Надто важливий. Чому треба прийняти «Закон про освіту»?

Без реформи не буде цивілізаційної трансформації, і ми залишимося на перехресті між Європою та СРСР

Надто важливий. Чому треба прийняти «Закон про освіту»?

Реформа української середньої освіти – це проектування майбутнього нашої країни, адже саме школа формує мислення абсолютної більшості наших дітей, які візьмуть на себе керівництво державою та відповідальність за її економіку. Тим не менш, закон «Про освіту», що було прийнято парламентом у першому читанні майже рік тому та без якого системна реформа не є можливою, досі не проголосовано. Про те, чому саме зараз потрібна реформа в освіті і як вона зміниться після ухвалення закону, розповідає міністр освіти Лілія Гриневич для Української правди. Життя.

Реформа безпосередньо стосується інтересів понад 22 мільйонів осіб. Серед них майже 4 мільйони – школярі, та 18 млн їхніх родичів (тат, мам, бабусь, дідусів та інших близьких людей).

Дискусія про Закон тривала понад 3 роки. До неї долучились експерти, науковці, освітяни, батьки, студенти і роботодавці – усі зацікавлені групи.

Щоб донести реформу до усього суспільства, ми пояснили її суть у концепції Нова українська школа.

Шкільна реформа стала одним із ключових пріоритетів Кабінету Міністрів до 2020 року, її також підтримала Національна рада реформ при президентові України.

Чому нашій країні так потрібна ця реформа саме зараз

Освіта залишається чи не єдиною сферою в Україні, що застрягла у радянському минулому з його методами формування особистості, фабричним принципом «всі мають бути однаковими» та знаннєвим підходом – коли на дітей висипають тонну інформації, змушують її завчити, але не пояснюють, як цим користуватись та навіщо воно потрібно.

Ця система має своїх прихильників – вона ідеально пасувала потребам радянського суспільства, але 21 століття має зовсім інші вимоги (про них – далі).

У результаті, наразі ми маємо таку ситуацію:

 • Більшість учнів втрачають інтерес до навчання вже у початковий школі;
 • За 11 років школи у майже здорових дітей на 40% зростає захворюваність органів травлення, на 70% – нервової системи та на 30% – серцево-судинної системи;
 • 49% дітей свідчать, що у школі їх цькували;
 • Рівень молодіжного (до 35 років) безробіття становить 22,8%. Кожен шостий з числа безробітних – саме молода людина (статистичні дані Державної служби зайнятості за І квартал 2016 року).

Коли шкільна освіта перестає відповідати на сучасні виклики, це завдає збитки практично у всіх сферах суспільного життя.

Замість того, щоб об’єднувати суспільство, така система лише поглиблює розрив між поколіннями.

Наші діти живуть у світі, де гаджети – продовження їхнього тіла, а Google знає все. Натомість школа це ігнорує і продовжує «фарширувати» учня інформацією, яку він може знайти двома кліками.

У світі високих технологій, де роботи та комп’ютери перебирають на себе роботу людей (наприклад, колись всі складні математичні розрахунки робились вручну, в тому числі для запуску космічних ракет), важливо розвивати в дітях якості, які не зможуть перейняти машини.

На The World Economic Forum у 2016 році працедавці зробили прогноз про те, які якості (компетентності) потрібні будуть їхнім працівникам, щоб бути успішнішими у 2020 році.

Серед вимог – уміння вирішувати комплексні завдання (зросте на 52%), критичне мислення, креативність, управління людьми, навички координації, взаємодії, емоційний інтелект, судження і прийняття рішень (важливим буде не тільки якість, але і швидкість прийняття рішень), клієнтоорієнтованість, уміння вести переговори та когнітивна гнучкість.

В Україні дуже мало шкіл, які цьому вчать, і ми мусимо це змінити.

Але без прийняття Закону структурних змін не буде. Частину потрібних новацій можна зробити та ми вже робимо без участі парламенту та депутатів, але деякі дуже важливі елементи реформи мають бути прописані на законодавчому рівні.

Що в законі і чому це так важливо?

В концепції ми визначили 9 основних елементів Нової української школи (НУШ), котрі можна згрупувати у 4 основні блоки:

 • Новий зміст освіти, спрямований на формування компетентностей 21 століття.
 • Новий шкільний учитель, що володіє сучасними методиками викладання і здатен реалізовувати педагогіку партнерства.
 • Сучасна система управління та адміністрування шкіл.
 • Нове освітнє середовище.

