Як водночас скасувати надбавки та підвищити зарплату вчителя

Народний депутат від «Голосу» Інна Совсун про ініціативу зміни моделі оплати праці вчителів

Як водночас скасувати надбавки та підвищити зарплату вчителя

Народний депутат від партії «Голос» Інна Совсун пояснює ініціативу членів фракції щодо поправок до проекту закону «Про загальну середню освіту», які можуть зміни модель оплати праці вчителів.

Вчителі мають заробляти більше. Саме на це спрямовані поправки, подані народними депутатами фракції «Голос» до проекту закону про середню освіту.

Довкола правок розгорілась бурхлива і часто маніпулятивна дискусія. Зважаючи на рівень недовіри до влади, не дивно.

Освітяни звикли очікувати поганого, бо не розуміють, що саме відбувається, навіщо і як це вплине на їхнє життя. Тому час пояснити, як подані правки гарантуватимуть вищу оплату праці вчителів.

***

Спершу про поточну ситуацію з оплатою праці вчителів.

Середня зарплата вчителя у серпні 2019 року – 7349 гривень. Ці суми визначаються на основі Єдиної тарифної сітки, котра встановлює посадовий оклад для працівників відповідно до їхнього тарифного розряду.

Єдиної – бо вона поширюється на усіх бюджетників. Тобто не можна просто підняти оклади вчителям, не підвищивши автоматично зарплати усім іншим.

Іншою проблемою тарифної сітки була маленька різниця між окладами для вчителів різних категорій.

Вчитель ІІ категорії у 2019 році мав оклад 4480 гривень, наступної, І категорії, – 4797 гривень, а вищої – 5113 грн. Не забудьте відняти 20% податків.

Тобто 5 років ти навчаєшся, професійно розвиваєшся, і ось вона, винагорода – 300 гривень!

Оклад – це не все. До нього додаються численні доплати і надбавки.

Пропрацював у школі більше 20 років? Маєш додаткові 30% до окладу.

Викладаєш мову або математику? Ще 10-20 % згори за перевірку зошитів.

Класне керівництво? Завідування навчальними кабінетом чи майстерною? Все це додаткові гроші. А ще ж є надбавка за престижність педагогічної праці!

Ця надбавка сама по собі є хорошим прикладом того, як у свій час уряд, обмежений тарифною сіткою, вигадав спосіб трохи додати до зарплати вчителів.

У сумі ці надбавки можуть становити до половини зарплатні вчителя.

Позитивним наслідком такого підходу є підвищення заробітної плати вчителям. Саме завдяки надбавкам вчителька отримує не 5 тисяч гривень, а 10 тисяч.

Проте у такому підході до формування зарплатні годі шукати логіки і тим паче ясності. Чому вчитель фізики отримує додаткові гроші за роботу з обладнанням, яка займає його чи її час, а вчитель літератури за щорічне перечитування "Злочину і кари" не отримує (хоча так само витрачає свій час за цю роботу)?

Чому вчителеві мови за перевірку домашніх робіт доплачують, а якщо вчителька біології задасть учням написати про Розалінд Франклін, яка вперше зробила фото хромосом, то вартість їхньої перевірки не буде включена в його чи її оклад?

За професійне зростання, тобто за підвищення кваліфікаційної категорії, вчитель отримує зростання у зарплаті аж на 6%, а за те, що працював 20 років – 30%. І при цьому немає значення, добре чи погано вчитель працював. «Потужна» мотивація до професійного росту, чи не так?

Як підходить до вирішення проблеми з вчительськими зарплатами реформа НУШ?

Закон «Про освіту» визначає, що мінімальна зарплата педпрацівників не може бути нижчою за 3 мінімальні зарплати (або 4 прожиткові мінімуми – залежить від того, яку статтю закону прочитати).

Статися це має до 2023 року. Досі вчительські зарплати потрохи підвищували, але до визначеного законом мінімуму було все ще далеко.

І в останні місяці роботи попереднього уряду, перед самісінькими парламентськими виборами, ухвалили постанову про новий спосіб оплати праці всіх освітян.

Найважливіше, що пропонує постанова: вона виводить вчительські зарплати з Єдиної тарифної сітки, тож тепер розмір окладу і «крок» між зарплатами різних посад у системі освіти визначатиме Міносвіти. Чудова новина, яка повинна була б призвести до очікуваного підвищення рівня зарплат вчителів.

