Законопроект про середню освіту: як зміниться школа?

Уряд подав на розгляд Верховної Ради проект закону «Про повну загальну середню освіту»

Законопроект про середню освіту: як зміниться школа?

Коментар міністра освіти і науки Лілії Гриневич щодо основних норм проекту закону «Про повну загальну середню освіту», який узгоджений Кабінетом Міністрів та поданий до Верховної Ради.

Проект закону «Про повну загальну середню освіту», що доповнює закон «Про освіту» і дає реальні механізми для реалізації реформи Нова українська школа для учнів, учителів, батьків та освітніх управлінців, подано Урядом на розгляд Верховної Ради України.

За словами Лілії Гриневич, шкільна реформа – це забіг на довгу дистанцію. Саме тому надзвичайно важливо, щоб ідеї та архітектура освітньої реформи, механізми, які створюють нові, суголосні часу можливості для наших дітей, були чітко визначені та закріплені як стратегічний пріоритет держави на наступні роки, зокрема на рівні законів.

"У 2017 році парламент ухвалив Закон «Про освіту», що став фундаментом освітньої реформи. Саме завдяки його прийняттю, а також активній роботі усього Кабінету Міністрів, 1 вересня 2018 року наші першокласники прийшли навчатись у Нову українську школу – до підготовлених вчителів, за новим змістом освіти, у новому освітньому просторі. Але для повноцінного будинку фундаменту недостатньо, нам також потрібні механізми, які дадуть реалізуватись закладеним ідеям. І саме цією опорною стіною реформи має стати презентований сьогодні проект закону «Про повну загальну середню освіту», – зазначила міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Зокрема, вона розповіла про основні новації законопроекту, згрупувавши їх блоками: новації, що створюють нові можливості для учнів, новації для вчителів, для батьків та освітніх управлінців.

Так, учням документ пропонує реальні механізми визначення власної освітньої траєкторії.

«Для учнів з особливими освітніми потребами побудова такої траєкторії – можливість для успішної інтеграції у життя звичайної школи. Для дітей, які серйозно навчаються ще поза школою, наприклад, ходять на спорт чи в музичну школу, – це можливість зарахувати отримані не в закладі знання, а вивільнений час використати на домашнє завдання чи іншу роботу. Для учнів, які перебувають на домашньому навчанні, цей механізм дозволить просто та безпечно зарахувати свої навчальні досягнення та отримати документ про повну загальну середню освіту», – пояснила міністр.

Для роботи за індивідуальною траєкторією учень та/або його батьки повинні будуть звернутися із заявою у школу. Під це створюватимуть індивідуальний навчальний план, який писатимуть разом педагоги, батьки та учень, схвалюватиме педрада та затверджуватиме директор.

Далі для підтвердження знань з предметів, які здобуваються поза закладом, проводиться звичайне річне оцінювання чи ДПА.

Якщо ж йдеться про підтвердження результатів за домашньою формою, школяру потрібно буде здавати семестровий контроль (тобто 2 на рік).

«Так ми зможемо дати можливості активним та відповідальним батькам забезпечити кращу освіту дітям, а державі – застерегти права незахищених школярів та бути впевненою, що діти отримують хорошу освіту і навчаються у прийнятних умовах», – підкреслила Лілія Гриневич.

Передбачено й розвиток нового освітнього простору. Проект визначає, що медіатеки та ресурсні кімнати, які показали високу ефективність як для навчання дітей з особливими освітніми потребами, так і для інших дітей, найближчим часом мають стати нормою для шкіл.

«Діти на тривалому стаціонарному лікуванні завдяки прийняттю цього документа нарешті отримають захищене законом право здобувати освіту в медзакладах. Їхнє право на навчання має бути закріплене саме на рівні закону, щоб більше ніколи ми не стикалися з ситуацією, коли в Україні при лікарнях роками живуть наші занедбані та усіма забуті діти», – відзначила міністр.