Новий зміст освіти та нове освітнє середовище – компоненти НУШ, над якими ми працюємо вже зараз.

Так, майже завершено роботу над новим стандартом початкової школи.

Разом із Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства ми розпочали проект «Новий освітній простір», що передбачає докорінну модернізацію шкільного середовища.

Субвенцією цього року передбачено 300 мільйонів гривень на оснащення природничо-математичних кабінетів та 200 мільйонів – на придбання автобусів.

Сумарно така ж сума була передбачена на ці цілі минулого року.

Однак усе це буде марним без потужного шкільного учителя, який повинен реалізувати новий освітній стандарт, без іншого підходу до управління та фінансування шкіл та створення справжньої профільної старшої школи – існує ціла низка компонентів нової школи, яким потрібен Закон.

Що саме уможливлює закон:

 • Створення можливостей для розвитку компетентнісного навчання.

У концепції НУШ та в проекті Закону закладено ключові компетентності й наскрізні вміння, якими має володіти учень після закінчення школи.

Серед ключових компетентностей – вільне володіння державною мовою, математична, загальнокультурна та екологічна компетентності, підприємливість та інноваційність, економічна компетентність тощо.

А також наскрізні вміння – критичне та системне мислення, творчість, ініціативність, вміння конструктивно керувати емоціями, оцінювати ризики, приймати рішення, вирішувати проблеми.

Як у зв’язку із цим зміниться школа?

Відбудеться перехід від школи, де дають лише інформацію, до школи, де дитина отримує знання, а також уміння їх застосовувати та цінності для оцінки навколишнього світу і дійсності.

Дуже важливо навчити дітей спілкуватись між собою, створити безпечне середовище для їхнього розвитку.

Таке навчання передбачає впровадження нових методик викладання, зміну формату спілкування учнів, учителів та батьків, упровадження проектної роботи та навчання через діяльність.

Усе це неможливо «впихнути» у 2-річну профільну старшу школу, де діти мають поглибити вивчення профільних предметів та підготуватися до складання зовнішнього оцінювання без шкоди для свого здоров’я.

Саме тому нам необхідно збільшити тривалість навчання на рік та запустити повноцінну старшу профільну школу, де діти отримуватимуть достатні знання для вступу до ВНЗ.

Нова старша профільна школа матиме ліцеї академічного та професійного спрямування.

В академічному ліцеї учень може поглибити знання та вступити до ВНЗ.

У професійному – поряд із загальною середньою освітою, – школярі отримуватимуть першу професію.

Реалізувати усі ці зміни можна лише через Закон.

Хочу наголосити, що загальна тривалість навчання – разом із отриманням вищої освіти – при цьому не зміниться. Нова українська школа дозволить перейти від 4-річного бакалаврату у ВНЗ до 3-річного за більшістю спеціальностей.

 • Нова система мотивації та підвищення кваліфікації вчителів.

Проектом Закону передбачено систему добровільної зовнішньої незалежної сертифікації вчителів.

Це буде перевірка педагогів на володіння предметом, уміння спілкуватися з дітьми та використання сучасних методик компетентнісного навчання (навчання через діяльність, формування критичного мислення, організація роботи в групах, проектна робота тощо).

Вчителі, що успішно пройшли сертифікацію, отримуватимуть 20% надбавки до зарплатні й стануть носіями змін у шкільній освіті.

Не менш важливо – розширити способи підвищення кваліфікації для педагогів.

Зараз вони можуть це робити лише в інститутах післядипломної педагогічної освіти (ІППО), які самі, на жаль, не завжди не є зразком прогресивності.

Натомість Закон дасть можливість вчителям обирати місце та форми підвищення кваліфікації, яку можна буде отримати на тренінгах, у профільних установах та інших навчальних закладах.

Загальна кількість годин для підвищення кваліфікації вчителя впродовж 5 років не може бути меншою 150 годин. Вчитель має сам визначити коли та де проходити підвищення кваліфікації, але робити це щорічно.

Кошти для професійного зростання вчителя буде закладено до освітньої субвенції та фінансуватиметься з держбюджету.

Висококваліфікований вчитель має мати повагу та довіру суспільства, тому Закон надасть та захистить професійну свободу педагога.

