Віктор Круглов: ми створюємо підручники, що подобаються

Нові підручники повинні зламати ситуацію, коли за кілька місяців дитина втрачає інтерес до навчання

Віктор Круглов: ми створюємо підручники, що подобаються

Реформа української школи стартує з 1 вересня цього року, але фактично вона вже почалася. Цього тижня вчителі обирають підручники для 1 класу. Нові підручники, за новою програмою, для нової школи. Генеральний директор видавництва «Ранок» Віктор Круглов розповів, як створювали нове покоління підручників і чим вони відрізняються від тих, що тепер опиняться на звалищі застарілої освіти.

Сьогодні часто говорять, що нові підручники — це перероблені старі, а під новою обкладинкою той самий зміст. Що саме знайдуть учителі під обкладинками підручників видавництва «Ранок»?

Не можу сказати про інші видавництва, а наші підручники нові та сучасні, вони пройшли апробацію в пілотних школах по всій Україні й відповідають програмі «Нової української школи». Ми хотіли зламати ситуацію, коли за кілька місяців навчання дитина втрачає інтерес до школи і не хоче ходити на заняття, а кожен день починається зі сліз. Ми ставили перед собою мету: діти мають отримували задоволення від навчання.

Тому наші автори — науковці та вчителі-практики Світлана Скворцова, Оксана Онопрієнко, Марина Пристінська, Інна Большакова, Надія Бібік і багато інших — перш за все брали до уваги інтереси дітей і дитячу субкультуру. Були таки ситуації, коли методично обґрунтоване завдання просто не подобалося дітям — от не йде і все! І автори прибирали такі вправи. Залишились тільки ті, які захоплювали дітей. Ось за таким принципом і створювались нові підручники.

А як щодо вчителів, які працюватимуть за новою програмою? Вони можуть розраховувати на допомогу від видавництва, підручники мають методичний супровід?

Звісно, як завжди, ми комплексно підходимо до роботи, готуємо не тільки підручники, а повний методичний комплект для вчителя, безкоштовні методичні матеріали. З вересня працюватиме «Інтерактивна школа творчого вчителя», у якій кожен учитель зможе поспілкуватися з автором підручника, отримати поради і роз’яснення щодо нової програми.

Для нас це теж важливо, адже це і є зворотний зв’язок. Ми ж не збираємося зупинятися на 1 класі й уже готуємося до роботи над підручниками для 2-го, 3-го й 4-го.

Видавництво «Ранок» уже не перший рік друкує підручники європейського формату в м’якій обкладинці. Чому ви обрали такий незвичний для української школи формат?

Тому що такі підручники мають сучасний і модний вигляд, подобаються дітям, з першого погляду викликають інтерес. Ось, наприклад, таким буде новий підручник з англійської мови для 1 класу «Start Up!» Це спільний проект, над яким працювала міжнародна команда фахівців у галузі мовної освіти — українські автори Губарєва, Доценко, Євчук та експерти «GoGlobal».

У ресурсному пакеті підручника будуть зібрані історії, безліч інтерактивних завдань, вправи для відпрацювання вимови та ігри. Їх можна використовувати як разом із підручником, так і окремо. До того ж комплекс включатиме й зручну та зрозумілу книгу для вчителя з деталізованими покроковими інструкціями. Завдяки іноземним волонтерам «GoCamp» ми вперше отримаємо доступ до міжнародної експертизи. У редагуванні текстів беруть участь носії мови, британці, які слідкують, щоб мова підручника була «живою» та сучасною.

Зараз багато уваги приділяється художньому оформленню підручників. Це також проблема для видавництв — знайти ілюстратора для оформлення не розважальної, а навчальної літератури.

Ми пішли простим шляхом — замовляли ілюстрації художникам, які працюють на замовлення зарубіжних видавництв у сучасних художніх трендах. До того ж ми проводили тестування — обрали фокус-групу з майбутніх першокласників і з’ясували для себе, які малюнки подобаються дітям. Зрозуміло, що це були яскраві, кольорові, я б сказав, оптимістичні малюнки.

Сучасні технології приходять і в освіту. Ви не боїтеся залишитись без роботи, якщо місце паперових підручників остаточно посядуть ґаджети й електронні підручники?

Видавництво «Ранок» іще в 2015 році першим в Україні почало випускати шкільні підручники з інтернет-підтримкою. Цього року всі підручники для 1, 5, 10 класів, подані на конкурс МОН, мають електронні версії та додатковий е-контент.

Ми це робимо для того, щоб розвантажити вчителя й водночас спонукати учня самостійно здобувати знання. А паперова книга ніколи не зникне. Учені довели, що тексти на ґаджетах читаються довше, а розуміють і запам’ятовують їх гірше. Під час роботи з паперовим підручником ефективність виконання завдань у школярів на 7 відсотків вища, ніж із використанням ґаджетів.

Освіта.ua
16.05.2018

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів