законопроект значно деталізує процедуру конкурсного відбору у ВНЗ.

Зокрема, прийом на навчання для здобуття ступеня молодшого спеціаліста чи бакалавра здійснюється за результатами зовнішнього незалежного оцінювання знань і вмінь вступників і рівня їх творчих та/або фізичних здібностей з урахуванням середнього бала документа про повну середню освіту. Фактично таким чином легалізується процедура, яка існує при вступі у ВНЗ вже кілька років. Єдина суттєва новація: уперше на законодавчому рівні закріплюється процедура зовнішнього незалежного оцінювання, а його результати – як складова конкурсного бала.

Щодо формування конкурсного бала, то він обчислюватиметься як сума балів:

Кожній із цих складових буде присвоєний ваговий коефіцієнт, який визначається Правилами прийому у вищий навчальний заклад і в сумі дорівнює одиниці. Причому вага кожного із сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання повинна становити не менш ніж 20 відсотків конкурсного бала; вага середнього бала документа про повну (базову) середню освіту – не більше 10 відсотків конкурсного бала; вага бала за конкурс творчих або фізичних здібностей (у разі його проведення), – не більше ніж 50 відсотків конкурсного бала.

Така зміна є новою для системи відбору у ВНЗ України. Як вона повинна була діяти, спробуємо пояснити на прикладі.

Припустимо, мова йде про вступ за напрямом підготовки «журналістика». Максимальний бал, який може отримати абітурієнт, – 1000. Сюди входять по 200 можливих балів за сертифікат ЗНО з української мови та літератури, а також з історії України, 400 балів за участь у творчому конкурсі, а також 200 балів за шкільний атестат. За тих умов, що існують зараз, шанси вступити у ВНЗ має той абітурієнт, чий сумарний бал за всіма складовими є найвищим.

У таблиці, наведеній нижче, показано, що абітурієнт Олена стане студенткою ВНЗ в першу чергу, адже її конкурсний бал на 9 позицій вище, ніж в абітурієнта Олексія.

 

ЗНО (українська мова

та література)

ЗНО (історія України)

Творчий конкурс (письмовий твір)

Творчий конкурс (співбесіда)

Атестат

Сума балів

Абітурієнт Олексій

178

180

187

170

186

901

Абітурієнт Олена

170

190

179

186

185

910


Якщо ж конкурсний бал обраховуватиметься з урахуванням коефіцієнтів і правилами прийому ВНЗ передбачається, наприклад, що найвищий коефіцієнт присвоюватиметься таким складовим, як результати ЗНО з української мови та літератури (0,3), а також одній із сесій творчого конкурсу – письмовому твору (0,3), то студентом стане Олексій, оскільки його конкурсний бал з урахуванням коефіцієнтів – 181,1 вище, ніж в Олени, – 179,8. Для визначення конкурсного бала ми множили кожну його складову на відповідний коефіцієнт, ураховуючи допустиму вагу.

 

ЗНО (українська мова

та література)

ЗНО (історія України)

Творчий конкурс (письмовий твір)

Творчий конкурс (співбесіда)

Атестат

Сума балів

Коефіцієнт

0,3

0,2

0,3

0,1

0,1

1

Бали з урахуванням коефіцієнтів

Абітурієнт Олексій

53,4
= 178×0,3

36
=180×0,2

56,1
= 187×0,3

17
= 170×0,1

18,6
= 186×0,1

181,1

Абітурієнт Олена

51
= 170×0,3

38
= 190×0,2

53,7
= 179×0,3

18,6
= 186×0,1

18,5
= 185×0,1

179,8


Очевидно, що розробники закону виходили з того, що максимальний бал атестата дорівнює 200, а результати творчого конкурсу – 600.