Сьогодні педагоги можуть працювати за авторськими програмами. Але для того, аби їх затвердили, потрібно пройти сім кіл пекла. Закон дозволить вчителям працювати за розробленими ними освітніми програмами або використовувати типову, що дає МОН – все залежить від готовності вчителя включатися до цього процесу.

Держава ж визначає очікувані результати на кожному етапі навчання учня (після кожного року навчання), а шлях досягнення цих результатів педагог може обирати сам, виходячи з талантів та потреб дітей.

 • Створення нової системи контролю за якістю освіти.

Закон повністю ліквідує атестацію шкіл – процедуру, яка себе дискредитувала через корупційну складову.

Також ліквідуються інспекції в районних управліннях освіти.

Як це відбувається зараз?

У кожному районному управлінні освіти є інспектори. Оскільки їх небагато, то для інспекцій залучаються ще й спеціалісти з методичних кабінетів. Таких інспекцій не буде, а методкабінети будуть надавати консультації тим, хто їх потребуватиме.

Натомість забезпечення якості освіти буде здійснювати Державна служба якості освіти. У ній працюватимуть колеги-фахівці вчителів, які даватимуть поради школі, як покращити навчальний процес. Головна мета – не санкції, а рекомендації.

Цей так званий «Інституційний аудит закладу освіти» є єдиним плановим заходом державного нагляду (контролю) над школою. Він відбуватиметься один раз на 10 років.

Однак у виключних випадках він зможе проводитися у позаплановому порядку. Наприклад, якщо прийшов новий директор і бажає провести таку «перевірку».

Державна служба якості освіти також отримує повноваження звертатися до судів з позовами про зобов’язання органів місцевого самоврядування чи місцевих органів управління освітою усунути порушення та виконати вимоги законодавства у сфері освіти.

Наприклад, якщо класи переповнені чи місцева влада не створює нормальні умови для роботи і навчання дітей. Це має суттєво доповнити механізми забезпечення законності в управлінні школами і захисту їхніх інтересів.

 • Створення реальної автономії школи, іншої системи управління та фінансова прозорість.

Згідно з проектом Закону, директори обиратимуться за конкурсом на 2 каденції – на 12 років максимум саме в цьому закладі освіти.

Це не виключає рішення директора стати керівником в іншому закладі освіти або перейти на іншу посаду.

Закон передбачає, що директори самі можуть призначати своїх заступників і педагогічний склад.

У проекті Закону передбачено, що кожен навчальний заклад муситиме оприлюднювати інформацію про надходження усіх коштів, а також їхнє призначення.

Особливо дражливою темою в цьому контексті є батьківські внески та відсутність прозорої системи їх використання і обліку.

Трапляються ситуації, коли держава виділяє кошти на заміну вікон у закладі, при цьому з батьків гроші збирають на ці ж цілі.

Після впровадження того, що пропонує Закон, батьки бачитимуть, скільки та на що витрачає кошти держава, а також зможуть контролювати використання своїх благодійних внесків.

Це лише частина змін щодо шкільної освіти. Закон «Про освіту» включає значно більше новацій як в системі загальної середньої освіти, так і на усіх інших рівнях – від дошкільної до освіти дорослих.

Щоб пояснити все, потрібно значно більше знаків, ніж включає одна колонка на УП. Тому якщо у вас є запитання, якими будуть зміни, пишіть їх в коментарях - і ми дамо на них відповіді.

Головне, що я хочу донести депутатам та усьому українському суспільству: цей закон необхідний, аби створити підґрунтя для сталого розвитку нашої країни. Без освітньої реформи цивілізаційна трансформація не відбудеться, а ми так і залишимося на перехресті між Європою та СРСР.

Освітня реформа має стати здобутком усього українського суспільства. І тоді, я впевнена, вона буде реалізована заради майбутніх поколінь модерної європейської України.

Лілія Гриневич, міністр освіти і науки України, Українська правда. Життя.

