Методи викладання: як стати ефективним учителем

Десять порад сучасному вчителю, які слід ураховувати під час навчання учнів

Методи викладання: як стати ефективним учителем

Новий звіт Саттон Траст (Sutton Trust improving social mobility through education – провідна організація Великої Британії, що займається питаннями підвищення соціальної мобільності освіти, фінансує більше двохсот програм на замовлення 140-а наукових установ, ‑ пер.) наводить докази успішних методів викладання.

Питання про те, як стати добрим учителем, завжди було предметом дискусій. Така постановка питання створює досить багато проблем, оскільки просто не існує, та й не може існувати універсального рецепту для успіху вчителя, тому що різні підходи спрацьовують тільки в конкретних фахівців і для певних учнів класу.

Саттон Траст установлено, що популярні в освіті методи навчання, такі як надмірна похвала й заохочення учнів або надання їм можливості самим відкрити для себе ключові знання, насправді не дають високих позитивних результатів.

Автор докладу, професор Роберт Коі з Даремського університету стверджує, що це всього лише «стартовий пакет» для осмислення того, що ж усе-таки робить викладання ефективним.

Отже, що рекомендується в докладі? Ось десять основних позицій, які слід ураховувати вчителю у своїй роботі.

1. Знайте свій предмет

У докладі, підготовленому на підставі вивчення більше двохсот томів результатів досліджень, наголошується принаймні на шести основних сталих складових ефективності навчання. І одним із найважливіших є відмінні знання вчителем свого предмета.

Це може видатись очевидним, але в докладі наголошується, що кращі вчителі володіють більше глибокими знаннями свого предмета, проте якщо вони виявляються нижче певного рівня, то «істотно знижують» результативність у навчанні учнів.

На підставі цих позицій робиться висновок про необхідність «цільової допомоги» вчителям, надаючи їм розуміння конкретних галузей, де їхні знання слабкі, що може бути дуже корисним.

2. Похвала може принести більше шкоди, ніж користі

Так, у докладі затверджується, що похвала може бути для учнів шкідливою. Ряд досліджень, проведених фахівцями в області освіти, у тому числі Керолом Дуеком, професором психології Стенфордського університету та професорами Джоном Хетті й Хелен Тімперлі з Оклендського університету, чітко зафіксували цей феномен.

Дебора Стіек, декан Стенфордськой вищої школи, каже, що похвала перше за все призначається для того, щоб обнадіяти учня, але в той же час вона може реально «передати учню низькі очікування вчителя». Вона відзначає, якщо слабкі успіхи учня вчитель сприйняв зі співчуттям, а не із засудженням, то це швидше за все принесе учню більше шкоди, ніж користі.

Доклад містить застереження із цього приводу, називаючи такі висновки відкритими для інтерпретації, і вчителі можуть самі вирішити, як поступати в тому чи іншому випадку, оскільки методи, що використовуються вчителем, не можна застосовувати в будь-яких обставинах.

3. Контроль і оцінка навчання

Ефективне викладання має величезний уплив на досягнення учнів «із бідних сімей», а вірно організоване оцінювання є основою ефективного навчання, наголошується в докладі. Такий підхід включає надання дітям достатнього часу, щоби вони змогли вдосконалювати отримані нові знання й уміння, тобто вчитель повинен «навчати поступово».

Визначення ефективності зробити не просто, але доклад визнає, що прогрес учнів є тим мірилом, за допомогою якого слід оцінювати якість роботи вчителя.

4. Уподобання у методиці викладання

Природа причин, з яких вчителі використовують ті чи інші форми та методи навчання у класі та сподіваються добитися позитивних успіхів учнів, упливає на їхню успішність. Мікі Ескью, автор методики визначення ефективності роботи вчителів, уважає, що думки вчителя про те, як саме треба викладати, наприклад, математику, разом з уявленнями вчителя про те, наскільки діти її засвоять, є важливим чинником ефективності навчання.

Разом із тим дані, що підтверджують це, не є достатньо переконливими. Дослідження професорів Стіва Хіггінса з Даремського університету та Девіда Мозлі з Ньюкаслського університету педагогічних уподобань вчителів з використання у викладанні ІК-технологій не підтвердили стійку залежність між перевагами вчителя при виборі технології та успішністю учнів.