От тільки ця постанова не лише не вирішує описані вище проблеми (ускладнена система визначення розміру зарплати та відсутність фінансової мотивації до професійного зростання), вона погіршує ситуацію!

Усі кваліфікаційні категорії вчителів, крім вищої, "стиснуто" до одного тарифного розряду. Усі доплати й надбавки зберігаються.

Зрештою, новий Уряд загалом не заклав у бюджет 2020 гроші на передбачене постановою підвищення, то ж схоже, очікуваних змін учителям доведеться почекати.

Утім, зараз Парламент розпочав роботу над другим читанням закону «Про повну загальну середню освіту».

Це – «вікно можливостей», аби запровадити прозору та справедливу систем оплати праці вчителів: усунути зрівнялівку, гонитву за надбавками, які надаються часто залежно від лояльності начальству, і врешті винагороджувати дійсно якісну роботу.

Для цього ми пропонуємо платити за підтверджену кваліфікацію, а не просто за роки роботи, і не дрібнити зарплатню на купу надбавок, які зарегульовують професійну діяльність вчителя.

Адже задля отримання кожної надбавки від вчителів вимагають цілком конкретні види робіт, незалежно від того, чи є в них педагогічний сенс, чи ні.

Ми ж повинні лишити за вчителями вибір форм навчання, щоб вони не були прив’язані до виду роботи, за який передбачена надбавка.

Треба припинити контролювати, скільки зошитів було перевірено і чи правильно заповнена документація на кабінет хімії. Це принизливо для вчителя, але також – вкрай неефективно з точки зору якості викладання.

Чи означає пропозиція щодо прибирання надбавок, що вчителі матимуть нижчу зарплату? Аж ніяк. Ми пропонуємо принципово інший підхід до оплати праці.

Зарплатня не має «дотягуватись» за рахунок вищих надбавок. Сама базова оплата має бути високою і справедливою. Відмінності ж у зарплатні між вчителями мають залежати від кваліфікації вчителя, а не від стажу чи кількості перевірених зошитів.

Ми пропонуємо:

  • рівень оплати за категоріями має збільшуватись при отриманні вищої категорії;
  • посадовий оклад вчителя ІІ категорії підвищується на 25% порівняно з окладом учителя-інтерна, вчителя І категорії – на 30%, вищої категорії – на 40% від посадового окладу попередньої кваліфікаційної категорії.

При цьому посадовий оклад вчителя-інтерна має мінімальну нижню межу – 4 прожиткові мінімуми.

Про які суми йдеться? Інтерн отримуватиме 8 000 грн (при поточному прожитковому мінімумі у розмірі на рівні 2 тисяч гривень), учитель ІІ категорії, тобто одразу після проходження сертифікації – 10000 грн, учитель І категорії – 13000 грн, а вищої – 18200 грн.

Зважте, що на найвищу зарплату буде претендувати значна частка вчителів. У 2018-2019 навчальному році 45% вчителів мали вищу категорію, 22,5% – І категорію, 14% – ІІ категорію, і 13,5% не мали категорії.

Так вчителі матимуть мотивацію професійно зростати. При цьому важливо, що за такого підходу вдасться запропонувати системне рішення проблеми нестачі молодих вчителів у школі. Адже сьогодні єдина перспектива для них, щоб отримати вищу зарплату – це пропрацювати в школі 20 років.

За нового підходу вони зможуть атестуватися на вищі категорії позачергово, і отже – мати вищу зарплату.

Деякі обов’язки, не пов’язані безпосередньо з освітньою діяльністю, наприклад, класне керівництво, ми пропонуємо передати фахівцям.

Для цього у школі необхідно запровадити посаду консультантів. Вони допомагатимуть дітям із адаптацією при переході з одного рівня середньої освіти на інших, із вибором освітньої траєкторії (профілів, вибіркових дисциплін тощо) та здійснюватимуть загальну організаційну підтримку учнів.

Що стосується «виховної роботи», слід чітко внормувати повноваження школи у цьому питанні і створити умови для реалізації дійсної самостійності, позбавивши МОН та інші органи управління освіти права визначати, що саме і у який спосіб проводить школа, а головне, вимагати щодо цього звітності.

Ми маємо нарешті відійти від «громадського навантаження», яке навішують на вчителів згори, від нескінченних звітів про виховні заходи, до позаурочної діяльності, яка дійсно цікава і корисна дітям, а для вчителя є способом самореалізації, а не «зобов’язалівкою».

