У нас на вчителя припадає 8 учнів, у Європі - 17

Заступник міністра освіти Павло Хобзей розповів про плани МОН з реформування середньої освіти

У нас на вчителя припадає 8 учнів, у Європі - 17

Заступник міністра освіти і науки Павло Хобзей в інтерв’ю Gazeta.ua розповів про плани Міністерства освіти і науки щодо змін, які відбуватимуться в освіті найближчими роками.

Зміни в освіті відбудуться 2018-го. Зараз маємо прийняти низку законів. Найголовніший — про освіту. За ним навчання у школі триватиме 12 років. Буде чотири роки початкової школи, п'ять років — базової і 3-річна старша школа, - каже заступник міністра освіти Павло Хобзей.

Діти, які 2018-го закінчать дев'ятий клас і захочуть продовжити середню освіту, муситимуть здати зовнішнє незалежне оцінювання. Далі, залежно від нахилу й академічних досягнень дитини, — навчання за трьома напрямками. Перший — загальноосвітній багатопрофільний академічний ліцей для школярів, які планують вступати до вузів. Другий і третій напрямки — спеціальна освіта, ліцей і коледж. Ліцей готуватиме кваліфікованого робітника, а коледж — керівника середньої ланки на виробництві чи у сфері послуг. З атестатом професійного ліцею чи коледжу можна вступати до університету.

Де будуть розташовані старші школи?

Це один із напрямків реформ. У законі ми записали, що в ліцеї може бути не менше 75 учнів на паралелі. Або 100, якщо заклад багатопрофільний. Учні вибиратимуть предмети для поглибленого вивчення — не більше восьми на семестр. Маємо подолати неефективну багатопредметність у школі.

У містах із цим проблем немає. А от у сільській місцевості учнів мало. У 80 відсотках шкіл є один клас, в якому не більше 20 учнів. Тож багатопрофільних ліцеїв тут буде мало. Треба або довозити на навчання, або влаштовувати пришкільні гуртожитки.

Старшу школу організуємо після децентралізації й адміністративно-територіальної реформи. Дошкільна, початкова й основна школа по дев'ятий клас будуть підпорядковані об'єднаній громаді. А старша — повіту, об'єднанню кількох районів. На один теперішній район буде приблизно три старші школи. На конкурсній основі обиратимуть керівників. Директору надамо право набирати вчителів.

Які переваги 12-річки?

У Європі ви не знайдете країни, де навчання тривало б 11 років. На ринку праці все менше місця для некваліфікованої роботи. Її виконують розумні машини. Європейські країни зрозуміли, що краще вкладати в людину, ніж скорочувати навчання й платити безробітним.

Зараз у старших класах є 14 предметів на семестр. Один урок на тиждень — це неефективно. У профільній школі учні матимуть у семестрі сім-вісім предметів. Частина з них обов'язкові — українська мова, іноземна. Частина — за вибором учня. Вибиратимуть також рівень — загальний чи поглиблений.

Відпаде необхідність у репетиторстві. Якщо дитина у фізико-математичному ліцеї має на тиждень вісім годин математики, а у звичайній школі — чотири, то на ЗНО вони будуть у нерівних умовах. Ще чотири години треба надолужувати з репетитором.

Але чому тести орієнтуються на спеціалізовані школи, а не загальноосвітні?

Бо університети хочуть кращих.

Розмову перебиває телефонний дзвінок. Павло Кузьмович довго обговорює друк шкільних підручників. Пояснює, що розмовляв із міністром.

Зовнішнє незалежне оцінювання в суспільстві сприймають позитивно. Багато дітей без хабарів вступають до вузів. Але експерти кажуть, що бал для вступу мав би бути вищим. Бо знання абітурієнтів низькі. Чи варто підвищити вступний бал?

Кожен вуз має право ставити ті бали, з якими він братиме студентів. Цим скористався Український католицький університет. На історичну програму треба мати не менше 150 з історії. Так, ми недобрали студентів. Що ж, кожен заклад обирає пріоритети: або багато студентів, або високий рівень.

У школу через низькі зарплати не йдуть молоді вчителі. Авторитет професії впав. Чи вирішить проблему лише підвищення зарплатні?

Безумовно, це підніме авторитет учителя. Та щоб підняти зарплату — спершу треба оптимізувати школу. Один з показників ефективності — скільки учнів припадає на одного вчителя. У нас — вісім. У європейських країнах — 17. Зарплата забирає майже 80 відсотків виділених на школу коштів. Підняти удвічі зарплати при тій же кількості вчителів не вдасться.

Не можна проводити реформу, не змінюючи умов ­праці. Щоб учитель захотів добиратися до школи в інший населений пункт, треба його ­заохотити не лише грошима. Мають бути обладнані лабораторії, кабінети — біології, фізики, географії. Попри скрутну економічну ситуацію, уряд виділив 100 мільйонів гривень на обладнання, цифрові лабораторії в кабінетах фізики.

