Osvita.ua Блоги І. Лікарчук: профтехосвіту потрібно відродити
І. Лікарчук: профтехосвіту потрібно відродити

Система профтехосвіти може нести «золоті» яйця, але виявляється, що вони нікому не потрібні

І. Лікарчук: профтехосвіту потрібно відродити

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якоcті освіти.

І знову про профтехосвіту. Для кожної профтехівця, який працював у системі профтехосвіти до початку ХХІ століття, було добре відомим імя Євгена Михайловича Кадацького. У кожному ПТУ його називали батьком. Після того, коли його звільнили з посади Голови Держкомітету з профтехосвіти, та зробили енним замом міністра народної освіти УРСР, він інколи заходив до мене в гості. Ми довго розмоляли за чаркою чаю чи чогось міцнішого, дискутували про майбутнє системи, величезним патріотом якої він був.

У листопаді 1989 року Євген Михайлович наважився звернутися до тодішного очільника Компартії України Володимира Щербицького із спеціальною доповідною запискою про стан справ у системі ПТО. Знаю, як він довго думав: робити цей крок чи ні. Адже він повністю суперчив урядовим і партійним рішенням. Але не був би Кадацький Кадацьким, якби не зважився.

Ось кілька фраз із цього документа, знайденого мною в архівах колишнього ЦК. «Слияние ГОспрофобра ССР, Минопроса ССР и Минвуза ССР в едином Госкомитете по народному образованию не привело к положительным сдвигам в подготовке рабочих... Профессионально-техническое образование теряет свой приоритет, растворяясь в массе учебных заведений и нерешенных вопросов народного образования. Нередко цели и задачи профтехобразования на уровне местных органов управления уходят на второй план после школьных и дошкольных проблем. К тому же объединение двух отраслей народного образования остается формальным в силу принципиальных различий в их функциях…».

Після цієї записки дуже швидко Євген Михайлович був відправлений у вічну відставку. А сьогодні, читаючи цей документ, знову переконався в тому, що за кілька десятків років, які пройшли з часу його написання в системі профтехосвіти МАЛО ЩО ЗМІНИЛОСЯ. Стало лише гірше.

P.S. Розміщуючи цей пост, хочу, щоб мене зрозуміли правильно. У мене немає ностальгії за радянським минулим. Уже дуже давно. Надто добре знаю мінуси радянської системи ПТО. Але добре знаю її плюси та, головне, потенційні можливості. Систему ПТО МОЖНА і ПОТРІБНО відродити. Було б бажання. Вона, образно кажучи, може нести «золоті» яйця. Та виявляється, що вони нікому не потрібні.

Оригінал

Освіта.ua
01.02.2016

Популярні блоги
Ігор Лікарчук: скільки можна знущатися із сільської школи? Сільську школу закрити легше, аніж запропонувати для неї нове життя без класно-урочної системи…
Олена Князева: пост протесту проти скасування ЗНО Вирішення проблеми рівня освіти старшокласників - не в псевдопіклуванні про випускників
Олеся Калинич: кому оцінки важливіші - учням чи батькам? Можливо, не діти, а ми, дорослі, прагнемо високих балів задля задоволення власних амбіцій?
Олександр Кендюхов: 5 порад новому міністру освіти 5 маленьких, але важливих порад новому міністру щодо реформування вищої школи в напрямку євроінтеграції
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Illya Olefir
У тому й справа: ВСЯ система освіти не те що МАЛО змінилася, вона ЗОВСІМ не змінилася.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!