Більшість закуплених меблів для НУШ є неякісними, - звіт

В окремих випадках є сумніви щодо безпечності закуплених меблів для Нової української школи

Більшість закуплених меблів для НУШ є неякісними, - звіт

Більшість шкільних меблів та дидактичних матеріалів, закуплених для початкових класів у рамках оновлення освітнього простору Нової української школи, є неякісними. Про це йдеться у повідомленні Рахункової палати за результатами проведеного аудиту, присвяченого ефективності використання коштів субвенції на Нову українську школу.

«Аудитори виявили, що більшість закуплених для початкових класів шкільних меблів та дидактичних матеріалів – неякісні. Більше того, в окремих випадках виникли сумніви щодо їх безпечності – на 21 з 29 перевірених об’єктах, не було сертифікації якості та виявлена невідповідність нормам і стандартам», - зазначають аудитори Рахункової палати.

Кожний клас повинен мати комплект меблів не менше двох ростових груп, з трьома кутами нахилу, відсутності гострих кутів тощо. На придбання шкільних меблів для перших класів – одномісного столу і стільця – в державному бюджеті МОН заклало 359,5 млн грн.

«Але, щоб створити нові умови навчання відповідно до Концепції НУШ, в перший рік реалізації реформи цієї суми недостатньо. На 2019 рік сума субвенції була взагалі зменшена. Тому, за розрахунками аудиторів, щоб купити за таких умов фінансування нові сучасні меблі для всіх школярів знадобиться щонайменше 5 років. При цьому, придбання меблів не є ціллю проекту, а лише однією складовою запровадження нового освітнього простору», - наголошують у Рахунковій палаті.

Також аудитори констатують, що за цей час для дітей перших класів не створені рівні умови щодо забезпечення їх сучасними меблями, комп’ютерною технікою, мультимедійним контентом.

«Наприклад, із 89 перших класів Московського району м. Харків комп'ютерне обладнання придбано для 51 такого класу. А для решти, в яких навчалось у 2018/2019 навчальному році 1066 учнів, це обладнання не закуплено», - йдеться у повідомленні.

Також Міносвіти не затвердило чіткого та достатнього переліку дидактичних матеріалів, музичних інструментів, сучасних меблів, комп’ютерного обладнання, відповідного мультимедійного контенту, які мали закуповуватися за кошти субвенції. Існує лише примірний перелік, в якому ті засоби, якими школи мали бути оснащені ще до впровадження реформи НУШ.

Закупівлі меблів і технічних засобів навчання кожний районний підрозділ з питань освіти проводить окремо і так по всій країні. Не була врахована також потреба у фінансуванні підвищення кваліфікації та оплати праці низці категорій педагогів.

«Фактично гроші субвенції розпорошувалися між заходами, для розпорядників головне було їх швидше використати, але при цьому чи досягнуті поставлені задачі ніхто не аналізував. Встановлено також, що Кабінет Міністрів та МОН належним чином не контролювали дотримання співфінансування за рахунок коштів місцевих бюджетів закупівлі та доставку товарно-матеріальних цінностей для шкіл», - наголошують у Рахунковій палаті.

МОН не збирало з департаментів освіти і науки органів місцевої влади інформацію щодо потреби у коштах субвенції. Тому бюджетні запити, подані Міносвіти Мінфіну щодо обсягу субвенції на 2018 і 2019 роки в сумах 1,36 млрд та 1,3 млрд не мають обґрунтування щодо необхідності передбачення таких видатків.

Загалом об’єктами аудиту стали Міністерство освіти і науки, 29 структурних підрозділів з питань освіти місцевих держадміністрацій та рад, 127 шкіл Дніпропетровської, Донецької, Київської, Львівської, Одеської, Сумської, Харківської, Хмельницької областей та у Києві.

За результатами аудиту використаних коштів у 9 регіонах виявлено майже 46 млн грн збитків державі та місцевим громадам внаслідок закупівлі технічних засобів навчання, які не відповідають потребам, нормам та стандартам.

Окрім того, 32 млн грн використано з порушеннями законодавства у сфері публічних закупівель та виконання договірних відносин, 8 млн грн – непродуктивно, неекономно, нерезультативно.

«Також встановлено 24 випадки використання коштів субвенції з ознаками кримінальних правопорушень за статтями 191, 364, 367 ККУ, інформацію про які буде спрямовано до Генеральної прокуратури України», - йдеться у повідомленні Рахункової палати.