Якщо хочемо робити реформи, найперше слід змінити судову владу. Це дасть ефективність у всіх галузях. Ось зараз батьківський комітет пише заяву про звільнення негуманного вчителя, а директор не може його звільнити. Бо той відсудить і повернеться до школи.

У нових законах щось прописано про подолання корупції в освіті?

Видатки на освіту не покривають нічого, крім комуналки й зарплати. Все, що є у школі, — заслуга батьків. З іншого боку — як це зробити прозорим? У цих економічних умовах школа буде розраховувати на допомогу громади.

Але в базовому законі про освіту є стаття "Академічна доброчесність". Ідеться про інший бік корупції — списування. Треба заборонити друкування книжок, що дають готові розв'язки задач. Це така сама крадіжка, як і матеріальної речі.

В Україні критично бракує кваліфікованих робітників. Як перезапустити професійну освіту?

80 відсотків випускників шкіл продовжують навчання у вузах. Лише 20 ідуть у професійну освіту. Люди з вищими освітами не можуть знайти роботу, йдуть на біржу праці, перекваліфіковуються на робітничі професії. Це недоцільно. Нормальна пропорція 40 на 60, де 60 відсотків — абітурієнти вузів.

У Союзі заводи давали обладнання для профтехучилищ. В незалежній Україні училища перейшли в підпорядкування освіти, заводи позакривалися. Навчальне обладнання дороге. Тому будуть створені регіональні професійні заклади шляхом об'єднання кількох нинішніх.

Сьогодні випускник мало якого вузу володіє іноземною. Програмісти вивчають її самотужки, хтось іде на курси. ­Глава уряду доручив Міністерству освіти розробити програму вивчення іноземної в школах. З чого почнете?

Знання іноземної — завдання школи. У нас понад 80 відсот­ків школярів вивчають англійську. Потім за кількістю йде німецька, французька, і значно менше — іспанська. Таке завдання легше виконувати, бо маємо добрих партнерів — Британську раду, Ґете-інститут, Альянс франсез, Інститут Сервантеса. Вони мають досвід вивчення цих мов у різних країнах світу.

В Українському католицькому університеті прийняли програму вивчення іноземної без вказівки міністерства. Бакалавр мусить мати рівень В1 (є шість рівнів володіння мовою — від базового до практично бездоганного: А1 та А2 — елементарний користувач, В1 та В2 — незалежний користувач, С1 та С2 — досвідчений користувач. — "ГПУ"). Інакше не отримає диплом. На першому курсі — три пари іноземної, на другому-третьому — по дві. Після другого курсу є обов'язкова тритижнева англомовна школа. Принаймні два предмети мусять викладатися англійською на старших курсах, щоб було англомовне середовище.

Але це — вольове рішення вчених рад. Бо години для підготовки фахівця віддаєте на іноземну. Це теж одна з причин, чому ми робимо 12-річку. Хочемо, щоб дев'ятий клас вийшов на рівень А2, а профільний ліцей — на В1 і В2 — для поглибленої програми.