2. Зберігається право на позаконкурсний вступ у державні й комунальні вищі навчальні заклади у випадках, передбачених законом. Тобто пільговики й далі залишатимуться. Щоправда, з 1 січня 2016 року для цієї категорії абітурієнтів кількість місць на державне замовлення становитиме не більше 5 %. Станом на сьогодні маємо не більше 25 %. Для здобуття ступеня магістра та доктора філософії жодних пільг не передбачено. Зокрема, п. 2 ст. 45 конкретизує, що не допускається вступ поза конкурсом для здобуття ступеня магістра чи доктора філософії.

3. Законопроектом не передбачаються додаткові бали за довузівську підготовку, перемогу в олімпіадах чи конкурсі-захисті наукових робіт системи МАН.

Також законопроект не містить норми про зарахування у ВНЗ на підставі цільових направлень.

4. Щодо здобуття ступеня магістра, то прийом здійснюється за результатами вступних випробувань. Особа може вступити у вищий навчальний заклад для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра, здобутого за іншою спеціальністю, за умови успішного проходження додаткових вступних випробувань. Тобто система перехресного вступу існуватиме не тільки на правах експерименту в окремих ВНЗ, а й поширюватиметься на всі навчальні заклади.

5. Усунуто колізії із правом на здобуття певного ступеня вищої освіти за кошти державного або місцевого бюджету, якщо такий ступінь уже здобувався за кошти фізичних чи юридичних осіб.

Досі існувала практика, що особа, яка здобула певний освітньо-кваліфікаційний рівень за власні кошти, вдруге не могла здобувати інший фах за кошти держбюджету, оскільки навчалася за тим самим ОКР. Тепер у законопроекті передбачено, що громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних вищих навчальних закладах на конкурсній основі відповідно до стандартів вищої освіти, якщо певний ступінь вищої освіти громадянин здобуває вперше за кошти державного або місцевого бюджету. Отже, ступінь бакалавра із журналістики особа може здобути за кошти державного бюджету, навіть якщо до того вже отримала ступінь бакалавра з історії, але за кошти фізичних чи юридичних осіб.

6. Починаючи із 2016 р., ще під час реєстрації на ЗНО абітурієнти повинні будуть визначитись не тільки з фахом, який хочуть здобути, а і з вищим навчальним закладом, де його опановуватимуть. Тим самим фактично вступники формуватимуть державне замовлення у ВНЗ. Причому із 2016 р. підготовка фахівців за кошти державного бюджету буде можливою й у приватних вищих навчальних закладах за умови, що абітурієнти вибиратимуть їх для навчання.

На завершення звертаємо увагу на те, що проект Закону України «Про вищу освіту» був проголосований лише в першому читанні й у подальшому буде доопрацьовуватись. У разі наявності пропозицій чи рекомендацій до документа рекомендуємо надсилати їх суб’єктам законодавчої ініціативи.

Ольга Стрелюк, координатор освітніх програм Громадянської мережі ОПОРА.

