Сергій Колебошин: PISA як точка відліку, а не паніки

Результати PISA для багатьох виявилися шоком і «зрадою», хтось насміхався, комусь взагалі нецікаво

Сергій Колебошин: PISA як точка відліку, а не паніки

Автор: Сергій Колебошин, народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, член депутатської фракції «Слуга народу».

Питання про кількість волосся або PISA як точка відліку.

Почнемо з простого питання. Уявіть собі три волосини. Це скільки? Мало чи багато? Дивне, на перший погляд, питання, яке я люблю ставити дітям, коли починаємо вивчати фізику.

Отже, три волосини. «Мало», — відповість той, хто розмірковує про рівень рослинності на голові. І матиме рацію. «Багато», — скаже той, хто уявив собі тарілку зупи, в якій знайшов несмачний інгредієнт. Його правда. «Не знаю», — відповість той, хто просто уявив собі абстрактні три волосини в порожнечі. Теж вірно!

Будь-яке вимірювання (і моменту імпульсу, і кількості волосся, і ВВП країни, і, нарешті, рівня освіти) — порівняння чогось з чимось. Тому важлива шкала. Система відліку, якщо хочете.

До чого це я? Третього грудня опублікували— це взагалі важливо чи ні? Спойлер: дуже важливо.

Спробую довести своє твердження про важливість і зрозуміти, що робити з цими результатами.

Питання 1. Для початку непогано б зрозуміти, що ж таке ця PISA?

Мабуть, найавторитетніший міжнародний зріз знань 15-річних учнів у сфері природничо-наукової та математичної освіти. Проводиться в майже 100 країнах світу, починаючи з 2000-го року. «Заміряють» три напрямки: читання (звичайно, не просто вміння читати, а вміння працювати з текстом, критично аналізувати, робити висновки і так далі), математику і природничо-наукову компоненту. В освітянських колах добре відомий термін PISA-шок. Він описує реакцію, з якою суспільство Німеччини сприйняло результати PISA 2000-го року. Очікуване німцями «зараз побачимо, як у нас класно з освітою», змінилося гірким похміллям після місць в третьому десятку (нічого не нагадує?). До речі, усвідомлення того, що «з дна постукали», стало поштовхом до того, що в Німеччині системно переглянули підходи до освіти. У підсумку, на сьогодні маємо, як суттєвий прогрес країни в PISA, так і матеріальне відображення цього процесу. Досить згадати недавню новину про те, що саме Німеччину Ілон Маск обрав для будівництва Gigafactory на десятки тисяч робочих місць (переважно висококваліфікованих).

Щоб «відчути», про що мова, наведу нижче декілька типових завдань минулих років. Перевірте себе, до речі, спробуйте знайти рішення (правильні відповіді — у кінці).

У піцерії подають дві круглих піци однієї й тієї ж товщини, але різних розмірів. Менша має діаметр 30 см і коштує 300 грн. Велика має діаметр 40 см і коштує 400 грн. Яку з двох піц вигідніше купувати? Наведіть ваші міркування.

В ефірі одного з телеканалів репортер показав цей графік і сказав: "Графік показує, що відбулося різке збільшення кількості крадіжок в період з 1998 по 1999 рік''. Чи вважаєте ви, що заява репортера правильно інтерпретує цю діаграму? Обґрунтуйте свою відповідь.

ГРАФІК_1

Питання 2. А навіщо нам PISA, хіба ми без цього не знаємо, що у нас з природничо-науковою і математичною освітою?

Щось знаємо, але цього недостатньо. В основному припускаємо. З одного боку, є ілюзія того, що у нас з цим все прекрасно або, як мінімум, не так вже й погано. Досить подивитися на успішність України в міжнародних олімпіадах. В принципі, всі останні роки ми в лідерах, входимо в топ-15, топ-20 (іноді й вище). Але це зовсім не говорить про загальний рівень в країні. Цей результат досягається завдяки прошарку топ-шкіл, з поглибленим вивченням точних наук, яких в країні пара десятків (одна з кращих таких шкіл, до речі, одеський Рішельєвський ліцей, у якому викладав фізику).

На іншому полюсі — теорія тотального падіння і жаху. Вона базується на аналізі результатів ЗНО з точних наук та математики. Там, дійсно, ситуація сумна. І за кількістю випускників, які обирають ці предмети (3% обрали фізику, понад 1% - хімію), і за слабкими результатами. Але річ у тому, що цей масив даних збирається суто всередині країни, не зрозуміло, де ми у світовому контексті, у порівнянні з іншими державами. Та й вибірка, як кажуть соціологи, нерелевантна, адже всі предмети природничого циклу — предмети за вибором.