2 адаптаційні цикли навчання – 1-2 клас та 5-6 клас, що також передбачені законопроектом, дозволять надати додаткову підтримку дітям у найбільш вразливі періоди шкільного життя.

Ще один механізм, який дає дітям цей закон, – реальний, а не декларативний вибір предметів варіативної складової.

Адже як зараз – все впирається в недостатність годин, тому де-факто вибіркову складову обирає школа, а не школяр. Цей же закон дає можливість створювати міжкласні групи для вивчення вибіркових предметів, коли дисципліну слухає не один клас, а збірна група з учнів класів однієї паралелі та суміжних класів.

Завдяки цим групам діти зможуть справді вибрати, що вони вчитимуть, який вибірковий предмет їх дійсно цікавить. Особливо це актуально для старшої профільної школи, зміст освіти якої має максимально відповідати потребам, інтересам та планам дитини на майбутнє.

Зобов’язання перед дітьми, що вчаться у школах з мовою навчання національних меншин.

«Наша мета – щоб ці діти повноцінно оволоділи як державною, так і рідною мовою. Після численних консультацій, погоджень та перемовин у законопроекті «Про повну загальну середню освіту» ми пропонуємо саме ту модель, яку сформували та оприлюднили за результатами консультацій щодо закону «Про освіту», – наголосила Лілія Гриневич.

Отже, перша модель передбачена для корінних народів України, що не проживають у мовному середовищі своєї мови та не мають держави, яка цю мову захищала б та розвивала. Найперше йдеться  про кримських татар.

Для них у першу модель закладено навчання мовою корінного народу з 1 до 11 (12) класу поряд з ґрунтовним вивченням української мови.

Друга модель для шкіл з мовою навчання національних меншин, мови яких належать до мов ЄС. Залежно від мовної групи та мовного середовища проживання, використання цієї моделі може бути різне, але основи такі:

  • материнською мовою, поряд з вивченням державної, вони навчатимуться у початковий школі;
  • у 5 класі не менше 20% річного обсягу навчального часу має почати викладатись українською з поступовим збільшенням обсягу, щоб у 9 класі досягти позначки - не менше 40% предметів вивчаються державною мовою;
  • зі старшої школи не менше 60% річного обсягу навчального часу в цих закладах має читатися державною мовою.

Третя модель працюватиме для решти національних громад України. Вона стосується нацменшин, мова яких належить до однієї з українською мовної сім’ї, а також що проживають переважно в середовищі власної мови (російська мова).  Там початкова школа також буде мовою меншини разом із вивченням української, а з 5 класу не менше 80% навчального часу читатиметься державною мовою.

Закон також дає непересічні можливості для вчителів, зокрема реальну педагогічну автономію у:

  • створенні програм;
  • розробці власної системи оцінювання та заохочення учня (зі створенням шкали переведення у 12-бальну шкалу);
  • підвищенні кваліфікації за власним вибором та за кошт держави.

Документ також передбачає більше доплат для вчителів, зокрема від 10 до 20% від зарплати за завідування ресурсними кімнатами, кабінетами інформатики та спортивними залами.

До цього ж вони зможуть отримувати додаткові доплати, які завдяки закону зможе встановлювати засновник закладу.

Ще одна новація для вчителів – запровадження педагогічної інтернатури.

«Так само, як ми створюємо нове дружнє освітнє середовище для дітей, ми намагаємося створити середовище підтримки та піклування для вчителя. Педінтернатура передбачатиме, що молодий вчитель, з навчання прийшовши в заклад, отримає наставника, який консультуватиме, скеровуватиме та опікуватиметься його благополуччям та розвитком. При цьому наставник отримуватиме 20% доплату до зарплати за таку супервізію та буде особисто зацікавлений в успіху молодого вчителя», – роз’яснила Лілія Гриневич.

Найперше і найважливіше, що цей проект пропонує батькам – це безпечне середовище для їхніх дітей.