5. Взаємостосунки вчителя й вихованців

Така зафіксована позиція також може видатися цілком очевидною. І в докладі чітко фіксується, що механізми взаємодії вчителя з учнями мають великий уплив на процес навчання, а також створюють певну «атмосферу у класі». У докладі увага акцентується на величезній важливості створення позитивного мікроклімату у класі, щоби «постійно сприяти та підтверджувати самооцінку учнів». Успіх учня повинен бути атрибутом його зусиль, а не здібностей.

6. Управління дисципліною

Викликає інтерес, що це, як з'ясувалося, не такий значний критерій у порівнянні з високим рівнем знань вчителя свого предмета. Але управління навчальною діяльністю учнів класу, у тому числі й те, наскільки оптимально вчитель використовує час на уроці, координує свої власні ресурси та ресурси учнів, а також підтримує дисципліну учнів, відзначається як важлива складова.

7. Немає доказів, що диференціація працює

Установлено, що диференціація учнів на групи залежно від їхніх здібностей практично не впливає на результати навчання. Така установка теоретично може дозволити вчителю вибрати той темп навчання, який підходить усім учням. Учитель може в певних випадках навчати дуже швидко учнів у групі з високими здібностями та дуже поволі – з низькими.

8. Не турбуйтеся про стиль навчання

Опитування показало, що більше 90 % учителів уважають, що діти вчаться набагато краще, коли одержують навчальну інформацію в тому «стилі навчання», якому вони віддають перевагу. Але, не дивлячися на популярність такого підходу серед більшості вчителів, не зафіксовано жодних доказів того, що це насправді працює.

9. Початок навчання має бути важким

Це один із висновків, який може здивувати вчителів. Учні повинні усвідомити складність навчання в короткостроковій перспективі. Проте в міру засвоєння більшого обсягу навчальної інформації учень повинен побачити істотний прогрес у довгостроковій перспективі.

Елізабет Лігон Бьорк, професор Мічиганського університету та Роберт Бьорк, професор Каліфорнійського університету, стверджують, що вчителям необхідно спочатку підбирати досить високий рівень складності завдань для учнів, щоби вони перше за все отримали обсяг знань, необхідний у подальшому.

10. Вибудовуйте відносини з колегами та батьками

Професійна поведінка педагога, у тому числі підтримка колег і вміння розмовляти з батьками учнів, також має досить помірний уплив на процес навчання. У докладі йдеться про те, що не встановлено прямого зв'язку між практикою взаємостосунків вчителів із колегами та батьками й успішністю учнів, проте для більш широкого визначення успішного викладання такий критерій треба включити.

