Відпустка педагогів у період війни становитиме 24 дні

Різниця днів відпустки не втрачається, а має бути надана після закінчення дії воєнного стану

Відпустка педагогів у період війни становитиме 24 дні

Якою має бути відпустка педагогічного працівника у період дії воєнного стану? Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти та науки підготувало роз’яснення щодо організації трудових відносин під час війни.

Частиною першою статті 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX установлено, що у період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні.

Частиною другою статті 12 Закону № 2136-IX установлено, що у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

Міністерство економіки України у Коментарі до Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» до статті 12 роз’яснює наступне:

«1. З дати набрання чинності Законом і до закінчення дії воєнного стану максимальна тривалість щорічної основної відпустки становитиме 24 календарних дні. При цьому працівникові можуть бути надані щорічні додаткові відпустки, соціальні та інші відпустки відповідно до Закону України «Про відпустки». Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, різниця днів відпустки не втрачається, а має бути надана після закінчення дії воєнного стану.

2. … Якщо працівник не залучений до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури, необхідно врахувати, що відповідно до статті 10 Закону України «Про відпустки» черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників.

Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну».

Стосовно щорічної основної відпустки педагогічних працівників, то частиною чотирнадцятою статті 10 Закону України «Про відпустки» установлено, що керівним, педагогічним працівникам, спеціалістам навчальних закладів щорічні відпустки повної тривалості у перший та наступні робочі роки надаються у період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу.

Тому щорічна основна відпустка, в тому числі її частина, має бути надана педагогічним працівникам влітку у період літніх канікул учнів.

Разом із тим пунктом 2 Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 № 346, передбачено виключний випадок, коли щорічна основна відпустка може надаватися протягом навчального року, а саме – у разі необхідності санаторно-курортного лікування, якщо це передбачено колективним договором.

Пунктом 4 Порядку № 346 також передбачається можливість надання відпустки не в канікулярний період. Зокрема установлено, що педагогічним працівникам невикористана частина щорічної основної відпустки, за умови її поділу, повинна бути надана, як правило, у період літніх канікул, а в окремих випадках, передбачених колективним договором, – в інший канікулярний період.

Щодо колективних договорів, то статтею 11 Закону № 2136 установлено, що на період воєнного стану дія окремих положень колективного договору може бути зупинена за ініціативою роботодавця.

Тобто ця норма не є обов’язком сторін соціального діалогу.

Міністерство економіки у своєму коментарі до цієї статті зазначає, що з метою забезпечення захисту трудових прав працівників, роботодавцю доцільно перед прийняттям такого рішення провести відповідні консультації зі стороною працівників та поінформувати її про прийняте рішення.

Водночас частиною третьою статті 12 Закону № 2136 передбачено, що протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України «Про відпустки».

За матеріалами Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки.