«Так, документ визначає, що всі вчителі пройдуть курси підготовки з домедичної допомоги. Ми мали прикрі випадки, коли діти з різних причин згасали в стінах школи за лічені хвилини, ні медсестра, ні швидка просто фізично не встигали надати їм допомогу. Але якби вчитель володів основами домедичної допомоги, то ці діти могли б залишитися живими. І цей документ передбачає обов’язковість такої підготовки для вчителя. Також батьки дітей з особливими освітніми потребами отримають можливість супроводжувати своїх дітей на уроках», – додала міністр.

Завдяки закону батьки також отримають право ініціювати проведення позапланового інституційного аудиту закладу освіти. Ідеологія такої перевірки змінена – вона направлена передусім на підтримку та захист школи та всіх учасників освітнього процесу.

Якщо батьки вбачають проблеми у роботі закладу та вичерпали усі можливості вирішити це разом із адміністрацією школи, інституційний аудит зможе розставити крапки над «і» та допомогти знайти оптимальний вихід із ситуації.

Свої переваги отримають й освітні управлінці. Так, згідно з Законом «Про освіту» директор може займати свою посаду не більше 2 термінів по 6 років поспіль в одному закладі.

Однак щоб ця змінність влади давала позитивні наслідки для розвитку закладу, мають бути прозорі та чесні механізми виборів директорів. І в цьому проекті з урахуванням пілотування різних видів конкурсного відбору директорів було вирішено, що колектив школи та батьки відіграватимуть дорадчу роль під час виборів, але сам конкурс проводитиме незалежна комісія. Також обов’язковою є відеотрансляція та відеофіксація відбору. Це має мінімізувати використання адмінресурсу директором, а також вплив виборів на навчальний процес.

«Як ви можете переконатися, цей проект закону – це не абстрактні концепції, а вже реальні механізми для розвитку можливостей та таланту кожної української дитини. Розкриття потенціалу наших вчителів та освітніх управлінців. Спокою та співдії для батьків наших школярів», – підсумувала Лілія Гриневич.

