В Україні створять центри професійного розвитку вчителя

Система центрів професійного розвитку має прийти на зміну існуючим методичним кабінетам

В Україні створять центри професійного розвитку вчителя

Міністерство освіти і науки розробило проект Положення про центр професійного розвитку педагогічних працівників. Проект документа оприлюднений для громадського обговорення.

Система центрів професійного розвитку має прийти на зміну існуючим методичним кабінетам.

Метою створення центрів професійного розвитку є сприяння професійному розвитку педагогів закладів дошкільної, позашкільної, середньої освіти, інклюзивно-ресурсних та міжшкільних ресурсних центрів.

За словами в.о. міністра освіти і науки Любомири Мандзій, центри професійного розвитку покликані стати ще однією можливістю для педагогів розвиватись професійно та особистісно.

«Необхідність такого розвитку продиктована і світовим принципом освіти впродовж життя, який дозволяє лишатись конкурентоспроможним фахівцем, і українськими освітніми реформами, які потребують професійних педагогів. Ми впевнені у важливості центрів професійного розвитку, і запрошуємо освітянську спільноту долучатись до роботи над Положенням про такі центри», – зазначила Любомира Мандзій.

Планується, що центри професійного розвитку надаватимуть консультативну підтримку вчителям щодо професійного розвитку, супервізії, документації закладу, освітніх та навчальних програм, організації освітнього процесу.

Сприяння професійному розвитку педагогів здійснюватиметься, зокрема через координацію професійних спільнот, поширення інформації щодо професійного розвитку, формування баз даних програм підвищення кваліфікації та джерел, необхідних для професійного розвитку.

Окрім того, на центри буде покладена робота з психологічної підтримки педагогів.

Засновниками центрів можуть стати районні, міські (районні у місті) ради. Декілька засновників можуть спільно утворити центр та укласти договір про спільну діяльність.

Пропозиції та зауваження до проекту Положення про центр професійного розвитку педагогічних працівників можна надсилати до 8 червня 2020 року на електронну пошту [email protected].

