І. Лікарчук: не потрібно далі ґвалтувати вчителя

Вільну людину захищати не потрібно. Вона сама себе захистить. Захищати від насилля потрібно прислугу

І. Лікарчук: не потрібно далі ґвалтувати вчителя

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

У мережі поширюються заклики типу: «Захистимо вчителя від насильства». А я не хочу закликів. Бо знаю, що не отримаю відповіді на питання: «А хто захистить?» Тому що вчителя давно перетворили в прислугу для тих, хто мав би його захищати.

Його перетворили в прислугу для чиновників, особливо місцевих, примхи і забаганки яких він має виконувати...

Його перетворили в прислугу для директорів багатьох шкіл. Бо не будеш прислужувати - не матимеш навантаження, надбавок і доплат.

Урешті, його перетворили в прислугу для батьків. Бо вони віддають дитину в школу, «щоб там її виховали». Віддали і руки «вмили».

Чому лише в школі мають виховувати, а не удома? Чому вчитель, а не батьки, мають нести відповідальність за дитячий булінг? Чи хоч є один, навіть професійно найслабший вчитель, який вчить учнів булінгу? Батько може поскаржитися на вчителя, а вчитель на батька може? Кому і куди?

Тож не потрібно піднімати руки до неба і кричати: «Захистимо вчителя». Просто не потрібно далі ґвалтувати вчителя. Ґвалтувати психічно і фізично. Не потрібно робити із вчителя цапа-відбувайла. Не потрібно принижувати його перевірками, вивченнями, наданням допомоги, оцінюваннями і тестуваннями. Не потрібно цькувати вчителя: «дам навантаження» чи «не дам навантаження». Не потрібно намагатися всім вчити і оцінювати вчителя. Не потрібно стимулювати доноси на вчителів. Не потрібно гнобити вчителя рейтингами, оцінювати його роботу паперами, світлинами з виховних заходах у соцмережах. Не потрібно думати, що вчитель дурніший від усіляких методистів та експертів, які намагаються його постійно »наставити на путь істинний», принижуючи цим педагога.

А потрібно дуже мало. Потрібно дати можливість вчителю бути насправді вільним і незалежним у своїй педагогічній діяльності. Нікому не має бути діла до того, ЯК вчитель навчає. Усіх має цікавити лише результат його роботи. Потрібно справедливо оцінювати роботу вчителя за результатами, а не за паперами чи відвіданими уроками. Потрібно заборонити втручатися у його діяльність. Потрібно карати тих чиновників і директорів шкіл, хто гнобить вчителя і не дає йому бути незалежним. Потрібно створити йому умови для роботи і ЗАХИСТИТИ вчителя ЗАКОНОМ.

Спробуйте підняти руку на поліцейського! А на вчителя можна? Потрібно захистити вчителя працюючим законом, а не декларативним...

І досить. Інакше буде, як завжди: погаласуємо, понаписуємо звернень, назбираємо підписів і... розмістимо все це добро у ФБ.

А завтра у вчителя почнеться точно такий же робочий день, як і вчора. У якості прислуги.

Вільну людину захищати не потрібно. Вона сама себе захистить. Захищати від насилля потрібно прислугу.

P.S. І чи бачили ви, колеги, у програмі хоча б однієї політичної партії програмне завдання - «захистити вчителя і зробити його вільним»? У програмах є лише «реформи». Реформ з прислугою не буде...

