Учителя можуть звільнити за аморальний проступок і булінг

Вчинення аморального проступку є підставою для розірвання трудового договору з працівником

Учителя можуть звільнити за аморальний проступок і булінг

Заподіяння педагогічним працівником шкоди психічному здоров’ю учня внаслідок булінгу, факт якого документально підтверджено, або здійснення аморального проступку є підставою для звільнення такого працівника.

Про це йдеться в повідомленні Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки з посиланням на справу № 279/44/20, яку розглянув Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 41 КЗпП України, вчинення працівником, який виконує виховні функції, аморального проступку, не сумісного з продовженням цієї роботи, є підставою для розірвання трудового договору з працівником.

Працівники, які виконують виховну функцію, – учитель, педагог, вихователь – зобов’язані бути людьми високих моральних переконань і бездоганної поведінки. Особистий приклад викладача та його авторитет і високоморальна поведінка мають виключно важливе значення у формуванні свідомості молоді.

Тому якщо педагог недостойною поведінкою скомпрометував себе перед учнями, іншими особами, порушив моральні норми, втратив тим самим авторитет, дискредитував себе як вихователь, він може бути звільнений з роботи за пунктом 3 частини першої статті 41 КЗпП України.

З підстав вчинення аморального проступку, несумісного з продовженням такої роботи, можуть бути звільнені лише ті працівники, які займаються виховною діяльністю, наприклад, вихователі, вчителі, викладачі, практичні психологи, соціальні педагоги, майстри виробничого навчання, методисти, педагогічні працівники позашкільних закладів.

Звільнення не може бути визнано правильним, якщо воно проведене лише внаслідок загальної оцінки поведінки працівника, не підтвердженої конкретними фактами.

Заподіяння педагогічним працівником шкоди психічному здоров’ю учня внаслідок булінгу, факт якого документально підтверджено, є підставою для звільнення такого працівника за вчинення аморального проступку на підставі пункту 3 частини першої статті 41 КЗпП України.

