І. Лікарчук: олімпіади - традиція совкової освіти

Жодним законом чи нормативним документом обов’язковість участі школи у олімпіадах не передбачена

І. Лікарчук: олімпіади - традиція совкової освіти

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти.

Учнівські олімпіади в школах у існуючому вигляді не потрібно проводити ні під час пандемії, ні тоді, коли її немає.

Олімпіади повинні проводити університети з метою відбору кращих абітурієнтів.

А існуючі олімпіади в школах - це традиція совкової системи освіти, яка має лише дві сумнівні користі. Перша - недалекоглядні керівники за результатами участі учнів у олімпіадах оцінюють роботу школи. Такий підхід до оцінювання не має абсолютно ніякого обґрунтування.

Друга - пряма зацікавленість численної армії чиновників і методистів усіх рівнів у їхньому проведенні: бо і робота, начебто, робиться; і важіль впливу на заклади, директорів, учителів є; і бюджетні кошти витрачаються; та й іще дещо додається...

Жаль лише дітей. Бо, як правило, навіть у великих школах один учень може бути учасником не однієї олімпіади. А що говорити про невеликі школи?

Знаю, що це питання порушується не вперше. Пам’ятаю час, коли, нині покійний, міністр освіти І. О. Вакарчук був готовий прийняти таке рішення. Але як забігали навколо нього різні «відповідальні» працівники та працівники ІМЗО, то і рішення відклали...

Знаю величезну кількість директорів шкіл, які підтримують таку ж думку. Про учителів навіть не пишу, бо цей совковий пшик їм давно набрид. Але вся проблема в тому, що, розуміючи безглуздість олімпіад, усвідомлюючи всі проблеми з їхнім проведенням, щороку беруть у них участь. Як у Шевченка: «Німі на панщину ідуть...»

Хоч школа і може самостійно прийняти рішення про участь чи неучасть в олімпіадах. Жодним законом чи нормативним документом обов’язковість участі кожної школи у олімпіадах не передбачена.