Саме тому дослідження PISA - супернеобхідне. Ми чітко зрозуміємо «де ми й куди ми котимося».

Питання 3. Чому це взагалі так важливо? Вчаться діти та й вчаться, навіщо на цьому робити такий акцент, інших проблем хіба немає?

Переконаний, що серед читачів вкрай мало тих, хто взагалі поставив таке запитання. Проте відповім тим, у кого все ж є сумніви. Виділю два аспекти.

Перший — прагматично-економічний. Без високого рівня природничо-наукової і математичної освіти в державі не з'являться люди й компанії, які будуть формувати додану вартість — насичувати виробництво технологіями, робити нашу продукцію конкурентною. Ми продовжимо сировинну історію: земля, ліс, бурштин, річки-моря і більше нічого. Згадаймо фабрику Маска в Німеччині. Він вибрав цю локацію не просто так, а, в тому числі й тому, що чітко розуміє — там є достатня кількість кваліфікованих інженерно-технічних працівників.

Другий аспект — ідеологічно-державний. Навіщо взагалі в школі потрібна, наприклад, фізика? Зовсім не для того, щоб через 20 років розповісти своєму синові, що таке рефракція на його питання про веселку (хоча, респект тим, хто зможе пояснити на такому рівні). Фізика (як і математика, і інші точні науки) - чудовий спосіб прокачування мозку і формування правильних нейронних зв'язків. Уміння мислити системно, аналітично, критично — це все про такі науки.

При чому тут держава? При тому, що людина, яка вміє мислити системно, не буде «наосліп» споживати з екранів ТБ новини про «розіп'ятих снігурів» й іншу нісенітницю. Не буде вірити ідеологічним казкам. У такої людини імунітет від «пудри для мізків». Стверджував і продовжую стверджувати: одна з причин того, що в Україні війна на сході й анексований Крим — недолік освіченості й вміння мислити критично.

Питання 4. Ок, згодні, це важливо. Так що з нашими результатами?

Результати не дуже. Тобто, так, особисто для мене, не стала новиною наша позиція (36-та). Це було досить очікувано. Інтерес представляють сусіди — поруч з нами Туреччина, Ізраїль та Люксембург. Якщо говорити про референтні для нас країни, то ми значно слабше прибалтійських країн, Білорусі, Угорщини, Польщі. При цьому, трохи вище за Грузію та Молдову. Повний рейтинг — на зображенні.

ГРАФІК_2

Куди важливішим є той факт, що по кожній з трьох компетентностей (читання, математика, природничі науки) ми нижче середнього. А особливо — з математики.

Простий базовий рівень читацької грамотності не досягли 26% підлітків, природничо-наукових дисциплін - 26,4%, а математики - 36% (!!!). Для розуміння результату: нормальним результатом вважається, якщо базовий рівень не демонструють до 15% учасників дослідження.

Фактично, можна стверджувати, що наші учні за рівнем розвитку таких компетентностей відстають від середнього рівня по країнах-учасницях на один рік.

Увагу привертає й чітка кореляція між результатами дитини й рівнем соціально-економічного добробуту в їхніх сім'ях, а також драматичний розрив між результатами дітей з великих міст і з сіл.

І ще один факт: результати PISA, на мій погляд, - це остаточний вирок міфу про те, що система освіти не повинна змінюватися, мовляв нас так добре вчили в Союзі. Анітрохи не критикую «чудові шкільні роки» прихильників такої точки зору, лише звертаю увагу на те, що куди кращих результатів домоглися саме ті країни, які не побоялися і вже давно «пірнули» в глибоку реформу системи освіти.

Питання 5. Що робити?

Якщо коротко, то не панікувати. Тверезо оцінити ситуацію і позбутися ілюзій. І, засукавши рукава, починати системну і довгу (дуже довгу) роботу. Бачу три основних напрямки роботи.

