Вступ дітей ТОТ: знову зрада чи все-таки перемога?

Чи потрібна спрощена система вступу до ЗВО для випускників з тимчасово окупованих територій

Вступ дітей ТОТ: знову зрада чи все-таки перемога?

Пандемія Covid19 поставила нас усіх перед новими викликами. Одним із них стало питання, як буде відбуватись вступна кампанія у 2020 році як для дітей з підконтрольної частини України, так і для дітей з тимчасово окупованих територій.

Зараз однією з найбільш обговорюваних та емоційних тем стала заява Володимира Зеленського щодо вступу для дітей з окупованих територій без ЗНО. У цьому контексті також важливо згадати, що 22 червня т. в. о. міністра освіти і науки Любомира Мандзій та заступник міністра освіти і науки Єгор Стадний під час онлайн-брифінгу надали роз’яснення щодо змін, які чекають на вступників із тимчасово окупованих територій (ТОТ) у 2020 році.

Навколо цієї новини спостерігається багато маніпуляцій, ненависті та банального нерозуміння. ЦГП «Альменда» пропонує розібратись з усіма суперечливими моментами.

Вступ для мешканців ТОТ без ЗНО, про який заявив президент - що це означає?

Це означає, що в цьому році для дітей з ТОТ буде можливість вступати за спрощеною системою до будь-якого закладу вищої освіти (ЗВО) України.

Спрощена система для дітей з ТОТ існує не перший рік, але за цією системою можливий був вступ лише у визначений перелік ЗВО.

Під час вступу за спрощеною системою, а саме через освітні центри «Крим Україна» та «Донбас Україна», дитина складає 2 іспити (українську мову та історію України), після чого отримує документ про базову та повну загальну освіту. Після цього дитина складає профільний іспит в обраному закладі вищої освіти. Під час вступу за цією системою дитина може подати документи лише в один заклад вищої освіти на одну спеціальність. Отже, дітям з ТОТ потрібно скласти 3 іспити, і вони мають можливість подати документи тільки до одного навчального закладу.

Пільги, про які зараз всі говорять, – це «Квота 2», яка існувала для дітей з ТОТ Крим та міста Севастополь і якої не було для дітей з окупованих Донецької та Луганської областей. Квота 2 – це 20% від державного замовлення, і для кримчан конкурс на бюджетне місце проходив у межах цієї квоти. І якщо кількість заяв у межах цієї Квоти більше, ніж кількість бюджетних місць, то відбувається конкурс між ними. За цим посиланням є доступна інфографіка про те, як працює спрощена система.

Навіщо спрощена система? Чому для дітей з ТОТ створені якісь особливі умови, а не вступ через ЗНО, як для всіх інших?

Тут є декілька основних причин. По-перше, ці діти вже 6 років навчаються в зовсім іншому освітньому полі. Вони не вивчають у школах українську мову, літературу, історію України, у них навіть відрізняється система викладання математики. У них обмежений доступ до української середньої освіти, на відміну від дітей, які мають можливість фізично ходити в українські школи. По-друге, їхні освітні документи не визнаються, а отже, у них нема ні «свідоцтва», ні «атестата».

У зв’язку з цим у них є два шляхи. Перший – це навчатись дистанційно чи закінчувати екстерном українські школи. У зв’язку з карантином ми всі наочно побачили, як працює система дистанційної освіти. Тільки тут важливо додати, що всього цього обсягу онлайн уроків, які записали під час карантину, за 6 років не записали для дітей з окупованих територій. І якість дистанційного навчання для них всі ці роки була набагато гірша, ніж якість цього ж дистанційного навчання під час карантину для мешканців підконтрольної частини України.

До дистанційного навчання додаємо, що вони продовжують паралельно навчатись у школах на окупованих територіях, тобто в них подвійне навантаження.

Також наявні проблеми з інтернетом, не завжди працює скайп, учителі не завжди вчасно виходять на зв'язок тощо.

Крім того, може бути небезпечно афішувати, що ти навчаєшся дистанційно в Україні і збираєшся вступати до українського закладу вищої освіти. Також досить важко на місці знайти репетиторів з української мови та історії України (наприклад, у Криму говорити про події 2014 року як про окупацію – це кримінальна відповідальність, яка наступає з 14 років відповідно до так званих «законів Ярової».

У підсумку під час дистанційного навчання потрібно скласти все за минулі роки, а це понад 50 контрольних та ДПА за всі предмети 11 класу або екстернат, що передбачає понад 20 іспитів у формі ДПА за 9 та 11 класи.

