Osvita.ua Середня освіта Віктор Круглов: ми створюємо підручники, що подобаються
Віктор Круглов: ми створюємо підручники, що подобаються

Нові підручники повинні зламати ситуацію, коли за кілька місяців дитина втрачає інтерес до навчання

Віктор Круглов: ми створюємо підручники, що подобаються

Реформа української школи стартує з 1 вересня цього року, але фактично вона вже почалася. Цього тижня вчителі обирають підручники для 1 класу. Нові підручники, за новою програмою, для нової школи. Генеральний директор видавництва «Ранок» Віктор Круглов розповів, як створювали нове покоління підручників і чим вони відрізняються від тих, що тепер опиняться на звалищі застарілої освіти.

Сьогодні часто говорять, що нові підручники — це перероблені старі, а під новою обкладинкою той самий зміст. Що саме знайдуть учителі під обкладинками підручників видавництва «Ранок»?

Не можу сказати про інші видавництва, а наші підручники нові та сучасні, вони пройшли апробацію в пілотних школах по всій Україні й відповідають програмі «Нової української школи». Ми хотіли зламати ситуацію, коли за кілька місяців навчання дитина втрачає інтерес до школи і не хоче ходити на заняття, а кожен день починається зі сліз. Ми ставили перед собою мету: діти мають отримували задоволення від навчання.

Тому наші автори — науковці та вчителі-практики Світлана Скворцова, Оксана Онопрієнко, Марина Пристінська, Інна Большакова, Надія Бібік і багато інших — перш за все брали до уваги інтереси дітей і дитячу субкультуру. Були таки ситуації, коли методично обґрунтоване завдання просто не подобалося дітям — от не йде і все! І автори прибирали такі вправи. Залишились тільки ті, які захоплювали дітей. Ось за таким принципом і створювались нові підручники.

А як щодо вчителів, які працюватимуть за новою програмою? Вони можуть розраховувати на допомогу від видавництва, підручники мають методичний супровід?

Звісно, як завжди, ми комплексно підходимо до роботи, готуємо не тільки підручники, а повний методичний комплект для вчителя, безкоштовні методичні матеріали. З вересня працюватиме «Інтерактивна школа творчого вчителя», у якій кожен учитель зможе поспілкуватися з автором підручника, отримати поради і роз’яснення щодо нової програми.

Для нас це теж важливо, адже це і є зворотний зв’язок. Ми ж не збираємося зупинятися на 1 класі й уже готуємося до роботи над підручниками для 2-го, 3-го й 4-го.

Видавництво «Ранок» уже не перший рік друкує підручники європейського формату в м’якій обкладинці. Чому ви обрали такий незвичний для української школи формат?

Тому що такі підручники мають сучасний і модний вигляд, подобаються дітям, з першого погляду викликають інтерес. Ось, наприклад, таким буде новий підручник з англійської мови для 1 класу «Start Up!» Це спільний проект, над яким працювала міжнародна команда фахівців у галузі мовної освіти — українські автори Губарєва, Доценко, Євчук та експерти «GoGlobal».

У ресурсному пакеті підручника будуть зібрані історії, безліч інтерактивних завдань, вправи для відпрацювання вимови та ігри. Їх можна використовувати як разом із підручником, так і окремо. До того ж комплекс включатиме й зручну та зрозумілу книгу для вчителя з деталізованими покроковими інструкціями. Завдяки іноземним волонтерам «GoCamp» ми вперше отримаємо доступ до міжнародної експертизи. У редагуванні текстів беруть участь носії мови, британці, які слідкують, щоб мова підручника була «живою» та сучасною.

Зараз багато уваги приділяється художньому оформленню підручників. Це також проблема для видавництв — знайти ілюстратора для оформлення не розважальної, а навчальної літератури.

Ми пішли простим шляхом — замовляли ілюстрації художникам, які працюють на замовлення зарубіжних видавництв у сучасних художніх трендах. До того ж ми проводили тестування — обрали фокус-групу з майбутніх першокласників і з’ясували для себе, які малюнки подобаються дітям. Зрозуміло, що це були яскраві, кольорові, я б сказав, оптимістичні малюнки.

Сучасні технології приходять і в освіту. Ви не боїтеся залишитись без роботи, якщо місце паперових підручників остаточно посядуть ґаджети й електронні підручники?

Видавництво «Ранок» іще в 2015 році першим в Україні почало випускати шкільні підручники з інтернет-підтримкою. Цього року всі підручники для 1, 5, 10 класів, подані на конкурс МОН, мають електронні версії та додатковий е-контент.

Ми це робимо для того, щоб розвантажити вчителя й водночас спонукати учня самостійно здобувати знання. А паперова книга ніколи не зникне. Учені довели, що тексти на ґаджетах читаються довше, а розуміють і запам’ятовують їх гірше. Під час роботи з паперовим підручником ефективність виконання завдань у школярів на 7 відсотків вища, ніж із використанням ґаджетів.

Освіта.ua
16.05.2018

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!