  • По-перше, кадри. Ті, хто вчать. Простий, але шокуючий приклад: останні кілька років найнижчий в Україні поріг для вступу до ВНЗ (будь-якого) на бюджет — це фізмат в педагогічних. Десь 103-105 балів з 200. Це просто на порозі вгадування, можна відзначати в усіх питаннях варіант «А» і вступити на бюджет! На фізмат !!! І потім йти в школу вчити дітей (це не лайфхак, якщо що).
  • По-друге, зміст освіти. Те, чого навчають. Методики, стандарти, ось це все. Без нудних слів. Насправді кращі результати, наприклад, естонців, - це не тому, що там вчать математику більше. А тому, що там вчать «по-іншому» (не буду вдаватися в деталі й нюанси, мета статті не в цьому).
  • І, нарешті, те, завдяки чому ми вчимо. Матеріально-технічне забезпечення. За оцінками Національної академії педагогічних наук, рівень оснащеності кабінетів — не більше 35% (за деякими напрямками не дотягує і до 10%). Не сперечаюся, що класний вчитель за допомогою крейди й ганчірки спокійно розповість про те, що таке «дифракція» або «коливальний контур». Але точно знаю, що той же класний вчитель, не замислюючись погодиться розповідати про ці поняття, за допомогою сучасного обладнання.

По кожному з напрямків роботи — неоране поле. До речі, у тій же Німеччині, після PISA-шоку, зміни в системі освіти ініціювали ті, хто вчать. Активно включилися профспілки вчителів, потребували від держави звернути увагу на проблему, у результаті маємо прогрес. На жаль, наші профспілки фактично проігнорували результати України — жодної публікації, жодного поста, жодної пропозиції. Але ж це не менш важливо, ніж збереження надбавки за перевірку зошитів (пишу без краплі іронії, розуміючи й важливість надбавок).

Резюме

У нас не повинно бути PISA-шоку. Не потрібно влаштовувати PISA-шоу. Бачу тільки один варіант — тепер уже чітко розуміючи, «де ми», і визначившись з тим, що «ми повинні бути не там, де зараз», планувати траєкторію подорожі з пункту «А» в пункт «Б» і стартувати.

P.S. І так, відповіді на завдання!))) У першому завданні вигідніше брати 40 см піцу за 400 грн. Як отримати результат? Порівняти вартість 1 см2 обох піц, а побачивши, що у другій вона нижче, зробити висновок.

У другій — ми маємо справу з маніпуляцією (класичний хід популістів і бюрократів). Якщо порівняти зростання злочинності в процентному співвідношенні, ми отримаємо, що він склав менш як 2%. Тобто, ніякого різкого стрибка. Ілюзію створює «розрив» у масштабі по осі ординат.

