![]() |
Виробництво дисертацій на замовлення в Україні поставлено на потік, і їх масово захищають чиновники |
Науковці вимагають покласти край плагіату
Виробництво дисертацій на замовлення в Україні поставлено на потік, і їх масово захищають чиновники та інші особи, які за своєю діяльністю не можуть займатися науковою роботою й самостійно здійснювати дослідження. Про це йдеться у відкритому зверненні науковців України до керівництва держави щодо боротьби з плагіатом.
Зокрема, у зверненні йдеться про те, що в суспільстві, з одного боку, розквітає імітація наукової діяльності, а з іншого – нівелюється звання науковця, професора.
«Кількість захищених дисертацій постійно зростає, а їх науковий рівень часто дуже низький. У деяких дисертаціях та наукових публікаціях громадські активісти знаходять чужі тексти, результати чужих досліджень. В Україні вільно і відкрито працюють та рекламуються «фабрики» дипломних робіт та дисертацій. Пошукова система Google на запит «дисертація замовити» дає 132 тисячі посилань (російською мовою – 477 тисяч)!», - зазначають автори звернення.
Звертаючись до очільників держави підписанти звернення зазначають, що виробництво дисертацій на замовлення поставлено на потік, і до цього причетні деякі спеціалізовані вчені ради.
«Масово захищають дисертації чиновники та інші особи, які за своєю діяльністю не можуть займатися науковою роботою й самостійно здійснювати дослідження», - йдеться у зверненні.
Автори звернення наголошують, що Україна стає всесвітньо відомою не тільки своїми видатними досягненнями в науці чи спорті, а й скандалами на науковій ниві.
«Доктор пі» А. Слюсарчук з освітою професійного училища робить операції на мозку, отримує Державну премію України та ледь не стає директором «Інституту мозку». Про колишнього президента-«проффесора» В. Януковича, автора книжки, яку ніяк не знайти, годі й говорити. Академіка В. Литвина, колишнього Голову Верховної Ради України, викривають на статті з плагіатом, а він перекидає провину на свого помічника, а потім претендує на те, щоб очолити Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. По радіо, з екранів телевізорів говорять про плагіат в роботах інших відомих політиків, наприклад, В. Медведчука. На плагіаті впіймали вже кількох ректорів вищих навчальних закладів України», - йдеться у документі.
Також науковці стверджують, що скандальний захист докторської дисертації дружиною міністра культури Катериною Кириленко, в роботі якої знайдений очевидний плагіат та абсурдні псевдонаукові твердження, продемонстрував небажання Міністерства освіти та науки, а також Кабінету міністрів реагувати на цей факт належним чином. Після шаленого опору її дисертація була врешті-решт передана на експертизу щодо плагіату, проте почала поширюватись інформація про готові «висновки» щодо відсутності плагіату.
«Якщо Катерина Кириленко після цього розгляду не буде позбавлена ступеня доктора педагогічних наук, це буде означати благословення всім українським школярам, студентам та вченим подавати чужі тексти як свої, і отже, знищення залишків репутації української науки та освіти», - йдеться у зверненні.
Науковці зазначають, що усе це ганьбить державу і наукове співтовариство.
«Люди з фальшивими ступенями чи званнями зовсім втратили честь і гідність, бо продовжують обіймати керівні посади, викладають студентам і навіть учать їх бути «чесними і справедливими». Такі кандидати й доктори наук плодять собі подібних «учнів», створюють свої «наукові школи». Вже з’являються підручники з грубими помилками, які їх автори неспроможні виявити. Перед нами знову замаячив привид Т. Д. Лисенка», - зазначається у заяві.
Щоб покласти край плагіату й фальшуванням у науці українські вчені окреслили завдання, реалізація яких має розв’язати проблему плагіату в Україні.
Текст звернення підписали науковці, які представляють вищі навчальні заклади та наукові установи країни.
Освіта.ua
11.04.2016