Ігор Лікарчук: профтехосвіта на краю прірви

Система профтехосвіти на краю бездонної прірви через перехід на фінансування з місцевих бюджетів

Ігор Лікарчук: профтехосвіта на краю прірви

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якоcті освіти.

Учора й сьогодні до мене телефонували десять директорів професійно-технічних навчальних закладів із різних регіонів України — моїх старих друзів. Усі суголосно волають про одне: «Система профтехосвіти на краю бездонної прірви через передачу ПТНЗ на фінансування з місцевих бюджетів».

Особливо складна ситуація в містах обласного підпорядкування. Хороші заклади або закриються, або значно обмежать обсяги освітньої діяльності. Не кажучи про такі речі, як харчування учнів, серед яких майже всі із бідних сімей, утримання гуртожитків, тепло і водопостачання.

За словами моїх друзів — це справжня катастрофа. Чи хтось із високопомадовців від освіти та місцевих владців усвідомлюють хоча б дві речі? Перша: за руйнацію системи підготовки робітничих кадрів колись доведеться відповідати. Друга: де будемо брати слюсарів, мулярів, механізаторів та інших робітників? Чи замістимо їх юристами, менеджерами й економістами?

Згадую, як на початку 90-х провідні вчені й політики підготовку кваліфікованих робітничих кадрів називали важливою складовою системи національної безпеки України. Які ж ми недалекоглядні?

