Osvita.ua Середня освіта Як водночас скасувати надбавки та підвищити зарплату вчителя
Як водночас скасувати надбавки та підвищити зарплату вчителя

Народний депутат від «Голосу» Інна Совсун про ініціативу зміни моделі оплати праці вчителів

Як водночас скасувати надбавки та підвищити зарплату вчителя

Народний депутат від партії «Голос» Інна Совсун пояснює ініціативу членів фракції щодо поправок до проекту закону «Про загальну середню освіту», які можуть зміни модель оплати праці вчителів.

Вчителі мають заробляти більше. Саме на це спрямовані поправки, подані народними депутатами фракції «Голос» до проекту закону про середню освіту.

Довкола правок розгорілась бурхлива і часто маніпулятивна дискусія. Зважаючи на рівень недовіри до влади, не дивно.

Освітяни звикли очікувати поганого, бо не розуміють, що саме відбувається, навіщо і як це вплине на їхнє життя. Тому час пояснити, як подані правки гарантуватимуть вищу оплату праці вчителів.

***

Спершу про поточну ситуацію з оплатою праці вчителів.

Середня зарплата вчителя у серпні 2019 року – 7349 гривень. Ці суми визначаються на основі Єдиної тарифної сітки, котра встановлює посадовий оклад для працівників відповідно до їхнього тарифного розряду.

Єдиної – бо вона поширюється на усіх бюджетників. Тобто не можна просто підняти оклади вчителям, не підвищивши автоматично зарплати усім іншим.

Іншою проблемою тарифної сітки була маленька різниця між окладами для вчителів різних категорій.

Вчитель ІІ категорії у 2019 році мав оклад 4480 гривень, наступної, І категорії, – 4797 гривень, а вищої – 5113 грн. Не забудьте відняти 20% податків.

Тобто 5 років ти навчаєшся, професійно розвиваєшся, і ось вона, винагорода – 300 гривень!

Оклад – це не все. До нього додаються численні доплати і надбавки.

Пропрацював у школі більше 20 років? Маєш додаткові 30% до окладу.

Викладаєш мову або математику? Ще 10-20 % згори за перевірку зошитів.

Класне керівництво? Завідування навчальними кабінетом чи майстерною? Все це додаткові гроші. А ще ж є надбавка за престижність педагогічної праці!

Ця надбавка сама по собі є хорошим прикладом того, як у свій час уряд, обмежений тарифною сіткою, вигадав спосіб трохи додати до зарплати вчителів.

У сумі ці надбавки можуть становити до половини зарплатні вчителя.

Позитивним наслідком такого підходу є підвищення заробітної плати вчителям. Саме завдяки надбавкам вчителька отримує не 5 тисяч гривень, а 10 тисяч.

Проте у такому підході до формування зарплатні годі шукати логіки і тим паче ясності. Чому вчитель фізики отримує додаткові гроші за роботу з обладнанням, яка займає його чи її час, а вчитель літератури за щорічне перечитування "Злочину і кари" не отримує (хоча так само витрачає свій час за цю роботу)?

Чому вчителеві мови за перевірку домашніх робіт доплачують, а якщо вчителька біології задасть учням написати про Розалінд Франклін, яка вперше зробила фото хромосом, то вартість їхньої перевірки не буде включена в його чи її оклад?

За професійне зростання, тобто за підвищення кваліфікаційної категорії, вчитель отримує зростання у зарплаті аж на 6%, а за те, що працював 20 років – 30%. І при цьому немає значення, добре чи погано вчитель працював. «Потужна» мотивація до професійного росту, чи не так?

Як підходить до вирішення проблеми з вчительськими зарплатами реформа НУШ?

Закон «Про освіту» визначає, що мінімальна зарплата педпрацівників не може бути нижчою за 3 мінімальні зарплати (або 4 прожиткові мінімуми – залежить від того, яку статтю закону прочитати).

Статися це має до 2023 року. Досі вчительські зарплати потрохи підвищували, але до визначеного законом мінімуму було все ще далеко.

І в останні місяці роботи попереднього уряду, перед самісінькими парламентськими виборами, ухвалили постанову про новий спосіб оплати праці всіх освітян.

