Ігор Лікарчук: про «насоси» й «грамофони» в освіті

Праця Л. Виготського, написана в 1910 році, цілком і повністю характеризує сьогоднішнього учителя

Ігор Лікарчук: про «насоси» й «грамофони» в освіті

Автор: Ігор Лікарчук, екс-керівник Українського центру оцінювання якості освіти, в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти.

У новорічні дні, користуючись тим, що погода не дуже сприяла спілкуванню з природою, а святкувати з келихом у руках, не відриваючись від нього, я не вмію, то перечитав працю відомого психолога ХХ століття Льва Виготського «Психология и учитель».

І зробив висновок, що праця, написана в 1910 році, цілком і повністю характеризує сьогоднішнього учителя. І не лише характеризує.

Автор обгрунтовує те, як повинна змінитися вчительська праця. Між іншим, ці поради абсолютно актуальні й сьогодні. Ось лише одна цитата: «На долю учителя выпадает новая ответственная роль. Ему предстоит сделаться организатором той социальной среды, которая является единственным воспитательным фактором. Там, где он выступает в роли простого насоса, накачивающего учеников знаниями, он с успехом может быть заменен учебником, словарем, картой, экскурсией. Когда учитель читает лекцию или объясняет урок, он только отчасти выступает в роли учителя: именно в той, в которой устанавливает отношение ребенка к воздействующим на него элементам среды. Там же, где он просто излагает готовое, он перестает быть учителем».

Або ще одна цитата: «Величайшая опасность, связанная с учительской психологией, заключается в том, что в личности учителя начинает преобладать вторая сторона. Учитель начинает себя чувствовать в роли орудия воспитания, в роли граммофона, не имеющего своего голоса и пою­щего то, что подсказывает пластинка».

Якими ж ми є манкуртами, якщо за пошуком реформаторських ідей спрямовуємо свої погляди лише до закордону, забуваючи про вітчизняний досвід і практику.

Дуже раджу творчим педагогам і освітнім керівникам прочитати цю працю. У вас відкриються очі... На насоси й грамофони...

Оригінал

Освіта.ua
03.01.2019

Популярні блоги
І. Редько: про ненормовану розумову роботу школярів Когнітивний дисонанс на фоні любові до своєї країни і бажання жити, вчитись і розвиватись саме тут
Віктор Мисан: про що думають українські учителі У школах – повний розгул «демократії» та «академічної свободи», що зверху, що знизу
Т. Єфімова: коли зникне зі шкіл совдепія з подарунками? Коли зникне зі шкіл совдепія разом з подарунками, підлабузництвом і нікому не потрібними активностями?
Н. Борисенко: чарівна паличка й валеріана для вчителя Учителі просто вигорають, і в них не вистачає життєвих сил дати дітям все те, що вони могли б
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Сидор Петренко
Пане Ігорю, коли розпочнеться довгоочікуваний процес реформування навчально-методичного центру забезпечення якості освіти і його підрозділів на місцях?
учитель
Для Сидор Петренко: Ніколи. Ніколи не будуть чипати систему дармоїдів. Як може вчити дитину безграмотний та некомпетентний учитель Нія! ( вигадали сертифікацію, атестацію,..) А як може безтолковий, некомпетентний методист учити вчителів? Може. Буде робити розумний вигляд, читати розумні книжи, "розглагольствувати" на розумні теми.. Но ніяк не залишить свою посаду
спец
Для учитель: А безграмотних та некомпетентних учителів чимало, це більшість у учительському корпусі.Для таких і методисти відповідні. Ніхто таку ситуацію змінювати не збирається, да і навіщо?
Коментувати
1
А с чьей, интересно, подачи по результатам ЗНО делаются рейтинги школ. Кто, если не ликарчук, орал в 15 году о привязке ЗНО к школе, выпускным экзаменам и рейтингам, а не к вступительним экзаменам. С подачи ликарчука началась пошесть отмены нормальных уроков и натаскивания в старших классах на тесты ЗНО (ведь рейтинги висят, как меч).А сейчас он говорит про насосы. Сам сотворил эту паршивую копию ЕГЭ, дав чиновникам повод очередной тыкать носом учителей тем, что годовая оценка не совпадает с баллом ЗНО, а теперь сидит и писульки философские пишет.
Володимир
Для 1: Рейтинги потрібні. А рейтингоманія, як потворне явище - ні!
Петро Тополя
Та не приписуйте Лікарчуку того, чого він не робив. Не "орал", не відміняв у вас "нормальные уроки" і не "сотворял паршивую копию". Насправді завдяки ЗНО більшість дітей може вступити до ВНЗ без грошей, і спостерігаю за цим я вже десять років, бо батькам випускників нашої школи (думаю, більшості шкіл) не треба "влаштовувати" дітей - звісно, тепер багаті батьки слабких учнів невдоволені. Чи може рейтинг вашої школи поганий? Так за будь-якої рейтингової системи усі десять тисяч місць в ньому будуть зайняті. А чи буде Лікарчук на посаді, хто стане Президентом або міністром освіти чи Генсеком ООН - у вашому місті чи районі буде начальство хотіти, аби ви покращили той рейтинг, до того ж, коли ваш підлеглий наставить десяток або хай вісімок за рік, а здають на п’ять-шість чи ледве переповзають поріг - то від цієї ганьби нікуди не дінешся. Чи раз працюємо вчителями, всіляку нашу "липу" не слід бачити, а вихваляти слід нас?
1
Для Петро Тополя: Как же коротка память людская. Не путайте ЗНО до 15 года, когда ЗНО было действительно эффективными вступительными. И во что ЗНО превратилось после 15 года. После того как ликарчук на каждом углу орал про бракованные детали (знания учеников), лыпови медали и обязательную привязку ЗНО к школьным экзаменам и рейтингам. Не было до 15 года такой гонки за рейтинги в школах, поэтому и не было натаскивания на тесты. "Чи може рейтинг вашої школи поганий?" - в том то и дело, что не угадали. Имею отношение к одной из лучших школ, поэтому так и раздражает рейтингомания и то, во что превращается преподавание предметов, по которым сдается ЗНО. "...багаті батьки слабких учнів невдоволені" - вообще, смешно - плевать им на баллы. Так как на контракт можна пройти даже с минимальными баллами или уехать учиться за границу, где ЗНО абсолютно не нужно.
Коментувати
Sapsan
Во дед врезал, аж загудело!! Класс и апперкот ! Маладца! Будэм завидовать. В министры его. Силище.
Володимир
Керує в нас не той, хто може, а той хто дуже цього бажає.
03 01 18
Для Володимир: Керує у нас той, кому по квоті "положено". Наприклад, бездар гриневич.
Коментувати