Освіта.ua
09.12.2019

Популярні блоги
О. Мірошниченко: батьки не вороги освітянам Для батьків проблеми освітньої системи не є найголовнішою справою у житті
В. Онацький: які предмети зникнуть з розкладу шкіл? Кожен намагається знайти рецепт лікування освіти, хоча до школи мав дотик, лише будучи школярем
І. Лікарчук: освіта вижила лише завдяки вчителям Популізм і дилетантство в освіті руйнують педагогічну творчість і продукують вчителя-урокодавця
Тамара Горіха Зерня: роль учителя стає визначальною Реформа, по суті, вимагатиме повної професійної перепідготовки всього викладацького складу
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Надія Грабовська
Щодо першої задачі: якщо мені достатньо за 300 грн., то для чого я платитиму на 100 грн. більше тільки тому, що 1 куб. см більшої коштує менше? Погана задача.
Вчитель
Обидві задачі некоректні. В ефірі одного з телеканалів репортер показав цей графік і сказав: "Графік показує, що відбулося різке збільшення кількості крадіжок в період з 1998 по 1999 рік’’. Чи вважаєте ви, що заява репортера правильно інтерпретує цю діаграму? Обґрунтуйте свою відповідь. Якщо ви не знаєте результату 1997 року ви не можете зробити правильного висновку про швидкість зміни величини! 2% зростання може бути багато, якщо до цього величина спадала на 20%!
Sergij Negoda
Відносно публічних висновків пана заступника в постскриптумі. По моєму, варто рахувати ціну кубічного сантиметра в кожній піці окремо. Не коректно оцінювати вартість обємного товару за числовою характеристикою площі. Добре, можете сказати, що це не впливає на результат. А тепер розрахунки. Радіус першої піци 15 см, а радіус другої піци 20 см. Площа основи 1 піци = 225рі кв. см. Площа основи другої піци 400 кв. см. Ціна 1 кв. См першої піци = 225рі/300 ,а ціна 1 кв. см другої піци = 400рі/400. Тому 0,75рі менше, ніж 1рі. Невже, ви вважаєте, що дорожче купувати вигідніше. Таким чином, цільова характеристика чим дорожче, тим вигідніше, це правило корупційних органів влади стало для вас постулатом. Висновок. Вам, пане заступнику, варто коректно сформулювати цільову функцію, аби не було різних трактувань. А репутація одеського ліцею підскочили небезчесні махінації з платними і державними олімпіадами.
Sergerrino
Для Sergij Negoda: я продемонстрував математичний софізм. Помилка обчислень прихована у некоректній формулі для розрахунку ціни. Треба усі гроші поділити на увесь обєм товару. Отак примітивно маніпулюють свідомістю. Бо соціальні явища в освіті вимірюють зміненими дискурсами, а не кількісними мірами, немов це фізика неживої природи.
Інвар
Пане Sergij Negoda, Ви помиляєтесь в розрахунках. Ціна 1 кв. см. (товщина в піц однакова, тому немає сенсу рахувати об’ємну вартість) це відношення повної ціни до площі. А ви робите навпаки - ділите площу на ціну. Відповідно, робите некоректний висновок. Якщо рахувати коректно, то висновки автора блога цілком вірні, менша піца в підсумку невигідна.
matematik
Для Sergij Negoda: Та як вже задовбали ці неуки. Треба рахувати вартість одиниці об’єму піци! Так, як товщина однакова, чим більше вартість одиниці площі тим піца дорожча. Нехай товщина піци х см. У першому випадку вартість 1см куб. піци х*Пі*30*30/4=225Пі, для другої вартість 1 см куб. складає х*Пі*40*40/4=400Пі. Тобто піца більшого діаметру дорожча!!! Для особливо упоротих пояснюю, що кожна піца має свій об’єм - якщо вимірювати у см куб. то чим більша вартість одного см куб., тим дорожча піца...
Коментувати
Василь
Для того ,щоб освіта була якісною треба: -повага до вчителя з боку держави-зп одна з найвищих в країні: -матеріальне забезпечення шкіл: -створення справді рівних умов для дітей села і міста (часто школи в селі не мають типових приміщень хоча дітей більше 300); -обов’язковими для навчання дітей школі мають бути 9 класів:частина дітей йде в професійний ліцей,частина -в середню школу; -до середньої школи, яка має бути реально профільною,вступ за певними умовами (середній бал,вступні іспити,і т.п.) -нові методики навчання (наш іппо надає курси які нікому нічого з слухачів не дають;там не викладачі, а зборище людей ,які діляться своїми спогадами про минуле); -реальна відповідальність батьків за поведінку і навчання своїх дітей (правова відповідальність)
Val
Почему, когда я слышу или читаю аббревиатуру PISA, мне хочется вставить в нее еще одну букву, между последними двумя?
321
Шкода, але автор сам є яскраим прикладом протилежного. Зовсім не того, про що написав. Наче, ПРОКАЧУВАВ МІЗКИ, ПРОКАЧУВАВ... а тепер депутат від Зе... Жодного поясненння, окрім того, що треба логічно мислити. Треба ще мати правильні знання та орієнтири. А Ви, "не можете бути рекламою" своїм таттям.
Учасник