І попри це все, діти йдуть цим шляхом, проходять ці кола пекла та вступають через ЗНО. Бо, і це важливо, при вступі через ЗНО для них був ширший вибір закладів вищої освіти (наприклад, довгий час при вступі за спрощеною системою були недоступні медичні навчальні заклади та навчальні заклади, які підпорядковуються Міністерству культури.

Другий шлях – якщо ти не закінчив дистанційно українську школу та не отримав документи про базову та повну загальну освіту. У цьому випадку доступний варіант вступу за спрощеною системою. Під час такого вступу для дітей наявні обмеження, про які ми писали вище.

Як приклад, у 2019 році з Криму цією системою скористалось лише 264 дитини (у попередні роки цифра була ще меншою).

Чому в цьому році держава приймає рішення розширити спрощену систему?

На нашу думку, основна причина в тому, що діти з окупованих територій не можуть виїхати, щоб скласти ЗНО.

Як приклад, до нашої організації звернення почались ще з травня і продовжуються досі з головним запитанням: як діти можуть виїхати, щоб скласти ЗНО. (Такі звернення також отримують багато організацій, які працюють з окупованими територіями).

Донедавна діти повинні були проходити двотижневу обсервацію (пізніше були внесені зміни, і діти, які їдуть на ЗНО, не повинні проходити обсервацію згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 29 травня 2020 р. №424.

Але є ще окупаційна сторона, у якої свої правила щодо перетину кордону. І діти, які в умовах окупації готувались до вступу, можуть втратити цю можливість. Залишитись ще на рік на окупованій території, жити ще рік в умовах жорсткої пропаганди, розчаровані, що їх підготовка до ЗНО виявилась нікому не потрібною і з відчуттям, що держава їх знову кинула.

Як думаєте, який відсоток спробує вступити знову наступного року? Саме тому рішення на цей рік дати можливість вступати за спрощеною системою до широкого кола університетів — це адекватне рішення, якщо ми хочемо витягувати своїх дітей з окупації. Якщо ми хочемо показати, що ми їх не кинули та не забули.

Можна часто почути й прочитати у соцмережах гнівні коментарії на кшталт «Нащо нам за них боротись?», «Всі, хто хотів виїхати, вже виїхали, і там «наших» не лишилось». Але ж багатьом не було куди виїжджати, тож вони залишились жити там, де є дах над головою, і це не означає, що вони зрадники. І на окупованих територіях є люди, які чекають повернення України.

Щодо дітей, то вони 6 років живуть в умовах жорсткої пропаганди і мілітаризації (це взагалі окрема тема). На момент окупації та початку війни їм було по 11-12 років. Вони дорослішали в окупації і при цьому вирішують готуватись та вступати до українського університету.

Їх треба в цьому підтримувати та працювати з ними тут. Бо саме вони - зв'язок між підконтрольною територією України і окупованою територією. Бо в них там лишаються друзі, родичі, яким вони будуть розповідати те, що дізнаються тут.

Якщо ми хочемо, щоб Україна знову була цілісна, то треба зберігати зв'язки, працювати над знищенням міфів, які там поширюються, та створювати тут агентів змін, які потім будуть повертатись та розбудовувати знову Україну на деокупованих територіях.

Марія Суляліна, менеджерка проектів ЦГП «Альменда».

