Сергій Бабак про освіту: як раніше вже не буде

Голова Комітету ВР з питань освіти, науки та інновацій про те, якою буде освіта після карантину

Сергій Бабак про освіту: як раніше вже не буде

Коли наші діти підуть до шкіл та садочків? Чи тестуватимуть їх на коронавірус? Чи відбудеться ЗНО? Чи продовжиться проект онлайн-освіти після карантину? На ці та інші запитання відповідає голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.

Коли відкриються школи та дитсадки?

Заклади освіти, зокрема і садочки, відкриються 1 вересня. Ми, звичайно, робитимемо все, що від нас залежить. І будемо дивитися, як розвиватиметься епідеміологічна ситуація і реагувати. Але маємо піклуватися про найменших.

Чи збільшиться навантаження після карантину, щоб наздогнати програму?

Жодна освітня система не виявилась готовою до карантину. Але нам вдалося швидко відреагувати на цей виклик і за достатньо короткий термін створити «Всеукраїнську школу-онлайн». Проект став можливим завдяки спільним зусиллям Офісу Президента, Міністерства освіти і науки, нашого комітету Верховної Ради, громадської спілки «Освіторія», а також 40 небайдужих педагогів, що зголосилися стати вчителями для всієї країни.

Ми не тільки викладаємо відеоуроки на YouTube МОН, а й залучили провідні телеканали, адже є сім’ї, в яких, на жаль, немає доступу до якісного інтернету, а дітки не мають планшетів чи ноутбуків.

Щодня мільйони дітей дивляться відеоуроки по телевізору. Згодом такі ж проекти почали робити деякі інші країни. Ця ідея є вчасною і необхідною, а тому успішною.

Проте, ми не можемо бути впевненими, що всі діти на 100% скористаються нашою допомогою. Через це перший місяць навчання буде для всіх коригуючим. Тобто ми повторюватимемо все, чому мали б навчитися за час карантину.

Чи тестуватимуть дітей на коронавірус перед 1 вересня?

Теоретично це можливо, але давайте будемо чесними – чи є сенс? Наприклад, ми протестуємо дитину, а через пару днів вона випадково заразиться від перехожого на вулиці. Тоді треба або постійно тестувати, або не тестувати взагалі.

Що важливо, так це дотримуватись усіх санітарних норм, коли ми вийдемо на навчання. На сьогодні МОН і МОЗ спільно розробляють протокол безпеки для проведення ЗНО. Там йдеться про присутність не більше 15 учасників та двох інструкторів в аудиторії, маски, рукавички, дезінфектори, дотримання соціальної дистанції, температурний контроль. Такий самий протокол може діяти і на 1 вересня.

Чи відбудеться ЗНО?

ЗНО не скасовують. Коли воно відбудеться, залежить від дати кінця карантину. В нас є два сценарії: якщо карантин завершиться до початку червня, ЗНО відбудеться між 25 червня та 17 липня. Якщо ж карантин триватиме до початку серпня, то з 17 серпня до 4 вересня.

Чи змінюються правила подачі документів до вишів?

Із системою вступу до університетів у нас все добре. Вона працювала до того, працює і вдосконалюється зараз. Є єдина державна електронна база освіти, через персональні кабінети діти подають всі свої документи. Після того, як абітурієнта зараховують до певного ВНЗ, він має особисто прийти і подати оригінали документів. Жодних проблем.

Ми взагалі переходимо на електронний документообіг, і карантинні обмеження лише пришвидшують цей процес. До речі, так само буде зі вступом до школи. Батьки подаватимуть документи дитини онлайн. Кожен заклад оприлюднить термін подачі та перелік документів на своєму сайті. Діджиталізація в дії!

Якою буде освіта після карантину?

Як раніше вже, напевно, не буде. Ми йдемо до змішаного типу освіти: коли частина навчального процесу переходитиме в онлайн-режим. Що я маю на увазі?

По-перше, ми плануємо розвивати онлайн-школу й надалі. Повністю відзнімемо навчальний рік і залишимо всі уроки у вільному доступі на єдиній безкоштовній електронній платформі.

Такий ресурс стане чудовим інструментом підтримки для школярів, які пропустили навчання через відсутність. Достатньо дізнатися у вчителя тему уроку і, перебуваючи вдома з температурою, увімкнути комп’ютер і подивитись урок.

Не забувайте, що наш карантин – не вперше. Ще є сезонні карантини (наприклад, через грип) та ситуативні (вітрянка). Платформа допоможе і викладачам, які вийшли на заміну, і батькам, які хочуть ще раз із дитиною пройти будь-яку тему.

По-друге, ми створюємо інклюзивну онлайн-школу. Особисто для мене це дуже важливий момент. Усі діти, незалежно від можливостей, повинні мати рівний доступ до знань. Саме тому ми вже додаємо до відеоуроків титрування для дітей з порушенням слуху і сурдопереклад. Також розпочали робити уроки для дітей з порушенням зору – з тифлоперекладом.