Освіта.ua
13.03.2019

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
1111
Після цього закону "дурня" на посаду директора школи у селі, або маленькому містечку ( де є 1-2 школи) не знайти. Потрібно буде "годити" батькам, вчителям, місцевій владі та "активній (часто продажній) громадськості". Раз у рік їм звітувати, через шість років повторно обиратись, а в районі 50 років залишитися бе роботи. Тож розумний вчитель на таке не погодиться. А через десять років скажуть, що це була помилка у законі, або звичайний популізм (керівників не всі люблять).
Віктор
Для 1111: Тобто директор-посада пожиттєва, інакше ніяк?!!
Коментувати
Не впевнений
Закон про школу- набір ефемерних бажань. А як це все буде досягнуто?? Якими засобами?! Дуже схоже на передвиборчу програму- прогудів, а потім хоч трава не рости... приклад: учень обирає предмети для навчання? Та у внз студенти старших курсів губляться... А вчителі готові до хотєлок? А база є??
Віктор
головний критерій роботи директора - коллектив Кваліфікованих та Адекватних вчителів з нормальним настроєм в колективі, без постійної текучки! А також спроможність добитися достатнього рівня автономії закладу. Все інше пуста балаканина. Гарні директори виборів не бояться, їм є що показати громаді!
Tanya
Не за тими критеріями Ліліє Михайлівно потрібно обирати директора. Вивчити законодавство та зробити презентацію і дурню підсилу. А ось керувати закладом, розвивати заклад, спрямовувати його у правильне русло, працювати на стратегічну перспективу, бути хорошим менеджером не кожному під силу. А змінювати директора кожні 6 років ні до чого доброго не приведе. Для цього і створена піклувальна рада, є трудовий та батьківський колективи, зрештою і засновники нікуди не ділися, громада. Ось хто повинен давати оцінку роботи директора і вирішувати чи працювати йому далі, чи ні. У нашій школі директор дууууже хороший (молодий і перспективний) і змінювати його нам точно не хочеться. А усі ці конкурси - це мабуть Вам для піару та голосів виборців потрібні. Громаді ж потрібне шоу... А тут гарна можливість є познущатись над людьми! "Молодець" пані міністерко! Так тримати!!!
Віктор
Для Tanya: головний критерій роботи директора - коллектив Кваліфікованих та Адекватних вчителів з нормальним настроєм в колективі, без постійної текучки! А також спроможність добитися достатнього рівня автономії закладу. Все інше пуста балаканина. Гарні директори виборів не бояться, їм є що показати громаді!
Коментувати
Йду на пенсію
Тепер молодь в освіту точно не піде. Будете вчити дітей самі, разом із розумахами із районного начальства, яке відмінило для вчителів все, що тільки можна відмінити і не втратити дорогоцінної посади. Вантажник в магазині має зарплату на рівні вчителя вищої категорії. Ура!
Direktor
Реформа нормальна та правильна! Але в нас закон - це одне, а його виконання - це інше.
в таком случае
КаКОГО рожна она что-то озвучивает, Direktor? Нет исполнения? Значит НЕТ и закона, одни бла-бла-бла... И за эти бла-бла-бла некто получает содержание, которое можна было бы направить на оснащение школ и внешкольных заведений. УБРАТЬ присосавшихся к бюджету клопов и всё полегче станет
Коментувати
alevtyna
Яка "чудова" реформа.Просто забракло слів, немає слів, щоб описати захоплення!.Це "найкраще", що було в освіті та для вчителя, воно вже дає результати...
Максим Мирошник
Ну це все круто але відвідування викладачами дітей в лікарнях і на дому було і раніше, поки фінансування не перенаправили...
Владимир Белый
Будь-який формальний закони (законодавче поле) лишається тільки як гіпотетичне "давство", якщо у "тілі" цього закону не має санкцій за його ігнорування/порушення. Або якщо відсутня ВИКОНАВЧА держслуба, яка робить визначені законом санкції невідворотніми.
Родители
Родители должны красным отмечать в дневнике детей когда и каких уроков не было проведено - какой учитель в командировку уехал, у кого из учителей срачка, а у кого болячка, кто повез свой класс на экскурсию, кто пошел на открытый урок, а у кого повышение квалификации и тд и тп. Учителя - это наглые дряни, которым кажется, что им живется хуже всех!
Вадим
Для Родители: що ти тут робиш на професійному сайті, чмо, не домучене природою. Ти ще й ділишся мейозом, а потім плодишся?
Кирилл
Для Вадим: Кто здесь "профессионал"? Тот, кто не знает, что "недомучене" пишется вместе? Сдай ЗНО, простейшее, делящееся митозом!
Тетяна
Для Кирилл: у цьому випадку НЕ ДОМУЧЕНЕ пишеться окремо (є залежне слово - природою). Не посилайте інших складати ЗНО, бо й Ви, бачу, не складете.
Коментувати
Olga