Освіта.ua
30.06.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Альона
Наша влада взагалі веде дуже дискримінаційну політику щодо переважаючого етносу : дітки з Лугандону отримують кращі бюджетні місця , а інші - на платне , згоріли будинки в Житомирі , так видали по 1 тисячі гривень , а як в Луганську то по 300 тисяч гривень і ситуацій таких просто купа . Може хвате оце от все терпіти ?
Правдоруб
Дуже рекомендую прочитати всім класичний твір Олени Пчілки (мами Лесі Українки) "Наша справа з жидами". Його можна знайти за допомогою гуглу. Часи змінюють, а українці продовжують залишатися телепнями на яких наживаються інші народи (гройсмани у вишиванках, бєня зі своїм клоуном і т.д.).
dR
Для Правдоруб: як уже всі свободівці набридли, немає сил терпіти ...ків. Остогидло! Ясно? Досить відробляти кремлівські гроші
Коментувати
Ліля
Маю одну таку родичку - відучилась в Харкові на бюджеті після того як в Москві не взяли, а потім поїхала жити в Крим.
Леся
ну а чому так багато їм бюджетних місць ?? бачила торік , коли всі мусили для вступу здавати зно наступну ситуацію: дитина з рейтинговим балом 187 іде на контракт, а хтось із ТОТ по пільзі з балом 163 іде на бюджет. ХОЧУ СПРАВЕДЛИВОСТІ!! а зараз їм і скільки набирати не треба, яка б пуста голова не була , всерівно візьмуть в хороший ЗВО .А який спеціаліст з тої пустої голови вийде це вже питання риторичне
Батько абітурієнта
Подивився на Ютубі передачу: «Все краще - дітям сєпарів. Українські діти - в прольоті: Дроздов позиція», з приводу того, що діти сєпарів тепер будуть вступати до українських університетів без ЗНО. Все правильно Дроздов каже, що українські діти – це діти низької якості, а діти сєпарів – це нова еліта.
Мама абітурієнта
Для Батько абітурієнта: Саме так. Для дітей учасників АТО у нас передбачено лише право на першочергове переведення з контракту на бюджет і то разом з іншими пільговиками. А дітям тих хто стріляв по нашим чоловікам 20% бюджету. Як не зрозуміють, скільки вовка не корми, все-одно в ліс дивиться. Хоча, все вони прекрасно розуміють.
Коментувати
13
Сєпарів заводять в Україну,далі будуть заводити у владу і поліцію.І все це за державний кошт.Здобули?Гірше не буде?Намазуйте,малороси,путєн даволєн новой укаінскай властью.
Oleg Osipov
Вкрай хибне рішення. Влада замість підтримки тих громадян які будують свою державу, сплачують податки, виховують, лікують і навчають за власний кошт своїх дітей бере і дискримінаційними рішеннями підтримує дуже сумнівних та навряд чи лояльних до України людей. Якщо владі такі дорогі ці громадяни з ТОТ то чому б для них не створити додаткові окремі місця, а не віднімати у наших дітей шанси на нормальну освіту.
Виктория
Давно нужно убрать все эти квоты и оставить только один список для поступления по баллам за знания.
Коментувати
Дмитро
Ставлення неоднозначне до цього. З одного боку це добре, бо є деякі нормальні уераїнці. Але більшість - рашофіли й украінофоби. Тобто очевидно, що у перші роки війни треба було надати великі пільги й кожного року постійно зменшуаатись.
Дмитро
Для Дмитро: зменшувати їх*.
Коментувати
Микола
Їм все можна. А нашим ставлять питання на ЗНО, по яких даже тем не вивчали. Після складання ЗНО нашим дітям ще треба набрати прохідний бал як на бюджет так і на платне навчання. Складається таке враження,що влада та МОН, більш за все переживають про вступ дітей з ДНР та ЛНР, а ці діти з такою підготовкою до ЗНО можуть і не роздавати на прохідний бал і знову батькам потрібно вивертати кишені, наймати репетиторів і все по новому. Я вважаю якщо ЗНО,або всім або ні кому.
Юлия
Им по спрощенной системе, а над нашими детьми можно издеваться. Кто составлял зно, профессора? Можно ставить вопросы просто и понятно, это же дети, школьники!!!
Віктор Логвін
Введення пільг було адекватним тільки в перші роки після анексії і початку війни на Донбасі, як безпосередня реакція на ситуацію в умовах коли нічого іншого не було часу зробити. Продовжувати, та ще й розширювати та поглиблювати пільги - не скільки свідчення дурості і некомпетентності, скільки БАЙДУЖОСТІ. Держава і чиновництво в нас традиційно вважають сферу освіти останнім, що заслуговує на увагу, і оця репліка Президента про пільги вступникам воно з категорії "на відстібись", "хай громадяни посунуться, поступляться своїм місцем!". Є проблема, але вирішувати її не бажають, скидаючи на громадян, в нас завжди так робили. Те що держава таким чином фактично генерує додатковий привід роздратування і неприязні до мешканців "непідконтрольних територій" - політичне невігластво, втім дрібне у порівнянні з політичним невіглаством попередників, що призвело до окупації згаданих територій.
Віктор Логвін