Освіта.ua
15.02.2021

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Євгеній Тєплоухов
Раніше відмінників було 1-2 на один клас. 5-7 хорошистів, 1-2 телепня-двієчника, усі інші - середнячки-трієчники. Нормальний статистичний розподіл за Ґаусом.І взагалі - забудьте про "раніше".
Галина
А може заборонити всім, хто не має " високих моральних переконань" народжувати? Як би не відігравав свою роль вчитель у школі, дитина повертається додому.
Ольга
Для Галина: дитина півдня у школі, з дорослими тьотями/дядями, які повинні подавати приклад! Ви завжди не винні). Майже янголи. Судячи з того, скільки прокльонів у соцмережах, багато хто з вчителів не має високих моральних переконань! Провести переатестацію, пройти психіатра, якщо не пройде - дрином зі школи по статті!
Коментувати
Кука
Ой, ну ржака же))) давайте увольняйте всех))) и кто работать будет? Яжематери ? Держава за Конституцією, не має права втручатися в особисте життя : особисте життя- все, що за межами школи!!! Тобіш: якщо вчитель не валяється п’яним під дверима школи- все інше НЕ Є АМОРАЛЬНИМ ! Шах і мат, імбіцили
???
Для Кука: яжематєрі працюють на своїх роботах. Потім приходять додому і пояснюють шкільний матеріал, бо вчитель не може/не хоче охопити весь клас. Цікаво, а як раніше охоплювали і півшколи відмінників було? Ой ржака! Еуропа, блін)).
??
Ты просто не хочешь работать)).
Коментувати
Miloslava Khorobra
>Тому якщо педагог недостойною поведінкою скомпрометував себе перед учнями... ??? Що значить юридично "недостойна" поведінка? Тобто тепер можна звільнити педагога ЛГБТ, мотивуючись браком " високих моральних переконань і бездоганної поведінки"? Де взагалі будуть тепер шукати " високих моральних переконань і бездоганної поведінки" педагогів? В Україні таких де-факто нема. Дуже якось нечіткий пункт та розмитий. Надто коротка спідниця? Звільнення. Директор дізнався, що ти транс? Звільнення. Атеїст/ка? Звільнення. Їж надто багато солодкого і швидко гладшаєш?) А_морально! Звільнення! Ну такоє. Було б добре побачити роз’яснення щодо "високих моральних переконань і бездоганної поведінки".
Євгеній Тєплоухов
Для Miloslava Khorobra: повертаємо взад Моральний кодекс Будівника Комунізму!)))
Коментувати
Алла
Взаимоотношения между учителем и учеником должны регулироваться утвержденными правилами, которых нет. Например штрафами. А то все переложили на нервы учителей.
Марія
Я не вчитель. Але мама учнів і була неодноразово свідком не приємних ситуацій, які дозволяють собі діти. Також вважаю посилити відповідальність учнів за погану поведінку, діти наші вкрай не виховані в поводженні один до одного і вчителів.
батьки
Шановна Освіта.ua! Велике прохання закрити негативні коментарі небожителів з освітянської спільноти! Скільки ці святі люди будуть лити бруд на дітей і батьків?! Гидко, бридко читати ваші дописи. Хоча, як завжди, це ж освітяни.
Роман
Відповідно до цієї заяви потрібно звільнити всіх учителів, педагогів, вихователів України, оскільки, судячи із ставлення до них, рівня оплати праці та поваги в суспільстві вони давно вже втратили авторитет. В першу чергу в Уряду і Профспілок. Та і в суспільстві... А після цього розпустити Профспілки - раз працівників освіти всіх звільнили, то для кого тоді вони?
Ілля
Ще один закон залишилося прийняти, що забороняє вчителям займатися сексом, бо не положено по професії!!! Бо за дарма вже працюють, рота давно розучилися відкривати, на приватне життя, вільний час і свою думку вето накладено! Розслабитись, випити, закурити, гульнути - аморально!!!
Тарас
А повій на уроці запрошувати? А пиво в Ашані красти? Рівняємось на наших депутатів. Вони аморальному не навчать
DVGR
От мені цікаво, чому не можуть вивести із складу ВР депутата, який поводиться аморально? чому не закриють канали, які свідомо пропагують нецензурщину, ведучі в передачі матюкаються? чому не звільняють з посад державних службовців, які сквернословлять і нецензурно висловлюються? Вчителі що, в іншій державі живуть, що на них поширюється "пункт 3 частини першої статті 41 КЗпП України", а на інших, які теж впливають на формування суспільних відносин, не поширюється?
Світлана
Чому завжди говорять про вчителя?? Здається за аморальні вчинки звільнялиі 10 років тому. А що робити з аморальними вчинками та булінгом від учнів до вчителя?
Тарас
Для Світлана: На Оболоні старшокласники напали на учителя хімії, кидали в нього чим попало і записали на відео. Учителя звільнили. Старшокласникам видали атестати. Якщо вас побють учні ви аморальні а учні святі.
Мозг
Для Светланы: Поощрять максимально такое поведение учеников. И усилить давление на учителей. Это прочистит им мозги, они уволятся или уйдут в платные школы. И мы наконец придем к тому, что школы станут платные. И это будет хорошо. И тогда мамки будут ссаться, что их сыночка-корзиночка останется ввобще без аттестата. Давно пора образование делать платным, как во всем мире. Ато наши граждане охренели немного от халявы.
Коментувати
Местный
А в какой статье прописано понятие "аморальный поступок" ? А в целом, интересно, кто-то ещё останется в профсоюзах, после подобного?
Вчитель
Ага, то постійно ставити вчителя в аморальне матеріальне становище можна, а вчителю робити аморальні вчинки не можна! Я от вчитель, але мені не вистачає зарплати, щоб оплатити комуналку, то я у вільний час збираю біля смітників і «точок» склотару. Це морально чи аморально? Людина яка живе на рівні інстинктів (поїсти, одягнутись, погрітись, нагодувати й одягнути дітей) і мислить на рівні інстинктів, а коли ці потреби забезпечені - то з’являються помисли про мораль. Навіть святі отці навчають, що голодний і холодний про Бога не думає, а думає про їжу і тепло! Зрозуміли мораль?
Профспілка
Для Вчитель: аморально ображати дітей у школі. А також вилазити готовою з гостей, а діти бачили.
DVGR
Для Профспілка: А якщо небачили?
Мозг
Для профспілки: А какого ваши дети шароебятся вечерами по улицам? И почему я не могу вылезти из гостей готовым? И откуда ваши дети знают как выглядит пьяный человек? А почему готовыми можно быть родителям, а учителю нет? А почему бы не лишать за аморальные поступки родителей их родительских прав? Вы поддержали бы это? Но да, нужно гнать на учителей. Я, кстати, это поддерживаю, пускай увольняются побольше. Вообще я давно за идею платных школ. Ато разгулялись вы с бесплатным образованием.
Коментувати
DVGR
В такому випадку слід чітко визначити, що вважається "недостойною поведінкою". Наприклад, якщо вчитель час від часу вживає слабкі наркотики, це аморальна поведінка? вживає алкоголь?, курить? інколи нецензурно висловлюється, його можуть звільнити з роботи? Якщо таку поведінку він приявляє в закладі освіти, за межами школи? Що таке аморальна поведінка? І чому тоді кива ("на підставі пункту 3 частини першої статті 41 КЗпП України")сидимть у ВР, матюкаючись і сквернословлячи, не кажучи вже про інші дії?
Профспілка
Для DVGR: це тоді, коли вчитель каже на дітей "дебіли", "недоумкуваті" і т.п. Тягне за вухо, б’є по попі, ставить у куток і т.п. Забувши про моральні і етичні норми. Тобто може бути притягнутий до кримінальної та адміністративної відповідальності, паралельно вилетівши з роботи. Що не зрозумілого? Ну як маленькі діти, чесно.
Олекса
Я говорю лише про рамки правового поля - не забувайте про презумпцію невинуватості щодо кримінальної відповідальності. Крапку ставить лише суд. І в жодному законі не дається чітке визначення моральних та етичних норм. В жодному випадку не захищаючи будь-яку людину, яка порушила закон, і суд це довів, я ще раз закликаю не узагальнювати. Кожен випадок має розглядатися окремо.
Профспілка
Тобто можна ображати дітей? Ок, як завжди, нічого не змінюється.
Коментувати
Олекса
А чиї права до останнього мають захищати профспілки? Наскільки я розумію, вони в суді мають бути адвокатом/на стороні учителя? Чи як Медведчук зі Стусом?
Князььь
Для Олекса: до того тут Медведчук?А профспілки вже давно лежать під державою... Лише незалежні профспілки ще якось протидіють...
Коментувати