Чи отримають обіцяні блага сертифіковані вчителі?

На сьогодні немає механізму, який би дозволив учителям, які успішно пройшли сертифікацію, отримати доплату

Чи отримають обіцяні блага сертифіковані вчителі?

Агентами змін називають учителів початкових класів, які успішно пройшли сертифікацію. Вони були першими, хто відважився на цей крок. Позаду залишились хвилювання, недоспані ночі, експертні оцінки та тести. Попереду на успішних мала б чекати винагорода.

Вже 2 грудня 2019 року до особистих кабінетів учителів надійшли сертифікати про успішне проходження сертифікації, які діють до 31 грудня 2022 року. І МОН України надало роз'яснення, що потрібно зробити, щоб отримати винагороду за успішність.

Як відомо, сертифіковані вчителі мають право на:

  • встановлення надбавки 20 відсотків до посадового окладу;
  • дострокове підвищення категорії (вчителі, які не мають вищої категорії);
  • дострокове підтвердження вищої категорії.

МОН України у своєму листі рекомендувало вчителям до початку 2020 року звернутися до керівників своїх навчальних закладів для того, щоб у кошториси були закладені гроші на 20-відсоткову доплату. Але вже є перші сигнали про те, що педагоги звернулися до своїх навчальних закладів, однак їм було відмовлено у встановленні надбавки за успішне проходження сертифікації.

У чому ж справа і чому так вийшло? У пункті 5 статті 51 Закону України «Про освіту» зазначено, що «педагогічні працівники отримують доплату за успішне проходження сертифікації», а у пункі 5 статті 61 зазначеного закону визначено розмір цієї доплати у 20 відсотків. При цьому варто зазначити, що норми Закону «Про освіту» в частині оплати праці працівників не є нормами прямої дії.

Для реалізації положень закону КМУ приймає відповідні постанови. Так, широко відомі постанови КМУ, які регламентують надання відпусток освітянам тривалістю 56 днів, різноманітних доплат за перевірку зошитів, завідування кабінетами, класне керівництво, тощо.

Для реалізації цього положення КМУ прийняв 10 липня 2019 року постанову №822 «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки». Пункт 4 цієї постанови надає право керівникам закладів освіти встановлювати доплату «за успішне проходження сертифікації - 20 відсотків посадового окладу (ставки заробітної плати) пропорційно обсягу педагогічного навантаження протягом строку дії сертифіката». (Тобто вчителі мали б отримати доплату саме на учительське навантаження, ця доплата не поширювалася б на години ГПД чи гуртків).

Постанова мала б набути чинності 1 січня 2020 року, однак 15 листопада 2019 року КМУ вирішив відтермінувати початок дії цієї постанови на 1 рік, тобто до 1 січня 2021 року. Таким чином, на сьогодні немає механізму, який би дозволив вчителям початкових класів, які успішно пройшли сертифікацію, отримати доплату.

У своєму коментарі Ганна Новосад заявила, що норми Закону «Про освіту» є нормами прямої дії, зокрема ті, що стосуються оплати праці. На справді це не зовсім так, адже, наприклад, пункт 2 статті 61 зазначеного закону гарантує оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, тобто майже 13000 гривень, але ж ми чудово знаємо, що посадовий оклад педагога-початківця менше 4000 гривень. Тому цілком можливо, що не дивлячись на заяву пані Новосад, керівники навчальних закладів та органи управління освітою на місцях будуть чекати відповідну постанову КМУ або відповідний наказ МОН.

Володимир Онацький, юрист, заступник директора школи з навчальної роботи.

Освіта.ua
30.12.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
unforgiven 2
Сертифікація учителів (або знущання з честі і гідності, вотум недовіри, який не несе абсолютно ніякої корисної інформації про рівень професійних якостей педагогічних працівників) повинна бути скасована, а натомість введена доплата 20% за шкідливість праці всім, хто ще залишився працювати в школі, а не виїхав за кордон. Крім того, зарплата міністра освіти і науки України не повинна бути вищою, ніж зарплата учителя-методиста вищої категорії (при обов’язковій умові атестації до відповідного педагогічного звання і категорії).
Григорій
скільки там взяло участь у сертифікації ? 1000... лАхів?!?! развод последнего десятилетия :) то з 1 січня зп збільшиться від 20%- 70%, то на 20% сертифікаці
Вчитель-КА
Сказать что я в шоке - ничего не сказать. Я как учитель химии не могла проходить сертификацию - но представляю состояние тех учителей младшего звена которые её прошли. Отмены постановы кабмиа Гройсмана оказалось мало - теперь еще и это забесплатно.Так и скажите - в стране денег нет - загнали страну квартальщиной а пятую точку экономически.
Ser Filip Morton
Дорогие учителя, колеги! Надо меньше под ноги смотреть и о всяких мелочах трындеть, а задуматься почему мы никому в этой стране не нужны? Только через смену строя и курса можна сменить жизнь. С Новым годом, аттестации , сертификации мать!!
Сен- Сімон
Для Ser Filip Morton: вчителі за олігархічну владу, вони іх обожнюють , а потім слиняться.
Коментувати
Віка
Цікаво,а перевіряльнникам їхню невтомну, важку і небезпечну працю проплатили? Чи вони взяли натурою?
Хм
Никто и не сомневался,что учителей " кинут". Они ж не депутаты или судьи какие- нибудь,которым зарплату повышают в 5 раз на следующий день после голосования ВР. Доколе будет продолжаться бардак в стране? И кто за это ответит? По- моему,пора уже как в Китае привлекать чиновников за их " замечательные" деяния. Учителя! Бегите из этой страны! Нет здесь перспектив ни для кого!
Клара
Для Хм: Є тільки в боротьбі!
Коментувати
Местный
Это шикарно! Это заслуженный нож в спину тем карманным собачкам, которые побежали за косточкой.
Вчитель
А це ж прекрасно. Тепер ті йолопи, які пішли на сертифіеацію, порушивши трудове законодавство подумають, що за все в житті приходиться платити, а раби завжди караються
Вчителька
І знову розвели як лохів!!!! Без надії сподівайтесь... У цій країні вище кімнатного тапка не скочиш. І кому потрібна ця сертифікація! А от норма прямої дії, яка б знімала з оплати праці 20% для несертифікованих неодмінно запрацювала б з 1 січня 2020. То може поки не пізно - запровадити?
Нима
Для Вчителька: Тшшш! Не давайте їм ідею, а то приймуть як інструкцію до дії))))
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!