Громадянської мережі ОПОРА
14.04.2014

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Ник
Як я зрозумів зовсім не має пільг на вступ до магістратури, даже якщо в тебе 2група інвалідності?. Чи вірно буде якщо я прочив що МОН не має право позьавлення пільг у майбутніх магістрантів, за того що це прописано для них Законом України про захист інвалідів?. Якщо дасте відповідь на це запитання буду щасливий.
Mariia_K
Будучи абітурієнтом одні знають куди вже віддадуть оригінали домументів, інші вирішують у поспіху. Але коли отримуєш ступінь бакалавра - починаєш розуміти чи актуальна ця спеціальність, чи правильний вибір був зроблений чотири року тому. Тому коли детально прочитала про підготовку магістрів за спеціальністю "Консолідована інформація" (http://citzi.vntu.net/edu-ki/​) сподобалось, що отримати гідну освіту можна не залежно від того який ВНЗ чи спеціальність закінчували до вступу на магістратура. https://vk.com/id41099019 - буду рада відповісти)
Ріна
Скажіть, цього року бали за довузівську підготовку будуть нараховуватися?
DOCENT
Для Ріна: Так
Коментувати
mamba
И что значит объединят ДПА и ЗНО в один экзамен? Как это будет проходить? Как нынешнее ЗНО независимо или на базах тех школ где учатся дети?
DOCENT
Для mamba: Скоріше за все на базі інших шкіл або навіть ВНЗ (як зараз) для зменшення можливості корупційного впливу
Коментувати
mamba
Интересно и когда будет известно как будет проходить следующая вступительная компания? Почему все решения и изменения принимаются не в начале учебного года,чтоб можно было сориентироваться и подготовиться,а всё в последний месяц перед поступлением?!
DOCENT
Для mamba: якщо закон приймуть, то він вже досить детально описує вступ. Умови прийому, як правило з’являлися у жовтні -листопаді
Коментувати
Maria
3. Законопроектом не передбачаються додаткові бали за довузівську підготовку, перемогу в олімпіадах чи конкурсі-захисті наукових робіт системи МАН. Так все-таки будут засчитываться баллы за олимпиады в этом году или нет? Если нет, то с новой властью в МОН все понятно, талантливые дети им просто не нужны. Зачем тогда все эти олимпиады и МАН?
DOCENT
Для Maria: Будуть нараховуватися в цьому році додаткові бали переможцям олімпіад та МАН на національному рівні .
Vladislava Domanizka
А в наступному, тобто, вже ні (за умови прийняття закону)? Тоді хто буде брати участь у МАН та олімпіадах? Краще сидіти вдома, тихо готуватися до ЗНО, а не їздити по конкурсах, витрачаючи сили та нерви. Бо ж заради чого?
Коментувати
катя
взагалі у 2009 році я здавала зно і бали перераховувались на оцінки і йшли в атестат як дпа. і зно здала і виходить що екзамен також, але здавши математику на 165 балів в перерахунку в атестат отримала 7. нічого поганого в цьому не бачу тільки проти здачі в рідних школах а то вийде як завжди навідмінно здадуть кум сват брат а решта як хочуть
ety
http://dsma.dp.ua/
Анастасія
Не зрозуміло щодо цільвих направлень . Вони стануть у нагоді в цьому році чи ні?
Дарья
Зачем вообще нужно это ЗНО? Смысл его? Типа сдал школьные экзамены на отлично или на хорошо, а потом ОП и ЗНО не сдал. Что за бред? Нельзя обойтись школьными экзаменами? Как в Европе? Нет блин надо придумать эту херь. Страдать, мучатся дибилы. Пусть сами его сдают.
DOCENT
Для Дарья: Скоріше за все в починаючи з майбутнього року так і буде. Державна підсумкову атестацію будуть проводити у формі ЗНО. Точно як в Європі - тільки шкільні екзамени і за ними ж вступ до ВНЗ. ________________ Стосовно змін до умов прийому до ВНЗ, Сергій Квіт повідомив, що уже підписав відповідний наказ. Серед змін, зокрема, скорочений термін вступної кампанії на тиждень, на прийом документів виділено три тижні, а не чотири. На жаль, зазначив Міністр, через попередні умови «ми не змогли в цьому році об’єднати ЗНО і підсумкове оцінювання в школах. Але на наступний рік ми це зробимо».
Svitlana Konchicz
Якщо об"єднати ЗНО і ДПА , і це все буде проводитись в стінах школи,де навчався,то я щаслива,що моя дитина цього року закінчує школу.Купують бали ,як ковбасу.А,що буде тоді?