Освіта.ua
19.06.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
І ЗНОВУ НА БУКОВИНІ КОНФЛІКТ
bukinfo.com.ua/show/news?lid=94012 "Буковинські педагоги прийшли із протестом під обласну раду й ОДА з гаслом: Ми не трієчники!". Фищук підстрахував Палійчук (ФОТО + ВІДЕО)" ШАНОВНА Л.М. ГРИНЕВИЧ! МОЖЕ ПОРА ВТРУТИТИСЬ!
Лілії Гриневич
Перечитуючи коментарі Буковинців одразу в очах з`являється будь-яка малочисельна школа. Правду кажучи раніше не зовсім довіряли їх словам, але вчасно ними додане відео одразу всі думки поставило на свої місця. При прийняті закону категорично не можна допускати щоб директори призначали педагогічний колектив. Дуже у рідкісних випадках все буде відбуватися чесно та прозоро. Як наслідок, корупція буде підривати довіру до самої влади. Вважаємо, що ще можна внести відповідні поправки у Верховній Раді.
Старицький
Всякому місту-звичай і права. Освітянка – Гриневич, у полоні компетентних дум, Як власний плагіат прилаштувати до наукових дум Учню тріщить голова, спудеям ладять за взірець плагіат, Петро шоколадний для панів БПП, НФ шукає офшори, Кононенко-купець обдурити прудкий, Ляшко зводить дім свій на модний манір Його непокоїть Гей-Венерин амур, Аваков-міністр товариш і друг Петру та бандитам з Банкової, До простих українців зневага, до грошей зажерливий звір, Гендлює кримінальними справами як циган сонцем, візьми перевір! Гройсман іноземних заводить міністрів-телят Бо мекають в унісон олігархам- вовкулакам В олігархів – БПП, НФ дім-Україна, як вулик, гуде від гуляк, Ладить Мінюст на смак Президента Порошенка права, З диспутів нардепам, в голові крутить свій дур Всякому багатію в Україні створюють необмежені звичаї і права. Знаю, що смерть — як коса замашна, Навіть царя-нелюда Порошенка не обійде вона. Байдуже смерті, мужик то чи цар,—
Небайдужий з Н. Драчинців
А до чого тут ютуб і виховний процес школи. Коментар "Батьки Драчинців" правий, вони не тільки кавують, а й жируть так, що аж у двері не входяться. Весь їх "виховний процес" зводиться до поїдання "тормозків" та "обмиванням брудом" наших учнів та їх батьків. Всі знают як ви проводити батьківські збори... Саме через некомпетентних "вчителів" нашої школи та низькі знання дітей закривають нашу школу.
Uscan
Для Небайдужий з Н. Драчинців: "Весь їх "виховний процес" зводиться до поїдання "тормозків" та "обмиванням брудом" наших учнів та їх батьків." Треба хоч розуміти що писати. Чисто фіолетово, але представитися жителем села в якому очевидно закривають школу і писати від особи з села в якому очевидно буде опорна школа. Це після якої чарки?
дописувачі, Буковина, Кіцманський р
Для Небайдужий з Н. Драчинців: Саме ліпше робили у Драчинцях не проводили батьківські збори від весни 2014 року аж до зими 2017. "обмиванням брудом"! Крім правди тут більше нічого не було написано.
Коментувати
дописувачі, Буковина, Кіцманський р
Дуже хочемо показати країні наші батьківські збори "Повна версія! Збори в Новодрачинецькому ЗНЗ, щодо реорганізації. Частина 1. 09.03.2017. " Дивимося на всю правду в ютубі. Подивіться уважно, а після того майте совість тут писати про чайники.
Ви про це відео?
Для дописувачі, Буковина, Кіцманський р: https://youtu.be/QXNzG5hgl-Y?list=PL3BFBTC5yGwuqH3bMY3HtkhoE7k-XIGpG
далеко село
Это не видео, а целое руководство, что говорить и как защищать свои права.
Коментувати
Батьки Драчинців
Вас закривають тому, що немає дітей, треба було народжувати. Держава не може фінансувати таку школу, 40 дітей та 20 вчителів де немає елементарних умов. І це правильно. Ви пишите, що ваша "виховна" робота кипіла, то вимаєте на увазі чайник, який кипів, що перерви на каву, а уроки які мали б тривати 45 хв. тривали 20 хв, а то і взагалі не тривали.
дописувачі, Буковина, Кіцманський р
Для Батьки Драчинців: Опорна школа скільки має мати філій? У опорній школі скільки має бути учнів? Все було так. Після оголошення конкурсу два директори підійшли до кого треба і появилися опорні школи. Одна у Чорнобильській зоні, а друга без 360 учнів і 2 або 3 філій. Равлюк Р.М. і Палійчук О.М. мають червоніти.