Дивно, що йдучи шляхом "монетизації пільг" в інших сферах, щодо вступу до вишів влада йде прямо у протилежному напрямку і продовжує тут розвивати розгалужену систему пільг. Будь які пільги є абсурдною відрижкою совка і призводять до незлічених руйнівних негативних наслідків. Якщо діти Криму і Донбасу, або діти атошників, інших категорій пільговиків (проживання у селі це теж привід для пільги), то допоможіть їм з навчанням, створіть для цих категорій "державні школи абітурієнтів" з кваліфікованими вмотивованими викладачами, з індивідуальним підходом до кожного учня, з безкоштовними гарними гуртожитками і харчуванням, куди згадані діти могли б поступити після 9 класу. Ті хто не зміг би приїхати в такі школи на навчання, могли б навчатися у заочно-дистанційному їх варіанті. Забезпечте таких дітей гарними підручниками, влаштовуйте окремі предметні олімпіади. Зробіть все можливе для того щоби ці діти отримали гарні знання і потім брали участь у конкурсі на вступ на загальних підставах.
Я
Про що ви кажете? В яких таких гірших за якістю навчання умовах перебувають діти з тот? Їм бракує відеоуроків, записаних для нашого вимушеного онлайн навчання? Це тих, де купа помилок? В мережі повно набагато кращих ресурсів - з будь-якої теми. Їм бракує нашої школи? У мене донька випускниця, і мені все одно довелося брати їй трьох репетиторів, аби підготуватися. Бо школа, на жаль, у нашому випадку, не готує належним чином дитину без особливої старанності і мотмвації, і це всім відомо - очно ти там, чи дистанційно. І займалась мала з репетиторами по скайпу, це теж дітям з тот доступно. Ми в Києві, а одна з наших репетиторів з Одеси, у неї учні по всій Україні, і в Криму теж є. Нема фінансової можливості вчителів найняти? У моєї знайомої син, коли в останній момент зрозумів, що йому для вступу потрібна географія, змотався на Петрівку, на книжковий ринок, купив товстий такий посібник для підготовки до зно з географії, такий жовто-синій і за два тижні, лежачи на балконі вдома, вивчив його чи не напам’ять. Склав блискуче. Так само і фізику з математикою. Якщо вони в Україні вчитися збираються, то книжки придбати, разок перетнути митницю, можна з’їздити. Було б бажання
Олександра
Для Я: Згодна з коментарем на 100 %
Гість12049
Повністю підтримую ваш коментар. Я сама здавала зно два роки тому, тільки готувалась самостійно. Шкільних знань, на жаль, було недостатньо для успішного проходження банального зно з історії України. Але в Інтернеті є купа навчальних відео, купа ресурсів, у нормативних документах є зручний перелік необхідних дат і пам’яток (і тп). Усе це можна перенести на картки і вивчати. Доступ до більшості хороших, ємних відео-уроків безкоштовний. Чи так важко витратити сотню гривень на упорядковані конспекти? Та й ті купуєш, коли уже зовсім ліньки самостійно опрацьовувати матеріал. Можливостей за два роки підготуватися — хоч відбирай. Дійсно, було б прагнення і бажання, самоорганізація. Їй-богу, якщо дитина не в змозі до екзамену підготуватися, нащо до університету дибати. То річ серйозна. Це стосується і "сільської" квоти. Діти вступають з рішучою допомогою пільг, але "здуваються" після першого ж семестру і вибувають. Це з життя приклад, а не уявні перипетії. Місце-то вони зайняли, правда, чиєсь.
саша
знайома здала зно з біології на 199 при тому , що школу майже не відвідувала ( бо це часто велика трата часу ) і репетиторів не мала , а сіла сама за книжку і опанувала . Якихось особливих умов для чудового бала не потрібно
Коментувати
Гость
Вы им уже 100% поступление на бюджет без зно сделайте, чего уж там, потом на деньги с налогов которые они не платят , они выучитаться и уедут в рашку жаловаться что доля тяжёлая из за Украины
Алла
Знову на ті ж самі граблі . Завдяки такому рішенню ще більшою і очевидною ставє соціальна нерівність. Наведу приклад . Я сама виховує дитину . Власними зусиллями і за допомогою репетиторів вона успішно здала зно і вступила до київського національного медичного університету . Але у гуртожитку живуть іноземці та так звані пільговики . Так серед них є дійсно діти тот, які вільно володіють українською і мають проукраїнську позицію . Але є й такі які відверто підтримують політику держави агресора. Це можна спостерігати у соцмережах. Вони отримають щомісячно соціальфу стипендію та забезпечені житлом. В той час як я змушена працювати цілодобово, щоб забезпечити дитину найнеобхіднішим. Але як пояснити їй що таке справедливість у нашій державі ?
1
Для Алла: Доноси ще не писала?
Анна KPI
Для 1: а я б особисто написала б . для чого вступати в країну, яку ненавидиш , витрачати гроші платників податків, хай би їхали в москву Путіну лапи цілувати та й усе !!
Патріот
Не любишь Путлера? Вырубай интернет, чтобы не платить руцким за электроэнергию, а то они за твои денюшки опять поубивают "хэроев"
Коментувати