Освіта.ua
11.01.2016

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Цегель
Та тому Хобзею нудно все розказувати, сидить, зіває... Хай їм грець! Реформатори хр..ові! Платять їм закордонні за розвал, то й заводять свою платівку: РЕФОРМИ В ОСВІТІ. Бо нічого більше в житті не вміють, крім патякання!!!
Шафа
Сколько приходится нардепов на нашу страну? Почему этих нахлебников у нас столько же, сколько в необъятной Российской Федерации???
для художника
А министерству что,больше всех надо? Раскрывают родители КОШЕЛЬКИ, так пусть и дальше раскрывают...
Евгений Прохоров
12 летнее образование для Украины, на данном этапе, непозволительная роскошь. Нам ещё "на вчера" нужны были люди, которые начали бы строить экономику государства, а не до седых я"иц в школе учиться.
Микола
Пан Хобзей чомусь мовчить про те, що ціна 1 робочго дня українського учителя менше одного долара. Чи десь в Європі є таке?
Евгений Прохоров
Для Микола: У Вас шо зарплата 500 гр. Примерно 20 рабочих дней - это 20 североамериканских денег, по курсу примерно 500 гривен. Не надо ля-ля.
Коментувати
художник
експеременти продовжуються, "показуха" скрізь, пока батьки будуть утримувати школи, міністерство не буде ворушитись...
не дочекаєтесь
Для художник: …а якщо батьки будуть чекати, поки міністерство почне ворушитися, то їхні діти і школу закінчать
Коментувати
вчитель
Дуже прикро ,що у нас в освіті всі рівняються на Європу .А що було зроблено протягом 25 років ? І сьогодні казати , що на одного вчителя припадає 8 учнів ? А Ви, шановний , знаєте , що з тих 8 діточок 4 -потребують окремої уваги? А хіба наші вчителі працюють гірше , ніж закордонні? Але в чому зараз учитель захищений? Вибачте , але в школах зараз працюють люди віддаючи здоровя , бо батьки,заробляючи гроші, мало уваги звертають на виховання .А хіба за кордоном так??? Коли вчитель в гаманці має лише на хліб , а учень тим часом до школи приїжджає на машині . Про яку реформу йде мова ? Мабуть лише про одну й ту ж - в бюджеті немає грошей!
Олекса Позняк
На мене як учителя припадає по 35 учнів *10 класів +50 дармоїдів районо +1000 трутнів з різних інститутів вдосконалення-статистики. А зверху Хабздей сидить і поганяє
Галина
Спочатку потрібно досконало вивчити рідну мову, а потім англійську мову. Для чого цей рік англійської мови.
???
Для Галина: Скільки мов потрібно знати, і для чого? Наприклад, ви вивчили досконало українську. І що? Ви щасливі, заможні, у вас широкі можливості для творчості, достойної праці, для гарного відпочинку, є перспективи на майбутнє для вас і ваших дітей?
Коментувати
та неужели
Для ***: РАБЫ могут возмущаться сколько им влезет, главное чтобы ДЕЛАЛИ то,что ВЛАДЕЛЕЦ требует. Так что... Работа идёт, а язык, так он ведь без костей и поэтому особо и НЕ мешает
Людмила
Перш ніж надавати такого великого значення вивченню іноземних мов, треба досконало володіти своєю рідною - українською. В багатьох державних установах, магазинах тощо працівники говорять російською не червоніючи. Треба спочатку оголосити РІК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ, а потім вже думати про рік англійської!
Проснулися
Для Людмила: Досить «цікава» пропозиція! Українська – державна вже понад 20 років, а ви пропонуєте всього один рік!
Коментувати
невже вирази з однією змінною
варто давати у 8 класі? І у ЩО перетвориться мозок НАШИХ дітей? У чистоту тваринного сприйняття реальності? ЩО основне варто давати? З КОГО вибирати пізніше?Вирази з однією змінною для Німеччини то вже університетський рівень? ( Ух ты, здорово.) Стає зрозумілим ЧОМУ вони прагнуть прийняти НАШИХ випускників на навчання до своїх університетів абсолютно БЕЗКОШТОВНО
777
Я так розумію, що діти які закінчать у 2018 році 9 клас це будуть цьогорічні 7-класники, яким ще в січні підручники не видали. Шановне міністерство може вистачить робити експеременти на цих дітях. Ви подивіться на їхню програму і спробуйте хоча б один з вас висидіти всі уроки і ще й виконайде домашні завдання з них. Чому в Німеччині у 8 класі вивчають вирази з однією змінною , а у нас це вивчають у 3-4 класах. спробуйте змінити програму і дати дітям основне, а не університецького рівня.
В нашій школі
Для 777: певний час навчались два класи, для яких НІКОЛИ НЕ вистачало підручників. Вивчились. Ті, хто ВЧИВСЯ, ті працюють сьогодні.Ті, хто байдики бив - по різному. Та їм і підручників НЕ потрібно було. Не є великою проблемою вчителю працвати із старими підручниками. Вважаю,їх є вдосталь в кожній школі. Адже навіть в радянські часи, коли підручники КУПУВАЛИСЯ, в бібліотеках щось, та знаходилось
Олекса Позняк
Для В нашій школі: Школа даунов? Ты возьми учебник 7 класса по физике: Уравнение движения, ускорение, векторные операции. Наши моновцы розвантажылы программу тем что тупо перенесли материал 10 класса в 7мой. Падаю на уроке от усталости чтобы хоть самые сильные поняли. Чума на ваши головы методисты придумавшие этот дебилизм.Какие старые учебники если с программой 2 темы совпадают.Качают с иннета и с мониторов учатся. Ну а для даунов у наший школи проблем нет -им хоть в лоб хоть по лбу