Оригінал

Освіта.ua
04.11.2020

Популярні блоги
Іван Осадчий: про оцінювання учнів 5 класів НУШ За пропонованим у Методичних рекомендаціях підходом неможливо виставити оцінки за семестр
М. Гриньова: виховуємо ще одне покоління, яке не читає Нашим учням треба давати медаль за відвагу, бо толерантно терплять усі хвороби нашої освітньої системи
І. Лікарчук: чиновники не уявляють життя без олімпіад Життя змінюється, формується абсолютно нова суспільна ментальність, а в батьків отих олімпіад – «скрєпи»
Л. Булигіна: про щоденну хвилину мовчання в школах Все, що за вказівкою і не від серця, – все обернеться проти дітей і проти суспільства
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Учениця
Без олімпіад немає сенсу добре вчитися. Не буде олімпіад - не буде освіти. На відміну від МАН, олімпіади справді показують найрозумніших дітей.
Ярослав
Бред. Олимпиады дают хоть какую-то мотивацию и привносят соревнование в унылый процесс украинского среднего образования. Моё расширенное понимание физики началось именно с олимпиад по этому предмету. Не знаю, стал бы я инженером или не, не будь олимпиад.
Владислав
Це вже маразм. Звідки тоді олімпіади у країнах, де ніколи не було радянської влади?
Небайдужий
Питання, звичайно, дуже дискусійне! Але екс-совок дід Лікарчук пропонує геть таки совкове вирішення: ВІДМІНИТИ ! Відповіді на питання, чому тільки таким чином можна вирішити цю проблему, навіть у нього немає. Ну, бо йому так здається! Бо діти (деякі), бачте, ніби-то перевантажені! А чому, нешанований пане-діду Лікарчук, ви не задаєте питання: а що буде з тими дітьми (а їх, повірте, значно більше від ніби-то втомлених), хто реально ХОЧЕ змагатися, брати активну участь в олімпіадах і конкурсах? То може, проблема не в олімпіадах, а в недоброчесності окремих організаторів, чи не так? І ЗНО вже нешановному пану Лікарчуку не таке.... А було ж все нормально, поки ледь за руку не спіймали! То таки в ЗНО проблема, чи в окремих причетних???
Виктория Владимирова
Нарешті хоч хтось підняв це наболіле питання! Браво, пане Ігоре! Згодна з автором на 100%!
Den
Дед, как всегда, кремень! Увидел назревающую проблему и ударил в самый центр. Да так, что в ушах зазвенело.
Olena
А чому пан Лікарчук не піднімав це питання, коли мав реальні важелі впливу на події в освіті? І не вимагав реформування, скасування тощо? А наразі роздає "експертні" комегтарі. І, пане Лікарчук, нагадаю Вам, що Ви є цілковитий продукт "недолугої" радянмької системи освіти. Ви ж себе дурнем не вважаєте? Тільки й знажте, що хаяти вчителів, показувати, які вони тупі й недолугі. Ви ж такий самий. Всі, хто не вміють, не можуть і не хочуть працювати в школі, -працюють на керівних освітянських посадах й роздають вказівки та коментарі
ІВЛ
У нас и на районном этапе все заранее знают " переможців".
Молодий пенсіонер
Чергові бздури від "Великого рехворматора"! Українські школярі серед переможців практично на всіх міжнародних учнівських і студентських олімпіадах, а маразматичному дідові, бачте, "не зайшло"! Висновок простий: пора, діду, на пенсію по-справжньому, а то "дорехвормуємось" з такими "рехворматорами"!
Теж учитель
Для Молодий пенсіонер: Ну треба зовсім бовдуром бути, щоб не знати, що кращих наших олімпіадників на міжнародні олімпіади готують системи при університетах. Шкільні, районні, обласні олімпіади - то паралельний світ, що жодного стосунку не має до міжнародників. Тобто цей "дід" пише про одне, а "какой-то рукосуй не выбрал сорняки из зерна"
Молодий пенсіонер
Для Теж учитель: треба бути повним імбецилом, щоб не знати, що крім офіційних олімпіад відбуваються різноманітні, в тому числі й міжнародні змагання школярів, де відбір до команд відбувається саме за результатами змагань, а не штучної селекції. Зокрема, уже традиційними є міжнародні чемпіонати з розв’язування логічних задач (математика). І попри коронавірус і в цьому році вже відбулись перші тури. І подібні змагання є і з інших предметів. І ніхто нікого і нікуди не заганяє (в принципі, де нормально, а не формально, організовані традиційні олімпіади, там теж принцип добровільності працює) . Але "шибко грамотные" про це не знають. Тому краще свій язик і руки засуньте собі в с....ку.
Коментувати
Роман
Всеукраїнська олімпіада з екології-типовий приклад договорняків і корупції. Учасники мають роботи, які їм видали наукові керівники, а ці керівники є журі цієї олімпіади. Та сама історія із ІІІ етапом МАН. Говорю саме за ці етапи тому, що там на кону додаткові бали до ЗНО.
Бодя
Для Роман: Повністю підтриму. Така сама ситуація і у нас на ІІІ етапі з МАНу. Під постером третє місце, (у прямому ефірі було оголошено переможців і сказано, що дивіться ІІ і ІІІ місце під своїми постерами), а у протоколі дитини немає. Дитина зразу за рейтингом під призерами третього місця (6 призових місць і він сьомий). Просив дати пояснення у МОН, у МАН. Пояснили. Збій у електронній системі. Зрозуміла б, якщо дитина була 9-10..., але зразу під ІІІ місцем? Напевно через те, що не платили, тому і зрізали дитину. Одним словом, борються з корупцією в Україні, а у Києві (під носом)нічого "не хочуть бачити". І це у нашій Столиці. Супер. Треба в першу чергу починати з самого верху налагоджувати лад у Державі.