По-третє, якщо є електронна подача документів до школи, є уроки в режимі онлайн, то чому б не зробити електронні щоденники? Паперова звітність як рудимент старої системи має зникнути і тим самим суттєво полегшити життя і вчителям, і дітям, а особливо батькам. Адже ви легко і в будь-який момент зможете подивитися успіхи вашої дитини і вчасно зреагувати, якщо їй потрібна допомога в навчанні.

Це буде ціла система з даними про уроки, успішність та відвідування дітей. Але вона матиме різні рівні доступу. Тобто не буде такого, що кожен зайшов і все про всіх дізнався. Батьки дивляться за своєю дитиною, дитина дивиться за своїми успіхами та успіхами свого класу, вчитель – за класами, в яких він викладає, а от директор – це єдина людина, яка зможе дивитися за успішністю всіх. Бо це її безпосередній обов’язок.

Підсумовуючи, хочу зауважити, що система освіти еволюціонує. Це відбувається на наших очах, і я радий, що ми маємо можливість долучитися до цих змін, які точно допоможуть зробити майбутнє наших дітей успішнішим. Час для цього настав.

Освіта.ua
06.05.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Людмила
Сказал про деток которые не имеют доступа к качественному интернету а как таким детям получать знания ни слова то есть возвращаемся в 19 век . Это украинский путь в европу
Викладач
А де ж наш хвалений Інститут модернізації змісту освіти МОН, куди сховались купа доцентів з кандидатами, які нас викладачів повчали і за що їм держава гроші платила? Під час кризи ми побачили повну нездатність до керівної діяльності МОН, яке вдогонку викладачам надсилало свої листи з рекомендаціями, коли вони вже пропрацював місяць і більше. Вся концепція НУШ це карточна будівля, а не діюча програма. Все тому, що наше міністерство відірвано від реальної освіти, а збирає по світу "нові моделі" освіти, замість того, щоб зібрати з’їзд діючих викладачів, вислухати їх поради, врахувати їх досвід і будувати свою, реально працюючу систему.
Батьки
https://www.liga.net/society/opinion/distantsionnoe-obuchenie---ocherednoy-test-na-tsennosti-my-ego-s-treskom-provalili отак батьки і суспільство реагують на дистанційне навчання
Олекса Позняк
Для Батьки: що краще - в гробу чи на дистанці?
Коментувати
вчителька
Сергій Бабак, чиновники теж міняються як портянки і одного дня і вас там не буде. Але ви особисто увійдете в історію реформ української освіти як чиновник, руками якого вельми файно жар загрібали. Бо не зовсім віриться, що це геть до кінця ваші ідеї.
Олекса Позняк
єдиний вихід зберегти розумних учителів і учнів це перевести їх на дистанційку. Структура навчання повинна бути наступна: учень дивиться телеуроки потім консультується у вчителя по зуму. Краще , звичайно, створити свій аналог зума з розширеним функціоналом так щоб можна було і контрольні під відео проводити. Пандемія поширюється хвилями. Дурні , які попруться у школу чи вчить чи вчитись будуть лежати в гробах з здивованим виразом обличчя - а як так зі мною могло таке трапитись? 80 000 померлих у США вас не переконує перейти на нову систему?? Тоді Позняку з вами не по дорозі - я звільняюсь перед 1 вересням. А взагалі освіту жде сюрприз - масове звільнення учителів перед 1 вересня. Ніхто зараз не звільниться , не захочуть втрачати відпускні та оздоровчі. А 1 вересня - бац - і маса учителів які тягли до останнього - звільняються. Не кажіть тоді що Позняк вас не попереджав. Переведення старшої школи на дистанційку вивільнить кабінети молодшій і дасть можливість дотримуватись сан норм
Тетяна
А чого "Всеукраїнська школа-онлайн"? для чого тут дефіс, вибачте? . .
Олександр
Для школи давно треба користати безкоштовні LMS як у вишах Чому досі про це не турбувались? Це прогалини МОН
Олекса Позняк
Я розумію, що є учителі , для яких дистанційка це щось загадковожахливе. Є батьки яким осточортіло своє чадо. Але новий світ прийшов. Буде 2 хвиля ще потужніша. Школи це розсадник зарази. Вакцини немає. Діти переносять безсимптомно і потім приносять вірус у сім’ї. Учителі-пенсіонери у перевантажених школах це смертники . Я звільняюсь якщо ідемо знов у школу 1 вересня.
Антон
https://ua.korrespondent.net/business/4226156-osvita-bez-alternatyvy-chomu-mon-halmuuit-netypovi-osvitni-prohramy
Наталія