Оригінал

Освіта.ua
22.01.2016

Популярні блоги
Г. Громко: прибраний шкільний підвал – це ще не укриття Не можна перекладати відповідальність за облаштування укриттів на керівників шкіл
Є. Козолуп: освіта з таким керівництвом скоро помре Високопосадовці достатньо хайпонули на коментарях щодо початку навчання в очному форматі
І. Лікарчук: будемо калатати дзвоником під виття сирен? Втрачені знання чи не здобуті можна відновити чи здобути пізніше, а втрачене життя – ніколи
В. Онацький: чи відновлювати очне навчання у вересні? Відновлення очного навчання – це реальна загроза безпеці учасників освітнього процесу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
master
Профтехосвіта хвора.Виробничого навчання не існує. Воно нефінансувалось багато років,тепер нажаль теж. Все це потрібно перебрати та відреформувати,а не просто викидати державні гроші.
ПТУ
шановні, не про те ви сперечаєтеся. не ображайте один одного. Ми всі стали жертвами діянь наших "мужів"-парламентарів за роки незалежності, .система вже рухнула 20 років тому. Потрібно було проаналізувати все що нам треба , і тримати економіку країни на рівні, і відповідно готувати робітничі кадри, які необхідні для певного регіону. Країни немає, її розікрали на наших очах, коли в нас брали брехливу статистику про вступ і працевлаштування, кидали ніби зарплати і все на брехні на якій далеко не заїдеш. Бази для підготовки кадрів на сучасному рівні вже давно немає. ПТУ сьогодні це підготовка кухарів і перукарів - це липа!? база для них найдешевша.просто заклади, де перетримують дітей малозабезпечених. Для підготовки робітників стара система профтехосвіти не потрібна. А зрештою хочеш змінити щось - почни з себе... Хоч кому починати. Ситий голодного не чує.
ploxo
Есть школы - не просто ООШ, а НВК!!! Толку от них. Уберите от них "надання" профобразования, проверьте их базу для надання послуг - одно старье. Парикмахера дипло дают, а инструментов нет, презентации делают, уровень - "жах". Зато завучи, приближенные днюют и ночуют там, красоту наводят бабули.
правда
Скільки можна жувати с..., не здатні прийняти Закон про освіту, Закон про профтехосвіту!!!!Ледацюги чортові, брехуни і крадії! Куди перевели грошики в сумі 8 мільярдів, які були закладені в попередньому році? Нагло посміялися -лишили 8 мільйонів на субвенції профтехосвіті. Мабуть, складали бюджет по принципу "скільки нуликів зачеркнемо". СЕНЯ with МОН, давай до побачення. P.S. Знання анлійської не звільнює від відповідальності перед суспільством і законами.
zih
Мова іде, у першу чергу, про ПТНЗ у містах обласного підпорядкування. Так склалося, що у цих училищах найкраща матбаза і профпідготовка. Але тут навчається до 80% приїжджих дітей. Міському бюджету скільки закладів непотрібно. Профтехосвіта повинна фінансуватися з обласного бюджету. Тоді буде надія, що кращі ПТНЗ залишуться
Zinger
Для zih: Приклад- училище обласного підпорядкування: Гуртожиток відсутній,актового і спортивного залу немає, лабораторії відсутні,їдальні і медпункту немає.Учні вчаться у двох корпусах віддалених один від одного 10 км, основний корпус вже 20 років аварійний, але не ремонтується. За таким закладом треба жалкувати? І такої "мат. бази" у профтехосвіті чимало. Правда Ваша, що міський бюджет фінансує навчання сільських дітей, яких у ПТУ буває до 90%. Найприкріше те, що вони майже не залишаються у місті, особливо випускники торгово-кулінарного та готельного профілю. Я не проти сільських дітей, але у такому випадку держава має брати на себе фінансування їх навчання, а не перекладати ці витрати на плечі платників податків міста. Найкраще, аби тим опікувався обласний фонд зайнятості населення.
STINGER
...може на тебе путлера натравити, щоб не гавкала
Zinger
Зачепило за живе? От що значить сила правди!
Коментувати
Zinger
Для п. Лікарчука1 А Ви де були усі ці роки? Тепер, коли вам показали на двері ви стали таким патріотом профтехосвіти? 23 роки не фінансується виробниче навчання, Ви цього не знали? Моя донька, навчаючись професії кравця у 1998 році мусіла купувати тканину в магазині, несла на урок з виробничого навчання аби мати з чого шити річ передбачену навчальним планом. Хтось питав її, чи має вона на це кошти? Діти змушені були шукати серед родичів замовлення. аби на уроках не сидіти без роботи і за це ще мали заплатити до каси училища вартість роботи. Учні - кухарі несуть з дому продукти, щоб викладач на уроці з в/н показав їм як треба готувати борщ? А де ще десятки страв? Ви про це хіба не знали? В ПТУ для механізаторів вчать професії кондитера, де у селі знайти практику для 30 дітей у групі? Є практика- збирати буряки та картоплі на полі училища. За таким навчанням Ви жалієте? Хороші заклади не закриються, це Ваша хвора фантазія собі таке уявляє, страшилка бездарного управлінця і не більше!
вся правда
Для Zinger: стара дупо, не смерди своїми збоченнями. Добре, що твоє дупеня мало змогу хоч так закінчити ПТУ. На жаль, зараз взагалі бідні діти будуть і цього права позбавлені. Побійся Бога))))
Zinger
Правда очі коле?
ааа
У кожного своя правда. ПТУ, в яких не проводиться ремонт 20 років в гуртожитках треба давно вже було закрити (економія коштів), а заразом і методцентри, у яких позаліплювані очі хабарями від таких горе-директорів.
Коментувати
Zinger
для Roman. При усій повазі до Вашої думки паніка тут ні до чого. Ви були в одному з наших гуртожитків? По 20 років без ремонту, діти самі білять перед початком навчального року, двері без замків - купуй сам. Плити вмикають два рази на день на 1-2 години, не встиг зварити - їж сухом’ятку. Меблі поломані, постіль порвана, на підлогах рваний лінолеум,душі не працюють бо економлять воду, взимку холодина, бо не справні батареї і т.д і т.п. За цим треба жалкувати? Торгівельні фірми вже давно самі готують собі кадри за 2 - 3 місяці і не потребують наших спеціальностей, така ж картина у громадському харчуванні, готельному бізнесі, будіельних компаніях. Ви самі пишете, що немає робочих місць, то для кого ПТУ готують кадри за гроші платників податків, та ще такої низької якості? Так, керівникам урвуться кормушки, але педагоги від цього не постраждають: об’єднають заклади і майстри перейдуть в інші, укрупнені і сподіваємось нарешті повністю профінансовані, а не як тепер на 50%.
Местный
Для Zinger: хорошо, если педагоги продолжат свою работу, так и должно быть ...но не в нашей стране
Коментувати
правда про кривду
"Ломать не строить"...хорошую базу оставил после себя ссср. Есть что ломать, есть что воровать и разбогатеть на этом, и политкарьеру депутата сделать, а если не хватает ума, то можно содрать идеи в Европе, даже, если они не подходят. Пришло время новых воров...и нового "патриотизма",-плохому танцору знаем, что мешает...то пенсионеры со своими проблеиами, то бедные со своей нищетой, то пту, которые учат их детей...это как цепи на тонких ногах выскочек и "реформаторов"
Roman
Якщо заклади профтехосвіти передадуть на баланс місцевим громадам - за рік на їх місці будуть офіси приватних контор і складські приміщення, гуртожитки благополучно викуплять місцеві будівельники і з непоганим наваром перепродують після косметичного ремонту. Молоду людина, що не змогла втрапити до вишу, держава підштовхує до прірви через відсутність робочих місць і неможливість отримати спеціальність. Випускникам інтернатів і спецшкіл взагалі невідомо що робити. Додамо до цього відміну майже всіх пільг при вступі, про що всі мовчать, передсмертні конвульсії ЗНО, зменшення фінансування в рази бюджетом освіти. І робим висновок - Освіта в Україні вмерла. Дякуємо, пане Квіт. Вертайтесь в могилянку - добивайте до ручки її краще. І не забудьте прихопити своїх "високоінтелектуальних" замів.
оксана
В интервью Квит назвал систему профтехобразования - чемоданом без ручки!
Коментувати
Yury Gorbachev
Державним "ділкам" не потрібні робітничі кадри, їх задовольнять не грамотні, тупі раби. І навіщо витрачати час і кошти на відновлення промисловості.
Вадим Мендерецкий
Такі як лікарчук десяток років руйнували нашу освіту своїми тупими реформами, а коли їх відкинули від корита більш молоді злодії... то вони раптом стали прикидатися захисниками освітян... немає вже що захищати, ви і ваша банда вже давно все зруйнували!!!!
Zinger
Пане Лікарчук! А де беруть мулярів та інших будівельників приватні будівельні фірми? Ви думаєте, що 18річного випускника ПТУ майтер будови пішле на десятий роверх зварювати балкон? Чому стільки випускають робітників, а їх як бракувало так і бракує? Що в нас можна у профтехосвіті зруйнувати, усе уже зроблено. Ви хіба не знаєте, що виробниче навчання не фінансується більше 20 років, то чого ми навчаємо, теорії чи практиці? А яка катастрофа зі складними робітничими професіями. Підприємці не вірять нашим дипломам, спочатку приймають без офіційного оформлення, а через два тижні кажуть половині наших випускників "до побачення". Отак і проганяємо бюджетні кошти без користі для держави і людей. Чому за роки незалежності у нас з 800 училищ стало більше 1200 ( ріст 50%) коли населення зменшилося на 10%? Тому що ділкам від освіти сподобалася халява у вигляді бюджетного фінансування. От ці халявщики і ВОЛАЮТЬ до Вас, аби Ви вішали нам локшину на вуха!
Ol Pozn
Так було і задумано. Навіщо місцевим князькам ПТУ. Краще подерибанити між собою бюджет.На місцях зголодніла до великих грошей банда, освіта їй не потрібна