Найважливіше, що пропонує постанова: вона виводить вчительські зарплати з Єдиної тарифної сітки, тож тепер розмір окладу і «крок» між зарплатами різних посад у системі освіти визначатиме Міносвіти. Чудова новина, яка повинна була б призвести до очікуваного підвищення рівня зарплат вчителів.

От тільки ця постанова не лише не вирішує описані вище проблеми (ускладнена система визначення розміру зарплати та відсутність фінансової мотивації до професійного зростання), вона погіршує ситуацію!

Усі кваліфікаційні категорії вчителів, крім вищої, "стиснуто" до одного тарифного розряду. Усі доплати й надбавки зберігаються.

Зрештою, новий Уряд загалом не заклав у бюджет 2020 гроші на передбачене постановою підвищення, то ж схоже, очікуваних змін учителям доведеться почекати.

Утім, зараз Парламент розпочав роботу над другим читанням закону «Про повну загальну середню освіту».

Це – «вікно можливостей», аби запровадити прозору та справедливу систем оплати праці вчителів: усунути зрівнялівку, гонитву за надбавками, які надаються часто залежно від лояльності начальству, і врешті винагороджувати дійсно якісну роботу.

Для цього ми пропонуємо платити за підтверджену кваліфікацію, а не просто за роки роботи, і не дрібнити зарплатню на купу надбавок, які зарегульовують професійну діяльність вчителя.

Адже задля отримання кожної надбавки від вчителів вимагають цілком конкретні види робіт, незалежно від того, чи є в них педагогічний сенс, чи ні.

Ми ж повинні лишити за вчителями вибір форм навчання, щоб вони не були прив’язані до виду роботи, за який передбачена надбавка.

Треба припинити контролювати, скільки зошитів було перевірено і чи правильно заповнена документація на кабінет хімії. Це принизливо для вчителя, але також – вкрай неефективно з точки зору якості викладання.

Чи означає пропозиція щодо прибирання надбавок, що вчителі матимуть нижчу зарплату? Аж ніяк. Ми пропонуємо принципово інший підхід до оплати праці.

Зарплатня не має «дотягуватись» за рахунок вищих надбавок. Сама базова оплата має бути високою і справедливою. Відмінності ж у зарплатні між вчителями мають залежати від кваліфікації вчителя, а не від стажу чи кількості перевірених зошитів.

Ми пропонуємо:

  • рівень оплати за категоріями має збільшуватись при отриманні вищої категорії;
  • посадовий оклад вчителя ІІ категорії підвищується на 25% порівняно з окладом учителя-інтерна, вчителя І категорії – на 30%, вищої категорії – на 40% від посадового окладу попередньої кваліфікаційної категорії.

При цьому посадовий оклад вчителя-інтерна має мінімальну нижню межу – 4 прожиткові мінімуми.

Про які суми йдеться? Інтерн отримуватиме 8 000 грн (при поточному прожитковому мінімумі у розмірі на рівні 2 тисяч гривень), учитель ІІ категорії, тобто одразу після проходження сертифікації – 10000 грн, учитель І категорії – 13000 грн, а вищої – 18200 грн.

Зважте, що на найвищу зарплату буде претендувати значна частка вчителів. У 2018-2019 навчальному році 45% вчителів мали вищу категорію, 22,5% – І категорію, 14% – ІІ категорію, і 13,5% не мали категорії.

Так вчителі матимуть мотивацію професійно зростати. При цьому важливо, що за такого підходу вдасться запропонувати системне рішення проблеми нестачі молодих вчителів у школі. Адже сьогодні єдина перспектива для них, щоб отримати вищу зарплату – це пропрацювати в школі 20 років.

За нового підходу вони зможуть атестуватися на вищі категорії позачергово, і отже – мати вищу зарплату.

Деякі обов’язки, не пов’язані безпосередньо з освітньою діяльністю, наприклад, класне керівництво, ми пропонуємо передати фахівцям.

Для цього у школі необхідно запровадити посаду консультантів. Вони допомагатимуть дітям із адаптацією при переході з одного рівня середньої освіти на інших, із вибором освітньої траєкторії (профілів, вибіркових дисциплін тощо) та здійснюватимуть загальну організаційну підтримку учнів.