Зміни лякають, це зрозуміло й очікувано. Ти чуєш: «Скасують доплати і надбавки» – і перед очима виринає перспектива зменшення і так маленької зарплати.

Тому ще до початку роботи над нашими пропозиціями хочу пояснити свої ідеї і почути ваші думки щодо них.

Інна Совсун, народний депутат від політичної партії «Голос».

За матеріалами Українська правда. Життя.

Обговорити на форумі

Освіта.ua
11.10.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
гість
повна дурість від голоса-які і поняття не мають як працює ця система вже не раз вчителі ждали підвищення і з вересня 2019 року на 10відсотків а дали пшик при наявності коштів а їх немає
Аделіна
А задумувалися вони за пенсії вчителів та вихователів. Моя мама проробила 39 років вихователем дитячого садочка. Садочок був престижний , тому в групах було по 28-35 дітей. А тепер вийшовши на пенсію вона отримала мінімальну пенсію, хоча довгий час працювала на півтори ставки. І як пояснюють у пенсійному фонді: Да стаж великий , а зарплати у них були малі. От і виходить , що вчителів та вихователів і пенсією ще наказують.
Історик
Вибачте, що трохи не по темі, але є один дуже цікавий факт, про який мало хто знає. Пошукайте в Гуглі або на Вікіпедії таке собі Герцогство Брауншвейг-Люнебург. Ви зі здивуванням помітите, що нинішній прапор України точнісінько такий же, як і в цього герцогства. Тут явно криється якась таємниця. Іще трохи цікавих та несподіваних фактів про прапори. Багато хто вважає, в тому числі і серед записних націоналістів, що ОУН-УПА використовувало червоно-чорний прапор. Але це помилка. Насправді ОУН-УПА використовула прапор синього кольору із жовтим тризубом по центру. А червоно-чорний прапор - це прапор Анголи. Не вірите? Просто загугліть "прапор Анголи".
Роман
Повне нерозуміння, що таке школа. Ні одного дня ця людина не працювала в школі. Пояснити такій людині неможливо.
Павлович
"Як водночас скасувати надбавки та підвищити зарплату вчителя"-нагадує жарт Жванецького :"А вы не пробовали принять слабительное вместе со снотворным?"
Вчитель
Чергові місцеві вибори мають відбутися 25 жовтня 2020 року і цей день повинен стати початком кінця олігархічних пректів "Голос Пінчука" та "Слуга Коломойського". Ми вже зараз повинні агітувати всіх своїх друзів та рідних проти цих партій-одноденок. Учительська спільнота повинна продемонструвати, що не потерпить знущання над собою і не пробачить брехливих обіцянок перед виборами: "зарплата вчителів по 4 тисячі доларів", а після виборів "я вам нічєво нє абєщал".
Ой, розбагатіємо!
Що ж, після такої реформи заробітної плати, всі вчителі зможуть купити, наприклад, авто Renault, який тут на цій сторінці рекламується. Напевно для нас реклама?
Краснокутський
Для Ой, розбагатіємо!: інно, ну ти і сволота!!
Коментувати
Учитель
Чергові соросівські підстилки продовжують політику знищення української освіти і науки. Добра від нинішньої влади не чекаю. Під нинішньою владою маю на увазі не клоуна Зелю, який нічого не вирішує, а його господаря - олігарха Коломойського. Є у мами Лесі Українки - Олени Пчілки чудовий твір, який називається "Наша справа з жидами" (погугліть). Написаний бозна-коли, а наче про сучасну Україну. Нічого не змінюється.
Сергей Лимонов
https://www.youtube.com/watch?v=SPbAxIULVTM це відео дивитися обов’зково-про наші з вами зарплати!!!
Людмила
Для Сергей Лимонов: це просто треш,сиділи жартували.Їм смішно,бо в них нема проблеми як вижити на вчительську зарплатню.
Коментувати
Лана
"...мінімальна зарплата педпрацівників не може бути нижчою за 3 мінімальні зарплати (або 4 прожиткові мінімуми – залежить від того, яку статтю закону прочитати)." Ага, зараз!!! Вони, крім "реформи НУШ", ще щось читали? Наприклад, попередній Закон про освіту? Якою там мала бути мінімальна зарплата вчителя? Це діяло? - Ні! Вони дійсно вірять, що те, що буде прописано в Законі буде виконано? - Ні! Самі ж не вірять бо знають, що це - нереально! На дітях і сільських школах вирішили економити! Це не "реформатори", а руйнівники української школи!
