Загальні тенденції освітніх бюджетів в Європі

Найсвіжіші дані про заплановані витрати у сфері освіти в європейських країнах

Загальні тенденції освітніх бюджетів в Європі

Інвестиції в освіту у стратегії «Європа 2020» є незаперечним пріоритетом. Однак недостатня наявність актуальних даних про державні інвестиції в освіту в Європі ускладнює відстеження й обговорення цієї теми для виявлення факторів, які пояснюють зміну тенденцій освітніх інвестицій, для аналізу нещодавніх реформ, які країни розпочали впроваджувати в рамках своєї бюджетної політики.

У зв'язку з цим мережа Eurydice нещодавно опублікувала новий звіт про бюджети освіти в Європі у 2014 році, в якому зібрані найсвіжіші дані про заплановані витрати у сфері освіти в європейських країнах.

У звіті мережі Eurydice проведено аналіз 34 освітніх систем у 29-ти європейських країнах, більшість з яких є країнами-членами ЄС. У національних таблицях наводиться огляд освітніх бюджетів з розбивкою за типами витрачання коштів та освітніми рівнями. У звіті також представлені пояснювальна інформація та ілюстрації причин змін освітніх бюджетів у 2013--2014 роках.

Загалом, у двох третинах розглянутих країн/регіонів бюджет освіти у 2014 році (за станом на червень 2014 р.) збільшився на більш ніж 1 % у поточних цінах у порівнянні із 2013 роком (за станом на червень 2013 р). І навпаки, зменшення на більш ніж 1 % спостерігається в семи країнах/регіонах (Австрія, німецькомовна спільнота Бельгії, Хорватія, Чехія, Фінляндія, Греція та Ірландія). Бюджет освіти у 2014 році в порівнянні із 2013 роком у поточних цінах залишився майже незмінним (збільшення або зменшення на менш ніж 1 %) у трьох країнах/регіонах (французька спільнота Бельгії, Словаччина та Іспанія).

Для більш точної оцінки змін у фінансуванні освіти необхідно порівняти національні бюджети освіти у фіксованих цінах 2013 року, тобто з урахуванням зростання цін, яке мало місце у 2014 році.

Якщо взяти до уваги фіксовані ціни, шістнадцять країн/регіонів збільшили бюджет освіти у фіксованих цінах на більш ніж 1 %.

У десяти країнах/регіонах (Данія, Франція, Ісландія, Нідерланди, Литва, Норвегія, Польща, Румунія, Словенія і Швеція) збільшення становить від 1 до 5 %. Ще в шести країнах/регіонах (Естонія, Угорщина, Латвія, Мальта, Туреччина й Велика Британія (Північна Ірландія)) зростання склало більше 5 %.

В Угорщині це зростання (9 %) є наслідком введення «Схеми просування вчителя по службі», яка включає в себе значне підвищення заробітної плати для вчителів і започаткування діяльності Фонду структурних реформ вищої освіти.

На Мальті збільшення на 5 % зумовлене, з одного боку, більшими капітальними витратами, ніж у 2013 році. Значні інвестиції в даний час здійснюються в кампусі університету Мальти, де, серед запровадження інших проектів, проводяться роботи з побудови будівлі факультету інформаційно-комунікаційних технологій. З іншого боку, загальне збільшення частково зумовлене підвищенням заробітної плати всіх працівників бюджетної сфери відповідно до Колективного договору бюджетного сектора на 2011–2016 рр.

У Туреччині збільшення бюджету освіти на 7 % відбулось у результаті інвестицій у нові школи, а також у ті, що знаходяться на стадії будівництва, збільшення кількості студентів і викладачів, підвищення зарплати працівників освіти й, нарешті, збільшення фінансування послуг у системі спеціальної освіти та керівництва.

У 2014 році в порівнянні із 2013 роком бюджет освіти залишився стабільним у фіксованих цінах (збільшення або зменшення на менш ніж 1 %) у семи країнах/регіонах (французька та фламандська спільноти Бельгії, Італія, Люксембург, Словаччина, Іспанія та Сполучене Королівство (Англія)).

З іншого боку, у семи країнах/регіонах, дані про які є доступними, бюджет освіти був скорочений з 1 до 5 % (Австрія, Хорватія, Чехія, Фінляндія, Ірландія, Греція та Велика Британія (Уельс)).

Тільки в одному регіоні скорочення бюджету освіти склало більше 5 % – у німецькомовній спільноті Бельгії. Значне зниження на 18 % відбулось в основному за рахунок зниження капітальних витрат. Завершується будівництво восьми навчальних закладів, що належать міністерству освіти, тому відповідний бюджет менше, ніж у попередні роки.

Повний звіт ви можете завантажити за посиланням.

За матеріалами Профспілки працівників освіти і науки України.

Освіта.ua
22.01.2015

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!