Як обладнати шкільне бомбосховище: досвід директора школи

Як школи намагаються впоратися із викликами війни та обладнати сучасне й безпечне укриття

Як обладнати шкільне бомбосховище: досвід директора школи

Життя мільйонів українців назавжди розділилося на «до» та «після» 24 лютого 2022 року. Не лише майно, але й життя сотень тисяч українців постійно залишається у небезпеці. Під загрозою російських обстрілів опинилися й мільйони українських школярів.

Чи виявились українські школи готовими до війни? Як учні та вчителі протистоять небезпеці? Як школи намагаються впоратися із викликами війни? Про це розповідає директорка Чотирбоцького ліцею на Хмельниччині Євгенія Березніцька.

Впоратися із першим ударом

Так склалося, що я дізналася про початок російського вторгнення раніше – зателефонували діти, а вони працюють у медіасфері. Я не вірила до останнього, але діти мене переконували, що всі медіа поступово переїздять з Києва. Перший день застав мене вдома, і вже потім ми почали діяти.

Перший крок – зібрати педагогічний колектив. Ми тоді вже отримали рекомендації Міністерства освіти про перехід на режим канікул. Пізніше з'явились інструкції, за якими ми мали діяти далі.

Попри всі рекомендації зверху, колектив школи вирішив допомагати ЗСУ. Ми почали збирати по всьому селу нитки й плести маскувальні сітки для ТрО. Ми також готували – варили вареники, випікали і завозили все у військові частини. Якщо було замовлення, нам потрібно було його відпрацювати. Зносили усю тканину. Приходили допомагати й дуже багато дітей з батьками.

Перших два тижні російського вторгнення ми були на канікулах. Після цього ми – звісно, за згодою дітей і батьків – перейшли на дистанційну форму навчання.

До повномасштабного російського вторгнення у нашій школі навчалося 106-107 дітей, тепер – 114. Фактично кількість учнів не змінилась і навіть зросла: ми прийняли переселенців, переважно з Київщини – Бучі, Ірпеня, Гостомеля. Загалом понад 30 дітей долучились до навчання. Їм підійшла наша методика дистанційного навчання, і більшість з них навчались до кінця навчального року. Ті ж, хто прийшов у 9 клас, отримали у нас свідоцтва про базову загальну середню освіту, 11 клас – свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти.

Надолужити втрачене

Починаючи з 2014 року, досвіду і підготовки дітей до небезпеки воєнних дій було достатньо. Учителі говорили про те, що, можливо, буде війна, тому проводили для учнів спеціальні заняття. Ми проводили діток до укриття, пояснювали, для чого воно потрібне.

У нас є чіткий алгоритм дій на сповіщення про повітряну тривогу як для учнів, так і для персоналу школи. Вже навесні цього року ми провели спеціальне тренування – ще раз показали дітям маршрут проходу до укриття, ознайомили з усім порядком дій. Зараз у нас є люди, які відповідальні за оповіщення, відповідальні за евакуацію, окремо є відповідальність вчителів за те, як вони ведуть дітей.

Та навіть після анексії Криму і початку війни на Донбасі ми не облаштували укриття належним чином, лише провели мінімальний ремонт силами техпрацівників. Коштів на це взагалі не виділяли – ані на якісь засоби, ані на сам ремонт.

Врешті я вирішила для себе та поставила за пріоритет зробити те, що нам під силу – провести світло, побілити, поставити стільчики. На момент початку війни в нашому бомбосховищі вже можна було розмістити дітей, а також можна було заховатись не тільки дітям, а й вчителям.

У спартанських умовах

Треба сказати, що площа цього приміщення, де могли бути діти, реально становила до 50 м². Там не було ані витяжки, ані води, ні всього того, що сьогодні вимагає закон. Фактично, це підвальне приміщення. Раніше у нас також не було броньованих дверей.

Узагалі, коли ми почали займатись цим питанням, виявили чимало прогалин відносно чинних рекомендацій. Зараз наше укриття не є безпечним для дитини. Якщо дитина має перебувати в укритті, то ми повинні бути на 100% впевнені, що їй там безпечно.