Сергій
Відміна ЗНО шлях до повернення корупції у ВНЗ, заміна ЗНО на ДПА корупція в школах
Коментувати
Анна
А мені сподобались ці ідеї!
Maria
Для Анна: Напевно тому, що Ви чи Ваші діти не закінчують школу в цьому році
Коментувати
Викладач
Є простий спосіб вирішити питання про доцільність вивчення ВСІХ дисциплін в школі, що може замінити собою бал атестату. Зробіть обов´язковим для всіх випускників, крім української мови, ще один КОМПЛЕКСНИЙ екзамен ЗНО. Хай в ньому будуть по кілька питань з усіх дисциплін шкільного курсу. Наприклад, по 5 з алгебри, фізики, хімії, біології, історії, мови, літератури, інформатики тощо. І результат цього екзамену враховуйте при вступі ЗАМІСТЬ балу атестату. Це з одного боку змусить учнів більш-менш відповідально ставитись до вивчення всіх дисциплін та реально оцінити одержані знання, а з іншого - зведе до мінімуму корупцію в школі по виставленню гарного балу
андрій
куда я собі диплом засуну, під*раси ? До речі, я того року купляв собі сертифікат ЗНО, набрав 210 балів і не поступив в Київський Національний ! Там прохідний с*ка був 215 ! Якого х*я ? Понакупляють собі дипломів, під*араси !
Сергій
Для андрій: максимальний бал по сертифікату 200 що ви купували незрозуміло
Коментувати
Абітурієнт
На наступний, на наступний рік будь-ласка..Залиште нас у спокої..
Вітя
П**ли,зменшіть роль атестата хоча б вдвічі! Б*я всі покупляють собі по 190 а ЗНО по 150 поздають потім тв*рі!
Настасья
Насправді, сменшити вагу атестату було б доцільно. Нехай мене вибачать старанні учні та медалісти, проте в кажному навчальному закладі існують свої вимоги до учнів, не я одна на власній шкурі це відчула. Я не звинувачую кожного другого директора школи в хабарництві, але я як навіжена працюю на кожну відмінну оцінку, суміщаючи це з олімпіадами, а мої товарищі з сільських шкіл отримують золоту медаль, бо "розумна дитинка, декілька призових місць з обласної олімпіади привезла". А от на ЗНО, як би ми не лаяли ці тести, існує доволі показова залежність: розумні діти пишуть краще. Вгадати 100500 тестів та отримати по 200 балів з кожного предмету - задача, пробачте, для дітей-індиго та іспанських танкістів.
Лілія
це цього року чи з наступного?
Даша
Сволочи, что ж вы делаете???зачем так издеваться над детьми? и оставили чертов аттестат...который любой богатей себе в школе купит, а действительно способные дети останутся в жопе! министры долбанные! ума, шо у ракушки! аттестат вообще не должен влиять, все должно зависить от результатов ЗНО! и то что дополнительные баллы убрали, дети на курсах их не просто так за красивые глаза получают, а за контрольные, которые пишут после каждой пройденной темы. ВЕРНИТЕСЬ НА ЗЕМЛЮ!
Міністрелія
Для Даша: нащо тоді вчитись в школі? відразу давайте на ЗНО, ти вчишся 11 років, а тут вже й відразу "багачі" . Мої батьки не обіймають держ. посади. І за 11 років школи неодноразово погрожували завалити, і нічого не виходило. Не треба так. Якщо дитина знає, вона може доказати свої знання
Коментувати
Жека
Цього року будуть нараховуватися бали за олімпіади і МАН?
DOCENT
Для Жека: Так
Жека
Для DOCENT: Вибачте, але хто ви такий, і на якій основі ви це стверджуєте?
DOCENT
Хоча б на тих підставах, що в проекті Наказу МОН про внесення змін до Умов прийому і слова немає про скасування додаткових балів за олімпіади там ман. А якщо Вас, шановний Жека, така відповідь не задовольняє, то залишається чекати до офіційного оприлюднення наказу. Навіть, якщо щось буде казати Міністр до офіційного оприлюднення, існує імовірність, що в кінці знову щось змінять
Коментувати
Аноним.
Оставили бал продажного аттестата, оставили льготников, но убрали поощрение МАНовцам и олимпиадникам. Да учителя теперь вообще с ума сойдут! А зачем надо было обнадеживать ребят 12-бальным аттестатом? Уроды вы.
DOCENT
Для Аноним.: декларувалося лише, що «Вага балу атестату середньої школи буде зменшена. Той бал, що існував до цього, спонукав до корупції і викликав проблеми», - заявив Сергій Квіт.
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!