Кот Матроскин
Це писала людина яка взагалі далека від реалій. Ви ж не рівняйте: перечитати твір чи перевірити зошити і підтримувати у робочому стані майстерню чи клас інформатики де за свій рахунок потрібно накупиту купу всього не дешевого і обладнання і матеріалів а потім все це полагодити і налаштувати. А за кабінети доплати вже давно зняли. І якщо в кабінеті мови портрети, стенди та папки то в інформатика теж не менше цього плюс купа столітнього брухту який він повинен підтримувати в робочому стані. А платити однаково? Так так воно й працюватиме. Це поки що на ентузіазмі тримається
НЕ УЧИТЕЛЬ
Какого я сегодня после работы три часа занималась на кухне записью на видео эффектных опытов по химии? Это чья-то аттестация /сертификация? Платите родителям надбавки, а не этим дармоедам! У меня свои "аттестации" с погашением недостачи из своего кармана!
Арго
Для НЕ УЧИТЕЛЬ: а такого, что по программе химии есть домашние опыты, которые подразумевают развитие самостоятельности и наблюдательности у ребёнка. Прочтите заглавие к опыту, не учитель.
Людмила Петрук
такі завдання виконуються за бажанням дітей
Коментувати
Одесит
Прийшов час соціально незрілих, хворо- самолюбивих людей:: скільки маразма намололи Стадний, новосад. Сосун - і відміна доплат, держзамовлення, стипендій, непотрібність науки в внз, презирство до викладачів, ректорів.... Все проти Коституціі!! Мусимо вимагати іх відставки!!! На мило!!!
Геометрія
Хтось отримав підручники з вибірково-обов’язкових предметів (інформатика, мистецтво, технології)? та нову історію для 6-го класу?
Я
Тут в основном высказываются учителя, но мимо внимания прошло сообщение, что эта гоп-компания хочет так же убрать доплаты за научную степень и ученое звание в вузах. И так развалили высшую школу - а это совсем добьет ее.
Startap
Для Я: это команда полупридурков!!
Коментувати
Павел
Для тех кто не учитель. Не стоит писать и говорить в чем вы не понимаете. Если в школе так отлично и зарплаты высокие и отпуск огромный и вообще в школе очень просто надо только задания детям раздавать то я Вас приглашаю поработать в школу 1 год. Вы ничего не потеряете за год, ведь в школе так просто. И бросайте все свои работы и идите на радостях работать к нам и только потом вы будете иметь моральное право писать сюда и осуждать учителей у которых учитель это не работа, а СПОСОБ ЖИЗНИ к сожалению.
Л
Для Павел: ПІДТРИМУЮ !
Коментувати
боевая панда
Все верно - будет 8-часовой рабочий день - будет время и на консультации по предмету и на чай и на туалеты и зарплата неплохая 18 тыс. Лишь бы довели реформу до конца! Учителя, вы же все время кричите, что времени на предмет не хватает - будет вам время - только учи!
Л
Для боевая панда: ЧИЄ МИЧАЛО, А ТВОЄ МОВЧАЛО. А ЩО ТИ - ПАНДА, МОГЛА Б НЕ ПИСАТИ, І ТАК ВИДНО, що ТВАРЮКА. ІДИ ЖУЙ ТРАВУ.
Смородинка
Цим тваринам евкаліпт подавай! Гурмани!
Коментувати
Вася
Які далекі наші посадовці від школи, а ще кожен хоче встановити там свій порядок. Пані Совсун, про які доплати за роботу з обладнанням вчителю фізики Ви пишете. За 25 років роботи "фізиком" чую вперше. А з приводу перевірки зошитів - взагалі абсурд - існують критерії перевірки зошитів (хоча ніхто з посадовців їх до цих пір чітко не прописав).
земляне
Госпожа Совсун, родители Земли с вами! У нас кончились деньги на репепепетиторов! Англичанка уже за 1,5 часа 300 грн сука заломила! Нельзя ли чтоб хоть что-то а уроке давалось! SOS! SOS! SOS! У нас только переводы со словарем! Сама сидит make up делает!
Крим Іван
Пани редактори Сайту! Приберіть «світлий « образ г. Совсун . Страшно відкривати сторінку. Ця противна мордель недостойна нашоі краіни.
123
Для Крим Іван: Достойный отозвался! В зеркало давно смотрел?
Коментувати