Освіта.ua
12.04.2022

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Тетяна
Воєний час а вчителя на сарненщині премії отримали .за що ? Зарплати працівникам нормально виплатити не можуть . Кому доплатили а кому не до дали.
Катя
То це директора вирішують що кому платити ..і як табель подавати? Дайте будь ласка відповідь
Ольга
Який може бути простій коли ходиш на роботу .цікаво а а директорів шкіл .завгоспів.бухгалтерів .секратарів шкіл теж простій 2/3. тому що в Тутовичах простій лише в деяких (і ходять на роботу.)....
Ірина
Для Ольга: звичайно що повинен бути у всіх простій в школі а не для дееяких груп ... Внас в школі простій оплачується 2/3і не ходим на роботу. Відпустка оплачується повністю. У воєний час повині всім повністю виплачувати зарплати.
Коментувати
Альона
Доброго дня . Як шкільні медсестри повині отримувати зарплати в такий час. На простой 2/3.?
Леся
Для Альона: якщо ходите на роботу то не повино бути простою і ніяких 2/3. А ціла ставка.Я працюю медсестрою і у мене ставка.
Марія
Для Леся: я теж отримую ставку . Працюю медсестрою.А те що школи немають ліцензій це вині директора.
Коментувати
Saha
2/3 це від зарплати чи окладу. Чому в інших школах 3/4 .плать а є що працівникі отримують повні ставки . це в школах на сарненщині .
Економіст
Для Saha: нічого не зрозуміла. Ви в простої? При простої платиться не менше ніж 2/3 посадового окладу. Не менше - значить і 2/3 правильно і середньомісячна заробітна плата правильно. Вирішується головним розпорядником в залежності від фінансової спроможності. А до чого тут 3/4 взагалі не зрозуміла.
Saha
Для Економіст: так у простої . І ніхто нічого не пояснює.А повинен бути простой.
Економіст
Для Saha: Вам видали наказ в якому вказано яка заробітна плата оплачується при простої. З наказом вас всіх мали ознайомити.
Коментувати
Лариса
Да що тут писати? Є школи які мають кабінети медичні . А ліцензій немають. Чому директорів це не хвилює. Немає ліцензії не повино бути медсестри ? Так?
Наташа
В Тутовичах не виплачують 2/3 а повині 3/4 платити А коли простой тоді 2/3. Адже простой повинен бути теж 2/3. Чому інші отримують повні ставки а другі і 2/3 неможуть отримати. Ніхто нічого не пояснює .З працівниками як скотами.
Альона
Для Наташа: згідна з вами на всі 100. В такий час в школах та інших закладах роблять що хочуть.це не тільки в школах бо немає контролю.
Коментувати
Микола
В Рівненському економіко-технологічному фаховому коледжі НУВГП заставляють викладачів писати заяви на відпустку ЗА СВІЙ РАХУНОК НА 32 ДНІ. Хіба це законно? А депутати також напишуть такі заяви?
Оля
Доброго дня . Дайте будь ласка відповідь. Якщо воєний час .Простой повинен бути 2/3.
Лєна
Чому тільки по сарненському районі,йде скорочення на роботі. А також зарплата на 2/3 .а також відпустка за свій рахунок. Чому владу Сарненщини ніхто не контролює що вона робить. Як людям жити . Зате влада по 400 тис премії .
Галина
Для Лєна: тому, що в країні децентралізація. громада сама вирішує кого і в якій кількості утримувати
Коментувати
Тетяна
В цепцевичах та тутовичах та інших околишніх сіл вчителям добавили по 15 відсотків а директорам та старостам села премії по 70 тис. Коли шкільних медсестр тех працівниць у відбустку та скорочення зарплати на 3/4 .воєний стан яке підвищення які премії. За що????чому не всіх стосується 3/4 зарплати а тільки окремих осіб. Чому ніхто не провіряє це . Чому . Якщо іти у відпустку то всім шкільним працівникам. Якщо платити 3/4 то всім працівникам.
Віка
Потрібно щоб батькі проти цього навчання були б. Зараз яка різниця всерівно батькі здітьми більше займаються ніж вчителя. В цепцевичах лише до 7 учнів виходять старшокласники з менших до 10 .15 і не навсі уроки. Навіщо нам таке навчання нашим дітям. А хтось спитав у нас чи ви маєте можливість. За що їм такі зарплати та премії на рік по 3 рази
Учитель
Для Віка: Божечки, скільки помилок у кількох реченнях…. «Навіщо нам таке навчання нашим дітям?»… Я думаю діти, грамотні ще пишуть, ніж ви) А чужі гроші не рахуйте. Дивіться за собою)
Віка
Звичайно що вчитель може ще написати у свій захист. Лише помилки рахувати чи правильно хто написав чи ні. Не хочу вас образити але мабуть ви заочно вчились. Тому що немає зараз внаш час коли вчитель навчається стаціонарно 5-6 років.
Galuna
Шановна пані!!! 4 роки навчаються на бакалавра. Дальше 1,5 або 2 роки на магістра. додайте.
Коментувати
Оля
ЛЄНА повністю звами згідна. А потім в цих вчителів ще до батьків притензії чому ваша дитина не виходить. Бо від кількості дітей залежить чи вони будуть працювати. 15 хв урок іде. Математика ук.мова. дитині хоч щось пояснюють а решту предметів скидають у вайбер на самостійне . Добре так робити вчителем. Потрібно зарплати їм врізати.
Вчитель
Для Оля: іди працюй вчителем, наїжся цього меду))
Оля
Чогосьто від цього меду не дуже хочуть іти вчителі. Рік провчаться заочно дай в школу працювати. Що вона може навчити якщо рік заочно вчилась.Згодом починає качати права біля дітей . Кричати .може і стукнути і обізвати. У воєний час вчителям платтять повні зарплати без скорочень .плюс по 15 відсотків до зарплат. Да чого не хотіти такого меду.