Я, як учасник освітнього процесу, відверто дивуюся, що ще досі знаходяться відчайдухи, які вступають на спеціальності 014 "Середня освіта. (за предметними спеціалізаціями)" чи 015 "Пофесійна освіта. .). Стільки бруду, скільки вилито на вчителя останнім часом --- це просто жах!!! Довкола тільки й чути (в тролейбусах, маршрутках, в чергах в поліклініках тощо...): яка моя дитина чудова, розумна, грамотна, вихована, а ці хабарники-вчителі не цінують, оцінки занижують, спеціально на уроках нічого не вчать, щоб потім до них ходили на репетиторство! Але ми ж добре знаємо, якими є ці "ангели" з батьківських розповідей! І після цього ще знаходяться молоді сміливці, які йдуть в школу працювати за тих нещасних пару копійок??? Дивний ми все-таки народ...
123
Для Учасник: це не "відчайдухи". Нажаль, в "педи" зазвичай вступають ті, хто не вступив до інших закладів через низькі бали (ну або зразу знав, що не вступить). У моєї знайомої син хотів бути юристом, але балів вистачили лише на вчителя української мови (після закінчання, жодного дня вчителем не працював). Друг мого сина хотів бути комп’ютерником (не знаю інженером чи програмістом), але балів вистачило лише аби вступити на вчителя фізики (ЗНО з фізики - 112 балів). Звичайно вони вступали на бюджет. Можливо, якби вони мали кошти на оплату навчання, то пішли б на право та комп’ютерні технології (відповідно) на контракт.
Анонім
Для 123: не треба говорити за всіх. Коли я вступала на факультет іноземних мов і мої знайомі на філологічий то всі ми мали високі бали. Це стереотип, що вступають тільки ті, хто має низькі бали. Вже обридло це слухати і читати.
123
Для Анонім: подивіться результати вступної кампанії. З якими пріоритетами вступили в педи за куди вступники подавали заяви з вищими пріоритетами.
Коментувати
совесть
п. С. Колебошину. Аналіз виважений, без зайвих емоцій. Приклади чудові. Кілька слів про "стартувати". Власне, "знову стартувати?!" І це вже не смішно, це якийсь діагноз останнього двадцятиріччя в освіті України. Скажу непопулярне: і знову воза (освіту) ставите попереду кобили (розвитку економіки, законності й антикорупції). Мабуть з депутатського крісла краще видно, на кого нам треба рівнятися... Але Німеччина зовсім не попереду в рейтингу за 20 років участі, а І.Маск готовий до інноваційних проектів на території цієї країни. Щось не дуже корелює... Чи треба більше таких завданнячок у школі? Так. Але шукаймо здоровий баланс з теперішнім змістом матемосвіти. Поки зп прибиральниці буде такою ж, а то й більше, як зп вчителя математики, про пафосно-щасливе "стартувати" забудьте! А ваші діти готові вчителювати?
Не знаю, як
з фізики, але в математиці Рішельєвському ліцею далеко до таких грандів, як Фізико-математичний ліцей №27 Харкова чи ліцей "Лідер" Києва. Правда, свого часу, коли один із заступників директора РЛ мав доступ до задач, його учні привозили по 5-7 призових місць з IV етапу олімпіади з математики. Але зразу після припинення такого доступу три роки поспіль не було жодного призера. Чому б то?
Олекса Позняк
Для Не знаю, як: Не знаю як з олімпіадами по фізиці, але фізик у них классний. Його відеолекції просто чудові. По його записам вчиться всі пострадянські країни. Росіяни просто в захваті і жалкують що у них такого немає
Коментувати
Володимир
ВИТЯГ ІЗ МОГО ЗВЕРНЕННЯ ДО МІНІСТРА: А ще краще і чесніше було б розігнати це корумповане міністерство. Як міністр, Ви не маєте ні досвіду, ні авторитету, не знаєте реальної картини в мережі освіти. То ж не багато втрачаєте. Та і ваш бренд «нова українська школа» не новий. Видатний педагог всіх часів і народів Ян Амос Коменський ще п’ятсот років тому вивів «золоте правило» дидактики: «Наочність навчання». І найвидатніший педагог України Василь Сухомлинський теж залишив нам «Сто порад учителеві». Очолили б Національне агентство розвитку освіти (до 30 чоловік інтелектуалів) з невеликою бухгалтерією і кількома відділами, наприклад: • відділ моніторингу інтелекту керівних працівників освіти (до директора освітнього закладу включно); • відділ протидії корупції в сфері освіти; • відділ сприяння відновленню навчально-матеріальної бази. Робіть що-небудь конструктивне!
Владимир Белый
При всьому тому, що я також "... розумію й важливість надбавок" (ми у своєму херсонському ФТЛ давно запровадили доплати з позабюджетних коштів за перевірку зошитів для вчителів всіх предметів), але спільнота учнів (учнівське самоврядування) та спільнота батьків учнів має вимагати в уряду оклад (не мова про середній показник заробітку за рахунок понаднормового навантаження) для українського учителя рівні дещо вищому за середню у промисловості замість отих усіх "подачок" для замилювання очей та зняття праведного гніву педпрацівників. Хай як там буде з грішми у державі для бізнесу причетних до вдади осіб під соусом "розвитку економіки за рахунок бюджетних накопичень". Освіта має бути пріоритетом не лише у деклараціях на освітні свята.
Олекса Позняк
