Громадянська освіта в часи пандемії: рятівний інструмент для вчителя

Як цікаво та ефективно провадити громадянську освіту в умовах дистанційного навчання

Громадянська освіта в часи пандемії: рятівний інструмент для вчителя

Пандемія вже другий рік поспіль диктує свої правила гри. І хоч вони не завжди нам подобаються, доводиться бути гнучкими та використовувати різні можливості в нових умовах. Однією зі сфер, де карантинні обмеження особливо відчутні, стала освіта. Адже бути просунутим у диджиталі – це одне, а зуміти перелаштувати в цей диджитал усю систему – неабиякий виклик. 

Нині ми все частіше вживаємо словосполучення «громадянська освіта» у школі. Чому? Країна живе активним суспільним життям. Не завжди ті рухи, які відбуваються в соціумі, позитивні, але вони все ж таки відбуваються. 

Важливо вчити дітей жити в цьому суспільстві, уміти брати відповідальність і бути рупором позитивних змін, про які всі ми так охоче говоримо. Однак для позитивних змін просто розмовляти замало, потрібно бути «громадянсько обізнаним», потрібно розуміти, як формується суспільство, яке ваше місце в ньому як громадянина, які ваші права та можливості. Це закладається в досить ранньому віці. 

Отже, знання своїх прав і свобод, ба більше уміння ними користуватися відіграє неабияку роль у формуванні зрілих громадян. Не просто пересічних, а власне активних членів суспільства, які готові боротися за свої права та вміють їх відстоювати. І хоч ця тема на багато років загубилася серед інших аспектів формування шкільної програми, тепер як ніколи виразно звучить запит на виховання свідомих громадян. 

Наскільки освіченими є українці щодо своїх прав?

У 2020 році проведено третє загальнонаціональне опитування «Що українці знають та думають про права людини». За його результатами, 48% опитаних заявили, що в їхньому житті траплялися ситуації, коли права їх порушували. Захищати свої права намагалися 60%, з яких лише 19% це вдалося, а в решти 41% спроби були марними. 

Програма USAID «Долучайся!» регулярно вимірює рівень громадянської обізнаності, проводячи відповідний тест як частину репрезентативного опитування населення України. Тест на визначення громадянської обізнаності містить 13 запитань щодо прав та свобод, гарантованих Конституцією України, а також щодо загальних процедур державного управління. Так ось, у 2020 році частка «громадянсько обізнаних» людей склала всього лише 15.5%. Так, показник зріс, якщо порівняти з 2017 роком, коли ця частка становила 8.3%. Однак рівень громадянської освіченості залишається низьким. Можливо, тому ми не вміємо вирішити проблему захисту власних прав успішно.

Як нині навчають громадянської освіти?

У 2018 році спільними зусиллями Міністерства освіти і науки України та Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», яку фінансує Агентство США з міжнародного розвитку і впроваджує Pact в Україні, предмет «Громадянська освіта» ввели в програму середньої школи як обов’язковий. Нині його вивчають учні 10-х класів. 

Цей суспільно важливий предмет новий для викладання. Тому українські освітяни разом із закордонними експертами розробили онлайн-платформу citizen.in.ua, де зібрали матеріали курсу, які відповідають навчальному плану. 

Матеріали на платформі подано в різних форматах, аби зацікавити учнів, допомогти їм не просто читати, а й розуміти і практикувати кожну тему. Так, наприклад, вони можуть прослухати урок у відеоформаті від учителя не лише своєї школи, а й іншого міста чи регіону, попрактикуватися за допомогою тестів чи онлайн-кейсів. Окрім того, зареєструвавшись на сайті, учні мають чудову можливість спілкуватися з учнями всієї України.

Учителю ця платформа дає змогу урізноманітнити щоденні уроки й додати в них онлайн-складник. А в умовах дистанційного навчання подібні платформи є і справді рятівними інструментами для педагога. Адже тримати увагу учнів можна один-два онлайн-уроки, а далі дітям стає нудно, тож ти або «вигадуєш велосипед», або користуєшся вже створеними допоміжними матеріалами. На платформі citizen.in.ua якраз такі є. 

Учитель може не просто розповідати, а й демонструвати приклади, використовуючи готові формати: семінари, практичні заняття тощо. Тести і навіть домашні завдання вже готові й теж розміщені на порталі. Це дуже зручно й точно цікавіше за усний урок. 

Переваги використання платформи citizen.in.ua

Платформу створено для активного використання в навчальному процесі, вона містить різноманітні інструменти роботи з учнями. 

Серед переваг платформи:

  • відповідність навчальному плану шкільної програми; 
  • компетентнісний підхід за стандартами НУШ;
  • готовий курс, готові уроки, готові домашні завдання;
  • можливість проведення дебатів, рольових ігор і симуляцій, вивчення кейсів, організації досліджень;
  • спрямованість на формування світогляду учнів старшої школи;
  • онлайн-безпека; 
  • зручний доступ.

Усе, що потрібно, – зареєструватися на платформі. Після цього можна вільно використовувати всі її можливості. 

Варто наголосити: учитель, який протягом року разом зі своїми учнями застосовував онлайн-платформу під час вивчення громадянської освіти, має право отримати сертифікат такого онлайн-курсу (як документ, що засвідчує підвищення кваліфікації).

Громадянська освіта на «дистанційці»

Дистанційне навчання – виклик для кожного вчителя. Сучасні школярі активні, спраглі до нових знань, але дуже швидкі у звиканні та втраті інтересу до чогось монотонного й буденного. Тому кожен педагог намагається відшукати свій підхід до них, знайти відповідний формат донесення інформації та засвоєння матеріалу. Громадянська освіта – це ж не лише про «знати», а й про «розуміти», тому зусилля наставників спрямовані на практичний складник. 

Демократичні країни не бояться викликів і готові працювати над удосконаленням, зокрема й системи освіти. Україна не пасе задніх: тема громадянської освіти підіймається все вище в рейтингу важливості та затребуваності. 

Заступниця міністра освіти і науки України Любомира Мандзій на презентації онлайн-курсу громадянської освіти восени 2020 року зазначила, що викликом 2021-го стане соціалізація учнів, а набуття громадянських компетентностей – важливий аспект творення майбутнього нашої держави. 

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов підкреслив, що рівень усвідомленості та добробуту в суспільстві залежить від того, наскільки людина знає свої права й співвідношення своїх прав та прав інших громадян.

Учителі й адміністрація шкіл, запроваджуючи дистанційні форми навчання, шукають і створюють нові можливості для спілкування з учнями. Чудово, коли є практичні ресурси, які стають у пригоді. Тепер учні живуть переважно у світі диджиталу. Тому дозволити їм навчатися в цьому світі є не найгіршою ідеєю. Значно важче створити якісне та повноцінне освітнє середовище. Тож важливими є платформи, схожі до citizen.in.ua.

Можна мріяти про країну з ідеальними громадянами, а можна виховувати таких громадян змалку. Бо ж ідеальні країни не з’являються нізвідки. За ними стоїть серйозна та системна робота державних інституцій, політичних і громадських лідерів, створення освітніх та просвітніх проєктів. 

Наталія Ковб, для Освіта.ua.

Публікація цього матеріалу стала можливою завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст публікації є винятковою відповідальністю Pact та його партнерiв i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)  або уряду США. 

Освіта.ua
26.03.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів