У МОН кажуть про необхідність підвищення статусу профосвіти

Ринок праці потребує робітничих кадрів, проте спеціалісти не йдуть навчатись цим професіям

У МОН кажуть про необхідність підвищення статусу профосвіти

Одним із стратегічних завдань Міністерства освіти у сфері професійної освіти є підвищення її статусу в суспільстві. Про це, коментуючи проведення конкурсу професійної майстерності «WorldSkills Ukraine», зазначив заступник міністра освіти і науки Павло Хобзей.

«Цього року ми вже вдруге провели в Україні конкурс «WorldSkills», що загалом об’єднує понад 70 країн світу. Перемога на всеукраїнському етапі відкриває можливість для молодих фахівців взяти участь у світовому чемпіонаті  «WorldSkills International», який зараз є наймасовішим професійним змаганням. Крім того, проведення конкурсу в Україні є гарним прикладом державно-приватного партнерства, адже фінансово його організацію забезпечили понад 15 роботодавців, а майданчики та частину обладнання надали заклади профосвіти», – зауважив заступник міністра освіти.

За його словами, зараз в Україні склалась ситуація, коли ринок праці потребує робітничих кадрів, проте спеціалісти навчатись цим професіям не йдуть через непопулярність цього напрямку.

«Побутують міфи, що робітничі професії низькооплачувані, нецікаві та не можуть забезпечити достатнього рівня добробуту людини. І це при тому, що сьогодні за низкою робітничих професій зарплати більші, ніж можуть отримати працівники з вищою освітою. Такі змагання, як «WorldSkills», допомагають показати сучасні технології робітничих професій, наочно продемонструвати, що в сучасному світі працювати за таким фахом та здобувати таку освіту цікаво», – додав Хобзей.