До тих пір поки учень не буде вмотивований до навчання нічого не буде. Просто не роздавайте атестати про середню освіту учням які просиділи у смартфонах та навушниках. У поляків екзамени приймає не своя школа а інша неподалік. Приведіть до порядку неадекватних учнів які під час уроку перемовляються на все горло, кричать, матюкаються, заважають іншим учитись. Почніть з простого, це не вимагає грошей
Владимир Белый
До речі, а чому саме "... Із хімії середній і вищий рівень показали 44% випускників, які набрали 150 і більше балів за шкалою від 100 до 200. Вище за 180 балів — у майже 15% учасників. Максимальні 200 отримали 0,65%, а це 77 випускників із майже 12 тисяч. Це рекордний відсоток 200-бальників з усіх предметів ЗНО 2019"? - Бо цільова мотивація учасників ЗНО. Коли вже дійдемо до усвідомлення - системно якісна освіта у масовому вимірі може бути лише там, де існує державна системно організована профільна старша ланка, відокремлена від 9-річки, бо саме вона є містком до особистісно орієнтованих освітніх пріоритетів як гаранта вмотивованості системи до навчання на високому рівні вимогливості? Як учнів до самих себе, так і до їхніх вчителів.
Для Владимир Белый:
Дивно читати таку аргументацію від Вас як колишнього члена комісії зі встановлення порогових балів. За нормальної (мова йде про статистичний, а не побутовий термін) шкали розподілу наведені Вами показники з усіх дисциплін будуть приблизно рівними в межах статистичної похибки. А всякі відхилення від них часто можна пояснити людським фактором укладачів задач та встановлювачів порогового балу. А Ваш висновок щодо відокремлення від 9-річки - як кажуть в народі "приший кобилі хвіст".
Владимир Белый
А Ви подивіться у записах засідань тієї комісії мої виступи і за неупередженого погляду побачити, що саме за моєї активності поступово та комісія почала відкараскуватися від спроб утримати прохідний на рівні, близькому до порогу сліпого вгадування. Щодо окремої від 9-річки мережі ПРОФІЛЬНИХ закладів для старшої ланки - у сотні країн світу, де не допскають списування та плагіат така практика не "приший кобилі ...", а у нас навпаки. Випадковість?
Надія Грабовська
Для Владимир Белый: щодо профільної освіти у старших класах погоджуюсь на 100%. Чи потрібна для цього мережа профільних закладів? Тут я скоріше прихильник профільних класів у закладах загальної середньої освіти. Тільки освітні програми у них мають бути ПРОФІЛЬНИМИ, інваріантна складова навчальних планів має включати 6 - 8 предметів, решта - за вибором. Орієнтація освіти на "загальні знання" і "всебічний розвиток" - це утопія при нинішніх програмах рівня стандарту, бо при цьому ні знань ні часу на всебічний розвиток немає. Щодо формування компетентностей, "які сприятимуть здатності учня застосовувати свої знання в реальних життєвих ситуаціях", то програми рівня стандарту, наприклад, з алгебри цьому теж аж ніяк не сприяють. В результаті маємо те, що маємо. Але з цього треба виходити.
Коментувати
Вчителька
Найперше, що має бути зроблене - це орієнтація на навченість, а не на результати усіляких конкурсів. Результативність роботи вчителя - незалежний зріз знань. На який біс усі ці сертифікації, відкриті уроки і таке інше. Вчитель до цього пристосувався і показує те, що ви просите. Будете просити рівня знань - буде думати як його досягти! Я на наступний рік атестують, і не повірите, весь мій час займають конкурси, мани, олімпіади, підвищення кваліфікації, майстер-класи. Немає коли толком ті уроки проводити. Так, бо мене атестують саме за результатами, а не за знаннями моїх учнів. І свідомість учня варто стимулювати, тому що буйство і безвідповідальність здобувачів знань знищить усі раціональні зміни. Навіть коли дитина не бажає вчитися вона має вести себе так, щоб не заважати вчитися іншим. Тому що, зараз 90% невмотивованих не дають вчитися 10%вмотивованих, зчиняючи на урока гоп-стоп шоу.
Олекса Позняк
Для Вчителька: Працюю в приватній і державній школах. У приватній учні міжнародні конкурси виграють, у державній 90% просто не вчить фізику бо її немає в ЗНО майже ніде.Кажуть з математикою провал, так її ще хоч трохи вчать бо обов’язкова в ЗНО. Ну проатестують мене за результатами і що зі мною робить? За ліцей нагородить орденом, за школу вигнать з роботи?Радянська влада була не дурна що давала за стаж, бо виміряти роботу учителя практично неможливо.Іноді вона спрацює через 20 років і дасть результат.
Коментувати
Торба
Ваша академія педагогічних наук одна з причетних до таких результатів. Потрібно посилатись на авторитетні установи, якою НАПНУ ніколи не була. І створивши штучно спеціальність "середня освіта (фізика чи математика) не чекайте, що туди побіжать абітурієнти. Замість знищення математики і фізики, потрібно позакривати штучні утворення, які не несуть жодною функції, крім розвалювання. Це Вам як депутату, щоб не панікували.