Учитель
Ну в школі працюють не такі безграмотні люди) Шкода, що доросла людина не розставляє розділових знаків у реченнях і пише з граматичними помилками. Не соромно перед своєю дитиною!? Це ті моменти, коли навіть записку у школу батьки без помилок не можуть написати. Сміх та й годі. Займіться собою. Бо навіть мала дитина знає, що «воєнний» пишеться з 2 «н»
Коментувати
Лєна
Чому вчителів не відправляють у відпустку як шкільних тех працівниць та шкільних медсестр . В цепцевичах тутовичах на довгому тріскіно вчителі як працювали так і працюють. Діти до школи не ходять. Що це за навчання дистанційка . Батькі повині все пояснювати як і що робити .що це робота вчителя. 6учнів вийде на дистанційку.чому батькі повині робити їхню роботу тоді навіщо нам школа і вчителі. Отримують повні зарплати і ще премії як це в цепцевичах особливо.
Наболіло
Зараз, як говорять, "почнеться срач" і в мій бік, але я , все ж таки, висловлю думку з даного питання: Не треба "СКІГЛІТІ", як казав один недополітик. Шановні, я все розумію, але, люди, прокиньтеся- іде ВІЙНА!!! Що отримали( по зарплаті) і за те спасибі. Ви ніжитесь у своїх м’якеньких ліжках, а ви про хлопців - наших захисників подумали? Як їм там? Чи їли вони? Чи спали? Так, я також не в лавах тероборони чи ЗСУ. Але давши уроки дітям онлайн, ввечері ,щодня, йду плести захисні сітки або готувати їжу для наших оборонців (коли яка робота припадає). І таких як я багато. Тож, закликаю всю освітянську спільноту активно долучитися не до обговорення відпустки чи її компенсації, а до реальної допомоги у військовий час своїй країні. Слава Україні і її захисникам!!!
Тамара
На своє запитання консультації не отримала. Навіщо цей сайт? Oj, pf,hely.dfnb Synthytn&
Маруся
Понятно одно : ничего не понятно. А точнее, бабок нет, оплачивать нечем, образовательных бюджет солидно сократили, директора сейчас будут ломать головы за счет чего дать экономию на спущенную сумму, снимут классное руководство, (какое оно сейчас, полстраны сбежали), проверку тетрадей (какие тетради, все на дистанционке), куча пенсионеров и т. Д. Зеня продлил военное положение. А америка денежку нам не напечатала.
Сергей Лимонов
Для Маруся: Чекай на "визволителів" з квітами і паляницею!Вони забезпечуть тебе по самоє не хочу! Не хворай маруся!
Коментувати
Тамара
Чи входять святкові дні (Трійця і т. д.) у 24 дні відпустки, чи їх додають до 24 днів??
133
Якщо вже так склалося, що відпустка становить 24 дні. Організуйте на базах діючих шкіл табори відпочинку!!! Але тільки всі учні одразу. Це може бути небезпечено. Перших 2 тижні 1-4 класи. Других два тижні 5-7 класи. Третіх два тижні 8-10 класи. Відмовтесь від отих огидних мовних таборів. Кому на , особливо у селах їх потрібно? Там діти української мови добре не знають, не кажучи про іноземну мову. Мовні табори це для профільних навчальних закладів. Решта мають бути табори праці та відпочинку. Наприклад від 9.00 до 14.00. Якщо місцева влада може зебезпечити учнів хоч бутербродами і чаєм то до від 9.00 до 16.00. Учням потрібно організовувати заходи! Дитячі ігри та розважалки. Але все в межах школи!!! Ексурсії бажано категорично заборонити. Раптом десь у лісі застане повітряна тривога, це біда велика. А якщо ексурсії дозволяти, то тільки у ті заклади як відповідно до закону мають бомбосховища.
133
Якщо є такі школи які гарно вміють організовувати відпочинок, то запрошуйте до таких шкіл тих дітей які відвідували ті школи , які постраждали від авіаударів. І взагалі добре буде якщо не тільки у місті, але і селі таких дітей будуть запрошувати у табори. Взагалі два тижні це умовно. Можна і три тижні. А для тих учнів школи яких постраждали і переселенців, таки треба 3 тижні. Перевіз можна здійснювати шкільним автобусом. Добре буде, якщо на період дій військового стану в школах будуть заборонені будь-які ремонті робот, окрім тих які дійсно потрібні.
Коментувати
nmiskevitsh@ukr.net
Якщо ЗЗСО, улітку , в у мовах воєнного стану, згідно рішення сесії міської ради ще за 2021р., будуть понижувати у ступені з ІІ у І, 13 педагогів буде скорочено, то чи буде їм 32 дні щорічної відпустки виплачено компенсацією, адже пізніше вони її не зможуть використати, та й не всі будуть працевлаштовані.
Маріанна
Для nmiskevitsh@ukr.net: У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. У разі звільнення керівних, педагогічних, наукових, науково-педагогічних працівників, спеціалістів навчальних закладів, які до звільнення пропрацювали не менш як 10 місяців, грошова компенсація виплачується за не використані ними дні щорічних відпусток з розрахунку повної їх тривалості. У разі переведення працівника на роботу на інше підприємство грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник.
Коментувати
Вчитель
Влада заявляє,що вони знали про напад,але це не помішало ВР у лютому на 100 відсотків збільшити власні оклади,які вони зараз успішно отримують.Ось і вся мораль.