Біотуалетів – так само як і витяжки, протипожежної охорони, аптечки для першої домедичної допомоги – у нашому укритті немає. Те ж саме стосується й Інтернету, хоча ми зробили відповідну заявку в Міністерство освіти і сподіваємося, що вони його проведуть.

Зараз ми працюємо над тим, що можемо покращити самостійно. Загальна площа нашого укриття — 172 м². Ми його розширили за допомогою сусіднього приміщення, що було захаращено старими вікнами й дверима. Ми були змушені це все викинути і вичистити. Та попереду ще чимало роботи.

Комфортний простір для навчання

У нас є чіткий перелік того, що потрібно для нормальної роботи школи та укриття. Номер один – це медична аптечка з усім переліком необхідних медикаментів. По-друге, це витяжка для укриття, а далі – протипожежні засоби, вогнегасники й куточок з необхідним приладдям.

Саме приміщення укриття обов'язково треба ґрунтувати, вирівняти підлогу, стелю, десь зняти наліт (дається взнаки сирість). Потрібно було замурувати вікна, встановити броньовані двері, металева пластина в яких повинна бути щонайменше 2 мм. Зрозуміло, що потрібна вода, яка була проведена лише в одному з приміщень. Також потрібні меблі для розміщення дітей.

Наше завдання – створити певний психологічний простір для дитини, де вона розуміє, що в безпеці, почуває себе комфортно під час повітряної тривоги. Все для того, щоб дитина не переживала і не гадала, коли ж вона вийде з укриття, а щоб вона почувала себе в ньому добре, спокійно разом з іншими дітьми.

Ми розуміємо, що коли починається повітряна тривога, дитина хвилюється, в окремих діток може бути панічна атака. Наш шкільний психолог зараз працює над різними вправами для дітей, щоб з ними можна було працювати в комфортних умовах.

Якщо ж приміщення укриття в плісняві й сире – це дуже гнітюче впливає на дітей. Будь-який спуск в укриття – це стрес, а тут ще й на додачу приміщення, яке лише відлякує. Все це потрібно змінювати.

Допомога волонтерів

Ми звертались до різних організацій і раніше просили про допомогу з облаштуванням укриття, причому навіть кілька років тому. Не вірила, що під час воєнного стану можна щось вирішити. Саме тому ми розпочали роботи своїми силами. Ми маємо гарантувати безпеку дитині під час навчання.

Про проєкт від Київської школи економіки мені розповіли колеги. Дуже приємно було, коли волонтери швидко відгукнулися на наше звернення. Чесно скажу: скільки років працюю, такої швидкої відповіді не отримувала.

Важливо, що взяти участь у програмі зі створення нових укриттів для українських учнів може будь-яка школа в Україні. Процес подачі заявок на створення укриттів від шкіл вже відкрито. Разом із батьками учнів ми подали заявку зі своїми оцінками потреб та можливих витрат, необхідних для створення бомбосховища.

Хочеться вірити, що вже зовсім скоро ми зможемо гарантувати безпеку кожній дитині, яка приходить до нас в школу. Попри війну, навчання має продовжуватися, бо це – наше спільне майбутнє і спільне благо.

За сприяння та підтримки Міністерства освіти та науки України, благодійний фонд KSE Foundation проводить збір коштів на облаштування сучасних та безпечних укриттів для 100 українських шкіл.

KSE Foundation відгукнувся на запит Чотирбоцького ліцею Ленковецької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області. Завдяки допомозі проєкту в ліцеї вже  облаштоване сучасне бомбосховище, що повністю відповідає усім необхідним вимогам.

Узяти участь у програмі зі створення нових укриттів для українських учнів може будь-яка школа в Україні. Подавайте заявки на створення укриттів на сайті та отримайте можливість обладнати сучасне та безпечне бомбосховище.

За цим посиланням ви також можете приєднатися до кампанії зі збору коштів на допомогу українським школам. Приєднуйтеся!

Євгенія Березніцька, директорка Чотирбоцького ліцею Ленковецької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.