Позняк,для даунов В НАШЕЙ СТРАНЕ
Для Олекса Позняк: проблем нет. А для умных, при фарс-мажорных обстоятельствах, и старые учебники пойдут.Поэтому... не гони. Ты же умный. Вот и придумай КАК воздействовать на руководство, чтобы оно не палацы СЕБЕ гребло, а условия создавало. Вот только ФБучное, да и инетовское любое выступление не предлагай-НЕ работает.Нет,возможно и будет работать.Лет так через 25.Доживём?чтобы увидеть??? Да,кстати,для детей,которые хоть немного учатся с учебником удобнее.А с теми,кто вообще НЕ учится - учебник-находка на уроке.Хоть картинки рассмотрит.У Коршака классный учебник. Дык - проехали
Коментувати
к словам 007
европа прошла ЕСТЕСТВЕННЫЙ путь, мы-искусственный, пришли К ЛУЧШИМ результатам,но... Европа поняла (и не только),что наш нормализованный путь приведёт к ослаблению ИХ политики, и... Мы вернулись к тому,через что,по всей верятности, пройдём - к массовым беспорядкам, ЛИБО (либо) к ЛОКАЛЬНЫМ, но опять-таки,БЕСПОРЯДКАМ (отстрел продолжится, по погребам пойдутi)
Олекса Позняк
Для к словам 007: К каким лучшим результатам? Верным путём идёте товарищи -сказал ленин.Только не в том направлении -ответил позняк
Позняк, мы же с тобой и ДО
Для Олекса Позняк: того шли В РАЗНЫХ направлениях.Ты - ЗА платное образование и репетиторство.Я-против.
Коментувати
007
Для Павла Хобзея: Так у на пока ученики не расстреливают своих однокашников и учителей в том числе или такую правду зам. министра умолчал за ненадобностью.
Олекса Позняк
Для 007: со стволами туго, но как навезут-будут и у нас стрелять
Коментувати
Хобзей сказав:
«Не можна проводити реформу, не змінюючи умов ¬праці вчителя, щоб учитель захотів добиратися до школи в інший населений пункт, треба його заохотити не тільки грошима». Виходячи із статті, «заохочувати» вчителя будуть збільшенням кількості учнів у класі, і тим, що йому треба буде їздити аж у інший населений пункт! От так заохочення! От вам і реформа!
А для чого?
«В університеті прийняли програму без вказівки міністерства …бакалавр мусить мати рівень…Інакше не отримає диплом». «Мусить» ще не означає «має». А дипломи як видавали, так і видаватимуть. Комусь же треба видавати… Між іншим, ці рівні знання іноземної вже більше 10 років записані у програмі МОНУ як обов’язкові для випускників середніх шкіл. Програма є, а рівнів немає. «Новий закон» - не гарантія високого рівня знань. На високий рівень потрібно багато і наполегливо вчитись. А якщо усі вивчать іноземну на високому рівні, то що, настане рай на землі українській? Для чого на потрібен такий високий рівень знання іноземної? А високі знання з інших предметів не потрібні?
Одесситка
"Зарплата забирає майже 80 відсотків виділених на школу коштів." На что еще, кроме энергоносителей и отопления, выделяет государство? Все - от мела до кондиционеров - покупают родители и учителя. Что, учебники бесплатные?
ррр
Для Одесситка: коммунальные услуги и, может, финансируются как-то элитные школы для своих деток. Не думаю, что чиновники любят платить из своего кармана, если есть бюджетный. Вот и распределяются эти 20%. Хотелось бы отчет в студию с цифрами, сколько и куда, а не с процентами.
Коментувати
ррр
А чому з Європою порівнюється тільки кількість учнів на 1 вчителя? А кількість папірців? А готується європейський вчитель теж вдома з власним комп’ютером і інтернетом і при цьому звітує про застосування ІКТ? А відпочиває європейський учитель теж на городі? А на лікування хворої дитини вчителя із Європи теж друзі-колеги скидаються? А щоб мати в перспективі власне житло, європеєць теж сідає на шию своїм батькам чи чекає, поки хтось із рідних залишить спадок? А для того, щоб купити плаття-туфлі-пальто бере кредит учитель-європеєць? А у скількох конкурсах-звірятах-рослинах має приймати участь Його величність європейський вчитель?А папір і принтер для роздруківки тестів контрольних робіт (бо на дошці написати неможливо), по 7-8 на рік тільки з української мови теж купляє за свій рахунок взірцевий вчитель із Європи? Ви б, шановне міністерство, в ніженьки поклонилися рядовому вчителю України, завдяки якому освіта ще якось тримається. Невже у нас зовсім немає чим похвалитися? Горе-реформатори
Лариса Януль
Для ррр: Підписуюсь під кожним словом. Ще додайте атестацію з портфоліо, яке нікому не потрібне та обов’язкову підписку на фахове видання обов’язково паперову, щоб начальство бачило
Вы там вообще БЕЗ ...
Для Лариса Януль: пока ВЫ будете ПОКАЗЫВАТЬ НАЧАЛЬСТВУ свои корешки, до тех пор начальство БУДЕТ их от вас требовать,поскольку от него требуют. Промолчу.У меня на такое слов нет, кроме обидных человеку (это НЕ мат;-) )
Коментувати
Вчитель
одні неадеквати пішли з міносвіти інші прийшли. коли уже вони не будуть пертись у владу.