Оригінал

Освіта.ua
22.01.2019

Популярні блоги
В. Онацький: чи відновлювати очне навчання у вересні? Відновлення очного навчання – це реальна загроза безпеці учасників освітнього процесу
І. Лікарчук: педагогам шкіл не повинні урізати зарплату Чому скорочення бюджетних видатків у освіті потрібно робити за рахунок тих, хто проводить уроки?
Тамара Горіха Зерня: ми втратимо багато абітурієнтів Держава б мала зараз максимально спростити умови вступу і розширити державне замовлення
О. Істер: спрощена процедура ЗНО вимагає корекції Пропозиція «випускники складатимуть мультипредметний онлайн-тест» вимагає корекції
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Директор
Пане Лікарчук, як Ви вважаєте,чи потрібні щорічні триденні курси вчитеям,якщо вони у тих же інститутах проходять іх через 5 років? Можливо іх продовжити термін через 5 років,а не відривати вчителів від роботи,бо не всім близько до них добиратися.
Ветеран
Якщо вчителям так погано живеться, то чому так активно включились в агітацію за ПП ? За 1000 грн в конвертику бігають по селу з паперами . Їх гвалтують, чи вини гвалтують?
Sinnaya
Для Ветеран: У нас, вчителів, часу немає бігати по селу і агітувати за ПП. Де знайти час просто відпочити.
Коментувати
Василь
Міністр освіти Естонії Майліс Репс розповіла, як її країні вдалося посісти лідируючі позиції в Європі та світі із якості шкільної освіти. Вона говорить, що «основа класної школи – класні вчителі». Тому варто припинити їх весь час екзаменувати та довіритись їм. Міністерство освіти не повинно диктувати педагогам, як саме викладати. Вони можуть це робити з допомогою нових технологій або лише з допомогою крейди та дошки. Головне – щоб був результат. А замість тиску на вчителя чиновники мають підтримувати впевненість учителя в собі і транслювати таке повідомлення: «Ви чудові і ми віримо в вас!» !
Миха поплавок
Дед - лучший! Деда в министры!! Он как всегда прав - точно в десятку!! Он не одному демократу голову свернул. Сейчас сам демократ. Такова селяви
Володимир
Для Миха поплавок:
Володимир
Для Миха поплавок: Ви в своєму розумі, шановний?
Den
Для Володимир: у вас с сарказмом и иронией совсем туго? Из Совка так и не вылезли окончательно?
Коментувати
Володимир
Гвалтувати можна лише покірного! Але він теж розслабиться і спробує отримати задоволення. В корумпованій державі всі чиновники корумповані, інших не тримають. Тоді вони отримують імунітет і вседозволеність. І шукають тих, кого можна згвалтувати.
Cirius
Вихід один- при прийомі на роботу вчителя має бути контракт. В ньому має бути чітко прописано обов’язки педагога, його права, обов’язки адміністрації щодо створення належних умов праці для вчителя( вклячаючи оплату праці) і взаємна відповідальність за порушення його умов. І все, крапка. От тоді не доведеться шукати винних у згвалтуванні. Порушив умови контракту- неси відповідальність, аж до звільнення. І не тільки вчитель. Чому МОНУ так боїться запроваджувати контрактну систему найму на посади вчителів та керівників НЗ? Здогадайтеся самі.
Тетяна
Для Cirius: Я працюю за контрактом з 1997 року. Керівник може не продовжити контракт, якщо йому щось не сподобалось, дуже неприємно буває отримувати листа "ви будете звільнені" і не знати, що буде через 2 місяці. Захисту немає.
Коментувати
Олег
Для І Ірина: Проблема в тому, що на уроці учитель має навчати учнів так, як від нього вимагає армія методистів, які школу і дітей бачать лише по телевізору. Англійська мова-підручник табачниковий, 10літній, або взагалі ніякого. ЗНО з англійської мови - екзамени міжнародного зразка, не повязані ні з програмою, ні з підручниками. Немає чітко окреслених програм. На уроці - 27 учнів. Двієчники тепер у нас на першому місці. Самі не вчаться, і іншим не дають. Вони керують уроком. Хочуть-сидять, хочуть-фокуси витворяють. А ми не можемо ні слова сказати, ні і з класу вигнати. Маємо шукати підхід. Цілий урок шукаємо індивідуальний підхід, а вчити - ніколи! Така реальність.
Ірина
Для Олег так і є(( діти самі розповідають про випадки, коли вчитель цілий урок намагається вгамувати одну дитину, часто вчитель потім зривається на інших .. Мені здається, в таких випадках, необхідно долучати до виховного процесу батьків та психологів, також встановлювати камери відеоспостереження в навчальних класах, а в подальшому на підставі таких записів відраховувати учнів або переводить на індивідуальне навчання; чому від однієї дитини має страждати цілий клас дітей які дійсно прийшли навчатися??? І так, я категорично проти, щоб моя дитина була свідком неповаги до вчителів!!!
Арго