Почему работу учителя или школьного аудита должны оценивать родители? Почему никто не оценивает качество проведения операции врачом? Почему никто не оценивает работу депутата или другого специалиста? Почему такие требование только к учителю?
Гість
Для Olga: Тому що завдання масонів, до яких відноситься і Гриневич - знищити якомога більше людей, зробити наступне покоління жорстоким, тупим і невихованим стадом. Для цього потрібно знищити освіту та вчителів, які, незважаючи на усі "реформи" люблять дітей і свою роботу, все ще намагаються працювати, вчити і виховувати дітей
Тато
Для Olga: Підтримую. Якими критеріями оцінки роботи школи мають користуватися батьки? Треба мати хоча б мінімальне уявлення про педагогіку і взагалі систему освіти. Почитайте дописи батьків у групі Батьки SOS на Facebook і постарайтеся зрозуміти пояснення їхньої "оцінки". Я такого пояснення ще не знайшов. Батьки і вчителі мають співпрацювати для навчання і виховання дітей, а не шукати хто і де не так зробив
Tanya
Прикро, що з батьків знімають відповідальність за виховання своїх дітей. Завжди винна школа. Прикро за державу...
Коментувати
Елена
Почему ставят себе в заслугу доплату за ведение кабинетом. Эта доплата была, 10% от оклада. Её сняли в тихую. А теперь якобы вводят что-то новое, нашли себе заслугу. Сначала сняли, а потом с барского плеча добавили. Это, что надежда на то, что никто не помнит как было. Фу.
Володимир Мініч
Для Елена: Навіщо писати нісенітниці? Ніхто доплати за завідування кабінетом не відміняв.
Роман
Завідувач кабінету хімії . Оплати немає. Кіровоградська область.
Володимир Мініч
Для Роман: І що? Попитайте про це в свого директора. Саме він своїм наказом призначає завідуючих кабінетами і подає відповідний наказ в бухгалтерію для оплати.
Коментувати
Батьки
ДПА у 9 класі ніщо. Ходить учителька бігає щоб купували збірники бо треба буде на екзамені списувати. Котрим батькам треба такого ДПА? І чого учні самі не можуть вибирати, який предмет на вибір їм здавати?
Владимир
Для Батьки: Господа родители! Никто не требует покупать сборники для проведения ДПА! Прежде, чем стучать по клавиатуре, почитайте положение о проведении этого самого ДПА!
Правда
Для Батьки: так и есть . ДПА что в 4 классе, что в 9 - полная профанация. Ставят оценку, близкую к годовой. Сами учителя ошибки в работах исправляют.
Правда
Для Владимир: вы с какой планеты?
Коментувати
Valerii
Мне очень импонирует в роли министра Л.Гриневич ! Видно , что человек хочет переделать эту систему . Но пока , на мою думку , еще очень много тут присутствует из старой совдеповской , укоренившейся . В первую очередь персонал - учители и руководство . И получается , кроме новых интерактивных досок , больше ни каких изменений . У меня сын пошел в первый класс , какое домашнее задание ??? ребенку 6 лет , он сам еще думать нормально не может , а вы его уже нагружаете придумыванием примеров и задач , да еще каких !!! я с двумя вузами затрудняюсь . Каждый день учить стих , не занад то ли ? Да и что бы узнать что задали , надо очччень постараться . Вы сами приводите в качестве примеров европейские системы образования , так вводите в чем проблема ? Ребенок идет в школу несет рюкзак весом 16 кг. - его вес 22 кг . , это как понять ? Боремся за здорового УКРАИНЦА ? И получается , обязательно кто то из родителей должен отрываться от работы и встречать, и отводить ребенка ? Кому нужна эта обязаловка ? В результате мы закладываем с первого класса отвращение к школе !
вчитель
Для Valerii: вам реально не повезло - але це вина не пані Гриневич, а конкретно вашого вчителя. Якщо ви все описали правильно - то це порушення норм, які запроваджені в школу років так не менше 15.
Владимир
Валерий! Вы сами-то понимаете, что пишите? Я напишу только по одной Вашей цитате, потому что если расшифровывать Вам остальное - не хватит времени. Вы утверждаете, что рюкзак Вашего сына весит 16 кг?... Бред! Проверьте, сколько весит сам рюкзак, который, кстати, Вы ему и покупали. Сколько в него положено лишнего... Ну и так далее. А если это соответствует действительности, то Вашего сына надо внести в Книгу рекордов Гинеса. - соотношение веса человека с поднятым весом!И если все эти страсти, чему подвержен Ваш сын имеют место, то кто Вам запрещает обратиться к руководству школы? Ну и уже на последок.... Как-то некрасиво выставлять двухвузовое образование и не иметь возможность оказать помощь сыну. Удачи!
Валерa
Валерій! Ваші закінчені два вузи не додали грамотності у написанні коментаря. Тому зайвий раз не потрібно хизуватися кількістю дипломів, адже це, як бачимо, не показник освіченості людини.
Коментувати