Що стосується «виховної роботи», слід чітко внормувати повноваження школи у цьому питанні і створити умови для реалізації дійсної самостійності, позбавивши МОН та інші органи управління освіти права визначати, що саме і у який спосіб проводить школа, а головне, вимагати щодо цього звітності.

Ми маємо нарешті відійти від «громадського навантаження», яке навішують на вчителів згори, від нескінченних звітів про виховні заходи, до позаурочної діяльності, яка дійсно цікава і корисна дітям, а для вчителя є способом самореалізації, а не «зобов’язалівкою».

Зміни лякають, це зрозуміло й очікувано. Ти чуєш: «Скасують доплати і надбавки» – і перед очима виринає перспектива зменшення і так маленької зарплати.

Тому ще до початку роботи над нашими пропозиціями хочу пояснити свої ідеї і почути ваші думки щодо них.

Інна Совсун, народний депутат від політичної партії «Голос».

За матеріалами Українська правда. Життя.

Обговорити на форумі

Освіта.ua
11.10.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
учитель
Шановні дописувачі.Якщо уважно прочитати цю статтю, то все на користь педагогів. І якби справді дали таку зарплату, як тут пишуть, то було б добре "Про які суми йдеться? Інтерн отримуватиме 8 000 грн (при поточному прожитковому мінімумі у розмірі на рівні 2 тисяч гривень), учитель ІІ категорії, тобто одразу після проходження сертифікації – 10000 грн, учитель І категорії – 13000 грн, а вищої – 18200 грн." Погоджуюся і з тим, щоб зняли за перевірку зошитів - перевіряти лише контротльні та самостійні. Що дає перевірка зошитів з української, зарубіжної та математики? Лише забирає велику частину часу, бо дітям всеодно, яку оцінку поставив учитель. І не треба оцінювати учнівський зошит! Але я проти 40-годинного робочого тижня. Хоча й тут можна знайти плюси. Ми ж ходимо з дітьми в музеї, на різні екскурсії, проводимо покакласні заходи, готуємося до уроків, перечитуємо твори, готуємо до конкурсів, олімпіад і т.д. Хіба це не забирає у нас по 3-4 години в день? Не панікуйте, а добре все розсудіть!!!
Льолік
Для учитель: иди в міністерство!
Сергей Лимонов
Для учителя : міністерська прокладка що видає себе за простого вчителя-йдіть ви всі у сраку! Дістали вже всіх своїми тупими і нежиттєспроможними прожектами! Вакарчук і Совсун -до дупи тупаки !
Людмила
Що дає перевірка зошитів з української мови? Шановний,ви що ,з дуба впали,про чому тут оцінка,як навчити дитину грамотно висловлювати в письмовій формі свої думки жодного разу не заглянувши в дитячий зошит. Діти ж так і говорять:"Я Вам дом.роботу зробив" Усвідомлення того,що не для вчителя,а ,в першу чергу,для себе прийде набагато пізніше. То ,за Вашою логікою,може,узагалі перестати вчити грамоті,хай будуть темні й неписьменні.
Коментувати
ученики
Бунтуйте уже скорее, дорогие наши учителя, а то нам к ЗНО готовиться нужно - а времени нет - нужно в школу ходить, уроки отсиживать, на которых или конспектирование учебника, или контрольная, или чтение рефератов! УРОДЫ ДОЛБАНЫЕ, ИДИТЕ БАСТУЙТЕ УЖЕ СМОТРЕТЬ НА ВАС ТОШНО!
Пані Ганя
Для ученики: ідіть підручник конспектуйте! Все ж більше в головах ваших пустих буде!
Саливончик
Це коментар пресслужби Новосад( признємося).
міносвіти
Для Пані Ганя: Зрозуло як ви уроки проводете - бо у самої в голові пусто!
Коментувати
Witalina
А що, молодому спеціалісту 8 тис. це гідна зарплата???? Орендуйте житло,заплатіть комуналку.Про кіно,перукарню мовчу. А якщо сім’я, діти. Студенти, навчаючись і працюючи у вільний час,отримують стільки ж і більше. І це буде мотивувати молодь йти у школу , бути цапом відбувайлом і догождати батькам і адмінстрації???? НЕ СМІШІТЬ!!!!
Вчитель