проект положення про центр професійного розвитку

Освіта.ua
20.05.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Вчитель
Та сама паненка, лиш інша сукенка. Набагато цікавішими є семінари, лекції, курси, канали + супервізія просунутих і професійних фахівців. Коли лекцію давав Авраменко нікого не треба було заганяти, не вистачало місць. Але все ,що варта вчителю відвідати, як правило, не безкоштовне, якщо маєте кошти на розвиток, то дайте вчителям можливість відвідувати такі заходи, знайти собі супервізора. У Европі кожен работодавець повинен власним коштом, забезпечити проходження курсу своїми співробітниками в певний проміжок часу, і це стосується не тільки освіти.
Уважаю учителей
Чем отличается сбитая собака от сбитой училки? Перед собакой виден тормозной след.
Тетяна
Створення таких центрів призведе до знищення перевірених часом нормально функціонуючих методичних кабінетів. МОН взагалі не орієнтується, який об’єм роботи виконують методисти крім заходів, спрямованих на професійний розвиток педпрацівників. Не зрозуміло, чому мовчать обласні інститути післядипломної освіти, адже методичні кабінети є координаторами спільної з ними роботи. А що будуть робити начальники відділів освіти і один спеціаліст з "кіпою" звітів, "кіпою" документів, які ж і надсилають МОН, управління освіти, РДА і т.д. Але про це будуть думати тоді, коли розвалять напрацьовану систему. Ми підтримуємо освітню реформу та якісні зміни. Але в даному випадку велосипед вигадувати не треба. До того ж МОН не розуміє навіть того, що створення центрів не на часі, бо не завершена територіальна децентралізація. А найбільш цікаво, чи прислухається влада до наших думок, адже кинула документ на "ГРОМАДСЬКЕ ОБГОВОРЕННЯ"!!!
Аліна
Для Тетяна: Підтримую та погоджуюсь!!!Незавершення територіальної децентралізації вказує на недоцільність створення Центрів.
Коментувати
методист РМК
Методическая служба, кроме всего прочего, всегда выполняла координационную и организаторскую функции. В условиях реформирования образования без этого не обойтись. Кто будет этим заниматься? Кто будет обеспечивать взаимодействие с волонтерами, ветеранами, юстицией, полицией, медиками, банками, пожарниками, экологами, ПНЗ и так далее? Кто будет координировать мониторинги? Реформа должна носить системный характер. Методкабинет как буфер принимает на себя первую волну возмущения школ и отражает огромное количество желающих сесть школам на шею, повесить на них несвойственные функции. Методическая работа является элементом управления, работы с кадрами. Положение требует мощной доработки. Прямого подключения управленцев и институтов ППО. Обязательного и официального.
liketaurus
Така ж дурня, як і методкабінети. Вчитель сам має вчитись на протязі всього життя. Які тут можуть бути консультації? "Джерела для професійного розвитку" є публічно досутпними та легко знаходяться в Мережі, "професійні спільноти" - теж існують вже десятиріччями (ACM, CSTA, IEEE та інші, я навів приклади лише з своєї галузі)... Не бачу необхідності взагалі...
Світлана
Для liketaurus: Дійсно вчитель повинен вчитися ВПРОДОВЖ (ПРОТЯГОМ) всього життя, а не НА ПРОТЯЗІ (бо протяг це російською "сквозняк") і бути грамотним.
Коментувати
Методист
Методичні центри проводили олімпіади, конкурс "Учитель року" , аналізувати ЗНО., дбали про замовлення підручників. ХТО тепер це робитиме? Управлінці? Але є такі, які жодного дня не працювали у школі! У районах уся ця робота була на методистах. Головні спеціалісти контролювали роботу методистів. МОНУ, ДАЙТЕ ВІДПОВІДЬ НА ЦЕ ПИТАННЯ. Чи створите це якийсь підрозділ?
Шкільна Правда
Для Методист: Вибачте, але кому ваші конкурси "Учитель року" потрібні, якщо брати участь у них змушує дирекція, а переможці-їдуть на заробітки за кордон?..Ви пишете про аналіз ЗНО...Це дуже великий "клапоть" роботи, щоб "тримати" такий штат методистів для цього! (Це- сарказм!) А про підручники можна говорити вічно (точніше про їх невідповідність, непослідовність, помилковість)! То, навіщо ви потрібні?
Методист зі стажем
Вважаю, що ідея хороша і, нарешті,методичні кабінети в тому вигляді, які є сьогодні повинні припинити своє існування. У невеликих ОТГ створені МК, в яких працюють 3-4 працівнмікв. Про яку методичну допомогу можна говорити?.. Якщо завідувач РМК і методисти не володіють сучасними ІК технологіями , а карантин показав, що впродовж двох місяців НІЧОГО не робили. Навіщо така надбудова?. Сьогодні учитель сам обирає траєкторію підвищення своєї кваліфікації і вчителю, який хоче йти в ногу з часом не потрібен наставник у вигляді методиста. Тому ідея хороша і на часі
Коментувати
Вадим
Прочитавши коментарі можна з певністю сказати, що серед дописувачів вчителів немає, тому що рівень грамотності та виховання просто зашкалює.
Вчитель
Для Вадим: Как говорил товарищ Сталин : "А других писатєлєй у меня для вас нєт"
К
Для Вадим:Ви дуже помиляєтесь-це деякі наші такі вчителі грамотні і виховані,які вони "дружні"між собою в школі,згризли би один-одного.Гроші "давали"молодим вчителям в старших зразу пронос і директор не такий,це все поза плечі, а відверто ніхто нічого не скаже.