Для Ірина: так організовуйте батьків і вимагайте прописане тут вами у міністерстві, залучайте ЗМІ, які постійно проблему вбачають тільки у вчителях. Що ви хочете нам, вчителям, донести? Ми про це вже заморились говорити, тільки нас ніхто не чує
Witalina
Для Ірина: відеокамери - це в першу чергу гроші!!!! І як правило, батьки таких дітей НЕ Є помічниками. Вони,або безпорадні ,або войовничо налаштовані!
Коментувати
Witalina
Останній рік,два тільки й розмов про булінг щодо учнів. Чому,говорячи про те,що вчитель кричить,говорить якісь речі,які не подобаються учню (принижує) НІХТО НЕ ГОВОРИТЬ про причину!??? Адже крик, це- реакція на поведінку учня,який не реагує на прохання вчителя. МИ дожилися до того ,що учні на весь коридор гнуть мати,а на зауваження посміхаються, - А що Ви мені зробите???.Коли в класі просто знущаються з учителя, випробовуючи його терпіння, !! А Я, ВЧИТЕЛЬ, не МАЮ ПРАВА на адекватну реакцію.І вони(учні ) це знають, І все це примушує вчителя включати пофігізм,щоб хоч якось зберегти власне здоров’я і не ДАЙ БОГ,щоб не викликати на себе вогонь із сторони батьків.
Галина
Так дайте вчителю працювати. Мені цікаво,Василю, яку волю ви дали вчителям? Вчитель - людина вільна і творча. Щось ви не доопрацювати у своїй школі, якщо вважаєте, що має бути чіткий контроль за роботою вчителя. Без відвідування уроків нормальний директор і заступник знають, як працюють учителі. Учитель має вчити дітей, а про це в нього ніхто не питає. Управління освіти, методисти тільки вимагають різного роду конкурси, квести ,семінари, вебінари... А де брати час на підготовку до уроків? Вчителя постійно принижують і навчають ті, які самі не спроможні дати нормальний урок. Під час проходження атестації міська комісія оцінює роботу вчителя та знімає категорію та звання нічого не знаючи про роботу вчителя... Писати можна багато та ніхто не почує. Прийде час , а це вже скоро, вчителем ніхто працювати не захоче. І ЦЕ ПРАВИЛЬНО...
Ірина
Доброго дня. Цілком погоджуюся про те що вчитель має займатися своєю роботою згідно законів про освіту, які також передбачають вреголювання і контроль методичного аспекту. Та ніяк не погоджуся про "преслугу". На даний час популярним стало " репетиторство" тобто, навчання в шкільному закладі зводиться до оцінювання знань дитини які вона опанувала з допомогою сторонього вчителя , якого оплачують батьки? Це про окремі випадки та таких випадків все більше і більшає. Звідти і сприйняття змінюється не в сторону поваги. А як же ті дітки у яких батьки немають змоги? Поважаю і захоплююся тими вчитилями які люблять свою справу, несуть, зацікавлюють дітей матеріалом і є просто педагогами...
математик
Для Ірина: нехай ваші дітки слухають пояснення вчителя і потрібно розвивати дитину з раннього віку щоб не було проблем
Коментувати
Богуслав
Яка зворушлива турбота! Ігоре Костянтиновичу, може поділитесь досвідом, як Ви "не принижували" вчителів, коли працювали директором, чиновником місцевого і не лише місцевого рівнів! А то почали лляти крокодилячі сльози над знедоленим учительством лише тоді, як стали блогером-популістом.
математик
Для Богуслав: згадайте ще коли баба дівкою була надоїли ці попрікання
Коментувати
василь
пане Ігоре дайте розяснення що ви розумієте під вільним вчителем?, тільки без гасел враховуючи те що вчитель просто людина з усіма людськими слабкостями та ше і продукт системи.яку волю ще треба дати вчителю щоб він просто працював чесно виконуючи свої посадові обов язки керуючись Законом про Освіту?. В цьому році провів експеримент давши волю вчителям школи , заборонив заступникам контролювати уроки вимагати зайве. як результат дуже пошкодував, більше в демократію гратись не буду контроль і ще раз контроль. До речі поліцейських також б ють, а булінг в школах є і не тільки серед дітей а і серед вчителів. в одному погоджуюсь з Вами що за дітей повинні відповідати батьки , злочини розслідувати поліція і відповідні служби.вчитель повинен навчати.
спец
Для василь: заборонив заступникам контролювати уроки вимагати зайве І в цьому Ви вбачаєте волю для вчителів? Більше в демократію гратись не буду контроль і ще раз контроль. Типова поведінка недалекого директора школи. Невже не бачите, що час більшовицьких гасел давно минув. Контролювати потрібно тих, хто зловживає посадою керівника. А найефективніше буде: не допускати директорську братію до матеріальних цінностей, виділених закладу, і позбавити їх права розподіляти години (навантаження) для вчителів.
Володимир Мініч
Для василь: Через таких "контролерів" рабська психологія не залишить вчителя ніколи!
лори
Цікаво одне, що ж такого крамольного робили вчителі ,що Ви в демократію більше не граєтесь? Може перестали проводити уроки?
Коментувати