Ольга Росоха
Повністю підтриму. Така сама ситуація і у нас на ІІІ етапі з МАНу. Під постером третє місце, (у прямому ефірі було оголошено переможців і сказано, що дивіться ІІ і ІІІ місце під своїми постерами), а у протоколі дитини немає. Дитина зразу за рейтингом під призерами третього місця (6 призових місць і він сьомий). Просив дати пояснення у МОН, у МАН. Пояснили. Збій у електронній системі. Зрозуміла б, якщо дитина була 9-10..., але зразу під ІІІ місцем? Напевно через те, що не платили, тому і зрізали дитину. Одним словом, борються з корупцією в Україні, а у Києві (під носом)нічого "не хочуть бачити". І це у нашій Столиці. Супер. Треба в першу чергу починати з самого верху налагоджувати лад у Державі.
Коментувати
гість
Послідовники Совка і Гітлера через призму своєї освіти не можуть навіть зрозуміти елементарні прочитані речі " Учнівські олімпіади в школах у існуючому вигляді не потрібно проводити" " Жаль лише дітей." Тобто автор цілком правильно характеризує існуючу проблему. Треба змінювати існуючий стан речей, причому на користь дітей, а не тих, хто верещить як в приказці про божу росу.
Віктор Логвін
Свого часу пан Гітлер пропонував скасувати демократію і присвятив цілу книгу опису її вад. З олімпіадами та сама історія що і з ЗНО, от воно небездоганне, погане і т.п. і тому давайте його відмінимо. Але яка альтернатива? Треба навпаки - розвивати і удосконалювати предметні олімпіади.
Іван
Зараз під цим постом зберуться всі противники,які елементарно нездатні підготувати і виявити олімпійця,але можуть галасувати та заздрити талантам. В Штатах,Ірані,Франції ніколи не було комунізму,а вони посідають перші місця в міжнародних олімпіадах! А Лікарчуку треба на пасіку! Час його минув!
Переможець олімпіад 1971-1975рр
Пішов би ти, діду, на пенсію і забрав з собою категоричних противників олімпіад. Невже тобі не відомо, що олімпіади проводяться у більшості країн світу і зовсім не з метою відбору абітурієнтів? Якщо ні, то що ти робив стільки років в освіті? Єдине, від чого слід відмовитися, - масове заганяння дітей на олімпіади і рейтингування за ними навчальних закладів. З іншого боку, жодна обдарована дитина не повинна втратити право взяти в них участь, і школи мають забезпечити їй всі умови для цього. І чим більше переможців матиме школа, тим вищий буде її рейтинг в очах батьків. Так само, як і рейтинг вчителів, які підготували цих переможців. Тобі жаль дітей, які беруть участь в олімпіадах? Та деякі з них часто є призерами 5 - 8 олімпіад ІІІ етапу і дуже гордяться цим. Особисто знав учня - призера 12 таких олімпіад в одному році та тричі золотого медаліста Міжнародної олімпіади з математики. То, невже, про таких дітей не треба подумати і пожаліти, якщо ми втратимо їх відміною олімпіад?
Галина
Для Переможець олімпіад 1971-1975рр: якщо Ви брали участь в олімпіадах 1971-1975 року, то Вам, очевидно теж пора на пенсію. Негарно так...
Для Галина:
А гарно відбирати у дітей шанс проявити себе людині, яка у совковий, за його словами, спосіб була причетною до організації таких олімпіад? Тоді вже пишіть петицію в ООН чи ще куди, щоб і Міжнародні олімпіади відмінили. Тільки не забудьте обгрунтувати разом з Лікарчуком їх совковість.
Коментувати
Апартеід
В Лікарчука все по Фрейду .... Все про що не говорив би , про совок згадує. Чому? Бо сам совок першокласний і точний. Хоч би соромився плювати в колодязь, з якого добру воду пив.
Володимир
Є, є олімпіади у всьому світі, формат можливо у нас совдепівський, але не сама ідея.
Чеберко
Для Володимир: совдепівський- не значить поганий, а значить гарний!
Коментувати
Володимир
https://www.ukmt.org.uk/competitions/solo/junior-mathematical-olympiad https://www.education.gouv.fr/les-olympiades-nationales-de-mathematiques-5732 Два лінка пану Лікарчуку на олімпіади в Британії та у Франції
Ирина
А чому ні слова про дітей??? Як дітям, обдарованим з шкільних предметів проявити себе та отримати визнання. Яка для них існує мотивація? Я знаю багатьох дітей, які серйозно працюють, вмотивовані перемогою. Розумних людей нашій країні не потрібно!!! Сіра маса- ок.
Вікторія
Підписалася б під кожним словом. Видно, що пише людина, яка не з чуток знає сутність проблеми.
Димер
Для Вікторія: знає, бо брав хабарі за призові місця!
Коментувати
Mikhajlo
Интересно, он аодлец или просто дурак? Если верит в то, что говорит - дурак, если не верит, но говорит - подлец. Впрочем, других в украинском образовании, направленном на то, чтоб растить тупых атошных патриотов, ничего не знающих, но готовых убивать - нет. Это приговор государству. Потому что государство создает УЧИТЕЛЬ. Это государство учителей убивает...
за державу
Для Mikhajlo: А може ти дурень, бо переймаєшся чужою країною і не наводиш лад в своїй? Що гроші пообіцяли?
Іван Никифорович
Для Михайла: А ти, недобитку, вижив...І патякаєш бозна-що. Скільки хлопців загинули, захищаючи свою землю і не ступивши на чужу ані кроку, так ні - є гниди пишуть, що вони тупі, що вони вбивці
Коментувати