Освіта.ua
13.10.2022

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Іванка
Дайте номер куди звернутись, сховища немає село на кордоні, погран-застава під школою, діти ходять.
директор школи Тернопіль
Різниця між тими закладами освіти, які мають спеціальні укриття і підвал є. У нас також протирадіаційне укриття. І хоч на 1 поверсі 10 роутерів. У напівпідвальному укритті інтернет ледве працює. Стіни півметрові , блок. Стелі плити. Товщина плит більша, ніж у решта школах. Є окремий електрощит. Розрахований тільки на укриття. Санвузол. Запасні виходи. Навіть, якщо виходити завалить, маємо кімнати де вікна як двері. Школа побудована у 1988 році. Після Чорнобиля у багатьох установах при будівництві проектували укриття. Навіть на початку 90-х. Пізніше це припинили робити. У нас також був огляд укриттів. І ми також робили косметичний ремонт. Але замість емульсії, яка тепер дуже дорога придбали 80 кг. вапна. Замість дорогих світильників, звичайні лампочки. 150 Вт. Запасні виходи ми поробили ще у 2016 році. Багато наших укриттів - це дійсно укриття, а не показуха.
директор школи Тернопіль
Я мав на увазі цегляний блок. А не те чим будували останнім часом. Навчання під час тривог можливо. Але не таке, як нам пропонують. Для початку потрібно, щоб в укриттях працював Інтернет. Тоді кожен учитель повинен передбачати учням на випадок тривоги завдання. Чи опрацювати матеріал, чи виконувати онлайн вправу, чи прочитати тему. Якщо тривога почалася, учні знаходять в укриття і мовчки виконують завдання. Такий варіант навчання повністю можливий. І наші вчителі так практикують.
Коментувати
м. Чернівці освітяни
Якщо автора статі дійсно цікавить, як має виглядати укриття яке дуже близько по своїх характеристиках до бомбосховища, то ми пропонуємо переглянути відео укриттів однієї із громад Чернівецького району. https://www.youtube.com/watch?v=6KqFNBSSkCs Ви перегляньте. Порівняйте ваші підвали з тією підземною Австрійською півницею. А після того розповідайте про бомбосховища. Там ще дві школи і один садочок мають протирадіаційні укриття. Драчинці, Стрілецький-Кут. Також дуже добре. Але автор статті називає підвал бомбосховищем. Тому репліка саме на цю тему.
Мати учениці
Для м. Чернівці освітяни: Знайшли, щ згадати! До коридору, який є укриттям у Драчинцях в школі притензій від батьків не має ніяких. А тир - це щось! Стіни не пофарбовані. Освітлення працює тільки при вході. Запасних виходів з тиру не має. Учня сидять на партах, бо сісти так само не має де. Вікна в їдальні плівкою чи скотчем не закриті. В гардиробі так само. Учнів під час тривог в їдальні годують. Через чорні ходи учнів під час тривог відпускають до дому. І це не весь список.
Старожил
Для Мати учениці: Ви трохи праві, а трохи не праві. Літом 50% батьків були за очне, а 50% за дистанційне навчання. Робити ремонт у тирі і прорубувати ще одні двері не було ніякого резону. Бо ви добре знаєте, що коридор вміщує 250 осіб. Якщо дивитися на цю школу, як на протирадіаційне укриття то там гарантія вміщується до 1500 людей. Бо є підвальні приміщення під спортивним залом і актовим залом. Є також класи де можна закрити вікна. Але якщо дивитися цю школу, як на бомбосховище, то решта все відкидаємо. В тому числі тир, бо усі роботи там не виконані. Один коридор напівпідвалу і лишається. І цей коридор поступається тільки австрійській півниці Глиниці. От чому вони з вікнами не зробили порядок і чому вони учнів відпускають. Це друге питання.
Коментувати
Батько
Наші чиновники інколи роблять дуже незрозумілі вчинки. При обході ДСНС укриттів голова ТГ, привселюдно називає заклад освіти, який має протирадіаційне укриття. Громада переконується, що там дійсно не на словах умови є. В той пишуть наказ про олімпіади і там пишуть школу як не має хорошого укриття. Виходить на першому місці хабарі, корупція, а не життя учнів та журі. Тільки батогом ніхто в таку школу учнів ніхто не пожене. Шкода що війна наших чиновників нічого не навчила. Шваль - шваль.