Для Witalina: видимо считают, что шикарно, в Киеве студенты, официантами подрабатывая, в месяц имеют от 10 тыс., и эти придурки думают, что после окончания вуза, они побегут на адские условия и эти копейки.
Коментувати
Вчитель
Поскольку в бюджете средства не заложены на повышение зарплат, то одним снимут доплаты, а другим подымут на пару копеек и то, если пройдут сертификацию, доверия к ним нет, там одни соросовские аферисты, их может одно только остановить - бунт учителей по всей стране.
Веріфікатор
Чергова авантюра по одурманенню довірливих і простаків. Як можна підвищити зарплатню коли у бюджет на слідуючий рік заложені ті самі кошти , що були і у попередньому році. .
Небайдужий
Стипендії вже підвищувала ця пані. Підвищили на три копійки для 2-3 студентів, а у всі інших повністю скасували. Цю пані дуже люблять в міністерстві фінансів, бо вона всі інтереси освіти здає на ура, причому сама, навіть просити не треба. Стипендії студентів знищила, доплати доцентам знищила на пару років, тепер доплати вчителям знищить.
Козак
Для Небайдужий: совсун , новосад, шаров, стадний- слуги Сороса! Наші вороги!
Коментувати
Учитель
Навіть не дивує, що "Голос Пінчука" хоче остаточно знищити українську освіту. Я, знаєте, обожнюю твори геніальної українки Олени Пчілки. Наприклад, є в неї такий чудовий твір "Наша справа з жидами". Дуже всім рекомендую знайти цей твір в Інтернеті (за допомогою гугла) і прочитати. Написаний неначе про сучасну Україну. Виявляється, що тоді, як і зараз усілякі сороси, коломойські, пінчуки, фєльдмани та інші рабіновічі грабували Україну і отруювали життя українцям.
совсуниха
Вот интересно просто раньше учителя кричали ЧАСОВ МАЛО ДЕНЕГ МАЛО нате вам и то и другое что пять не так
Черненко і.
Коли закінчиться цей маразм- коли хворі на голову люди під виглядом реформ , ??перестануть винищувати все украінське?? Ця прибита совсуниха чи не пішла б ....
батьки
Прибирати надбавки вчителям або залишити потрібно питати у батьків, а не вчителів! Вчителі свою работу якісно не виконують - тому більшість батьків виступить проти будь-яких надбавок!
Вчитель
Для батьки: А забирати дітей у батьків чи ні потрібно питати у вчителів! Батьки свої обовязки якісно не виконують
Алла
Хай батьки вчать самі дітей, вони краще все знають. А вчитель тільки перехреститься, коли заберуть доплату за класне керівництво. Бо відповідати за невихованих дітей вже задовбались. БАТЬКИ, виховуйте дітей! Ну, і так, як ви краще все вмієте робити, то по черзі в школі, для СВОЇХ дітей, будете проводити бесіди, виховні заходи, водити на екскурсії. І головне ж, ще вести класний журнал. І безліч іншої роботи, "за яку платити не варто".
Местный
Для батьки: а выдавать аттестат или просто бумажку "Прослушал курс" надо спрашивать у учителей.
Коментувати
Горбань Віктор
А мою пропозицію про сім учительських категорій, які б спонукали педагога до матеріального і професійного зростання, видалили. Мабуть, вона не відповідає політиці "педагогічного Олімпу", як їх називав А. С. Макаренко.
Ольга Оленич
Особисто мене, як вчителя фізики, можуть вмотивовувати лише сучасні засоби навчання, обладнання в кабінеті (яким б не було років 50-70, хоча, хай старі, але ж робочі та на кожного учня по екземпляру). А поки крейда - це моє, та й коронна фраза: "Діти, уявіть собі...". Так що, не тією дорогою ви крокуєте.
Татьяна Минченко
Як же настогидли ці "актівісти" від освіти (((ісля закінчення університету активно занурилась в громадську діяльність. Працювала менеджером освітніх проектів у Громадянська мережа «ОПОРА». В 2009 році разом з однодумцями заснувала некомерційний аналітичний центр CEDOS (раніше «Центр дослідження суспільства»), який очолювала до призначення на посаду заступниці Міністра (2010–2014 рр). Діяльність Центру концентрується на дослідженні державної політики та суспільних процесів у сферах освіти, міграції та міського розвитку з метою формування прогресивних інституцій та посилення участі громадян у прийнятті рішень. ДЕ РОБОТА В ШКОЛІ? ЩО ВИ ПРО НЕЇ ЗНАЄТЕ?!