Освіта.ua
06.12.2017

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Тет-а-тет
Для Валентина: Ви пишете правильні речі з точки зору економіки та здорового глузду.В.Шминдрук про подібне писав багато років назад, однак наша ВР заражена вірусом "благодійності", правда не за кошти депутатів, а за бюджетні. Середня освіта учням ПНТЗ до лампочки, вони раді, що вирвалися з СШ, а їм кажуть: "Має бути папір, що ти навчався у старшій школі". І не важливо, що там одні 4 та 5, важливо, що у нас на папері усі мають середню освіту. У нашому ВПУ ЗНО з ЗОП здавало зі 150 випускників аж 5 і ті отримали малі бали.На дворі 21 ст, а ми продовжуємо жити старими стереотипами-усім сорокам по ложці. Ну хто і що сьогодні заважає дитині отримати повну середню освіту в СШ? От в профколеджах я би середню освіту зберіг, нехай талановиті діти, які не могди далі вчитися у СШ отримують повну СО для подальшого навчання у ВНЗ. Намагання подобатися виборцям дешевим коштом приводить до того, що МОНУ пропонує мертві Закони, від яких справжньої користі дуже мало.
Валентина
Для Тет-а-тет: цілком погоджуюся. Є такі учні, які учитель приводить до школи за руку, але він втікає після першого уроку. Йому ставлять аби-які оцінки, щоб видати атестат. За ним він теж не приходить. А ми вважаємо що він отримав обовязкову повну загальну середню освіту. Для чого ми робимо цей обман?
Коментувати
Валентина
Потрібно готувати робітників під замовників кадрів. Створювати ПТНЗ біля виробництв. Там зразу і база буде. Так і поступають виробники.До них приходять учні, стажуються та працюють. Державні стандарти відірвані від реалій. Програмного матеріалу забагато ( правила дорожнього руху в кожному стандарті?). Планом передбачено 900 годин на підготовку продавця, а магазині - набирають на стажування. Через декілька днів видно одразу зможе працювати людина за даною професією чи ні. Так і з швачками. Підготовка трактористів взагалі не зрозуміла. Там і креслення, і агротехнології (74 години), інформаційні технології. А скільки малярів, мулярів. плиточників працює без диплома: побачили, попробували і стали спеціалістами. А найголовніше, потрібно забрати в ПТНЗ загальноосвітню підготовку. Це великі затрати, які не дають оновлюватися. Правильно, що віддали ПТНЗ на фінансування з обласних бюджетів. Будуть думати, як економити.
Євген Рибитва
Для Валентина: Спочатку необхідно змінити ось цю помилку в законі "Пр освіту": ст. 12 пункт 2. Повна загальна середня освіта в Україні є обов’язковою і здобувається в інституційних або індивідуальних формах, визначених законодавством, як правило, в закладах освіти. Я не розумію для чого тоді базову виділяти. Невже вони не розуміть, що навіть в загальноосвітніх закладах, якщо ПРНД з основних предметів то це не ПЗСО? Повну замінити на базову і не мучити дітей, які хочуть і можуть працювати.
Тет-а-тет
Для Валентина: Зараз ПТУ мають оці замовлення, але їх замовники не несуть ніякої відповідальності за відмову у працевлаштуванні. На папері усе гладко, а далі - хазяїн барін. Держ.стандарти не відповідають сучасним вимогам, вони не орієнтоавані на випуск спеціалістів високої кваліфікації, а лише на соціальну функцію- дати якуссь професію. Тому 70% випускників не працюють за обраною професію, або після армії не повертаються у підприємства. Конвеєр з випуску псевдоспеціалістів у ПТУ продовжується і єдина надія на подолання цієї брехні- це передача ПТУ на фінансування громад(на місцевий рівень). Може хоч так буде наведено якийсь лад у використанні бюджетних коштів на профосвіту.Але є профзаклади у районних центрах і там проблема з фінансуванням. Де можна в райцентрі працевлаштувати 150 учнів- різбярів по дереву або кухарів і т.п? Виходить готують для всіх, а фінансувати потрібно з місцевих коштів. Заповнюваність ПТУ- 50%, скільки дитсадочків можна відкрити на звільнених площах?
Валентина
Ми на місцях це розуміємо, але нас не чують. Хоча б читали коментарі. Все-одно економіка поставить все на свої місця і, якщо ПТНЗ і далі будуть лобіювати свої інтереси через збільшення годин на освоєння професії, вони просто перестануть існувати.Цілий ряд будівельних, обслуговуючих видів професій учні здобувають самостійно через навчання на виробництві, або через самонавчання. Ми часто проводимо зустрічі з людьми професій. Виступав перед учнями наш випускник, який закінчив аспірантуру, але працює водієм, бо зарплата в рази більша. Манікюр мені робить дівчина, яка закінчила технічний інститут, але сама навчилася професії манікюрниці. Вся проблема в обовязковості повної загальної середньої освіти. Але що робити дитині по закінченні 9 класу у 15 річному віці? Тому і ідуть навчатися будь-де?
Коментувати
Василь  Шминдрук
Як КАЖУТЬ у народному прислівʼї: «Говорили, балакали – сіли, та й заплакали!». Професійну освіту потрібно створювати з нуля. Зараз контингент закладів професійної освіти мені нагадує транзитних пасажирів вокзалу під назвою «ПТУ». Перш за все професійну освіту необхідно позбавити зайвих функцій: надання повної середньої освіти, совбезу для соціально незахищених та функції відстійника для неповнолітніх правопорушників.
Pasufik
Для Василь Шминдрук: Як завжди в саму точку. МОНУ скинуло зі себе цей вантаж, а місцеві урядовці не знають, що робити з гнилою системою профзакладів, які дають у кращому випадку лише теоретичну підготовку, бо власноих закладів для практики не мають. У кожному місті є знаючі спеціалісти, але чиновники у владі чомусь варяться у власному соці. Може хоч зараз трохи прозріють!
Коментувати
ПТНЗ
Участь у конкурсі WorldSkills оплатили самі учасники (проїзд. харчування, проживання) + особа, яка супроводжує. Підсумкового наказу наразі немає. І кому ця масовість потрібна, якщо на весні будуть конкурси фахової майстерності від МОН, за які дають ВІДМІННИКА освіти, різні звання, кваліфікацію і т.д.?.
Кузьміч
Управління освіти і науки облдержадміністрації повідомляє, що з 1 січня 2018 року планується підвищення заробітної плати з просування оплати праці на 1 тарифний розряд єдиною тарифною сіткою педагогічним працівникам, які фінансуються за рахунок видатків освітньої субвенції. Педагогічним працівникам, які фінансуються за рахунок коштів обласного бюджету зазначене підвищення планується з 1 вересня 2018 року.
ПТНЗ
Для Кузьміч: Підняти усіх працівників та учнів ПТНЗ і ВНЗ І-ІІ р.к. з 01.01.2018 і подивитися що будуть робити оці управління ОДА
Коментувати
Євген
Статус вищої освіти вже підвищували і допідвищувалися.
Pasufik
Ви, п. Хобзей спізнилися з цією статтею щонайменше років на 15. А особливо тоді, коли забирали заклади ПТО під крило МОНУ, забувши попросити ті підприємства, які були їх базою для практичного навчання. Тому підготовка кухарів, кондитерів, офіціантів, продавців, пекарів, кравців і т.д. впала нижче плінтуса. Не дивно, що торгівельні фірми зараз самотужки навчають касирів та продавців, це дешевше і швидше. Але краще пізніше, ніж ніколи. Передача училищ на місцевий рівень крок правильний, але рівень менеджменту такий низький, що результату ще довго доведеться чекати. Особливо це стосується педагогічних кадрів, старі розгубили, а нові не дурні йти на такі зарплати.
ПТНЗ
Для Pasufik: А що робити, якщо в обласних центрах сконцентровано 40-60% ПТНЗ області? Навчаються діти з усіх районів області. Після закінчення навчання вони поїдуть додому, бо в обласному центрі гуртожитки підприємств уже давно розпродані. Де працевлаштування в обласному центрі? МЕР ПИТАЄ! А він фінансує усю цю підготовку! Як бути?
Pasufik
Торгівля, харчування, харчова промисловість та швейна вже давно в руках приватних підприємців, які часто об*єднуються в асоціації або гільдії. Чому б їм не продати ПТНЗ хоча б цих профілів і нехай вони самі собі готують такі кадри, які їм потрібно( з умовою збереження спеціалізації). Наприклад, Мак-Дональдс це робить давно сам. Адже ці галузі на 50% працюють в тіні, а ми з вами ще зі своїх податків готуємо для них кадри.А отримані кошти направити на повне забезпечення тих ПТНЗ, які життєво важливі для господарки держави. Тоді у мера не буде запитань і навантаження зніметься з бюджету. Цього дуже бояться ділки від освіти, бо тоді вони можуть втратити свої кормушки. Приватник не буде перетримувати зайвих працівників і гроші на вітер, як зараз, викидати також не буде.
Валентина
Переводити неформальну професійну освіту отриману на підприємстві у формальну і видавати дипломи. Так буде дешевше. Але цей процес в нас слабо розвинений. Всього 6 професій можна перевести з неформальної у формальну освіту, і лише в декількох закладах. (Професія "кухар" лише в трьох).
Коментувати