Ketrin
Олімпіади треба відмінити. У нашій громаді не має закладів освіти, які мають спеціальне укриття. Більше того, у нас не має закладів освіти які мають напівпідвал, який має кімнати бодай без вікон. Є одна школа, яка має підвал. Але судячи з розмов батьків, у цю школу ніхто учнів на олімпіаду не пустить.
інженер ДСНС
Дружина вчителька, так я попав на цей сайт. Слухайте шановні освітяни таку річ. У шкільних протирадіаційних укриттях по технології мають бути міцні стіни. Має бути сан-вузол, вентиляція, електрощит, комора для зберігання харчів і кімната для приготування їжі. Недоліком будь-якого укриття є довгі плити на стелях. Бо більшість плит у середині з пустотами. Тому чим коротші плити, тим більші шанси вижити. Адже у разі удару ракетою частину завалів стримують стіни. Кажу вам по совісті. Якщо кімната розташована в центрі школи. Ширина кімнати до 3 м. Приміщення не менше 3 поверхів. Вижити можна. І ще хочу сказати вам таке. Якщо місце відведене під укриття напівпідвал, то туди ведіть учнів, якщо укриття майже все у землі. Краще не треба там розміщувати учнів. У разі біди - самої найгіршої біти. Їх звідти ніхто не буде викопувати і витягати. Це вже братська могила. Про звичайні підвали не має що писати. Ні стелі, ні стіни там не відповідають жодним вимогам до укриття.
Тарас
Якою требути дурною директоркою щоб пофарбувавши стіни вважати що у неї є шкільне бомбосховище. А 1,5 метри бетону з арматурою ви поклали зверху? А виходи? а подача кисню з балонів якщо завалить? Єдине що добре виходить у наших директорів це розкрадати, виписувати собі суперпремії і мати на карман з любого ремонту, столовки і т. д. А скажуть назвати підвал ракетою -назвуть і розфарбують зірочками
Антон
Для Тарас: Преба подякувати заступнику голови Київської обласної адміністрації Осипенко Жанні Жоржівні яка гнала коней з очним навчанням, і вбухали купу грошей на косметичні ремонти а який в них сенс
Коментувати
Від імені батьків м. Чернівці та об
Наступне прохання до МОНУ. Відмініть олімпіади! Які можуть бути тепер олімпіади! Коли було трохи спокійніше, батьки просили щоб олімпіади проводили тільки у тих закладах освіти, які мають спеціальні укриття. Як там не є, але за СРСР просто так не давали підвалу статус протирадіаційного укриття. Значить різниця між звичайним підвалом і спеціальним укриттям таки є. Мови про це не може бути. Тепер час змінився. І ми думаємо, що олімпади варто відмінити.
Від імені батьків м. Чернівці та об
У нас в Чернівцях тільки 10 шкіл мають спеціальні укриття. Але цього достатньо щоб провести олімпіаду в межах міської громади. Та яка може бути олімпіада, якщо кожного дня по 1,5 -2 години тривога.
Коментувати
батьки, освітяни Тернопіль
Та не має в школах жодних бомбосховищ. Здебільшого підвальні приміщення. І деякі з них будувалися, як радіаційне укриття. Ці фото і байки нічого не мають спільного з реальністю. І ми це зрозуміли під час повітряної п’ятигодинної повітряної тривоги. Які парти? Які уроки? На щастя наш заклад має ще за совєтів спроектоване радіаційне укриття. І тільки дякуючи тому, що їдальня є частиною укриття, вчителі учнів могли контролювати! Мало хто з тих, що пише статті перебував з учнями в укриттях. 450 учнів, 35 учителів, 20 працівників технічного персоналу. А маленькі діти то їсти хочу, то в туалет хочу, то телефон не має де зарядити. І це один за одним. Одним недолік який у нас є, це відсутність генератора. Електрику вимкнули, Інтернет не працює, в укритті не має жодного навіть маленького віконця. А свічки для двох кімнат 9 на 7 і тиру, хорошого тиру, бо стеля вузькі плити, їх багато, довжина кожної до 7 м. - ціле нічого. Учні які тоді прийшли в школу, сиділи в потемках.