Коментувати
Тетяна
По-перше, процес створення Центрів професійного розвитку педагогічних працівників почати по завершенню місцевих виборів та після остаточного створення територіальних громад. Бо, наприклад,у нашому районі громади ще немає, до 01 вересня створити,а потім - вибори, поділ району на 2 громади...Який сенс у створенні центру? По-друге, вимога 500 педагогічних працівників практично позбавляє можливості створення таких центрів у будь-якій ОТГ, а  разом утримувати таку одиницю громади не виявляють бажання (кожен голова хоче,щоб працівник був поряд). Про який професійний ріст, обмін досвідом педагогів можемо говорити? По-третє, чому люди,що надаватимуть допомогу педагогам, матимуть лише 42 дні відпустки, а не 56? Це хіба не педагогічна робота? І виникає цікаве питання,хто в сільській місцевості з досвідом роботи, високим рівнем кваліфікації піде зі школи на меншу заробітну плату й коротшу відпустку, але на більший об"єм роботи (судячи з вимоги 1 ставка на 200 осіб, людина повинна мати універсальні знання з різних напрямків) ще й на конкурсній основі та обслуговувати , як мінімум, три райони?
Марта
Для Тетяна: Підтримую
Світлана
Для Тетяна - 100% погоджуюсь
Оксана
Для Тетяна - Підтримую.
Коментувати
Аріель
КРАЩЕ Б СТВОРИЛИ ЦЕНТР ПРОФЕСІЙНОГО НАГЛЯДУ ЗА ДОТРИМАННЯМ ПРАВ І СВОБОД ПЕДАГОГІВ І ГІДНОЇ ЇХ ОПЛАТИ ПРАЦІ!
Людмила Іванівна
Проєкт Положення не відповідає чинному законодавству та діючим нормативно-правовим актам. Враховуючи чисельність педагогічних працівників та нормативи, що вказані у даному проекті, існування такого Центру буде неможливим для більшості районів та ОТГ. А стосовно завдань, то у проекті ПОЛОЖЕННЯ про Центр професійного розвитку педагогічних працівників написано, що основними завданнями Центру є: РОЗРОБЛЕННЯ ВНУТРІШНІХ документів закладу освіти, освітніх програм, навчальних програм з навчальних предметів. Читаємо ст. 11. Закону України "Про загальну середню освіту": ЗАКЛАД ОСВІТИ РОЗРОБЛЯЄ та використовує в освітній діяльності одну освітню програму на кожному рівні (циклі) повної загальної середньої освіти. На основі визначеного в освітній програмі закладу освіти навчального плану ПЕДАГОГІЧНА РАДА СКЛАДАЄ, а його керівник затверджує річний навчальний план. Звідкись скачали і вкинули цей проєкт, а ви розбирайтесь!
Eugen Zimmermann
Для Людмила Іванівна: прочитайте уважніше. "1) надання консультативної підтримки педагогічним працівниками з питань... розроблення внутрішніх документів" і. т.д.
Наталія
Для Людмила Іванівна: Стаття 11. Освітня програма 1. Заклад освіти розробляє та використовує в освітній діяльності одну освітню програму на кожному рівні (циклі) повної загальної середньої освіти або наскрізну освітню програму, розроблену для декількох рівнів освіти. Освітні програми можуть бути розроблені на основі відповідної типової освітньої програми або освітніх програм, розроблених суб’єктами освітньої діяльності, науковими установами, фізичними чи юридичними особами і затверджених центральним органом виконавчої влади із забезпечення якості освіти відповідно до вимог цього Закону.
Коментувати
Людмила Іванівна
Заважають методисти, адміністрація, директори. Всі щось заставляють робити. Всіх хочуть проконтролювати. Це ж якесь неподобство! Хай кожен робить, що хоче! Давайте всіх звільнимо, в т.ч. і вчителів, бо вони й дітям дошкуляють своїми забаганками.
Марта
Не бачу ніякої логіки у створенні центру професійного розвитку вчителя на 2 місяці. Після виборів у ОТГ будуть створюватися свої. Сенс проводити конкурс на посади, розробляти стретегію, створювати статут... і т.д. і т.п.?
Конкурса обов"язково!
Для Марта: А как же: статут нужен,конкурс нужен- это ж всё " окозамилювання"! В нашей ОТГ вся эта видимость была,только на ВСЕ посадки попали " случайно" родственники,друзья,любовницы,кумовья нашего головы ОТГ.
Eugen Zimmermann
Для Конкурса обов"язково!: Для Марта: шановні! Ви взагалі педагоги чи просто проходили повз?? Куда і чим ви читаєте?? Цитата: "Декілька засновників можуть прийняти спільне рішення про утворення Центру та укласти договір про спільну діяльність або засновницький договір у порядку, визначеному законодавством." Збираються кілька ОТГ і створюють спільний Центр, наприклад, Місто і екс-район. Що тут незрозуміло?
Марта
А ви читали, коли будуть вибори в остаточно сформованих ОТГ?
Коментувати
Agape
А чому б не створти в нашій країні Ценри поофесійного розвитку медичних працівників аодіїв маршруток, укладачів доріг, продавчинь товарів, поліцейських тощо. Вони що не потребують професійного зростання? Чи тільки вчителями всі опікуються, в природі діяльності яких уже закладено щоденне професійне зростання, пошуки нового , творчість на щкожен урок. По-іншому вони не працюють. Як приклад, можна розглядати дистанційне навчання: коли ти сам сів і за один вечір у всьму розібрався, а інструкції, семінари, тренінги., зразки тощо - все це з’явилося за місяць- півтора.
Лінв
Карантин точно показав непотрібність методистів, які і до карантину займались тільки тим, що переводили тонни паперу, обідали по усіх закладах освіти , збирали данину і плітки. Здебільшого це люди, лояльні до керівництва і одержиміи бажанням влади.