Учні не роботи, в яких можна залити програму. Для розвитку людина повинна мати живе спілкування. Стосовно електронних щоденників, непогано. Хто з батьків не цікавився навчанням дитини, той і не буде перейматися тим, що там і де там написано... Стосовно питання "хто може знати інформацію про успішність дитини". Чому дитина має знати про те, які успіхи мають її однокласники? Це буде змагання на розмір гаманця батьків? Чи щоб опоговорити про це з батьками, які потім будуть сусідам розповідати про чужу дитину? Кожен має знати свої індивідуальні можливості (фізичні, інтелектуальні тощо), при бажанніі їх розвивати, думати про те, як знання та вміння допоможуть дитині реалізуватися у житті.
Олекса Позняк
Для Наталія: в гробу буде живе спілкування якщо підем у наші переповнені школи
Коментувати
Тетяна
На навчання з 1 Вересня? Який жах, поки не зроблять вакцину - ніякої школи!!! Я дитину на завідомо свідоме зараження не поведу. Здоров’я понад усе.
БЦЖ
Для Тетяна: Можна взагалі на домашнє навчання перевести. В чому проблема? Можна у погребі зачинити, бо віруси, зараза, вони скрізь, де є люди. Вакцина? От смішна перелякана мамка!
Олекса Позняк
Д4репа. У мого друга знайомий син поховав і батька і матір. Віімкніть мізки, ви хочете щоб було як у США?
Коментувати
Не кажу бо не хочу
Неполучиться в вас тому що всякій чипусі що ви мелете прийде кінець. ви людей «за дибілів щитаєте? Війни, голод, снід, туберкульоз, рак,насилля,вбивства ітд ніхто сильно не переймається.А на кожен «яд» є противоотрута.Ми ще подивимось як буде? Незагадуйте на перед не смішіть Бога! ви в курсі про поговірку? І думати треба за все спитають. Я надіюсь буде в цьому ребусі відгадка.
Чернівці
Нду Бабак - видатна людина. Базова освіта- психолог, кандидат наук по економіці. Докторська - технічних наук по літальних апаратах. Молодець.
Фірма"Світанок"
Для Чернівці: де можна було купити, там і купляв....
Коментувати
Бойко Олька
Одне питання , як у тому анекдоті - де будинок ? Якщо є міністерство освіти , то чим воно опікуватиметься ? Якістю змісту контенту на YouTube ? А видатки , які всі громадяни сплачують , будуть витрачатися на online-уроки ? Якщо освіту так як і медицину владні посадовці хочуть перекинути на місцеве самоврядування , тоді треба і гроші у тому ж відношенні до відповідальності передати людям .
TECHEMY.COM
Вчитися требя не для державного папірця, а для того, щоб заробляти гроші. Ващі діти ходять до школи, потім до вишу. Ви віддаєте купу грошей протягом 15 років. В результаті, що ви отримуєте? Дитину яка нікому не потрібна як випускник вишу. Витративши 15 років і десятки тисяч гривень, ваша дитина йде манікюрницею, торговим агентом, вантажником, а в кращому разі - заробітчанином. Такого майбутнього ви хотіли вашій дитині? Так от причина та3ій ситуації - державне регулювання освіти.
Андрій
Жах! Добратися інші слова не вдасться. Людина далека від реалій життя та освіти. Повернеться на землю, пане Бабак!
Alia Leonidovna
ах вы ....! хотите создать кибер общество!!!! хотите всех детей перевести в цифровое образование!!! Microsoft 26 марта этого года 2020 получил патент за номером WO/2020/060606. Патент называется «Криптовалютная система, использующая данные о физической активности организма» - начало создания кибер общества! Да вам наплевать на детей! вам нужно служить слугам под номером 060606!
Таня
В Европе первые кто вышли с карантина это учебные заведения и садики)))) а мы давайте дальше сидеть дома??? А зачем нам учится?? Зачем нам образование??? Вся эта онлайн х... может быть использована только для заочного обучения и то не факт!!! Давайте полностью загоним образование в ж... и будем разглагольствовать как круто мы ввели что-то модерновое))) образование было одним из бесценных бриллиантов нашей страны! Но мы и его упорно уничтожаем!
Світлана
"Достатньо дізнатися у вчителя тему уроку і, перебуваючи вдома з температурою, увімкнути комп’ютер і подивитись урок." По що ВИ говорите!???який комп’ютер,яке навчання онлайн коли у дитини температура??! Який садочок онлайн!?кому вони потрібні??чи можливо одному із батьків,який буде сидіти з дитиною вдома і навчатись онлайн разом з нею будуть платити зарплатню???
Екатерина
ЗА ПОЛНОЦЕННОЕ ОБУЧЕНИЕ В ШКОЛАХ!!! Онлайн возможно просто как дополнение к здоровому обучению или для тех селений, где нет школ или они очень далеко.