Підготовка до вступу в англомовних країнах

Для вступу до ВНЗ за кордоном українським школярам необхідно пройти підготовчу програму

Підготовка до вступу в англомовних країнах

Найбільш популярними англомовними країнами для здобуття вищої освіти серед українців є Велика Британія, США, Канада й Ірландія. Ці країни дають найвищу якість навчання, яке підтверджується визнаними в усьому світі дипломами, а університети цих країн посідають провідні позиції у світових рейтингах.

Особливістю систем освіти цих країн є 12-річне навчання у школі, яке триває до 18 років, а не до 16-17-ти, як в Україні. Тому, для того щоб заповнити прогалини в часі та знаннях, які виникають при навчанні, існує необхідність у підготовчих програмах. Крім того, у США для вступу у рейтингові університети необхідно здавати спеціальні іспити, у тому числі й за матеріалами тих курсів, які не вивчаються в українських школах, але вивчаються в північноамериканських.

Підготовчі програми допомагають абітурієнтам покращити володіння англійською мовою й набути навички навчання, які будуть потрібні у ВНЗ: проведення презентацій, конспектування лекцій, підготовка до семінарів, а головне - навички самонавчання, оскільки студент повинен опрацьовувати велику кількість літератури, щоби підготуватись до лекцій.

У Великій Британії цим цілям служать дворічні програми «A-level» та «International Baccalaureate», а також річна програма «Foundation», яка успішно функціонує й в Ірландії. У США та Канаді це програми «International Baccalaureate» та «Advanced Placement».

A-level – Велика Британія.
Дворічна програма A-level є класичною британської програмою, після проходження якої можна вступати до найпрестижніших університетів. Якщо абітурієнт хоче заощадити час і вже має достатні знання англійської мови, то краще за все вступати на цю програму після 10-го класу української школи.

У перший рік навчання за програмою A-level студенти вибирають чотири предмети, які мають відношення до їх майбутньої спеціальності. За результатами першого року навчання відсікається предмет з найгіршою успішністю, і для навчання на другому році програми залишаються тільки три предмети, за які студент повинен набрати максимальні оцінки, щоб успішно вступити до університету.

У державних коледжах програма A-level буде коштувати близько 7,5 тисячі фунтів на рік без проживання. У приватних коледжах - близько 17-ти тисяч. Проживання обійдеться ще в 10 тисяч фунтів на рік. Вартість програми у школах-пансіонах, де студенти і вчаться, й живуть, складатиме від 22 до 28-ти тисяч фунтів на рік.

Програма A-level є академічно інтенсивною програмою й тому на неї варто поступати, якщо дитина демонструє високу успішність у школі та високий рівень англійської.

У Великій Британії програму A-level пропонують: Earlscliffe College, Kings Colleges, John Leggott College, CATS College Cambridge, CATS Canterbury.

Foundation – Велика Британія, Ірландія.
Річна програма Foundation підійде студентам з більш скромною успішністю й не настільки видатними академічними здібностями. При успішному проходженні програми гарантується вступ до університетів високого рівня.

Ця програма крім удосконалення знань англійської мови також дає спеціалізацію у вибраному напрямі. Від A-level програма Foundation відрізняється меншою інтенсивністю навчального навантаження, а також тим, що іспити із предметів проходять не в наприкінці навчання, а по закінченні кожного модуля. На програму Foundation можна вступати тільки після 11-го класу.

Як у Британії, так і в Ірландії програму Foundation можна проходити як у коледжах, так і при університетах, які за допомогою цієї програми готують студентів для себе. Під час проходження програми при університеті абітурієнт уже, по суті, є повноправним студентом і має право користуватись усією інфраструктурою навчального закладу, наприклад, бібліотекою або спортзалом. Часто слухачі таких програм проживають разом зі студентами і, таким чином, вливаються у студентське середовище.

Якщо студент ще не визначився з конкретним університетом, він може пройти програму Foundation в одному з міжнародних коледжів, які співпрацюють відразу з кількома навчальними закладами.

Вартість програми Foundation у середньому становить близько 20000 доларів. У Великій Британії програму Foundation пропонують: Kings Colleges, Kaplan International Colleges, CATS College Cambridge, CATS Canterbury. В Ірландії програму Foundation пропонують Trinity College Dublin, University College Dublin.

International Baccalaureate – Велика Британія, США, Канада.
Дворічна програма International Baccalaureate (IB) зробить можливим вступ в університет не тільки у Великій Британії, а й у США та Канаді, а також у континентальній Європі. IB пропонує вивчати не 3-4 предмети, як A-level, а шість предметів на вибір, з яких три вивчаються на звичайному рівні, а три - на поглибленому. Ця програма є такою ж академічно інтенсивною, як і A-level, і дозволяє вступати до найпрестижніших університетів.

У Британії програму IB пропонують міжнародні коледжі та школи-пансіони, а її вартість можна порівняти з вартістю програми A-level.

У Північній Америці програма International Baccalaureate пропонується приватними школами. Вартість такої програми у приватній школі США чи Канади складає близько 30000 доларів на рік. У Канаді цю програму можна пройти також і в державній школі, де ціна за рік навчання складе близько 13300 канадських доларів.

У США програму International Baccalaureate пропонує Fairmont International School (Каліфорнія). У Канаді цю програму пропонує Mountain Secondary School з Langley School District.

Advanced Placement - США, Канада.
Програма Advanced Placement (AP) була створена у США Радою коледжів (College Board) і пропонується у США, Канаді, а також у багатьох інших країнах.

Суть програми полягає в тому, що ще під час навчання в останніх класах (як правило, в 11 та 12) середньої школи учень може вивчати курс будь-якого предмета на університетському рівні. Протягом року школяр вивчає цей предмет, а в наприкінці навчального року проходить тестування, за результатами якого йому зараховується вивчений курс, від якого він звільняється на першому курсі університету. Теоретично для вивчення школяр може вибрати до трьох предметів із 34-х можливих, але, як правило, високе навчальне навантаження не дозволяє вивчати більше одного або двох предметів за рік.

Програма Advanced Placement викладається в рамках шкільної програми американської чи канадської школи. Вартість навчання в канадській школі-пансіоні коливається від 27 до 32-х тисяч доларів на рік і включає весь комплекс послуг школи-пансіону.

У США програму Advanced Placement пропонує Fairmont International School. У Канаді цю програму пропонують мережа шкіл Langley School District, Bronte College, Bodwell High School.

Вступ до рейтингових ВНЗ вимагає від студента зусиль і роботи. «Неможливо розраховувати на вступ до престижного закордонного вищого навчального закладу, якщо в українській школі дитина демонструвала середню успішність. Для досягнення таких цілей необхідно подбати про успішність і знання англійської як мінімум за кілька років до закінчення школи», - каже консультант з освіти освітньої агенції «A-priori» Ольга Глухова.

За її словами, для вступу у престижний університет необхідно готуватися заздалегідь - бажано за допомогою підготовчої програми, тому що навіть при дуже хорошому знанні мови все одно необхідний певний період адаптації. Її колега з агентства «A-priori» Наталія Гирик упевнена, що в першу чергу абітурієнту і його батькам необхідно визначитися з підготовчою програмою та країною навчання. «Якщо із програмою визначитись важко, то бажано звернутись до кваліфікованих фахівців, які допоможуть розібратись і систематизувати наявну інформацію», - переконана Наталя.

Освітнє агентство "A-priori" надає професійну допомогу при виборі країни навчання, навчального закладу й оформленні документів і віз. Компанія забезпечує підтримку студентів протягом усього періоду навчання.

Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
17.04.2013