Eugen Zimmermann
Для Лінв: боже, що ви мелете... де ваші скарги? Порушується закон? - скаржіться на гарячу лінію! Чи методисти однією рукою ложку з кашою з вашої пащі виривають, а другою не пускають вас до комп’ютера? Чи аби тільки гавкнуть, як сірко із-за паркану?
методист РМК
Для Лінв: откройте частную школу и вопрос решится сам собой. Может и дети с родителями к вам ринутся рекой. Будете конкурс объявлять. Методистов нет. Директорствуете самостоятельно. За все в ответе лично. Видимо, вы учитель- СУПЕРкласс, раз вас все достали. Дети любят, коллеги и родители уважают. Удачи!
Ганна
Людина принизила методичну службу. Таке враження, що саме таким, як Ви, яким не потрібне навчання, і не місце в школі. Саме методисти надають дійову допомогу. Вони скеровують. що зараз потрібніше. А щодо Вас, то шкода, що такі люди є в освіті. Положення написане теж не фахівцями. Писали люди, які зовсім не знають роботу методистів.
Коментувати
Тая
Скасувати непотрібну ланку в освіті! Вони створюють психологічну роздратованість керівникам закладів освіти. А професійний розвиток педагоги отримують при існуючих інститутах підвищення кваліфікації педагогічних працівників.
Лінв
Для Тая: Створюють вам психологічну роздратованість? ???А керівники навчальних закладів не створюють вчителям і вихователям постійну роздратованість своїми перепадами настрою, бажанням презентів і булінгом підлеглих?
Коментувати
Тая
Які центри ? Навіщо? Методичні кабінети зайва ланка в освіті, даремно викинуті гроші на протирання штанів методистів інноваційної - методичних центрів. Всі педагоги кожні 5 років, (можна через 2 позачергово) підвищують професійний рівень при інститутах перепідготовки та підвищення кваліфікації. А ланка інноваційнно-методичних центрів СКАСУВАТИ!
Eugen Zimmermann
Для Тая: у тих інститутах перепідготовки, кожного разу одне і те ж буровлять: результати зно, мантри про компетентності, мантри про ІКТ, спецкурси по 600 грн мінімум - ото ваше підвищення кваліфікації!
Ганна
Для Тая. А Ви потрібні освіті??? Через деякий час Ви деградуєте, а реформаторам так і треба, адже темними людьми керувати легше. Ви вже покаали свій рівень. Це Вас пора звільнити!!!
Коментувати
Анна
Ну то есть, ГОРОНО разгоняли разгоняли ииии переименовали. Есть у нас эти метод кабинеты, сидят там настолько далекие от работы люди, что хоть плач. Зато с проверками в школы бегают, хоть прав уже и не имеют. Берите пример с развитых стран, разгоните все лишние инстанции и дайте учителям спокойно работать.
Ганна
Для Анна: І ДАЙТЕ НІЧОГО НЕ РОБИТИ!!! ОТАКІ І НЕ ХОТЯТЬ ВЧИТЕСЯ. КРАЩЕ, ЩОБ ТИША БУЛА, СПОКІЙ!
Наталя
Для Анна: Все правильно!
Наталя
Для Анна: Все правильно!
Коментувати
учителька
А це нормально коли адміністрація заставляє учителів у журнал виставляти не ті оцінки, котрі учні отримали на дистанційному навчанні, а то що їм треба? Я питаюся міністра, прем’єра, уряд. Да такі дії написані у законах про освіту? Як учителям дивитися в очі батькам та учням? У нашому регіоні є одна установа по вулиці Мусорського. Може міністерка порадить своїм підопічним звернутися туди за допомогою. Біда нашої освіти одна і велика. Завелася у ній міль, яка має назву директори та завучі. Ось їм наплєвать на порядок та закон. Головне все прогнути під себе. І скажіть, що говорю не правду.
учителька
Доповню тільки одне. Як завжди Буковина рулить.
Мотя
Дополню. На порядок и закон наплевать не только директорам и завучам. Рыба гниёт с головы. В нашей, например, ОТГ,наш голова рассматривает образование вместе с отделом образования и всем штатом школ как свою вотчину и беспредельничает как может. Неугодных- находит способ уволить, ( а это те,кто не молчит за его дерибан земли в интересах своих друзей,родственников,кумовей,а работникам образования выделяет землю избирательно);школы,где можно открыть свой бизнес,- закрывает под предлогом " благих намерений". Так что...видимо и ваши директора и завучи смотрят на деяния подобных " вышестоящих".
Eugen Zimmermann
Для Мотя: ОТГ взагалі потрібно було відразу називати ОПГ!)) Інститут ОТГ - це гадюче кубло, атракціон фарсу, кумівства, корупції і всієї гидоти, яка тільки може завестися к владних коридорах.
Коментувати
Вчитель
Які центри!? Яка допомога? Знову теж саме, але з іншою назвою. За багато років в школі - ніхто, ніколи і нічим не допоміг, бо все вирішує адміністрація. І атестація, і години, і підтримка... про що мова, які центри допоможуть???! Зарплату гідну вчителю потрібно і сучасне обладнання. Хто не вміє і на хоче - та ж адміністрація бачить, але система дуполизання була і буде.
методист РМК
Для Вчитель: а вы, очевидно, ожидали, что методисты вам будут материальную помощь оказывать? Аттестоваться за вас? Работать за вас так, чтобы вам выделяли много часов? А может просто за вас уроки проводить? Чего еще желаете? Какой помощи хочется?
Наталя
Таке враження, що без методиста учитель не може провести якісний урок
Коментувати
Зоя
Хто піде на посаду консультанта, який буде виконувати обовязки всього методичного кабінету один на 200 вчителів за таку зарплату ?