дописувачі, Буковина, Кіцманський р
Для Батьки Драчинців: Такий коментар ніхто з батьків, а тим більше з Драчинці просто не може написати. З однієї причини. Вони добре знають хто така Артименко Г.І. і як вона дбала за школу у своєму селі. Ви подивіться уважно збори. Там добре можна зрозуміти у якій школі дійсно уроки не проводилися. Ми забули, у Драчинцях ніяк не можуть змиритиси з тим, що не можуть найти тих хто всю правду в інтернеті за них підняв. То слухайте уважно. Наше село це вам не "дама легкої поведінки" яку можна за 1000 гр. у які хочете сторони повертати. Одно слово і жодної дитини у Драчинській школі не буде.
Коментувати
мешканці, Борівці, Кіцманський райо
Вибачте що турбуємо нашими коментарями. Але чи правильно коли опорну школу стврюють у населеному пункті, який має статус Чорнобильської зони - Киселів. Наша громада дуже цим занепокоєна. Батьків так само як і в Нових Драчинцях, ніхто навіть не думав питатися. Як так можна?
дописувачі, Буковина, Кіцманський
Ми одразу хочемо сказати. Нас лякали СБУ. Сме тому ми виманаємо перевірити IP адресу цього коментаря. Тарифікацію можна перевірити. 45. Вчитель "Чернівецькі школи закрили на карантин (ВІДЕО)" 28 Листопада 2016 У вас знову неправдива інформація. Доводжу до вашого відома, що директор цієї школи не читає години в 10 класі математики, а інший вчитель, німецької мови, справді, немає, бо немає вчителя. Поцікавтеся у бухгалтерії, гроші за ті години ніхто не бере, там вакансія. Відбувається самозаміна, буде вчитель і відчитає години. Відділ освіти про це знає. Німецька мова ніколи не читалася у початкових класах, а англійська. Буваю на всіх нарадах у школі і жодного разу не чула, щоб сказала зрізати учнів 11 класу, навпаки відстоює кожного учня незалежно від сімейного стану. А з підвалу зробила руїни не вона, а її попередниця, продавши і заробивши великі гроші за станки у кабінеті трудового навчання. В чому їй допомагав теперішній директор Глиницької школи.
дописувачі, Буковина, Кіцманський
"Чернівецькі школи закрили на карантин (ВІДЕО)" Дана саття розміщена в bukinfo.com.ua Також ми доводимо до відома. Маємо фото класного журналу цього класу. Крім того вимагаємо перевірити наступні адреси коментарів. "У Києві хочуть подолати побори у школах" Освіта.ua 09.11.2016 Вчитель цієї школи 03.12.2016 в 08:25; Батьки 10 класу 03.12.2016 в 08:28.
дописувачі, Буковина, Кіцманський
Тільки не треба тепер звинувачувати учнів. Ніхто не винен, що ваші учителі журнал залишають на столі і йдуть свої питання до учительської вирішувати.
Для дописувачі, Буковина, Кіцманськ
Крізь граматичні помилки випливає суть. Тільки НЕ варто гарячкувати та ВИМАГАТИ анонімно щось перевіряти. Якщо справді написана брехня, зверніться письмово з заявою. Інакше вам залишається тільки співчувати.
Коментувати
дописувачі, Буковина, Кіцманський р
Ми не будемо розповідати наскільки директор, завучі та учителі неповажають свою школу. І навіть не про те, що учні стільки років училися на їх думку у клубі. Адже школа, яка розрахована на півтисячі учнів навіть не заслужила щоб у ній вручали документи про освіту. А скажемо просто свою думку. Сертифікацію учителі мають проходити. Тільки першими мають йти керівники. Бо вони навіть і думати не хочуть про дітей та їх рівень навчання. Може так має бути, що деякі предмети можна навіть рік не викладати, чи уроки не проводити, але чого тоді такі школи мають право бути опорними? Ніхто тут не буде кричати про шкільний автобус та пусто протрачені міліони. Всі давно зрозуміли ці гроші прото треба відмити під гаслом "опорна школа". Хочемо тільки одного щоб усе було на своїх місцях. Зрозумійте правильно. Можна хоч бажати кращого.
дописувачі, Буковина, Кіцманський р