Guardian
09.12.2014

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
иван
Я вырос в преподавательской среде- отца мать была преподавателем Русского языка в церковно-приходской школе с.Мартовая Харьковской губ.дед.преподавал в тех местах в гимназии-хореографию и физкультуру погиб в 1916г под Зарожанами . Отец окончил в 1927г Волчанскую 1-ю Советскую школу рабочей молодежи , преподавали на Украинском языке был переход преподаватели пользовались словарем на фото Выпуска на стене фото Украинских деятелей украшены ветками-была Тройца. Моя дочь- преподаватель математика-информатика, работает в Германии. Тесть крупный Украинский ученый-Профессор, Доктор технических наук- после его смерти спустя 14-лет в Ленинграде вышла его книга труд. Мое мнение 1-е нельзя детей делить на "бедных" и сословия.2-е нет обратной связи- действие учителя и результат. 3-е ученик или студент должен знать что любой предмет нужно знатьпринцип-ученье-свет иначе дальше темень.4-е каждый ученик имеет способности,а раскрыть их может только талантливый УЧИТЕЛЬ. Мне повезло- встретил.
Боб Бобенко
Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!Мозок у вас не працює!
а підкину но я всім таке запитання
Януш Корчак новітньої України. Я К И Й він? А пізніше покажу один із варіантів побаченого в прочитаному як тут, так і в інших ЗМІ, та те, що проглядається в житті
Роман
Правильно написано що похвала може бути шкідливою і ніякої помилки тут немає. Хіба не зробило, що якщо хвалити невчасно учня лінивого і розпущеного, якого і батьки ніколи не виховують то виросте ледар і збитник.Правильно написано що інколи треба дитину хвалити, а деколи корисно буде і посварити. Що тут незрозумілого.
dmytrozayets
"Так, у докладі затверджується, що похвала може бути для учнів шкідливою". Цікаво, хто розмістив цей матеріал, створений за допомогою програми "Google-translator"? Хіба важко виправити кумедні помилки?!
Наталія
Найжахливіше те, що поради досвідченим вчителям-практикам дають ті, хто й дня в школі не працював, бо після вишу (з "доброї" руки якогось родича!) зразу посів крісло чиновника. Скільки таких "недорослів" викликають "на килимок" і принижують вчителів!!! А щодо матеріальних можливостей, то зарплати вчителя якраз вистачає на самовдосконалення: інтернет, часописи, довідники, забезпечення роботи ком’ютера та принтера, розробка карток для індивідуальної роботи учнів тощо. Театри? У кращому випадку - під час проходження курсів (якщо є попередня оплата відрядження!). Економити на вчителеві - злочин проти народу.
Тетяна
Для Наталія: Краще не скажеш....Ви-молодець.
Yurii
Well done !!!!!
Коментувати
Женя
Наше Міністерство освіти тільки те й робить,що дає якісь безглузді поради для вчителів.Постійно те й робить,що повчає,і всі ті повчання,на жаль,всі вживаються в наказовому способі...Мені ті правила,як вчителю початкових класів,попід хуй.Я вважаю що з нас,з освітян,хочуть вичавити самий максимум.По пизді долонею ви вичавите! Ледачі бляді,нічого не хочете робити....Та побійтесь ви,врешті решт,самі себе,йобані в рот!!!
Віталій
Для Женя: Не можу нічого хорошого сказати про МОН, так само як і про такого вчителя, як ви. Як вас в школу на роботу взяли?
Коментувати
Натэл
Для "а просте питання": за такую зарплату и трудно совершенствоваться: книги дорогие, билеты на спектакли - тоже, хорошо хоть интернет спасает, не дает "засохнуть" окончательно, хотя новинки кино увидеть проблематично. Я согласна, что это нужно просто для самого себя. Опускаться нельзя. А насчет всех этих " порад"... Нового ничего сказано, так, "сотрясание воздуха словесами", но с опорой на ... Чтобы " знать свой предмет" и продолжать само совершенствоваться, нужно иметь свободное время, отделить преподавание от классного руководства, которое забирает у предметника массу времени( есть люди, которые с удовольствием бы занимались этим, только им платить нужно), а у нас все свалили на учителя, который в нищете живет, особенно молодые специалисты, а потом удивляются, что учителя не такие. А кто из детей нашего мудрого руководства работает учителем? "Благородная" профессия... Только уже давно не престижная, а сейчас особенно. Я тоже не посоветую ...Я
еріка
Не "доклад",а "доповідь".перевіряйте правильне вживання слів
А просте питання
А нафіг мені за таку зарплату самовдосконалюватись. У нас дикий капіталізм, як платять, так і працюєм
салка
Для А просте питання: …Щоб залишитися людиною, всупереч тому, чого від Вас очікують, на що Вас товкають…
1
Для салка: Так люди-то незабаром без роботи залишаться, а ті, хто вміє горлянки перегризати залишаться при роботі, а ті, хто продовжує йти по трупам, стають з кожним днем все багатшими. То навіщо нам сьогодні виховання, освіта, самовдосконалення, гуманізм?
Оксана
Сьогодні працюють ті вчителі, які займаються репетиторством після робочого дня, а може і під час нього.Це знаючі вчителі і вони самовдосконалюються бо знають за ради чого це роблять.А на інших , які працюють дивляться як на фанатів-це білі ворони в колективі.Вислів вчителя на педраді:"Якщо в Тебе не вчаться, то до мене прийдуть вчитися за гроші"
Коментувати