Затверджені повноваження Держслужби якості освіти

Затвердження програм, моніторинг якості освіти, участь у сертифікації вчителів тепер в компетенції ДСЯО

Затверджені повноваження Держслужби якості освіти

Уряд затвердив положення, у якому прописані повноваження Державної служби якості освіти (ДСЯО). Відповідну постанову прийнято на засіданні Кабінету Міністрів України.

Як відомо, новий Закон «Про освіту» передбачає, що на зміну атестації закладів освіти, яку проводили органи місцевого самоврядування, має прийти інституційний аудит. Нову процедуру проводитиме Державна служба якості освіти, що й передбачено затвердженим положенням.

Ключовою метою зміни цієї процедури було розділення повноважень – щоб перевірку роботи (аудит) здійснював орган, який не залежить ні від закладу освіти, ні від його засновників.

Очільник ДСЯО Руслан Гурак розповів, що раніше складалася ситуація, що органи місцевого самоврядування, які є засновниками шкіл та у обов’язки яких входить матеріально-технічне забезпечення закладів, перевіряли свою ж роботу. Часто таке розподілення повноважень створювало ситуацію, коли педагогічний колектив школи підпадав під надмірний тиск зі сторони управлінь освіти.

«Саме щоб уникнути цього конфлікту інтересів, було прийнято рішення віддати повноваження щодо контролю Держслужбі якості освіти. Вона фінансуватиметься з державного бюджету і не залежатиме від органів та закладів, роботу яких має перевіряти», – підкреслив Руслан Гурак.

Важливо, що метою інституційного аудиту буде не фіксація наявності тих чи інших проблем, а допомога у визначенні шляхів їх вирішення. Також, на відміну від атестації, законом передбачено відповідальність керівника закладу освіти за порушення законодавства. У межах та за результатами інституційного аудиту мають бути визначені конкретні строки усунення порушень.

Ще однією новацію стане те, що незалежну оцінку якості освіти у певному закладі зможуть також здійснювати громадські організації фахових об’єднань та інші юридичні особи. Законом передбачено, що цю оцінку також можна буде зараховувати як плановий інституційний аудит.

У Положенні про ДСЯО йдеться, що Держслужба попередньо муситиме акредитувати ці громадські фахові об’єднання та інших юридичних осіб, які планують здійснювати оцінку якості освіти.

Важливими завданнями Держслужби якості освіти, відповідно до затвердженого Положення, також будуть надання рекомендацій закладам освіти щодо організації та функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти, проведення моніторингу якості освітньої діяльності та якості освіти, участь у сертифікації педагогічних працівників.

Передбачено також, що ДСЯО здійснюватиме акредитацію шкільних програм, що не є типовими. Так, наприклад, вже цього року, аби навчати першокласників, що підуть в школу 1 вересня 2018 року, за програмами, що не є типовими, потрібно отримати експертний висновок Держслужби.

Освіта.ua
14.03.2018

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
unforgiven 2
Гурак Руслан Васильович - звідки він виплив? Скільки учнів він навчив, який педагогічний стаж, категорія, звання? І головне, які його ЗАСЛУГИ на педагогічній ниві, якщо він за спеціальністю ЮРИСТ?
Андреевна
Легче же проверять ,чем создавать условия для работы . У нас же на одного работающего 3 проверяющих. Скоро учитель будет музейной редкостью.
Анатольевна
"Якщо школа проігнорує рекомендації інституційного аудиту, Державна служба якості освіти може звернутися до засновника про заміну директора чи учителів." Вопрос, на кого менять?. Молодежь в школу и так не заманишь.
Иноккентий
Створюють держслужбу перевірки служби перевірки над службами перевірки?&&&&&///////////////
Павло Степанович
Перевіряли відділи освіти, а тепер буде наступне...Відділ освіти буде перевіряти, але це перевіркою не називатиметься, та ще й дана новостворена структура.Одним словом буде подвійний тиск на вчителя...Багато вчителів залише школу, особливо молодь.Нічого суттєво не зміниться.А про свободу вчителя у виборі методів навчання за таких обставин навіть мови не може бути...Заганяють у певні рамки і працюй.Так як вони цього хочуть.І знову вчитель буде слухняним виконавцем... ОХ як то все вже дістало...Одне говоримо, інше робимо...