Так ми писали, що німецьку цілий рік ніхто не викладав. Не було учителя. За для правди, на цих уроках учні не байдикували. Викладали ті уроки, учителя яких були вільні. І про музику теж писали. Її викладала географ, хоч у неї є диплом церкового зразка, але це не педагогічна освіта. Якщо добре подивитися, то яке відношення географія має до музики. Українську мову у 11 класі вела психолог. При тому що у школі працюють два учителя мови і лутератури. Англійску мову вела учителька початкових класів, а англічанка сиділа навіть не на пів ставки. Якщо кого забули то вибачайте. Розумійте можуть учителі мати додаткові предмети, тільки не у границях розумного і професійної підготовки. Лиш з цих думок ми не написали про інших. Тепер саме головне. Така школа за рішенням райного і департаменту має бути опорною. У них на учнів навіть і не думали працювати. Кричать що мають місця на конкурсах і олімпадах. А яка користь з того.
дописувачі, Буковина, Кіцманський р
У Новодрачинській школі дійсно учні не їхали на олімпіади та конкурси. Тільки повірте там навчально-виховна робота кипіла. Діти були щасливі. Учителі працювали на кожну дитину. Завжди дослухалися до батьків. Старалися навчити дітей бути вихованими, порядними, патріотами. Це все хочуть розрушити в один день. Нас ніхто навіть не попереджав про засіданні сесії сільської ради. Прийшли і поклали перед фактом.
дописувачі, Буковина, Кіцманський р
Вибачте за неправильне висловлення. Має бути "Розумійте можуть учителі мати додаткові предмети, тільки у границях розумного і професійної підготовки".
Коментувати
Олександр
Гриневич: "Без реформи не буде цивілізаційної трансформації, і ми залишимося на перехресті між Європою та СРСР". Цивілізаційна, компетентнісна Дура дурою.
Лариса Жила
Якби ж то було все так, як задекларовано шановною пані міністр... Але, "благими намерениями устлана дорога в ад" Чи не так?!
Вчитель
Для Родион. Є й такі, що керують не 25, а й більше. І на їхні царські укази ніхто із керівних органів не зважає: поки вчителі терплять, то нехай терплять, бо їм, бачте,цим керівникам, "правнуків на ноги треба піднімать". Потрібні радикальні зміни в освіті і негайно. Є багато молодих, ініціативних, творчих вчителів, то чому ж не вони директори та завучі?
Родион
Не погано - сказав один знайомий директор, який вже керує після комсомолу 25 років - ще 12 років "пороблю".
Кузьміч
Ця пані міністр вже сидить в мене в печінках.
злюка
сучасні методики викладання. це про що? де їх перелік. Чи так і будемо метод капелюхів і брил знову переназивати й вишкірятимуться методисти?
Олена
А коли ж вже новий Закон України про освіту буде діяти, а то багато про нього кажуть, "а воз и ныне там"
Олекса Позняк
"Закон передбачає, що директори самі можуть призначати своїх заступників і педагогічний склад"==============Шановні колеги! При появі директора за 5 метрів скидати шапку, ставати на коліна і співати Гімн- інакше вилітаєте з педагогічного складу. І як профспілки таке пропустили? І як на це довиться КЗОТ ?
Капец
Для Олекса Позняк: ..ох и не уважаешь ты нашего брата-директора ,Олекса.
Все так, але...
Бідні вчителі!!! Всі їм не такі. То методистів розігнати, то директору слова не сказати, бо образить, не дай боже, вчителя. Всі їх бідних ображають. Треба вчитися працювати на результат, а не тільки заради грошей. Так, вчительська праця дуже важка, але більшість вчителів, особливо в сільській місцевості, не дуже і перенапружуються. І школи хочуть зберегти не із-за того, що їм шкода дітей, а із-за того, що у них навантаження 27-32 години.
Все так, але...
І не КЗОТ, а КЗпП.
Коментувати
тільки одне - НО
Викиньте "Пілотну програму 10-11" або її спаліть. Звичайно її схвалать, а хто хоче вчитися. Тільки щоб наслідки її використання не дали гіршого результату ніж сьогодні.
Абітурка
А реформа в нас така— що більшe половина студeнтів втічуть за кордон вчитися.
Ха......
Тобто методкабінети перейменують у державну службу якості. Навіть не чекали аж настільки грунтовного підходу.