Освіта.ua
04.12.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Вікторія
Скажіть, будь ласка, куди писати і кому скаржитись, щоб ці "парти" взагалі забрали з класу? Жахливі трикутні парти, які зовсім не функціонують. Діти взагалі не мають можливості покласти на парту підручник і зошит. Місця катастрофічно мало, речі постійно падають, підставки для підручників не витримують ваги книги, колеса постійно відпадають. Одним словом, ці парти за 4 місяці стали нашим головним болем і просто знущанням над нашими дітьми!
Юля
А парты, это просто ужас. Они просто рассыпаются. Отремонтировали, через 1 опять тоже самое.
Тамара
Придбання обладнання і меблів для НУШ, це те, як не треба робити. Гроші скинули на області, ті давай збирати, чи не збирати сесії, щоб розділити по районах. Затримали процедуру. Потім райони перекидають на відділ освіти. І закупляй швидко! Де купити? Тендери не відбуваються, або купляєш кота в мішку за картинками. Абсурд. Ось і маємо те, що маємо. Система не працює, а зробити по-іншому не можуть, чи не хочуть.
Учасник
У нас ще совкові традиції: "Наказание невиновных и награждение непричастных". Совок розпався, але совкове мислення в багатьох ще залишилося. Вивести совок з людини дуже важко. А тут справа ще ускладнюється тим, що багатьох Зедебілізмом заразили. От і маємо
Світлана
Чи правомірно вимагати від вчителів збереження неушкодженими всіх дидактичних матеріалів? "Видали тобі 1 кг цеглинок ЛЕГО - рівно стільки ж повернеш через рік"
?
Кого за это накажут?.?¿?
Родион
Освітянські хапуги-порохоботи, після легкого переляку після виборів швидко поЗЕленіли і як крали так і крадуть. Нічого не змінилося. Ну чому продовжуть керувати (шкодити) ті, хто "непродуктивно, неекономно, нерезультативно" деребанить мільйони чи мільярди? Корупція не буває безликою - де прізвища, посади? Де оргвисновки та розслідування з оприлюдненням? Люди чекають змін, в тім числі і кадрових. А змінюється хіба що рейтинг нової влади. Вниз.
Лара Ф.
Для Родион: Які порохоботи? Цей шлейф ще від кучми тяннеться.
Христина
Щира правда.У нас теж залишилась стара влада на місцях.Вони навмисно дискредитують нову всіма можливими способами.Затримують штучно зарплату вчителям,а за освітню субвенцію розраховуються за енергоносії,наповнили місцевий бюджет,який був нульовий до цього. А тепер беруть в першу чергу зарплати відділ освіти, бухгалтерія і т.д.Вчора отримав техперсонал,а ті,що мають першочергове право отримати зарплату з субвенції за призначенням мають відповідь,це ваш Зеленський... Що хотіли,те маєте. Доберіться до них на місцях, чому в районах керують нами ті,що вже мали бути звільнені?
Учасник
Родион і Хоистина! Ви примітивні Зедебіли! Вам не місце в шкоді! Чого ви навчите тих дітей, тупі вівці!
Коментувати
Марина
Отвори кришок парт,які ми отримали, не співпадають з кріпленнями.Батьки самостійно їх перероблювали.Стільці,це-жах.Кут нахилу-105 градусів.Вони скриплять,спинка відхилена....Це небезпечні меблі для здоров’я дітей.Маю великий сумнів,що ті,хто їх виготова і ті,хто дозволили привезти до школи-посадили би свою дитину за таку парту.Не має слів!
Світлана
Для Марина: А нашим першачкам стільці привезли такі, що троє дітей сядуть. До спинки стільця спиною дитина не дістає - треба подушку класти. Парти такі, що один не обережний рух і вони ламаються.
Коментувати
Анна
Я більше скажу: більшість комп’ютерної техніки теж) Я уже мовчу про наочність, закуплену по захмарних цінах відділами освіти. Поруч в іграшковому магазині такий самий годинник, але втричі дешевший.
serj
Для Анна: А г...-пластмасові прилади з фізики. Мені дали на 80 тис. А користуватися ніяк: динамометр з трьох зважувань важка показує: 0,7Н, 1,2Н, 1,6Н, модель двигуна: цикли роботи як попало і т.д. ЖУТЬ!
Христина
Якраз вчора стала свідком розмови,де вчитель НУШ розказала і показала іграшки і прилади математичні.Всі були шоковані тими цінами,а ще більше тими страшними іграшками(ляльковий театр в двох боксах за ціною 1500 грн).Діти навіть не реагують на них.Стоять для аудиту. А три прилади з математики (косинець,транспортир,лінійка за 850 грн) і т.д.Може вчителя треба було запитати в першу чергу,чи треба йому для роботи такий хлам?(за такі захмарні ціни) Чому було не кинути ці гроші на місця і не дати вчителям закупити все необхідне і цікаве для дитини. Просто зробили те ,що мали зробити,відмили гроші і прикрились дітьми.А на діток в інклюзивних класах не дали зовсім нічого,а такі суми виділили.Прикро.
unforgiven 2
Для Анна: Комп’ютерною технікою в цьому році не забезпечували взагалі. Учні першого класу отримали дешевий китайський телевізор з функцією смарт на базі Андроїд 4.0 і парти. На принтері та ноутбуці вирішили зекономити. Зате мер нашого міста підвищив у два рази свою зарплату і почав будувати чергову нову дачу.
Коментувати