Іван
За весь період існування української освіти НАЙБЕЗДАРНІШОЇ особистості серед різного роду управлінців, ніж п.Совсун, не було. І, головне, завжди щось хоче змінювати. Та залиште Ви, пані Совсун, цю освіту, і без вас пропадає! Чи все-таке дуже хочеться знищити її повністю?
Давно назрело!
Спасибо партии "Голос"! Наконец-то будет наведен порядок с оплатой труда учителей! Давно пора!
Клімкін
Савсун- на мило , Шарова - на палю, стадного- на дибу, Новосад - на смітник. Жарт, але буде так!!! Не сумніваюсь.
Олекса Позняк
Для Клімкін: поки сонце зійде...
Коментувати
Сергей Лимонов
Все ще дивуюся з наївності вчителів : Дорогі колеги ! Все що ми робили за доплати ( не доведи Господи ,після прийняття цього треклятого законопроєкту) - ви будете робити безкоштовно на протязі 40 годинного робочого тижня : доплати знвмуть аж бігом , а для підвищення зарплат " потрібні астрономічн суми " цитуючи Новосад!
Лариса Попова
Для Сергей Лимонов: І де це ми будемо робити? Школа працює у 2 зміни. В учительській ледве й половині місця вистачить. Класів вільних немає. Про комп’ютер годі й говорити.
Коментувати
Кавецька Зоряна
Мені цікаво відколи це вчителю фізики доплачували за роботу з обладнанням??? Ніколи такого не було! Багато вчителів працюють без лаборанта, самі проводять лабораторні роботи! В 7 класі більше 10-ти лабораторних на рік,кожну з яких потрібно підготувати ,провести, забрати обладнання,перевірити зошити....а лаборанта нема!!!Прошу сказати згідно якої постанови чи закону має здійснюватись така оплата?
Лариса
Для Кавецька Зоряна: Та у міністерствах просто не знають, що робиться на місцях. Їм, поважним, не до того .Вони НУШ впроваджують.Тільки не хочуть чомусь зрозуміти,що ні найсучасніші комп’ютери, парти, кольори стін не замінять учителя.
Коментувати
Світлана
Інно Совсун, врятуйте ЖДУ імені Івана Франка, коїться щось не зрозуміле, велике скорочення годин, викладачі працюють на 0,5 ставки, 0,6 ставк тобто 1 мають не всі. Деякі особистості, або як можна назвати любімчики отримали по 1.5 ставки, отримують неправомірні нагороди. Люди втікають з вузу, бо величезний тиск та приниження зі сторони ректорату. Не виконуєшь активність, контракт не підписують, не друкуєшся із а як можна виконазвати, коли зарплати у 0,6 ставки така сама картина. Особисто у мене двоє дітей, випускниця, репетитори, одяг харчування, гуртки у молодшої дочки цього року немає, бо не взмозі оплатити на 0,5 ставки. Професори та доценти йдуть із вузу! Куди нам звертатися, які важелі написати. Зробить перевибори, або таємне голосування про задоволенність роботі. Йде масове вигорання. Писали МОН України, писали в офіс Президента, поки відповіді нуль. Будь ласка, врятуйте, благаємо.
Сергей Лимонов
Для Світлана: голос рабині- до "слуги народу !Голоc волаючого в пустелі , пам’ятаєте ?
Світлана
До Сергія Лимонова: Що маєте на увазі? Не зрозуміло
Сергей Лимонов
Світлані : в:сі ці благання і заклики до влади- марні : владі глибоко начхати на потреби простих людей ! Ще не дійшло ? Всі ці ваші " благаю" - "прошу"-виглядають наївно і по рабськи - не достойно! Жертви благають своїх катів про милість! Щодо "голосу волаючого в пустелі"- почитайте Бблію! Соромно викладачу університету не знати елементарних речей! То може і не потрібно таких профі рятувати ?
Коментувати
Сосунка
,,Міністерко", сертифікуйся сама, у дописах купу помилок зробила, позорище на всю Україну, а потім керуй освітою.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!